Většinu konzervativních investorů stále nechává #bitcoin chladnými, dlouhodobí bitcoinoví „HODLeři“ tiše (někdy i dost hlasitě ?) sčítají zisky a pak tu máme skupinku investorů, kteří nechtějí přijít o aktuální příležitost a začínají nakupovat bitcoin v době, kdy atakuje dosavadní historická maxima.
Je však bitcoin dobrá investice? Je nepochybné, že mu stále více institucí věští zajímavou budoucnost, o čemž svědčí aktivity celé řady společností. Osobně bych však bitcoin stále považoval za vysoce spekulativní investici a díky tomu s sebou nese jistá rizika: Cena bitcoinu může výrazně fluktuovat, stejně tak mohou být pro někoho nevýhodou i deklarované výhody bitcoinu… Stačí pokud se vám podaří ztratit hardwarovou bitcoinovou peněženku, i když pro její obnovení již existuje řešení.
Bitcoin za sebou však má především dramatický růst, který je v průběhu času obvykle následován bolestivými propady. Přesto se mu daří udržet významnou část svých předchozích zisků i přes časté korekce. Bitcoin je prvním digitálním aktivem, které položilo základy ekosystému kryptoměn a na nějakou dobu byl oblíbený pouze úzkou skupinou nerdů, kteří v něm viděli možnou budoucí náhradu fyzických peněz. Dnes se však pomalu ale jistě stává stále více mainstreamovou záležitostí.
Konečné rozhodnutí, zda do bitcoinu investovat či nikoliv však do značné míry závisí na vaší averzi vůči riziku.
Kde lze bitcoin nakupovat?
Bitcoin můžete nakupovat i prostřednictvím některých z akciových brokerů. XTB však nabízí pouze CFD obchody – nedržíte fyzické aktivum. EToro vám pak zprostředkuje nákup fyzických kryptoměn, jak můžete vidět na obrázku níže. (Kdyby někoho napadlo dopočítávat můj zůstatek na obchodním účtu, screen jsem prozíravě provedl na virtuálním obchodním účtu. ?) Kde jsou však dané kryptoměny uložené a co by se dělo, kdyby se dostal broker do problémů mi je záhadou. ? Možná mi někdo odpoví v komentářích… Chcete-li si pouze zaspekulovat na růst či propad ceny bitcoinu, můžete obchodovat s bitcoinem i touto cestou.
Obecně se však bitcoin i kryptoměny mnohem více vyplatí obchodovat na specializovaných kryptoměnových platformách a burzách, jako jsou Kraken nebo Coinbase. Ty jsou také primárně využívány dlouhodobými kryptoměnovými investory.
Výhody bitcoinové investice
Strhující výkonnost bitcoinu – jako měny i investice – přilákala do hry řadu drobných i institucionálních investorů. Bitcoin přitom jako investiční nástroj oproti tradičním investicím poskytuje následující výhody:
1. Likvidita
Bitcoin je pravděpodobně jedním z nejlikvidnějších investičních aktiv na světě. Můžete ho snadno vyměnit za hotovost a následně další aktiva za velmi nízké poplatky. Vysoká likvidita však může být někdy i na škodu – bitcoin můžete prodat doslova kdykoliv – například v panice po posledním propadu. Nejstarší kryptoměna se tak hodí spíše jako dlouhodobá investice – pokud bude pokračovat adaptace bitcoinu, bude růst jeho hodnota.
2. Nízké inflační riziko
Na rozdíl od fiat měn, které jsou ovládány jednotlivými centrálními bankami je bitcoin víceméně imunní vůči inflaci. Za jistých předpokladů by bylo možné navýšit nabídku bitcoinů, šance, že se tak stane, se však limitně blíží nule. Máte tak téměř jistotu, že nakonec bude vytěženo pouze 21 milionů bitcoinů, přičemž ten poslední by se měl vytěžit v roce 2140.
