10 minut čtení

Co jsou to "Penny stocks"? Levné akcie s obrovským růstovým potenciálem, ale také vysokým rizikem

Akcie spadající do skupiny "Penny stocks" jsou dnes populárnější než kdy před tím. Investoři z celého světa se snaží mezi těmi nejlevnějšími tituly hledat nový Amazon či Apple a sní o tom, že napodobí pohádková zhodnocení jiných šťastlivců.

Možná už jste někdy zahlédli příběh o tom, jak se někomu podařilo zhodnotit svou investici do akcie o 4000 % procent v řádu několika měsíců. Hádáte správně, že ve světě velkých společností či akciových indexů toto není reálné. Hledat takto pohádkový růst lze prakticky pouze v segmentu těch nejlevnějších akcií, kde existuje šance, že se společnosti podaří masivní úspěch a růst valuace směrem mezi "velké hochy".

Byť mohou na první pohled znít velmi lukrativně, penny stocks s sebou zpravidla nesou nemalé riziko a případní investoři by měli jasně chápat, do čeho své peníze vkládají.

Co jsou to penny stocks?

Penny stocks jsou de facto opakem blue-chip stocks. Jde o ty absolutně nejlevnější akcie, které někdy skutečně mohou stát sotva pár centů za kus. Ve Spojených státech SEC tímto termínem označuje každý akciový titul, jež je obchodován pod hranicí 5 dolarů za jednu akcii. Jejich prodej zároveň zpravidla probíhá přes sprostředkovatele a nikoliv přímo na centralizované burze.

Z logiky věci vyplývá, že ty nejlevnější akcie zpravidla vydávají nové či velmi malé společnosti. Takové, které ještě za sebou nemají dostatečně zajímavý příběh či hospodářské výsledky na to, aby již při IPO vyvolaly mezi investory velký zájem. A tak cena jejich akcií zůstane na dostřel absolutního minima.

Pokud však sledujete burzovní dění pravidelně, určitě si všimnete, že i akcie velkých, zavedených firem dokáží zkolabovat až pod 5 dolarů, a to zejména v případě, kdy se společnost potýká s finančními problémy nebo čelí bankrotu. Příkladem z letošního roku může být autopůjčovna Hertz, jejíž akcie se ještě v únoru prodávaly až za 20 dolarů za kus, zatímco dnes si díky pandemii a bankrotu společnosti můžete jednu akcii koupit za dolar a 16 centů.

Kde se s penny stocks obchoduje?

Některé Penny stocks můžete najít na hlavních, velkých burzách, jako je NYSE. Většina těchto drobných společností se však místo hlavního trhu obchoduje primárně skrz brokerské společnosti a tržní dealery. Mezi dvě nejznámější burzy pro americké penny stocks patří OTC Link LLC a OTC Bulletin Board. Pokud jde o evropské penny stocks, je běžnou praxí, že trhy pro akcie menších firem často zastřešují samy hlavní burzy. Například v Británii je to trh AIM spadající pod Londýnskou burzu, u nás zase trh START spadající pod Pražskou burzu.

Kdo s nimi nejčastěji obchoduje?

Penny stocks jsou ideální investiční příležitosti pro ty z vás, kterým nevadí vyšší rizikovost investice za cenu násobně vyššího potenciálního zisku oproti standardním trhům. Zpravidla jde především o zkušené investoři, jež dokáží v této kupce "sena" plné drobných firem najít "jehlu" v podobě cenných startupů s masivním potenciálem růstu.

Ve vodách penny stocks však narazíte i na některé hedgeové fondy, obchodníky hledající shorty kolabujících či beznadějných menších byznysů, anebo spekulanty hledající na vlastní pěst Svatý grál. Nechybí zde rovněž pár podílových fondů (například Fidelity Low-Priced Stock Fund), ale i ETF, jež se zaměřují primárně na penny stocks. Nepochybně jde rovněž o oblíbené místo pro insidery, kteří se v branži startupů pohybují a mohou mít přehled o tom, kde se rodí další potenciální jednorožec. 

Výhody penny stocks:

  • Levná pořizovací cena. Chcete-li si pořídit větší množství akcií Facebooku, Amazonu nebo Google, musíte si připravit řádově několik set tisíc korun. V případě penny stocks vám však reálně může stačit jen pár tisíc korun. Myšlenka na nákup akcií startupu za 20 centů za kus a jejich následný prodej za dolar za kus - nebo ještě víc - je tak pro řadu malých investorů velmi lákavá.
  • Šance získat podíl v příštím Amazonu již na samém začátku. Tohle je sen každého investora: Aspoň jednou naskočit na hvězdu ještě před tím, než ji odhalí zbytek světa a jakmile začne rapidně stoupat, s úsměvem se na ní svézt. Jen pro představu, v roce 1997 jste si v rámci penny stocks mohli koupit jednu akcii Amazonu za 1,68 dolaru za kus. V roce 1998 již byly k mání za 5 dolarů. A dnes? Přes 3100 dolarů za kus, prosím. ?
  • Volatilita, kterou můžou závidět i kryptoměny. Obchodování s penny stocks umí být "rychlé a zběsilé". Dokáží v řádů minut, hodin či dnů poskočit o 20, 50 nebo i 100 %. To je přirozeně pořádná divočina a v podstatě úplně jiný svět, než v jakém žijí velká akciová jména typu McDonald's, Coca-Cola či IBM.

