10 minut čtení

Jak letos začít investovat do akcií? Stačí dodržet těchto 5 snadných finančních a investičních kroků

Dokážete si představit, že byste dnes museli vyžít s 15 336 Kč měsíčně, resp. 184 032 Kč ročně? Myslel jsem si to... toto je ale dnes průměrný starobní důchod, takže by možná stálo za to začít řešit, odkud na poklidné stáří vezmete další peníze.

Pro dnešní ekonomicky aktivní generaci a zejména pro mladé lidi je tady navíc strašák v podobě chybějící důchodové reformy. Může se tak úplně s klidem stát, že po odchodu do důchodu, což bude pravděpodobně v nějakých 66-67 letech, ani těch 20-30 tisíc Kč (v závislosti na inflaci a tom, jak budou další vlády do budoucna k důchodcům štědré) od státu rozhodně neuvidí a budou muset vyžít pouze z vlastních zdrojů.

Co z toho vyplývá? Že byste poměrně logicky měli chtít ve vlastním zájmu nejen spořit, ale začít se rovněž zajímat o to, jak své peníze smysluplným investováním zhodnotit. Tím "smysluplným" mám na mysli zejména poměr rizika a potenciálního zhodnocení. Různá aktiva nabízí různý poměr, nicméně ty úplně nejpopulárnější investice na světě lze nalézt na burzách cenných papírů, kde sídlí akciové trhy.

Proč zrovna akcie? Historicky nabízejí i napříč řadou dekád solidní průměrné roční zhodnocení 10 % a zároveň již nesčetněkrát prokázaly, že dobře sestavené, dostatečně diverzifikované portfolio kvalitních akcií dokáže i opravdu škaredý burzovní krach nejenže přežít, ale následně se dříve či později opět vrátit k růstu.

Investování však není pouze o tom, že vezmete peníze, přesunete je z bodu A (váš účet) do bodu B (váš obchodní účet), nakoupíte si nějaké akcie a pak už jen čekáte a každý rok automaticky o 10 % bohatnete. Stejně jako u všeho ostatního, co máte zájem dělat pořádně, je potřeba dodržet relativně pevně stanovený postup a krok za krokem jej projít. V opačném případě totiž riskujete, že místo tučných úspor na budoucnost si z burzy odnesete jen prázdné kapsy. V tomto případě půjde o celkem 5 kroků:

1. Investování vyžaduje určitou míru finanční stability

Ještě než se pustíte do samotného nákupu akcií, je fajn položit si otázku, zda na to vůbec jste připraveni. A to nejen z ohledu teoretických vědomostí, ale i z pohledu vaší finanční situace. Tady bych odkázal na jeden starší článek, v němž jsem podrobněji rozebral, jak poznat, že si můžete dovolit začít investovat. Stručně řečeno jde o to nemít na krku žádný dluh s vysokým úrokem a disponovat dostatečným nouzovým fondem, který vám pomůže pokrýt aspoň několik měsíců výdajů, pokud byste náhodou přišli o práci, nebo museli platit nečekaně velký účet za servis sebe (lékař) či vašeho vozu.

Penězům, které se chystáte zaparkovat na akciový trh, byste měli být připraveni dát na minimálně 5-10 let sbohem (v případě spoření na penzi i mnohem déle). Proč na tak dlouho? Má to dva důvody:

  • Akciový trh může být za určitých podmínek poměrně volatilní a tím posledním, co chcete, je být nuceni prodat své pozice ve ztrátě jen proto, abyste mohli zaplatit hypotéku nebo nájem.
  • Při dlouhodobém "pobytu" na akciovém trhu a pravidelném každoročním zhodnocení vašeho kapitálu na něj začne působit efekt známý jako složené úročení. O tom ale víc až v druhém bodě.

2. Musíte mít jasný plán

Ani v druhém bodě se ještě nebudeme věnovat samotným akciím. Než svůj kapitál pošlete na trhy, aby pro vás pracoval, měli byste mít aspoň zhruba povědomí o tom, kolik peněz by pro vás měl být schopen vydělat. Na základě průměrné inflace a vaší představě o budoucím životě byste měli být schopni dojít k nějaké částce, kterou budete v budoucnu (penzi) pro pohodlnou existenci aspoň zhruba potřebovat. A z té následně zjistit, kolik budete potřebovat uspořit měsíčně/ročně, abyste svého cíle v rozumném časovém horizontu dosáhli.

Pojďme si pár příkladů ukázat v přehledné tabulce. Budeme pracovat s průměrným ročním zhodnocením 8 %, tedy s drobnou rezervou oproti průměru a pro pořádek se skutečností, že investujete konstantní částku každý měsíc. Zkuste si všímat efektu složeného úročení, který v důsledku způsobuje, že vaše investovaná částka díky úročení minulých úroků postupem času roste nikoliv rovnoměrně, ale exponenciálně:

---

3. Musíte být schopni uspořit dostatek prostředků

Chcete-li 30 let v řadě investovat 50 000 Kč ročně, budete si na své investování muset během této doby nashromáždit celkem 1 500 000 Kč. Takže už vám asi dochází, že bez řádného spoření to asi nepůjde. Pořád ale tento přístup pro běžného člověka, který netouží po profesionální investorské kariéře a vlastním fondu, považuji za lepší a hlavně bezpečnější, než když se snažíte tu a tam ušetřit nějakých par korun a ty pak investujete s vírou, že se pohádkově zhodnotí a během pár let z vás bude milionář. Sorry jako, ale život není pohádka a žádné peníze vám většinou jen tak náhodou do klína nespadnou.

