04.03.2021 9 minut čtení

Cantillon Effect 2.0: Bitcoin představuje první skutečně férové peníze na světě

Tato esej se snaží vysvětlit Cantillonův efekt a to, jak přirozená nespravedlnost všech předchozích peněz v historii vždy vytvořila svět, ve kterém několik privilegovaných mohlo využívat výhod těch neprivilegovaných.

Co je to Cantillonův efekt?

"Cantillonův efekt označuje změnu relativních cen v důsledku změny nabídky peněz. Ke změně relativních cen dochází proto, že změna nabídky peněz má specifický bod vzniku, a tudíž i specifickou cestu toku ekonomikou. První příjemce či emitent nové zásoby peněz je ve výhodné pozici, protože může utrácet například dolary, než se ceny v ekonomice zvýší. Ale kdokoli je další v řadě, obdrží svůj podíl nových dolarů až poté, co ceny vzrostly. “

Cantillonův efekt jsme viděli v letech 2008 a 2020, kdy byly bankám a dalším společnostem poskytována finanční výpomoc(tzv. bailout), aby se zabránilo bankrotu. Jedná se o praktické případové studie, které ukazují účinnost přímého spojení s Wall Street a Federálním rezervním systémem. Pouze ti, kdo byli nejblíže jednotlivcům ovládajícím peněžní zásobu, byli schopni z každé recese značně těžit, zatímco mnozí ze střední a nižší třídy ne.

Dnes to lze snadno pozorovat na nedávném stimulačním balíčku diskutovaném ve Spojených státech. Zatímco senátoři se celé měsíce hádali o množství peněz, které občané dostanou, nešlo o nic jiného než o tichý konsenzus obou stran ohledně miliard dolarů v čerstvě vytištěných penězích, které podporují obrovské organizace a zájmy mimo přímo stanovené účely zákona.

Cantillonův efekt řídí svět. 

 

Peníze nikdy nebyly spravedlivé

Neutralita peněz znamená, že peníze jsou vytvářeny a distribuovány mezi populaci rovnoměrně nebo spravedlivě. S dnešním (i historickým) vytvářením peněz je spojena nespravedlnost a čím snáze se peníze vytvářejí, tím více je to nespravedlivější pro ty, kdo nemají autoritu a přístup k určitým spojením či vazbám.

Upřímně řečeno, příjmený postup v životě může být katalyzován přiblížením se k tiskárně peněz. Když lidé hovoří o institucionalizaci, to, o čem opravdu mluví, jsou pravidla, jak se dnes přiblížit tiskárně peněz.

Amerika pro laika vypadá jako země prosperity, ale jakmile budou sundány klapky z očí, realita ukáže, že je to jen země nejblíže tiskárně peněz.

Pokud se podíváte ještě více shora, bude jasné, že každý, kdo žije v USA a dostává přímo americké dolary, žije ze své podstaty v privilegovaném postavení ve srovnání s kýmkoli jiným v podobné pozici, kdo ale dolary přímo nedostává. To se stupňuje směrem od elit, které jsou skutečně blízko „tiskárně“, až dolů k chudým.

 

Cantillonův efekt neplatí jen pro fiat, ale platí také pro drahé kovy

Drahé kovy (zlato a stříbro) byly historicky nejlepším dostupným peněžním zbožím, které lidstvo dokázalo využít. Procesy těžby, úschovy a ověřování potřebné pro řádně fungující ekonomiku drahých kovů bohužel vytvořily příležitost pro oportunistické ústřední subjekty, aby mohly těžit z privilegovaného postavení.

Španělská cenová revoluce způsobená těžbou nově nalezeného zlata a stříbra v Americe způsobila zmatek v celé Evropě a pravděpodobně ukončila nebývalý růst renesance. Španělská královská hodnost sklidila výhody nově nalezeného kovu, zatímco lidé v celé Evropě zjistili, že kupní síla jejich zlata a stříbra se snižuje.

