7 minut čtení

3 levné akciové investice pro drobné investory, které vám však stále umožní budovat efektivně své bohatství

Zbohatnout na akciích může z příběhů úspěšných investorů z Wall Street vypadat jako něco, co se obyčejnému smrtelníkovi zřejmě nepoštěstí. Faktem nicméně je, že možnost budovat bohatství na akciových trzích je dnes nejdostupnější v historii.

Co si budeme, možnost investovat na akciovém trhu je dnes například oproti 90. létům minulého století nesrovnatelně dostupnější. Nejen proto, že můžete díky internetu investovat prakticky téměř odkudkoli, ale rovněž s nesrovnatelně nižším rozpočtem.

Zatímco dříve existovaly u brokerů poměrně vysoké limity pro minimální vklady a poplatky byly - zvlášť pro takového našince, jež chtěl investovat v USA - astronomické, elektronizace kapitálových trhů přesunula práci makléřů s telefony na počítače, čímž se celý proces výrazně zlevnil.

Dnes dokonce žijeme ve světě, kdy je v USA naprostým standardem obchodování akcií zcela bez komisí. A co víc, na burze existuje hned několik zajímavých akciových produktů, které dokáží efektivně zhodnocovat vaše úspory, aniž byste kvůli nim zároveň museli vybrat banku:

1. Indexové fondy sledující S&P 500

Indexový fond sledující index S&P 500 je souhrnem všech akcií v tomto indexu, jež jsou spojeny dohromady do jediné investice. Když do takového fondu investujete třeba 1000 Kč, instantně si kupujete podíl v 500 z největších amerických společností, jež jsou dnes veřejně obchodované na akciových trzích.

Tento typ aktiva se řadí mezi pasivní investice. Jinými slovy, ani vy sami, ani žádný investiční manažér zde nevybírá konkrétní akcie ručně. Z toho plyne jedna zásadní výhoda - na rozdíl od aktivně spravovaných fondů jsou ty indexové z pohledu poplatků výrazně levnější. Například SPDR S&P 500 ETF Trust ($SPY) má expense ratio, neboli procentuální vyjádření nákladů na správu fondu vzhledem k jeho celkovému kapitálu, pouhých 0,095 % a třeba Vanguard S&P 500 ETF dokonce jen 0,03 %. Takže pokud do takového fondu ročně investujete tisíc dolarů, budou vaše roční poplatky činit pouhých 30 centů.

A co je hlavní - i přesto, že jde s přehledem o jednu z nejdostupnějších akciových investic, nelze indexové fondy považovat za nedostatečně výkonné. Index S&P 500 si již celé dekády drží průměrné roční zhodnocení okolo 10 %. Pokud byste do takového indexu investovali 1000 Kč měsíčně po dobu 30 let, zatímco by vám přinášel 10% zhodnocení ročně, nakonec by vaše investice měla hodnotu 2 260 488 Kč.

Zároveň je potřeba ještě jednou zdůraznit, že jde o zcela pasivní investici. Dokonce tak pasivní, že ji můžete u některých brokerů zcela zautomatizovat. Takže se vám každý měsíc z příjmu automaticky odešle 1000 Kč na obchodní účet, kde za ně bude automaticky dokoupen podíl ve vámi vybraném indexovém fondu. Pohodlněji už asi investovat nelze.

2. Dividendové akcie

Dividendové akcie jsou de facto investice, které vám platí za to, že je držíte. Některé veřejně obchodované společnosti se totiž mohou rozhodnout, že část svých zisků vyplatí zpět loajálním akcionářům. Takové výplatě se pak říká dividenda.

A jednou z možností, kterou každý investor v takové společnosti má, je reinvestovat své dividendy obratem do identické společnosti a rozšířit tak počet akcií, které drží. Opakování tohoto procesu vám pak umožňuje rozšiřovat svou investici a nakupovat další akcie, aniž byste do trhu museli vkládat jakékoli další prostředky z vlastní kapsy.

