Aktivní investiční přístup ve skutečnosti vyžaduje řadu dovedností a důsledné vzdělávání. Každý, kdo právě začíná, obvykle dělá podobné chyby. Ačkoliv věříme, že se jim dokážeme vyhnout, opak je většinou pravdou. Důležité je se z těchto chyb poučit a pokračovat na cestě k investičnímu úspěchu.
Říkal jsem si, že bych vás mohl seznámit s pěti velmi častými chybami, kterým podléhají začínající investoři, abych vám dal větší šanci stát se úspěšným dlouhodobým akciovým investorem. Jakých chyb jsem se také nevyvaroval a dnes se z nich snažím poučit? Podobnou zkušenost má určitě i celá řada dalších začínajících investorů.
1. Hledají magickou investiční „formuli“
Někteří začátečníci, je-li možné je tak nazvat, dokonce ani nezačnou, protože stále hledají nějaké magické tajemství investování, které by jim přineslo zaručený úspěch. Jediným tajemstvím úspěchu na akciovém trhu však je tvrdá práce.
Je třeba hledat investiční příležitosti na základě pevně stanovené investiční strategie, ovšem nesmíte to přehánět. Mnoho z potenciálních investorů trpí paralýzou z analýzy – mají přístup k tolika informacím, že nejsou schopní rozpoznat, které jsou skutečně důležité, a nakonec nejsou schopní vykonat informované investiční rozhodnutí.
Jiní se příliš snadno vzdají, když jim první nebo druhá investice nevyjde. Ať už je důvod jakýkoliv, je třeba si stanovit jasnou investiční strategii, určit si pravidla diverzifikace a posléze se těchto pravidel držet. Investiční proces je často důležitější než výběr samotných investic. Pokud nepřijmete konkrétní a jasné strategie, je pravděpodobné, že s aktivním výběrem investic selžete a bude pro vás vhodnější pasivní investiční přístup.
Nakonec je to vždy vytrvalost, co vede k úspěchu a čím déle vytrváte, tím blíže se dostanete ke svým snům.
2. Mají nerealistická očekávání
Z mých vlastních i zkušeností celé řady lidí mohu soudit, že má většina začínajících investorů nereálná očekávání. Nemají dostatek zkušeností a prostě nevědí, co jim může dlouhodobý nákup akcií přinést. V horším případě jsou „zblblí“ nějakými online webináři, které jim slibují roční zhodnocení desítky až stovky procent ročně. Proč ale jeden z nejlepších investorů všech dob, Warren Buffett, dosahoval ročního zhodnocení investic „pouze“ okolo 30 % ročně?
Vývoj z posledních 12 měsíců přitom nereálná očekávání mezi začínajícími investory jenom podporuje. Faktem je, že americký akciový trh dlouhodobě roste o přibližně 10 % ročně a v minulosti se odehrály i celé dekády, kdy tomu tak nebylo. Je tak hodně naivní očekávat, že bude akciový investor své peníze zhodnocovat prostřednictvím investování o desítky procent ročně (pokud se nezaměří na velmi rizikové spekulace).
Každý výsledek, který poráží srovnávací index je skvělý. Aby mělo smysl se investování věnovat aktivně, je vhodné za investovaný čas očekávat alespoň 5% nadvýnos, pokud tak nebudete schopní dlouhodobě porážet akciový trh alespoň o 5 % ročně, vhodnější pro vás pravděpodobně opět bude pasivní investiční přístup a svůj čas můžete věnovat nějaké jiné výdělečné činnosti.
3. Jsou netrpěliví
Jedním z nejdůležitějších faktorů v investování je čas. Čím déle vhodně zvolenou investici držíte, tím větší růst kapitálu můžete očekávat a tím větší bohatství budete schopní generovat.
Začínajícím investorům však může chvíli trvat, než uvidí pozitivní výsledky a často mohou ztratit trpělivost mnohem dříve, než je potká skutečný růst. To do značné míry souvisí i s nereálnými očekáváními.
Nemůžete předpokládat, že budete vybírat investice, které vám přinesou okamžitý dvouciferný růst. Ano, čas od času se může zadařit, ale někdy také ne. Obvykle může trvat několik měsíců, než uvidíte zajímavý reálný růst a třeba i více než 5 let, než se hodnota vašich investovaných peněz zdvojnásobí.
4. Nesoustředí se na kvalitní investice
To je jedna z největších chyb, které se začínající investoři dopouštějí, zvláště pokud se některým z prvních investic daří. Poté, co uspějí, se začnou soustředit na kvantitu namísto toho, aby realizovali kvalitní investice.
Dnes už chci dlouhodobě vlastnit pouze 10-15 investic, které dosáhnou nadprůměrného kapitálového růstu, namísto toho, abych investoval do každé akcie, která je momentálně v investiční komunitě populární. Z nějakého důvodu je soustředění se na kvantitu chybou, kterou řada investorů neustále opakuje, možná proto, že jim je přirozené dělat více, než je třeba.
Ať už je důvod jakýkoliv, nováčci by se měli naučit, že investování je činnost, při které není nutné být vždy „zaneprázdněn“. Občas je dokonce nejlepší nedělat nic.
5. Nevzdělávají se
Učení je nesmírně důležitou součástí jakéhokoliv úspěchu a pro investování to platí dvojnásob. Jak říká Buffett, principy investování jsou jednoduché, ale investování snadné není. Musíte se neustále vzdělávat, abyste měli šanci na dlouhodobý úspěch.
Možná nepřijde úspěch hned, ale vyjde vás mnohem levněji investice do vzdělání než opakování začátečnických chyb ve skutečném světě. Některé investiční knihy vám možná mohou přijít drahé, ale stále hovoříme o pár tisícovkách korun. Chyby na akciovém trhu vás mohou stát i miliony a pokud vám přijde přístup ke kvalitnímu investičnímu know-how opravdu drahý, neradil bych vám zkoušet, jak draze vás může vyjít nevědomost.
#akcie #jakinvestovat #investovani #aktivniinvestovani #pasivniinvestovani #dlouhodobeinvestovani #investovaniprozacatecniky #zacatecnickechyby #netrpelivost #nevzdelanost #nerealistickaocekavani
Největší chybou je podléhání emocím - namísto zodpovědného vybírání investic...
Ad 1) Zajímavá připomínka. Ad 4) To je kritika diverzifikace?
ad 4) není to úplně kritika. Záleží na konkrétním investorovi. Pokud je to člověk, který hodlá "spořit" na důchod, nechce se investování věnovat, tak je pro něj asi ideální nákup široce diverzifikovaného indexového fondu.
Profesionální aktivní investoři drží i velmi koncentrovaná portfolia. Jako první mě napadá hned Buffett, ale je to každého rozhodnutí samozřejmě. Za mě osobně je ideální počet dlouhodobých pozic těch 10-20, ale každý investor na to může mít názor jiný...