3. Často přináší spekulativní příležitosti k obchodování
Obchodování s bitcoinem a kryptoměnami je stále relativně mladé. Tato novost tak přináší nepředvídatelné výkyvy v ceně, což může vytvářet příležitosti pro obrovské zisky. Opět ale platí, co může někdo vidět jako výhodu, může být pro nepřipraveného člověka smrtící.
4. Absolutní nezávislost
Akcie i kryptoměny lze obchodovat prostřednictvím internetu raz dva. Přestože však nakupujete fyzické akcie, stále je máte uložené v nějakém depozitáři cenných papírů a nemáte tyto cenné papíry plně pod kontrolou. Využíváte-li ke svým akciovým obchodům spolehlivého brokera, nebál bych se problémů, ale člověk zkrátka nikdy nebude mít 100% jistotu.
Obchodování s bitcoinem na druhé straně přináší absolutní nezávislost. Prostě ho nakoupíte prostřednictvím burzy, vložíte do hardwarové peněženky a máte ho vždy při sobě. Bitcoinové transakce jsou rovněž okamžité – vypořádání nákupů méně likvidních akcií může trvat i několik hodin.
Nevýhody bitcoinových investic
Bitcoin možná je budoucností peněžní směny, měli byste si být ale vědomi rizik, která investice do bitcoinu může obnášet. Pojďme se tedy projít i nevýhody, které jsou s investováním do bitcoinu spojené.
1. Volatilita
Cena bitcoinu neustále stoupá a klesá. Pokud jste si náhodou nakoupili bitcoin na vrcholu euforie v prosinci 2017, za cenu 20 000 dolarů, o několik týdnů později jste mohli prodávat bitcoin za 7 000 dolarů. Trh s bitcoinem se neustále mění a na takto nepředvídatelném trhu dosáhnete jenom těžko dobré návratnosti investice, pokud nebudete investovat skutečně s dlouhým časovým horizontem.
Pokud pak přeci jenom uvažujete o investici, možná bude nejmoudřejším rozhodnutím nastavení pravidelné investice, ta přeci jenom může zprůměrovat vaše nákupní náklady a volatilita pro vás možná nebude tolik stresující.
2. Podvody
Hackerské útoky a další bitcoinové podvody jsou hrozbou, které v menší či větší míře musí čelit každý investor. Bitcoinové burzy vám umožňují nakupovat a prodávat vaše kryptoměny prostřednictvím mobilní aplikace nebo webu a díky tomu jsou tyto finanční transakce přirozeně náchylné k útokům. Rovněž se můžete v případě neopatrného jednání stát obětí phishingu nebo keyloggeru, ty vám ale pravděpodobně budou hrozit i při jakékoliv jiné elektronické finanční transakci.
Pojištění pro případ ztráty či krádeže bitcoinu pak zatím stále není dostupné. V případě vašich akciových investic jsou vklady obvykle pojištěné dle jurisdikce vašeho brokera, nejčastěji však do výše 100 000 euro.
3. Malá nebo žádná regulace
Trh s bitcoinem v současné době funguje bez zásadních regulací. To může být některými investory vnímáno jako výhoda, na druhé straně se v případě nějakých problémů těžko budete domáhat svých práv. Rovněž bývá velmi problematické danění bitcoinu. Řadu otázek však může zodpovědět tento zajímavý rozhovor.
4. Omezené využití
Bitcoin v současné době využívá pouze minimum online obchodníků a je otázkou, zda jeho nabídka bude stačit k dostatečnému nasycení poptávky po online platbách. Nicméně je fakt, že bitcoin je nekonečně dělitelný, takže jeho možnosti uplatnění v reálném životě budou spíše funkcí jeho celkové tržní kapitalizace než počtu jednotlivých mincí.
Má bitcoin opravdu budoucnost?
