Investice do dividendových akcií může být skvělý způsob, jak si vybudovat pasivní příjem. Zároveň se bude pravděpodobně jednat o zdravé investice. Společnosti, které vyplácejí dividendu už za sebou musí mít delší ziskovou historii, jinak by nebyly schopné část zisku akcionářům vyplácet.
Výběr jednotlivých akcií však může být pro některé investory náročný. Zvlášť pro ty, kteří nemají na investování příliš mnoho času a raději by ke zhodnocování peněz přistoupili více pasivně. Existují naštěstí burzovně obchodovatelné fondy, které nabízejí snadný způsob, jak investovat do dividendových akcií.
Dividendová #ETF jsou tvořeny celými kolekcemi akcií, které dividendu vyplácejí. Nebudete si tak muset dělat starosti s výběrem jednotlivých akcií nebo rozhodováním, kdy akcii nakoupit a prodat. Postačí, pokud například jednou za půl roku provedete do následujících ETF investici a následně už musíte zůstat pouze trpěliví a sledovat, jak vaše peníze rostou.
S využitím dividendových ETF získáte nejenom stabilní a dlouhodobý růst, který může ocenit nejeden konzervativní investor, navíc vám budou každý rok nebo čtvrtletí vyplácet dividendu. S těmito dividendovými ETF se vám tak podaří vybudovat seriózní pasivní příjem s minimálním úsilím.
1. Vanguard Dividend Appreciation ETF ($VIG)
Tento burzovně obchodovatelný fond svým složením odpovídá indexu NASDAQ U.S. Dividend Achievers Select, což je výběr přibližně 200 akcií, které každoročně a trvale zvyšují své dividendy. Největší pozice v tomto dividendovém ETF představují akcie #Microsoft, #Walmart a Johnson & Johnsovn.
Od založení fondu v roce 2006 roste jeho cena v průměru o 10 % ročně. Pokud byste tak do tohoto fondu na jeho počátku jednorázově investovali, k dnešnímu dni by měla tato investice čtyřnásobnou hodnotu, dle pravidla 72. Bavíme se o dividendovém ETF, to znamená, že můžete také očekávat pravidelnou výplatu dividendy každé čtvrtletí. Vanguard Dividend Appreciation ETF v posledních letech vyplácel za rok dividendu kolem 2-3 dolarů na akcii, což je dividendový výnos okolo 2 % ročně. Na první pohled se tak nejedná o úplně zajímavou dividendu, pokud ale vezmete v úvahu také rostoucí cenu ETF, nabízí tento fond velmi zajímavou kombinaci růstu a pravidelné výplaty dividendy.
2. ProShares S&P 500 Aristocrats ETF ($NOBL)
Druhé dividendové ETF je menším a mnohem exkluzivnějším fondem než první zmiňovaný. Obsahuje pouze akcie dividendových aristokratů z indexu S&P 500, což jsou akcie, které nepřetržitě navyšují svou dividendu minimálně 25 let v řadě.
Burzovně obchodovatelný fond nyní obsahuje 65 akcií, což znamená, že není tak výrazně diverzifikovaný jako další známá ETF. Na druhé straně se jedná o výběr nejstabilnějších plátců dividend. ProShares S&P 500 Aristocrats ETF byl založený v roce 2013 a za svou více než 7letou historii vykazuje průměrný růst ceny 12 % ročně. Roční dividendový výnos, který je rozdělen mezi čtvrtletní dividendy se pohybuje opět kolem 2-2,5 %. Podobně jako dividendové ETF od Vanguardu tak nabízí velmi atraktivní kombinaci růstu ceny a stabilního dividendového výnosu.
3. Schwab U.S. Dividend Equity ETF ($SCHD)
Poslední dividendové ETF kopíruje svým složením index Dow Jones U.S. Dividend 100, který obsahuje přes 100 akcií vykazující dlouhotrvající historii rostoucích dividend, nemusí se však nutně jednat o aristokraty.
Tento burzovně obchodovatelný fond za necelých 10 let své historie vykazuje průměrný růst ceny dokonce 14 % ročně. Počáteční investice by se vám tak do dnešní doby opět téměř zečtyřnásobila. Schwab U.S. Dividend Equity ETF navíc doposud vyplácel čtvrtletní dividendu mezi 40 a 60 centy na akcii, což při současné ceně odpovídá dividendovému výnosu 3,5 %.
Ze všech třech jmenovaných dividendových ETF se tak toto jeví jako vůbec nejzajímavější. Konzervativní investor hledající stabilní růst investice a také pasivní dividendový příjem, který pokryje míru inflace, však pravděpodobně neudělá chybu volbou, kteréhokoliv ze zmíněných ETF.
---
Pod několika články už proběhla diskuze o tom, že americká ETF není možné v Evropě nakupovat. Na základě několika komentářů jsem si to sám vyzkoušel a můžu potvrdit, že lze nakupovat zmíněná ETF prostřednictvím platformy e-broker od Fio Banky. Což není společnost, kterou byste mohli zatím najít na našem market place, ale je zjevné, že nabízí investorům se zájmem o investování do burzovně obchodovatelných fondů mnohem širší možnosti než další brokeři. I přes vyšší poplatky za obchodování (broker není vhodný k pravidelným nákupům) a zastaralému uživatelskému rozhraní platformy se tak možná vyplatí zauvažovat pro případné obchodování i o platformě od Fio Banky.
#dividendoveakcie #etf #dividendoveetf #dividenda #dividendy #pasivniprijem #stabilnirust #konzervativniinvestice #jakinvestovat #investovani
@PatrikKudlacek Nemáte tip na nějaké ETF, které se dá koupit na Degiro? Osobně jsem se dostal na $SPYD a $VHYL Děkuji OK
zdravím... těžko říct... používám Fio a eToro, takže pokud máte účet na Degiru, pravděpodobně budete mít lepší přehled ?
(broker není vhodný k pravidelným nákupům) - jinak se ale přeci dlouhodobě investovat nedá..
tak záleží na rozpočtu, vytušil jsem, že jsou tady převážně investoři, kteří chtějí pravidelně investovat x tisíc měsíčně... při investici 20 tisíc Kč je ten poplatek 0,7 % ...což někdo investovat pravidelně i může... případně lze investovat jednou za kvartál, za půl roku... u Lynx vycházejí nákupy za cca 5 dolarů, ale tato ETFka tam nekoupíte...stejně tak u většiny ostatních brokerů. nevím jak je to s poplatky u robomarkets. můžete doplnit @jiriAdamec ?
@PatrikKudlacek ahoj,poplatky u robomarkets záleží na tom,kolik chcete koupit.@schd 100 ks je poplatek jen 0,45$.Pokud budete nakupovat po desítkách tak to spadne jen na 0,25$.Tohoto brokera doporučuje taky p.Zaňka.
@jiriAdamec Zdravím, chtěl jsem se zeptat ohledně RM. Zda máte nějakou představu jaké množství akcií, co se zmiňují na Warengu, nabízí? Mám XTB a než si jdu danný instrument nastudovat, tak se musím podívat, zda ho má broker na seznamu a z (klidně i) 90% ne. Díky
První a třetí etf lze obchodovat prostřednictvím"robomarkets" a druhou lze jen na CFD u stejné společnosti
díky za doplnění a tip, kde obchodovat :-) ..respektive jako CFD to lze obchodovat u více brokerů, tam je dobré kvůli časovému testu nakupovat opravdu fyzická ETF...