12 minut čtení

Nezastupitelné tokeny (NFT): Nová digitální aktiva na bázi blockchainu, v nichž se točí stovky milionů!

Pokud každodenně sledujete investiční svět a novinky, velmi pravděpodobně jste v posledních dnech či týdnech hned několikrát narazili na pojem NFT ve spojení s prodejem nějakého digitálního "umění" či "majetku". O co jde a proč se v NFT točí miliony?

Nacházíme se v historickém, nebo hysterickém momentu digitalizace světa okolo nás? Je pravděpodobné, že jde o kombinaci obojího. Na to, abychom vyhodnotili potenciál zbrusu nových digitálních předmětů, které se na online trh valí ze všech stran, a zejména to, zda si dokáží udržet svou hodnotu i do budoucna, je totiž příliš brzy.

Jedno je ale jisté - vlastnit některé specifické kousky internetu či internetové historie je dnes zatraceně drahé.

Podívejte se například na toto krátké video od digitálního umělce vystupujícího pod pseudonymem "beeple", na němž je vyobrazen bývalý americký prezident Donald Trump:

A jak už jste si možná v tweetu přečetli, tento klip má jakožto digitální umění ve formě takzvaného nezastupitelného tokenu (non-fungible token / NFT) nového unikátního majitele, který za něj zaplatil 6,6 milionu dolarů. Nákup již byl verifikován a došlo k němu na tržišti pro NFT NiftyGateway.

Další příklad, zcela unikátní meme z počátku tohoto století - video s Nyan Cat - se minulý měsíc, opět ve formě nezastupitelného tokenu na bázi blockchainu etherea, prodalo za 590 000 dolarů:

 

A do třetice tady máme NFT v podobě oficiální digitální kartičky NBA ze série NBA Top Shots, která na rozdíl od tradiční papírové kartičky neobsahuje pouze fotografii, ale konkrétní moment konkrétního hráče z palubovky. V tomto případě šlo o působivý "dunk" LeBrona Jamese z první vydané série, který se prodal za rekordních 208 000 dolarů:

Pravidelní čtenáři našeho newsletteru Morning News už také ví, že Jack Dorsey aktuálně prodává ve formě NFT svůj historicky úplně první tweet, za nějž mu aktuálně jeden zájemce nabízí 2,5 milionu dolarů!

Pokud jste nyní absolutně zmatení nebo přemýšlíte nad tím, jestli si teda ta videa, která si někdo ve formě NFT koupí, už nikdy nebudete moci přehrát online, mohu vás uklidnit - NFT jsou poměrně snadné na pochopení a žádný jejich prodej neznamená, že z internetu začnou rázem mizet videa či digitální umění jenom proto, že si je někdo takhle pořídil.

Co jsou NFT?

NFT jsou stručně řečeno unikátní digitální sběratelské předměty, které používají - stejně jako kryptoměny - technologii blockchainu, aby sběratelům umožnily pořídit si tu jedinou "originální" verzi daného digitálního předmětu, který můžete běžně vidět na internetu.

Díky blockchainu je garantováno, že každý kousek digitálního majetku má svého jasně daného majitele a je za všech okolností 100% verifikovatelný a nedělitelný - což se o ostatních digitálních předmětech (obrázky, videa atp.), které si můžete ve svém PC nakopírovat do libovolného počtu kopií třeba teď hned, říci nedá.

Slovíčko "nezastupitelný" neboli "non-fungible" znamená, že jeden NFT není možné v kurzu 1:1 směnit za jakýkoli další NFT, čímž se tyto tokeny liší například od mince nebo zlaté cihly. Můžete si je představit jako skutečné unikátní předměty: Máte-li doma nějaký vzácný sběratelský předmět - například vzácnou kartičku Pokémona, hokejisty, Lego nebo třeba známku, předpokládám, že byste ho jen tak nevyměnili třeba za vycpaného jednorožce, že ano? A jediný rozdíl mezi NFT a vašim fyzickým sběratelským předmětem je ten, že NFT existuje pouze online, nikoliv na vaší polici nebo v šuplíku. Nemusíte se tedy příliš obávat o jeho stav či skladování pro další dekády.

Proč mám platit za něco, čeho je plný internet?

