6 minut čtení

Bitcoin opět láme rekordy. Co od něj můžeme očekávat v následujících měsících?

Bitcoin po včerejším oznámení Tesly, že nakoupí kryptoměnu za 1,5 miliardy dolarů opět překonal historická maxima. Najde bitcoin v nejbližší době svůj strop? Jaký můžeme očekávat vývoj ceny nejsledovanější kryptoměny?

Je poměrně pravděpodobné, že růstový trend ceny bitcoinu bude pokračovat i v následujících měsících. Jistá rizika pro bitcoin však existují…

Navzdory hlasu kritiků (včetně mě) se zdá, že bitcoinu se pomalu daří oslovovat širší spektrum lidí. Stále ho v běžném životě využívá pouze zlomek populace, platební společnosti se však pokouší status quo změnit.

Bitcoin se těší rostoucímu zájmu institucionálních investorů

Například #Paypal už umožňuje uživatelům nákup a prodej bitcoinu na svých účtech. V první polovině letošního roku plánuje rozšíření této služby i pro aplikaci #Venmo. #Square investovalo do bitcoinu 50 milionů dolarů a rovněž umožňuje svým uživatelů nákup největší kryptoměny. O cash-backu v podobě bitcoinu uvažuje i #Visa na svých kreditních kartách a poslední zprávou, která hýbala trhy včera, byl oznámený nákup bitcoinů Maskovou společností #Tesla v hodnotě 1,5 miliardy dolarů.

O kryptoměnu pak v minulosti projevily zájem i další významné instituce – především JP Morgan Chase a Citibank, jejíž analytici předpovídají bitcoinu do konce roku cenu 318 000 dolarů.

Zdá se, že se k bitcoinu přiklání stále více institucionálních investorů a jejich zájem o bitcoin i další kryptoměny pravděpodobně v letošním roce poroste.

Další známka růstu zájmu o kryptoměny obecně je fakt, že by se největší kryptoměnová burza světa #Coinbase měla letos stát veřejně obchodovatelnou společností.

Monetární politika Fedu fouká bitcoinu do plachet silný vítr

Bitcoin navíc těží z trendu nafukující se peněžní zásoby dolaru – investoři hledají bezpečný přístav pro své peníze a nezřídka volí za tímto účelem právě „digitální zlato“. Monetární politika americké centrální banky zaměřena na devalvaci měny přináší velkou část poptávky po bitcoinu – investoři, kteří se bojí tisknutí peněz a znehodnocení jejich úspor.

Kromě toho může dolar oslabit i případný úspěch vakcín proti covidu-19. V době nejistoty představuje stále dolar jako hlavní rezervní světová měna relativní jistotu. Se snížením nejistoty na globálních trzích by tak mohlo začít ještě více převažovat rozčarování investorů z devalvace dolaru, která je podporovaná i výraznými fiskálními stimuly americké vlády.

Vývoj ceny bitcoinu k 9. 2. 2020 v 11:30. | Zdroj: Coindesk

Žádné nebe není bez mráčků – hrozí i výrazné korekce

I když jsou momentálně investoři do bitcoinu velmi sebevědomí, existuje i pár faktorů, které mohou být bitcoinu překážkou.

Popularita bitcoinu jako digitálního zlata sice rychle roste, ale s rostoucí oblibou kryptoměn také zpozorňují regulační orgány.

Někteří lidé, byť jich je výrazná menšina, využívají kryptoměny k nelegální činnosti a s rostoucí hodnotou kryptoměn pravděpodobně bude růst i zájem regulačních orgánů.

Například žaloba americké Komise pro cenné papíry (SEC) vznešená proti altcoinovému projektu Ripple znamenala pokles ceny XRP téměř o polovinu. Centrální banky a další regulační orgány mohou začít stavět celou řadu překážek v používání kryptoměn, aby zkrotily případné neblahé aktivity jejich uživatelů. Zda však tyto regulace mohou výrazně ovlivnit i býčí růst bitcoinu je otázkou. Osobně si myslím, že ano, řada bitcoinových investorů by mě však přesvědčovala o opaku.

Zapomínat nelze ani na centrální banky a velké technologické společnosti

Celosvětové transakce s fiat měnami mohou trvat i pár dní a jsou spojeny s transakčními poplatky a globální digitální měna by mohla proces přeshraničních plateb zefektivnit. Je ovšem otázkou, zda tímto řešením bude právě bitcoin.

Zatímco jeho přijetí napříč populací roste, problémem bitcoinu mohou být velké technologické společnosti. Dobrým příkladem je digitální měna Facebooku. Přestože se digitální měna největší sociální sítě bude od bitcoinu zcela odlišovat, může od něj odvrátit jistou část pozornosti. Facebook přitom určitě nebude v této iniciativě poslední.

Největší technologické společnosti světa v minulém roce zaznamenaly masivní zisky a určitě budou přemýšlet o jejich smysluplném využití.

Stejně tak bitcoinu mohou konkurovat i centrální banky. Jak bylo zveřejněno ve zprávě Banks for International Settlements, 80 % centrálních bank je na startu vývoje nějaké formy vlastní digitální měny. Čína například usiluje o přijetí digitálního jüanu, a přestože se budou digitální měny centrálních bank v mnoha ohledech lišit od bitcoinu, představuje jejich činnost pro největší kryptoměnu světa hrozbu. Bitcoin musí usilovat o globální přijetí a čemu dá přednost drtivá většina běžných lidí? Digitálnímu dolaru nebo bitcoinu?

Slovo závěrem

Pokud čtete články na Warengo delší dobu, tušíte, že můj postoj k bitcoinu není kdovíjak pozitivní. Stojí za tím i vlastní zkušenost, kdy jsem jako absolutně nevzdělaný laik v létě roku 2017 koupil bitcoin za cca 5 000 dolarů a posléze jsem ho prodával se ztrátou za 3 200 dolarů.

O bitcoinu jsem toho moc nevěděl a překvapila mě vysoká volatilita, kterou jsem nebyl schopný i díky své nátuře ustát. Osobně tak preferuji raději mnohem stabilnější akciové investice, kterým se věnuji na denní bázi a vyhovují mi jako prostředek ke zhodnocení peněz mnohem více. Začátečníkům a laikům bych nedoporučoval investici ani nyní. Bitcoin je extrémně volatilní. Ačkoliv se může dnes zdát, že jeho cena může dále nezadržitelně stoupat, na cestě vzhůru ho čeká nepochybně i několik výrazných propadů. Pokud tak skutečně uvažujete o investici do bitcoinu, popřemýšlejte, zda ho nebudete raději nakupovat pravidelně.

Adopce bitcoinu v populaci nesporně roste a můžeme očekávat, že se tomu bude dít i nadále. Na základě výše zmíněných faktorů je však složité předpovědět, jaké ceny by mohl bitcoin třeba v letošním roce dosáhnout, co však vyloučit nelze – budete-li investovat do bitcoinu, připravte se na výraznou volatilitu.

#kryptomeny #kryptomena #bitcoin #investicedobitcoinu #pravidelnainvestice #vyhledbitcoinu #rust #volatilita #digitalnimeny #adopce #jakinvestovat #investovani