Extrémní volatilita není to jediné, čeho by se měl investor na rostoucím trhu s bitcoinem obávat. Vzhledem k tomu, že bitcoiny stále do značné míry existují mimo vládní regulace, představuje mnohem větší riziko budoucí postoj celosvětových finančních elit. Jakým způsobem se budou chovat světové vlády je však spíše otázkou pro diskuzi. ?
Pravdou však je, že není složité například prostřednictvím Coinbase bitcoin neomezeně prodávat a nakupovat. Pokud se nakonec rozhodnete bitcoin nakupovat, považujte tuto investici za vysoce rizikovou a podle toho k ní přistupujte. V krátkém horizontu můžete sklízet obrovské zisky, ale také výrazně ztratit. Bitcoin je stále relativně nová technologie a nikdo si nemůže být jistý jeho osudem.
Jak už jsem však jednou psal, konečné rozhodnutí, zda do bitcoinu investovat či nikoliv do značné míry závisí na vaší averzi vůči riziku. ?
#bitcoin #jakinvestovat #investovani #vyhodybitcoinu #nevyhodybitcoinu #kryptomena #kryptomeny #kryptomenoveinvestice #pravidelnynakupbitcoinu
Ztráta peněženky/mobilu/pinu/hesla atp. dnes už vlastně vůbec žádné riziko nepředstavuje, je to pouze správce veřejných a soukromých klíčů. Důležité je mít v bezpečí uložený seed, což vám dává oprávnění kdykoliv podepsat transakci. Tento seed se dá importovat kdykoliv do jiné pěněženky, je několik ustálených standardů podle počtu slov.
okay..díky za opravu... tak přemýšlím, jestli tam mám ten bod nechat, nebo vyhodit ? ..každopádně jsem začal poslouchat ty bitcoinové podcasty...zatím české, ale díky za tipy (pod minulým článkem)
@PatrikKudlacek muzete si pripsat na seznam rizik ten ztraceny seed, pripadne passphrase (dodatecne slovo pro vytvoreni nove penezenky), zadani spatne adresy prijemce, keylogger, phishing...tech potencialnich chyb je urcite spousta. S radou ohledne editace clanku nemuzu poslouzit;)
Bitcoinovej Kanál jako zdroj informaci bohate staci, zbytek je pak spise pro ziskani sirsiho/hlubisho pohledu a je dobre se taky obcas porozhlednou po nazoru mimo tu krypto bublinu ( napr. Seeking Alpha,investicniweb.cz).
tak díky :-) nějaky edit jsem tam provedl... jinak mě celkem vyhovuje i ten styl komunikace na tom Bitcoinovém kanále a dneska když jsem trávil 3 hodiny ve vlaku, tak mi to dlouhou chvíli ukrátilo... každopádně začnu asi investovat každý týden drobnou částku do bitcoinu přes coinbase a uvidíme, co se bude dít ? ..jak říkal taky v jednom podcastu Kovanda, berte to tak jako byste házeli peníze do kanálu, ale taky se vám to může neskutečně vyplatit...
@PatrikKudlacek neco podobneho uz nekde myslim rikal Dominik Stroukal, kdyz u Krause propagoval svou knihu o BTC:) Asi je dobre v tom neco mit, aby se clovek pak vice ponoril do "rabbit hole" ale nejlepe jen tolik, kolik tomu rozumi (viz Andreas Antonopoulos). Uplne nejlepsi jsou v tomhle bear markety, clovek nejen levne nakoupi, ale mnohem vice pak studuje aby neprodaval;)
jj říkal, ten díl jsem viděl, ale on tohle opakuje neustále... mně by se teďka taky nějaký bear market hodil, ale spíš kvůli levnějšímu nákupu ? jinak chápu, že v době propadu má člověk větší tendenci si ověřovat správnost svého úsudku...
@PatrikKudlacek V kanálech jsou občas poklady :-)
@reznicekjan1 no uvidíme :-D :-D ..začínám opravdu v malém, ale něco málo začnu pravidelně nakupovat...