Nejste-li aktuálně v situaci, kdy byste zvládli měsíčně/ročně ušetřit částku, kterou potřebujete, měly by vaše další kroky mířit k osobnímu rozpočtu a kontrole všech výdajů. Vážně neexistuje nic, na čem byste měsíčně mohli ušetřit o 1000 Kč více? Divil bych se. Warengo je mimochodem plné článků, které se věnují různým způsobům, jak méně utrácet:

Nezaměřujte se však pouze na to, abyste méně utráceli. Ruku v ruce s tím by měla jít i snaha zvyšovat své příjmy. Můžete si bokem rozjet vlastní byznys nebo dělat nějakou práci na poloviční úvazek. A pokud nezměníte svou životní úroveň, můžete 100 % příjmů z této činnosti použít na investování. Překážkou pro zvyšování příjmů mimochodem není ani současná pandemie či lockdown:

4. Pro dostatečné výnosy není možné investovat kdekoli

Když už si dáte tu práci se spořením, měli byste se zároveň ujistit, že následně své úspory budete investovat dostatečně efektivně. Spořící účty či dluhopisy patří k oblíbeným, ale z pohledu výnosů zvlášť dnes poměrně nevýnosným investicím, u nichž jste často rádi, že vám pokryjí aspoň inflaci. 

Výše jsme si řekli, že akciový trh je schopen v průměru dlouhodobě přinášet zhodnocení nějakých 10 % ročně (někdy to pár let může být i mnohem méně či naopak více). Pokud vám takový výnos přijde dostačující, mohl by ideálním místem pro váš kapitál být indexový fond kopírující americký index S&P 500. Vaše peníze se skrz tuto investici okamžitě rozloží mezi 500 největších amerických společností a budou tak zhodnocovat přibližně stejným tempem, jako samotný index.

Indexových fondů existuje hromada a zrovna včera jsem v komentářích pár doporučoval, protože těch kvalitních rozhodně není pomálu. Z těch nejznámějších stojí za zvážení např.

  • SPDR S&P 500 ETF ($SPY)
  • Vanguard Total Stock Market ETF ($VTI)
  • Vanguard Total World Stock ETF ($VT)
  • Vanguard FTSE All-World ex-US Index Fund ETF Shares ($VEU)

Skrz $SPY a $VEU tak můžete najednou investovat jak do indexu S&P 500, tak do všech akcií na světě kromě těch amerických. Větší diverzifikaci budete na akciových trzích hledat jen těžko. Samozřejmě existují i cílenější indexové fondy, jako například $QQQ, který sleduje americký technologický index Nasdaq-100.

Porazit výnosy širšího trhu (indexů) je již mnohem ambicióznější cíl, který bude vyžadovat nákup individuálních akcií. Což s sebou samozřejmě přináší další várku studia a nutnost naučit se, jak správně oceňovat jednotlivé společnosti a akcie, které segmenty stojí za řeč, jak fungují, jaké trendy mají do budoucna perspektivu atp. Další alternativou je investovat do výborného aktivně spravovaného podílového fondu, jež vám může také pomoci porazit trh. Zde se ale samozřejmě musíte připravit na to, že si za toto zhodnocení od vás naúčtuje nemalé poplatky.

5. Bez trpělivosti a disciplíny to nepůjde

Nakonec jeden z nejdůležitějších kroků - dokázat se dlouhodobě ve snaze spořit a investovat rok co rok držet svého plánu. Mějte neustále na paměti, že váš plán stojí na řadě let práce, takže byste si měli ohlídat, abyste se na něj nevykašlali podobně, jako jste se letos opět vykašlali na předsevzetí, že začnete od nového roku každý rok cvičit. Zatímco cvičení je totiž svobodná volba, již první věta tohoto článku vám měla naznačit, že spoření a investování na budoucnost a zejména penzi pro většinu z nás žádnou otázkou volby nebude, respektive pro mladé lidí velmi pravděpodobně již není.

Co z toho vyplývá? Důležité je hlavně začít na svém finančním zabezpečení a stabilitě co nejdříve pracovat. Nemusíte hned příští týden začít investovat do akcií. Nezapomeňte, že konkrétnímu investování jsme se věnovali až u kroku č. 4. Ještě před tím vás čekají tři předchozí kroky, bez kterých popravdě investování nakonec nedává z pohledu efektivního budování bohatství příliš velký smysl. Osobně bych komukoli, kdo zatím nemá ani nouzový fond a váhá, jak s penězi nakládat dál, doporučil přečíst si znovu 1. krok a pustit se do práce ještě dnes - třeba skrz revizi vašich výdajů. První krok je ale nejdůležitější. Hodně štěstí!

#investovani #penze #financnigramotnost #sporeni #uspory #akcie #osobnifinance #nouzovyfond #dluhy #investicniplan #investicnihorizont #pravidelneinvestovani #indexovyfond #etf #pasivniinvestovani #sp500 #zhodnoceni #trpelivost #disciplina

Hodnocení: +32
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • tip na zajimavy navazujici clanek by mohlo byt jak a pres koho lze nakoupit indexove fondy kopirujici americky index S&P500 s nejakym vyhodnocenim z pohledu nakladu/vynos. pro me jako zacatecnika by to byla znacna pomoc.

    +4
    • @michalSkvarlo Díky za tip. Na první dobrou bych z pohledu indexových fondů doporučil kouknout na Fio, mají hodně solidní nabídku ETF včetně tuším všech 4 výše zmíněných. Ale faktem je, že vzhledem k poplatkům se to skrz ně vyplatí jen u větších nákupů.

      +1
    • @tomasdurcak Fio má velké poplatky. Vyplatí se Degiro minimálně poplatky a díky hodnocení, které poslední roky získávají asi i nákupy přes ně

      0