Reinvestování dividend totiž rozjede "efekt sněhové koule", kdy čím víc akcií dividendových společností vlastníte, tím vyšší dividendy vám budou pravidelně vypláceny a tím víc dalších akcií si za ně můžete do portfolia pořídit. A tento cyklus může rovněž běžet řadu let nebo i dekád a připravit vám jednoho dne velmi solidní finanční polštář pro jakékoli potřeby. Anebo se můžete rozhodnout, že vám dividendy z portfolia vynášejí již tolik, že si z nich vlastně můžete udělat stabilní pasivní příjem - tuto možnost ocení zejména starší lidé chystající se do penze.

Nicméně na rozdíl od indexových fondů je při výběru vhodných dividendových akcií již potřeba trochu toho studia a analýzy. Na představení některých zajímavých dividendových akcií se v jednotlivých článcích můžete podívat ZDE. Ne všechny akcie tohoto typu jsou totiž stejné ani neposkytují přibližně stejně velké dividendy. Portfolio dividendových akcií by rovněž mělo disponovat dostatečnou diverzifikací (tedy něčím, čím se u indexového fondu nemusíte příliš trápit, jelikož si doslova lusknutím prstu kupujete 500 akcií najednou), abyste vše nevsázeli na "jedinou kartu".

I když si ale od každé vybrané společnosti budete moci dovolit koupit třeba jen jednu nebo dvě akcie, může vám takové malé portfolio začít na dividendách vynášet víc, než byste si mysleli.

3. Akciové zlomky/frakce

Akciové zlomky jsou - jak již název napovídá - malé části jednotlivé akcie. Cena akcií celé řady velkých společností může běžně dosahovat stovek, ba dokonce i tisíců dolarů za kus. Což znamená, že drobný investor na nákup byť jediné akcie vzhledem ke svému rozpočtu jednoduše nedosáhne.

Možnost koupit si zlomek takové akcie však tuto možnost otevírá téměř každému. Řekněme, že byste si například chtěli do portfolia přidat společnost Amazon ($AMZN). JENŽE, jedna jediná akcie Amazonu dnes vyjde na zhruba 3300 dolarů (více než 70 000 Kč), což ji pro malé pravidelné investování činí jednoznačně nedostupnou.

Zvolením akciových zlomků si však můžete pořídit jen malou část této jedné akcie, jejíž hodnota bude třeba 50 dolarů (limity pro minimální frakci jedné akcie, kterou si můžete pořídit, se u každého brokera trochu liší - například eToro umožňuje minimální obchod od 25 dolarů). Tato investiční strategie má tu výhodu, že své portfolio můžete začít budovat (nebo se pustit do svých prvních zkušebních investic) i s velmi malým kapitálem. Zároveň si relativně levně můžete poskládat i opravdu diverzifikované portfolio.

Pokud nechcete volit pohodlnou cestu indexového fondu, ale rádi byste si vlastnoručně vybrali konkrétní akcie, je vhodné investovat aspoň do 10-15 společností z několika různých segmentů. To ale může znamenat náklady stovky dolarů na jednu celou akcii každé firmy, kterou si vyberete. S pomocí frakcí si ale stejně diverzifikované portfolio můžete poskládat za zlomek ceny. A mimochodem - vlastníte-li část dividendové akcie, máte nárok i na příslušný zlomek dividendy, jež je na jednu celou akcii vyplácena.

Nevýhoda akciových frakcí je nasnadě - čím menší část akcie vlastníte, tím menší jsou vaše potenciální zisky. Stále je ale dobré mít na paměti, že investování aspoň do části jednotlivých akcií je stále lepší, než neinvestovat vůbec. Může tak jít pouze o vaši startovní strategii, která vám postupně pomůže vybudovat větší portfolio a začít inkasovat větší zisky.

---

Snaha o co největší zpřístupnění investování pro veřejnost dnes znamená, že už se na nedostatek kapitálu pro to, abyste mohli začít, téměř nemůžete vymlouvat. Jste-li schopni měsíčně aspoň něco málo ušetřit a zároveň máte stranou vybudovaný dostatečně velký nouzový fond pro případné nečekané výdaje, jsou nízkonákladové akciové investice rozhodně jednou ze smysluplných možností, kam tyto peníze navíc vložit.

#investovani #dostupnost #akcie #rozpocet #naklady #drobniinvestori #portfolio #diverzifikace #zhodnoceni #uspory #indexovyfond #sp500 #dividendoveakcie #dividendy #reinvestovani #akciovezlomky #etoro

Hodnocení: +40
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.