Nevýhody penny stocks:

  • Řada společností je pochybná, má potíže a nejistou budoucnost. Být neznámý nemusí být nutně nevýhoda. Ostatně i ten Amazon býval kdysi zcela neznámá společnost, která nikoho příliš nezajímala. Avšak většina společnosti nikdy fungovat jako Amazon nebude. Většina společností v tomto sektoru už ze samotné podstaty věci nikdy dobrou investicí nebude. A to i přesto, že mnoho z nich se snaží angažovat a aktuálních trendy segmentech, jako je konopí či IT. Zaměření však nikdy neznamená, že bude daná společnost vítězem.
  • Volatilita, kterou můžou závidět i kryptoměny. Volatilita umí být dvojsečný meč. Dokáže přinášet obrovské zisky, ale také stejně velké ztráty. Ten vytoužený 500% pohyb vzhůru může být nakonec pouze 100%, ale za to opačným směrem. I proto u penny stocks vždy svítí varování, že by investoři měli počítat s možností, že o celou svou investici přijdou.
  • Problémy s likviditou. Najít někoho, kdo by od vás koupil akcie Zoomu nebo Tesly, asi dnes nebude až takový problém. Ale najít někoho, kdo by od vás koupil za pár centů za kus akcie společnosti TohleJménoNikdyNikdoNeslyšel může být krapet horší. Anebo se někdo takový najde, ale bude ochoten je koupit pouze za cenu, která pro vás bude reálně znamenat ztrátu. Zvlášť když se taková penny stock začne pomalu a jistě sesouvat, je téměř jisté, že vám nechtěné cenné papíry v kapse zůstanou až do hořkého konce.
  • Nedostatek transparentnosti. O malých členech segmentu penny stocks toho zpravidla i online zjistíte řádově méně než o velkých zavedených společnostech. Vzhledem k tomu, že většina z nich není k dostání na hlavních, centralizovaných burzách, nevztahují se na ně některá nařízení o transparentnosti od SEC ani řada regulačních nařízení.
  • Líheň podvodníků. Nedostatek transparentnosti přirozeně znamená, že provést investorům botu je v branži penny stocks mnohem snazší než na plnohodnotné burze (jak nám ukázal třeba loňský příklad s WeWork, společnosti s pochybnými čachry v účetnictví se zkrátka na burzu ani nedostanou). Za volatilitou konkrétní penny stock tak nemusí stát žádný reálný úspěch, nýbrž skupinka podvodníků, kteří akcie ve velkém nakoupí a vypustí do světa fake news dělající z akcie senzaci. Jakmile širší investorská veřejnost uvěří, že jde o dobrý nákup a začnou cenu hnát ještě výš, podvodníci své akcie se ziskem prodají, pohádkově si vydělají a zmizí ze scény, čímž zpravidla způsobí opětovný kolaps ceny. A obyčejným investorům, jež se nechali nachytat, zůstanou jen bezcenné akcie. Této podvodné strategii se říká "pump and dump" a jak funguje v praxi, je dobře vidět například ve filmu Vlk z Wall Street.

5 zásad pro investování do penny stocks:

  1. Kupujte jen to nejlepší. Dejte si práci s finančními výkazy a ujistěte se, že účetnictví vypadá neprůstřelně a máte přístup i k aktuálním záznamům o hospodaření společnosti. Jedině tak můžete dojít ke smysluplnému rozhodnutí investovat.
  2. Vyhýbejte se "černým trhům". Penny stocks obchodované na velkých burzách nebo na menších, známých burzách (americký OTC Bulletin Board, trh START Pražské burzy), musí zpravidla splňovat striktní pravidla, aby se na tyto burzy dostaly. Existují však i další burzy, na něž je možné vstoupit za mnohem uvolněnějších podmínek. Netřeba dodávat, že riziko podvodu je zde pro investora výrazně vyšší.
  3. Držte se známých brokerů. Jak už jsem uvedl, s penny stocks často obchodují spíš brokerské společnosti než samotné burzy. Platí zde proto stejné pravidlo, jako v případě burz - držte se známých, renomovaných jmen.
  4. Vlastní analýza je základ. Jedním ze základních pravidel, jak se vyhnout pastem podvodníků, je proklepnout si důkladně zajímavé společnosti vlastnoručně. Nevěřte žádným emailům, "zaručeným" informacím insiderů, jež se šíří online atp. Vlastní analýza je vlastní analýza, to platí všude od nejlevnější penny stock po tu nejdražší investici na světě.
  5. S investovanou sumou se dopředu rozlučte. Na rovinu - vkládat veškerý svůj investiční kapitál do penny stocks je nesmysl. Jde nepochybně o skvělý segment, pokud si chcete hrát s penězi, o které můžete přijít, neboť díky vlastní analýze či znalosti trhu můžete rozhodně dosáhnout výrazně lepší šance na úspěch, než v kasinu či u sázkové kanceláře. Penny stocks ale rozhodně nejsou místem, kam byste měli uložit své úspory na penzi.

----

Podtrženo a sečteno, spekulování v rámci penny stocks není nic pro osoby se slabým srdcem. Úspěšní a zkušení investoři, kteří zde dokáží dlouhodobě vydělávat, většinou mají vlastní metodu analýzy, která jim umožňuje s vysokou úspěšností rozeznávat startupy s potenciálem od podvodníků. Zároveň mají zpravidla dostatek času, aby se mohli těmto analýzám a sledování trhů věnovat.

Pokud se v investování považujete spíš za začátečníka, penny stocks pravděpodobně nejsou tím ideálním, konzervativním trhem, na kterém byste měli začít. Pokud si ale myslíte, že chápete možná rizika, máte důvěryhodného brokera a dokážete najít legitimní, ale trestuhodně podhodnocené byznysy, jste na správném místě. A kdo ví, možná jednou narazíte na další Amazon.

#investovani #pennystocks #akcie #spolecnosti #hodnota #trznivaluace #startupy #riziko #spekulace #pumpanddump #podvod #regulace #analyza

Hodnocení: +34
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.