Jeste bych si dovolil k tomu placeni BTC v realne ekonomice. Pokud by po tom mela byt nejaka masivni poptavka, tak jiz dnes funguje spousta kreditnich karet, ktere vam umozni placeni u bezneho obchodnika prevodem techto kryptoaktiv na fiat, pripadne kdyz platite fiatem tak dostanete cashback v kryptu. Dalsi vec, ktera se chysta je vstup Mastercard, ktery umozni obchodnikum prijmat BTC, aniz by museli cokoliv resit (napr LN penezenky), PayPal jiz dnes umoznuje nakup BTC, planuje u vsech svych obch. partneru platbu a dale integraci do Venmo, Apple pay nyni spolupracuje s Bitpay, aby umoznili svym zakaznikum platby v BTC. Pokud tedy nebude ze strany prodejcu dostatecna nabidka v prijmani BTC, neni to zas az takovy problem. Osobne si ale myslim, ze zajem utracet kryptoaktivum (ktere se zhodnotilo prumerne pres 200%pa) za zcela bezne veci denni spotreby bude stale mensi a dokazal bych si spise predstavit jeho poskytnuti jako zastavu bance na hypoteku, pripadne nechat je nekde navic urocit napr 6%pa a utracet CZK, ktere jsou k tomu mnohem lepe prizpusobeny;)
jj..ten cash back má v plánu Visa... o Mastercard už jsem taky slyšel... jinak opět díky za další podněty
Patriku, děkuji za pěkný článek. Často se skloňuje obava z regulace nebo zákazů. Já bych se tohoto bál ze všeho nejméně. Díky decentralizovanému trhu dnes můžete nakupovat, hodlovat kdekoliv na světě. Možnost, že by se všechny země světa dohodly na zákazu, je téměř nulová. Vždy se najde někdo, kdo půjde proti proudu. Bitcoin můžeme obchodovat klidně na ostrovech sv. Jiří, dnes to není problém.
Já se obávám daleko víc potenciální bezpečnostní hrozby typu prolomení blockchainu apod. Nic není nemožné.
Té volatility lze samozřejmě i využít. Já například obchoduji swingy na bitcoinu s malým účtem. Včera jsem vydělal 6 USD - na kafe a bez práce dobrý :-)
Dále mám trochu obavu z tzv. shitcoinů. Lidi se v současné euforii nechají nalákat na to, že jsou to další bitcoiny, ale to se zřejmě nestane. Dlouhodobě má smysl pouze bitcoin (nejstarší a etablovaný) a asi i ethereum díky architektuře, na které je založeno.
okay to je taky zajímavý názor, něco na něm asi bude...
jinak už mě napadá otázka, kromě bitcoinu nakupujete i nějaká jiná kryptoaktiva? napadlo mě, že kdybych pravidelně přikupoval třeba 3,4 kryptoměny mohl bych je pak mezi sebou přeprodávat, pokud by se mezi nimi objevili nějaké rozdíly v růstu, i když teda bitcoin většinou určuje obecný trend...
@PatrikKudlacek Já jsem, Patriku, začátečník. To přeprodávání je zajímavá myšlenka, ale na to už by se ten trh musel hodně sledovat. Moje "strategie": vypozoroval jsem, že denní volatilita BTC je zhruba 3-5%. Mám nastavené vždy 2 limitní příkazy, každý v přepočtu za 5000 Kč. Dno a vrchol samozřejmě netrefím, ale i tak se dají celkem dobře trefit 2%, což je stovka. Sice žádný zázrak, ale jak říkám, je to bez práce. Jednou denně zkontroluji a upravím příkazy, to je vše :-) . Možná to zkusím i s vyšší částkou. Pokud by došlo k prudkému poklesu, budu držet, 10 tisíc není žádná darda.
Kromě toho držím BTC nakoupený při první novoroční korekci za 31300 USD, držím ekvivalent tehdejších 10 tisíc korun. Ten plánuji držet skutečně dlouho. Drobné průběžné nákupy neplánuji, raději to dám do akcií...