A pokud nyní přemýšlíte nad tím, proč by někdo platil horentní sumy za něco, co si můžete během pár sekund kdykoli najít na internetu zcela zdarma, nejste sami. Řada expertů si dnes láme hlavu nad tím, jestli tahle bezprecedentní poptávka po digitálních předmětech znamená nějakou opravdovou revoluci, nebo jde o další spekulativní bublinu, která svými parametry připomíná některé meme akcie nebo meme kryptoměny.

NFT je ale potřeba vnímat jako sběratelské předměty, které se ve skutečnosti až tolik neliší od svých fyzických předchůdců. Předpokládám, že hodnotu tradičních sportovních sběratelských kartiček není tak těžké pochopit. A NBA ve své betě projektu Top Shots v podstatě jen vydala další "kartičky", které se liší pouze tím, že mají digitální podobu. Takže místo plastového balíčku plného papírových kartiček dostanete digitální balíček plný digitálních krátkých videí se zajímavými sportovními momenty.

 

Můžete je nakupovat, můžete je sbírat, můžete je prodávat... zkrátka se mimo svou formu od tradičního sběratelství kartiček minimálně v teorii až tolik neliší. Ano, váš draze zaplacený moment si možná může kdokoli přehrát zdarma na YouTube, ale stejnou papírovou sportovní kartičku jako vy může také vlastnit nespočet dalších lidí na celém světě. Důležité je, že originál dané kartičky má určitou sběratelskou hodnotu. A zatímco YouTube video působivého sportovního okamžiku nikomu prodat nemůžete, to stejné video ve formě sběratelského digitálního NFT přímo od NBA dnes - zdá se - reálnou sběratelskou hodnotu má. Kromě příběhu spojeného s daným momentem zde roli hraje - podobně jako třeba u bitcoinu - i skutečnost, že každý takový působivý sportovní okamžik bude vydán pouze v omezeném, pevně daném množství.

To samé lze říci i o umění prodávaném v digitální formě. Mona Lisu si můžete teď hned najít na Google a klidně doma na tiskárně vytisknout. Jakou hodnotu ale takový výtisk bude mít oproti originálu v muzeu? Stejná logika je (nebo by aspoň měla být) aplikována na umění prodávané ve formě NFT - nejde o tradiční obraz namalovaný před X lety olejovými barvami v pěkném zlatavém rámu, ale o slavnou digitální kresbu nebo video, které má dle online komunity uměleckou a kulturní hodnotu. Jak velkou hodnotu a zda může takto "mladé" umění skutečně cenově dosahovat milionů dolarů, je druhá otázka, kterou zodpoví až čas.

Nepodceňoval bych nicméně skutečnost, že nejen mladší Generace Z, ale i mí souputníci mileniálové, už dnes digitální předměty a jejich hodnotu vnímají zcela jinak než starší generace. Zažili jsme éru World of Warcraft nebo Diablo 3 (byť tady to tržiště s předměty obchodovanými za reálnou měnu nakonec moc nedopadlo), kde lze hledat zárodek serióznějšího obchodování s unikátními digitálními předměty, ať už šlo o konkrétní předměty z hry, o prodej konkrétních zážitků v rámci dané hry, anebo o prodej celého herního účtu, jež obsahuje unikátní digitální předměty - viz například tento 8 let starý post z Redditu, kde autor popisuje, jak si vydělává 100 000 $ ročně prodejem účtů ve hře World of Warcraft - a to je prosím rok 2012!

Jaké formy NFT existují?

NFT postupně získávají celou řadu různých forem. Z pohledu popularity však jednoznačně vedou buď obrázky, nebo videa. Jedním z úplně prvních online tržišť s NFT, které se dokázalo prosadit, jsou CryptoKitties, kde uživatelé mohou nakupovat a prodávat unikátní obrázky virtuálních koček (další důkaz, že kočky a internet jsou vskutku nesmrtelnou kombinací ?). Tržiště CryptoPunks zase nabízí možnost sbírat unikátní online avatary - na první pohled nevypadají nijak extra, ale nejdražší se dle webu CryptoSlam již stihl prodat za 1,5 milionu dolarů - pozor, na CryptoPunks jako na řadě dalších podobných tržišť obchody probíhají pouze v ethereu.

Mimochodem, CryptoSlam je skvělé místo, pokud chcete o trhu s NFT a možnostech jejich nákupu získat větší přehled:

 

Zcela unikátní a již výše zmíněnou skupinu tvoří digitální umění, pro které by NFT mohly představovat skutečnou revoluci. Blockchain totiž digitálním umělcům umožňuje zachovat si skutečné, ověřitelné vlastnictví svých originálních prací, které pak mohou jakožto skutečné "originály" mnohem seriózněji prodávat.

