Pokud se vám doposud nepodařilo dosáhnout takové výše úspor, jaké byste chtěli, možná je vhodný čas na přehodnocení vaší strategie. Studie Fidelity odhalila, že jasně a konkrétně stanovené priority, kterých se můžete dlouhodobě a snadno držet, pomáhají lidem dosáhnout finančních cílů.
Přesně toho se držela i mladá Američanka Michaela Alocca, které se podařilo za 3 roky uspořit dokonce 100 000 dolarů. A sama říká:
„Když budete dělat věci důsledně, dosáhnete mnohem většího pokroku za kratší dobu, než byste si mysleli.“
Sama začala brzy a držela se svého smysluplného plánu a původně dlouhodobého cíle se jí podařilo dosáhnout už v srpnu 2020, měsíc po 25. narozeninách. Nestalo se to samozřejmě přes noc. Zpracovala si plán úspor a výdajů a hned po absolvování vysoké školy začala na svém plánu pracovat. Do penzijního fondu 401 (k), začala přispívat, když jí bylo 21. Přestože rostl její plat, snažila se držet životní náklady na minimu.
My se budeme držet trochu při zemi. Úspora 100 000 dolarů za 3 roky je v našich reáliích trochu přehnaný cíl, vybudování jmění ve výši 1 000 000 Kč do 30 let však až tak nereálné není. Co k tomu budete potřebovat? Odkládat od 20 let stranou přibližně 5 700 Kč měsíčně při zhodnocení 8 % ročně. To samozřejmě není málo, ale už jste si možná zvykli, že se tady zaručených návodů na zbohatnutí bez práce nedočkáte. Mladý člověk hledající konkrétní a praktický návod si však na své přijde.
Pojďme se podívat, co pomohlo s budováním bohatství už v mladém věku zmiňované Američance. Jedná se o rady, které může následovat i kdokoliv z nás.
1. K udržení motivace se striktně držela rozpočtu
Na začátku své cesty za budováním úspor si Michaela Alocca stanovila konkrétní finanční cíle. Rozhodla se držet pravidla 50/20/30 - utratit 50 % příjmů za životní náklady, 20 % příjmů utratit za zábavu a 30 % příjmů odkládat stranou.
V našem případě to znamená, že byste od svých 20 let měli vydělávat 19 000 Kč měsíčně. To není v čistém úplně málo, ale jedná se o přibližně dvě třetiny aktuální průměrné čisté mzdy. Ne každý může začít vydělávat 19 000 Kč měsíčně už ve 20 letech, ale vždy máte možnost pracovat už v průběhu vysoké školy, určitě je výhodou, že jako student nebude váš příjem zatížen odvody státu, které za vás zaplatí škola.
V opačném případě se připravte, že po dokončení vysoké školy budete muset odkládat stranou více, nebo budete muset finanční cíl v podobě milionových úspor oddálit.
Aby zůstala mladá Američanka motivovaná nastínila si své dlouhodobé cíle. Pomocí tabulky si „zmapovala“ plánované výdaje. Rozpočtovala si vše od nákupu potravin až po dopravu. Dokonce se pokusila naplánovat nepravidelné výdaje k čemuž říká:
„Pokud jsem měla někomu v konkrétní měsíc kupovat dárek k narozeninám, zařadila jsem tento výdaj do své tabulky.“
Kromě plánování budoucích výdajů si na konci každého měsíce zkontrolovala, za co utrácela, aby zjistila, kam její peníze za poslední měsíc převážně směřovaly. Zamyslela se nad tím, zda skutečně chtěla své peníze utratit tímto způsobem, a kromě zkoumání nedostatků také kontrolovala, co funguje dobře.
Používání rozpočtové tabulky jí pomohlo se vyhnout impulsivním nákupům a udržet koncentraci na dosažení finančních cílů.
„Když jsem se rozhodovala, zda utratit 200 dolarů v Zaře, uvědomila jsem si, že to jsou peníze, které mohu věnovat spíše na dosažení svých cílů, na kterých pracuji.“
2. Vytvořila si dostatečně „osobní“ rozpočet
Pochopení osobních priorit ji pomohlo uspět. Uvědomila si, že zážitky jsou pro ni mnohem důležitější než fyzické požitky.
Protože pro ni bylo mnohem důležitější zúčastnit se svatby svého kamaráda na druhé straně USA, raději se vzdala fyzických věcí a zmiňovaných 200 dolarů raději přesměrovala do kolonky zážitky, aby si mohla i s omezeným rozpočtem stále užívat života plnými doušky.
Je zjevné, že se Michaela na své cestě za dosažením finančních cílů nevyhýbá potěšení, pouze se zaměřuje na to, na čem jí skutečně záleží.
„Osobně mám rozpočet na kávu 50 až 100 dolarů měsíčně. Někteří lidé si možná budou myslet, že je to šílené, protože je káva jednou z věcí, kterou lze snadno omezit, ale pro mě je káva důležitá a přináší mi dobé pocity,“ říká.
Existují naopak jiná místa, kde raději náklady snižuje, jako je dovoz jídla až do domu. Byla vždy typ člověka, který nikdy za jídlo neutrácel. Zkrátka nikdy gastronomické zážitky nevyhledávala.
Díky rozpoznání osobních priorit udržuje úmyslně některé výdaje na minimu a snaží se soustředit na utrácení peněz za věci, které ji opravdu rozzáří život. Vy byste se ke svým výdajům měli stavět stejně. Co je pro vás skutečně důležité?
3. Stejně důsledně si naplánovala i svou budoucnost
Stejnou pozornost jako výdajům věnovala i strategii úspor. Je asi jasné, že nemůžete peníze pouze odkládat na spořící účet, pokud chcete dosáhnout svých finančních cílů.
Američanka tak bere 30 % svých příjmů a rozděluje je mezi vysoce zhodnocovaný spořící účet, účet penzijního spoření 401 (k) a investiční brokerský účet.
My máme samozřejmě možnosti užší. Budete-li peníze odkládat do fondů penzijního spoření, na peníze si až do důchodového věku nesáhnete, stejně tak spořící účty nenabízejí dostatečné zhodnocení. V úvodu nastíněný výpočet však vycházel z ročního zhodnocení 8 % ročně, čehož lze poměrně pohodlně dosáhnout s využitím investiční platformy Portu. Ta vám umožní automatické investování každý měsíc a dosažení zhodnocení 8 % ročně je při zvolení vhodné investiční strategie zcela reálné.
---
Důsledné a vědomé základy jsou tím, co udělá velký rozdíl a časem můžete vidět i zajímavé výsledky. Dodržování rozpočtu je základ. Dlouhodobá perspektiva je klíčová. Finanční úspěch se nedostaví přes noc. Budování úspor může být trochu nudné, ale pokud bude nudné, znamená to, že to děláte dobře. Není tak nereálné vybudovat do 30 let úspory ve výši 1 000 000 Kč, které posléze můžete využít třeba jako základ pro hypotéku.
#finance #osobnifinance #jakinvestovat #investovani #sporeni #financnicile #rozpocet #vydaje #prijmy #vytvarenirozpoctu #bohatstvi #budovanibohatstvi