Historie je plná případů znehodnocení, ořezávání mincí a dalších porušení spravedlnosti systému drahých kovů. Selhání drahých kovů v měřítku digitálního globálního světa, stejně jako neschopnost bránit se proti centralizaci, konfiskaci a nově nalezeným dodávkám, nakonec vedly k zavedení mnohem nespravedlivějších fiat peněžních systémů, se kterými dnes žijeme.

 

Zrod bitcoinu

3. ledna 2009 Satoshi Nakomoto vytěžil úplně první blok bitcoinového blockchainu se zprávou „The Times 03 / Jan / 2009 Chancellor on the brink of second bailout for banks“ - titulek z londýnského deníku The Times toho rána. Nebyla to jen zpráva od Nakamota o jeho záměrech vytvořit spravedlivější peníze, ale také to časově označilo a prokázalo spravedlivé spuštění bitcoinu. 

 

Díky Nakamotově úmyslnému jednání a vlastností bitcoinu jsou bitcoiny první skutečně neutrální peníze. Bitcoin eliminuje inherentní nespravedlnost, která přichází se všemi předchozími penězi, stejně jako nutnost důvěřovat třetí straně, abychom mohli bitcoin používat.

 

Bitcoin spojuje pobídky

Cantillonův efekt 2.0 je světu představen bitcoinem. Ve světě bitcoinu mohou plody tvorby hodnot sklízet pouze ti, kdo žijí blíže pravdě, než aby byli odměněni za privilegia, postavení a geografii.

"Jediný způsob, jak získat bitcoin, je získat ho od někoho jiného, ​​bitcoiny do značné míry nemůžete ukrást, musíte poskytnout něco hodnotného a někdo jiný se musí s jejich bitcoiny ochotně rozloučit. Myslím, že hloubku toho nelze přeceňovat. Neexistuje jiný způsob, jak získat hodnotu z globálních trhů, než být produktivní, a myslím si, že je to pro společnost obrovská změna. “ - Gigi, Engineer at Swan Bitcoin (Bitcoin’s Nature, “Bitcoin Magazine Podcast”).

Bitcoin vylučuje schopnost institucí jít proti trhu, protože člověk nemůže vytvářet bitcoin jen tak z ničeho  bez určitého množství energie na jeho těžbu. Vytvoření více než 21 milionů bitcoinů je nemožné, protože 21 milionů zásob je vynuceno distribuovanou sítí nezávislých uzlů. Poprvé v historii nabízí bitcoin jednotlivcům prostředky pro přesný ekonomický výpočet.

Díky bitcoinu je používání násilí k získání hodnoty mnohem méně škálovatelné.

Vidíme, jak technologie posouvá logiku násilí na základní úrovni. Časy, kdy vláda může jednoduše zmrazit bankovní účet, jsou pryč. Tyto zvýšené náklady na vydírání a kontrolu nad bohatstvím populace jsou zásadním posunem ve způsobu, jakým je svět v současné době organizován.

 

Transparentní budoucnost umožňuje více příležitostí

Všichni si velmi dobře uvědomujeme, k čemu vede uzavřený a centralizovaný měnový systém, protože to prožíváme každý den. Centralizace má jistě své případy využití, ale ne tehdy, když chybí odpovědnost za "ředění" práce a krádež času jednotlivce. Vytváření peněz z ničeho nadále trápí produktivitu a schopnost člověka prosadit se v životě.

U bitcoinu se odpovědnost klade spíše na jednotlivce než na instituci nebo na samozvané byrokraty, kteří jsou příliš vzdálení realitě situace většiny lidí. Existuje jen velmi málo lidí, kteří chápou, jak se vytvářejí peníze a jak guvernéři v pobočkách Federálního rezervního systému rozhodují o „přijatelné“ míře inflace. Kolik je příliš mnoho inflace oproti tomu, jak málo je příliš málo? Fiat se více podobá improvizovanému divadlu než skutečné vědě. Pravidla jsou porušována, když to u moci považují za nutné, zatímco občané národů nemají slovo v tom, co je nejlepší pro jejich peněžní zájmy.