Mimochodem, další digitální dílo umělce beeple je aktuálně ve formě NFT originálu na prodej v aukční síni Christie’s. Aukce končí 11. března a aktuální nejvyšší příhoz je 9 750 000 dolarů! To jen tak na okraj, abyste viděli, že i celosvětově nejuznávanější instituce zabývající se sběratelskými předměty již dnes NFT považují za smysluplný koncept, s nímž nemají problém spojit své jméno.

Na vrcholu žebříčku CryptoSlam dnes s přehledem sedí rovněž zmíněné NBA Top Shots, což je betaverze první vlaštovky nové potenciální generace sportovního sběratelství, kde už uživatelé za NFT utratili přes 335 milionů dolarů (z toho téměř 276 milionů dolarů jen za poslední měsíc a v době psaní tohoto textu prodeje jen za posledních 24 hodin dosáhly přes 13,65 milionu dolarů!). Platforma překvapivě funguje již od října 2020, ale až nyní zažívá rapidní nárůst zájmu a poptávky.

Veškeré dostupné balíčky jsou na NBA Top Shots beznadějně vyprodané

Po NFT již začíná pokukovat i hudební průmysl. Rocková kapela Kings of Leon minulý týden v pátek vydala své nové album ve formě NFT, čímž se stala historicky prvním hudebním umělcem, který se k tomuto kroku odhodlal. I v této oblasti umění se skrývá revoluční potenciál - NFT by mohly hudebníkům umožnit získávat ze své hudby větší příjmy, než jaké jim dnes nabízejí velké streamingové platformy, zatímco živé koncerty jsou stále v nedohlednu.

Na čem stojí hodnota NFT?

Na rozdíl od akcií nebo dluhopisů NFT negenerují žádné úroky, dividendy ani jiné cash flow. Pokud vlastníte originál populárního videa, které si každý den na YouTube pouští milion lidí, nezískáte za tato přehrání ani korunu. Podobně jako v ostatních (tradičních) sběratelských segmentech, se hodnota jednotlivých NFT řídí pouze poptávkou ze strany ostatních sběratelů/investorů.

Byť pro to zatím neexistují žádné důkazy, nebál bych se najít spojitost mezi růstem GameStopu, Dogecoinu a dnešním rapidním růstem celé řady NFT. Důvody budou veskrze stejné a z drtivé většiny jde samozřejmě o spekulace na to, že hodnota těchto digitálních předmětů v budoucnu poroste. V této chvíli však ale stále není jisté, jak se ekosystém NFT bude dále vyvíjet a jestli někoho budou dnes prodávané videa a obrázky za 5 nebo 10 let opravdu zajímat. Na druhou stranu konkrétně v případě NBA, jejíž NFT jsou licencované samotnou ligou, bych měl z rizika nějaké rapidní ztráty hodnoty asi nejmenší strach. Kartičky basketbalistů z 90. let licencované NBA dnes ostatně také nějakou hodnotu mají. A něco podobného lze určitě říct i pro NFT od renomovaných umělců

Plus můžeme poměrně úspěšně předpokládat, že mladší generace, jež jsou doslova "odkojené" digitálním světem, budou mít rozhodně větší zájem měnit své sběratelské předměty za pár let místo papíru čistě v online světě, s nímž je jejich život už dnes - marná sláva - neoddělitelně spojen.

NFT jako investice?

Vrhnout se dnes do NFT s vidinou rychlého zbohatnutí není jen tak. Většina tržišť dnes totiž funguje na blockchainu Etherea, takže bez vlastnění etherea nemáte jak NFT nakoupit, nebo svůj zisk následně dostat "ven". Je tedy potřeba založit si účet na nějaké kryptoměnové burze, nakoupit ethereum, bezpečně si jej uložit a pak vyrazit na nákupy (připravte se při nákupu na nemalé poplatky v řádu až desítek dolarů).

Z tohoto pohledu je opět nejlepší variantou NBA Top Shots, kde si můžete účet nabít i s běžnou kreditní kartou. Nezkoumal jsem, zda je služba dostupná i mimo USA, ale jde zatím stále pouze o beta verzi a veškeré registrace jsou navíc aktuálně kvůli enormnímu zájmu uzavřené. Plus někteří uživatelé už narazili na problémy, když se snažili vybrat si ze služby své zisky - porodní bolesti ale lze očekávat.