Naproti tomu pravidla konsensu bitcoinu se nemění a jeho kód je upgradován extrémně pomalu s peer review na světové úrovni. Na rozdíl od vašeho iPhone, který nebude správně fungovat, pokud není upgradován, jsou upgrady bitcoinů volitelné a uživatelé se přihlašují dobrovolně. Konsenzus bitcoinové sítě je čistší než demokracie. Nesnaží se snížit produktivitu, aby podpořil hledání „nájemného“ nebo nějak parazitoval. Pokračuje v stimulaci nejlepších výsledků pro všechny účastníky, zvláště když to znamená "nutit" jednotlivce k vyšší produktivitě, aby získali více bitcoinů. 

Za posledních 12 let existence bitcoinu by bylo těžké najít někoho, kdo o těchto digitálních penězích dosud neslyšel. A nyní se také objevilo neobvyklé množství zvědavosti zjistit, co peníze ve skutečnosti jsou, jak jsou vytvářeny, jak byly použity v celé historii a co úspěšně vytváří měnu nebo uchovatele hodnoty oproti tomu, co ne. Bitcoin je dnes „virová oranžová pilulka“, která probouzí svět k tomu, jaký je náš současný peněžní systém a jak ovlivňuje náš každodenní život.

Ve světě založeném na bitcoinu, spíše než ve světě, kde se nespravedlivě hromadí výhody těm, kteří mají správné sociální postavení a pákový efekt, získávají hodnotu ti, kdo vytvářejí hodnotu; ti, kteří jsou blíže pravdě.

Bitcoin nakonec umožňuje jednotlivcům možnost odpojit se od systému a operovat mimo existující konstrukty kontroly. Tyto výhody však nejsou stejné. Čím je osvojitel rychlejší, tím více je odměňován, protože tak by to mělo být ve skutečně spravedlivém systému. Bitcoin odměňuje zvídavé.

Všichni najdeme bitcoin v době, kdy si to nejvíce zasloužíme. Existují lidé, kteří získali bitcoin opravdu brzy, ale nyní již nejsou v tomto prostoru. Někteří lidé musí podstoupit velmi náročnou cestou k získání bitcoin v brzkém časovém úseku, jen aby vydělali pouze na své vstupní pozice, než se odemkne obrovská budoucí hodnota - nejedná se jen o cenu bitcoinu, ale také o skutečný potenciál produktivních jednotlivců, kteří nejsou v nejideálnějším situacích a podmínkách. Bitcoin to mění tím, že je přístupný komukoli s připojením k internetu. Se zavedením internetu a přístupem k informacím bude bitcoin hrát podobnou roli při dalším odhalování nepřehledných a podezřelých  postupů centralizovaných bankovních sítí.

Transparentní budoucnost umožňuje více příležitostí. Co se stane se světem, když existují peníze, které skutečně přicházejí bez zapečetěných privilegií?

Vítejte v bitcoinové renesanci!

 

#bitcoin #money #cantillon #inflace #fed

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Pěkný článek, jen je škoda, že Cantillonův efekt je obsahem 1/5 článku a zbytek je "bitcoin strong".

  +1
  • Však o to jde. V bitcoinu cantillonuv efekt není a je to jediný způsob, jak se mu vyhnout.

   0
 • Díky za článek. Chtěl bych se zeptat, jaký máte názor na altcoiny - Ethereum Litecoin, Polkadot atd?

  +1
  • Altcoiny mám pouze na spekulaci. Teď v bullrunu udělají pravděpodobně větší % než bitcoin, to je ale celé. Bitcoin je základ aměl by tvořit většinu portfolia, zejména u nováčků. 

   Ethereum poroste díky DeFi, Polka poroste protože ETH nestíhá a propojuje všechny chainy. Sleduji to jen okrajově. Litecoin mám z 2017 a již nedokupuji, to raději ETH nebo DOT.

   +1