A i pokud se vám podaří překonat všechny úvodní překážky a dostat se k nákupu nějakých NFT v podobě obrázků, videí či zajímavého digitálního umění, měli byste k těmto aktivům přistupovat ideálně ještě obezřetněji než ke kryptoměnám. Aktuální tržní hysterie okolo této horké novinky neznamená, že byste ji měli zcela ignorovat. Ale stejně tak to neznamená, že byste do ni měli investovat jiné peníze než ty, na které můžete na příštích třeba pět let zcela zapomenout.

Rozhodně byste se dopředu měli smířit s tím, že vše, co do NFT nalijete, můžete potenciálně ztratit a ověřit si, že když o všechny své peníze v NFT přijdete, váš život to nijak nezmění. Svět kryptoměn a blockchainu nicméně má svůj potenciál a příklad bitcoinu ukazuje, že investovat do podobných aktiv dostatečně brzy aspoň nějaký obnos nemusí být vůbec špatný nápad (pokud si to můžete dovolit). NFT se podle mě vyplatí minimálně v teoretické formě pochopit a sledovat - jde totiž o další velmi reálný příklad toho, co všechno nám blockchain v budoucnu může nabídnout.

#investovani #blockchain #nft #nonfungibletoken #nezastupitelnytoken #digitalnipredmety #umeni #sberatelstvi #nbatopshots #digitalizace #meme #ethereum #obchodovani #spekulace #poptavka #beeple #nyancat #umeni #kultura #aktiva

Hodnocení: +37
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Doufám, že to za deset let nedopadne stejně jako s krypto a mě nebude mrzet, že jsem do toho něco málo nezainvestoval ?. Jinak super článek, děkuju

    +3
    • @kevinPorters Těžko říct, mně čistě z pohledu rizika dává smysl max to NBA, ale dávat stovky tisíc dolarů za 12sekundový klip LeBrona Jamese je mimo mou stupnici risk managementu i money managementu. ?

      +2
  • Diky za clanek a zkusim zde popsat nektere z mych pochybnosti a doufam, ze mi je nekdo pomuze vyvratit. Dokud NFT nebudou mit nejakou pridanou hodnotu, tak se dle meho jedna ciste o spekulativni zalezitost jako ICO.

     Vetsina projektu nemela zadny racionalni dovod, nic neresila a padlo jiz nekolik trestu za to, ze od zacatku to byl jen zpusob jak se obohatit. 

    Pouziji zde analogii s altcoinem, je nespocet forku BTC, ktere maji trosku jine vlastnosti a stejne nemaji zadnou hodnotu, co mi zabrani vytvorit dalsi kopie limitovaneho NFT, treba i na jinem (levnejsim) blockchainu, ktery mi umoznuje chytre kontrakty? 

    Pokud koupim nejake album/song budou mi snad z neho chodit nejake royalty jako producentum?

     Fyzicke karticky maji svou hodnotu nejen kvuli limitovanemu mnozstvi, ale take kvuli svemu stavu/ratingu a podpisum nic takoveho v top shots neni.

     U hernich predmetu mate velmi uzitecny use case, at uz je to specialni herni vlastnost nebo ciste esteticke vylepseni prostredi, ve kterem travite stovky hodin.  

     Z fyzickeho umeni vam muzou plynout poplatky za pronajem galerii, cena umeni rapidne roste po umrti autora, toho se da u NFT jen tezko dockat. 

    Budte velmi opatrni do ceho davate sve zisky z kryptoaktiv, protoze vetsina ICO a verim ze i NFT je tu aby z vas vysala BTC/ETH a dojde zde ke splasknuti bubliny hned jak se BTC otoci do bearmarketu.

    +3
    • @VictorNettoyeur Vytvořit úplnou kopii NFT nejde, protože blockchain dělá z každé zcela unikátní digitální předmět. Obsah může být stejný, ale nepodaří se to verifikovat. Takže pak jde o to, jak relevantní je k hodnotě autor - autor digitálního umění a jeho verifikace, že je to jeho originál, je asi zatraceně důležitý, viz příklad s Mona Lisou, můžete udělat kopii 1:1, ale pokud da Vinci ukáže prstem na jednu a řekne "tohle je ta moje", která bude mít hodnotu a která ne? / Pokud vlastníte album, skladbu, video, žádné royalty z toho podle mě v tuto chvíli neplynou. A silně pochybuji, že by se hudebníci tohohle pasivního příjmu chtěli vzdávat, u nich to vidím spíš jako příležitost, jak svou tvorbu prodávat "pod pultem" a nenechat velké producenty nebo Spotify/Apple Music, aby jim okusovali výnosy. / Stav předmětu tady úplně odpadá, otázka, jestli je to dobře, nebo špatně, za mě pro hodnotu spíš špatně, protože každá pokrčená kartička zvyšuje teoreticky hodnotu té, která zůstane bez jediného škrábance. / Souhlasím s těmi herními předměty, je tam jasný účel, z kterého vyplývá drtivá většina hodnoty, kde využiju 12sekundový klip LeBrona Jamese za 200 000 $, aby to za to stálo, netuším. ? / Myslím si, že digitální galerie, kde bude možné dostatečně kvalitně vyobrazovat/přehrávat digitální umění, nejsou zase tak vzdálené od reality, pak bude ale otázkou, jestli galerie budou mít zájem vystavovat skutečný "originál" (což předpokládám, že z mnoha důvodů budou), tím by se to mohlo s tradičním uměním srovnat. / Osobně bych NFT dnes považoval za mnohem spekulativnější než konkrétně BTC, z pohledu "vyzrálosti" jsou to nesrovnatelná aktiva.

      0
  • Jsem až moc prostý člověk, aby mě toto zajímalo a abych do toho investoval :-D

    +2
    • @BinosCZ Minimálně jako rozšíření obzorů o budoucích možnostech za mě v rámci vzdělávání dobrý. ?

      +4
    • @tomasdurcak Jo jo to určitě. Nejsem ignorant, abych si nečetl o kryptoměnách a tomu podobných.

      +1
  • Asi neznají pohádku Císařovy nové šaty :).

    +1
    • @petrSmekal Zajímavý pohled na věc. Dneska je to ale ošemetné, řada digitálních "předmětů" skutečně nějakou hodnotu má. Nelze ale zpochybnit, že "data" jako taková skutečně fyzicky neexistují. Takže pokud by si někdo chtěl všechna svá NFT dát do dlaně a chlubit se s nimi, ve skutečnosti by měl tu dlaň prázdnou. ? Samozřejmě 12sekundové video za stovky tisíc dolarů nebo JPEG obrázek za 70 mil. $ jsou podle mě absolutní nesmysly a ukázka toho, do jaké virtuální mánie jsme se dneska dostali - lidi od rána do večera koukají do telefonu, sledují ceny BTC, akcií, aukce NFT... ani k tomu nepotřebují žádné brýle, aby žili ve virtuální realitě. Celý blockchain ale v sobě má i smysluplný potenciál a je potřeba s ním počítat a sledovat jeho vývoj.

      0
  • 590 000 USD za video s letící kočkou "Nyan Cat" ? :-) ... asi někdo neví co s penězi, mě se to video nelíbí ani zadarmo.

    +1
    • @2791bub Já si to umím jako takto cenné někdy v budoucnu představit pouze pro generaci, která na internetu a prvních memečkách vyrůstala (viz dnešní hodnota Pokémonů pro mileniály). Osobně meme považuju za součást kultury, ale nejsem z nich asi nadšený do té míry, že bych jejich reálnou "uměleckou" hodnotu jakkoli přibližoval skutečnému umění. Tady se obávám, že se v budoucnu bude hledat likvidita horko těžko, jedině u nějakých bohatých online trollů. ?

      +1
  • Dělá se tomu moc pěkná reklama, ale budoucnost bude snad vypadat jinak ?

    +1
    • @petrplechactradecz Budoucnost by měla být především cenově střízlivější, sorry jako ale hnusný avatar z pár pixelů prostě nemá hodnotu 1,5 mil. $... pokud už tady teda není ta hyperinflace. ?

      0
    • @tomasdurcak šílenost ? asi ukázka toho, že už v podstatě není do čeho investovat

      0
    • @petrplechactradecz Lidi, kteří ještě před rokem nic neměli a vydělali balík na Tesle, GME, BTC atp., očividně svrbí ruce a chtějí se zase vrátit na svou původní životní úroveň. Ale proti gustu... ?

      +1
  • Zajímavý článek. Ale já bych do toho neinvestoval. Hodnota podobných věcí je pochybná, módní, cena může klidně v případě dalšího nezájmu spadnout dolů. Já mám raději technologické akcie.

    0