6 minut čtení

Bitcoin opět láme rekordy. Co od něj můžeme očekávat v následujících měsících?

Bitcoin po včerejším oznámení Tesly, že nakoupí kryptoměnu za 1,5 miliardy dolarů opět překonal historická maxima. Najde bitcoin v nejbližší době svůj strop? Jaký můžeme očekávat vývoj ceny nejsledovanější kryptoměny?

Je poměrně pravděpodobné, že růstový trend ceny bitcoinu bude pokračovat i v následujících měsících. Jistá rizika pro bitcoin však existují…

Navzdory hlasu kritiků (včetně mě) se zdá, že bitcoinu se pomalu daří oslovovat širší spektrum lidí. Stále ho v běžném životě využívá pouze zlomek populace, platební společnosti se však pokouší status quo změnit.

Bitcoin se těší rostoucímu zájmu institucionálních investorů

Například #Paypal už umožňuje uživatelům nákup a prodej bitcoinu na svých účtech. V první polovině letošního roku plánuje rozšíření této služby i pro aplikaci #Venmo. #Square investovalo do bitcoinu 50 milionů dolarů a rovněž umožňuje svým uživatelů nákup největší kryptoměny. O cash-backu v podobě bitcoinu uvažuje i #Visa na svých kreditních kartách a poslední zprávou, která hýbala trhy včera, byl oznámený nákup bitcoinů Maskovou společností #Tesla v hodnotě 1,5 miliardy dolarů.

O kryptoměnu pak v minulosti projevily zájem i další významné instituce – především JP Morgan Chase a Citibank, jejíž analytici předpovídají bitcoinu do konce roku cenu 318 000 dolarů.

Zdá se, že se k bitcoinu přiklání stále více institucionálních investorů a jejich zájem o bitcoin i další kryptoměny pravděpodobně v letošním roce poroste.

Další známka růstu zájmu o kryptoměny obecně je fakt, že by se největší kryptoměnová burza světa #Coinbase měla letos stát veřejně obchodovatelnou společností.

Monetární politika Fedu fouká bitcoinu do plachet silný vítr

Bitcoin navíc těží z trendu nafukující se peněžní zásoby dolaru – investoři hledají bezpečný přístav pro své peníze a nezřídka volí za tímto účelem právě „digitální zlato“. Monetární politika americké centrální banky zaměřena na devalvaci měny přináší velkou část poptávky po bitcoinu – investoři, kteří se bojí tisknutí peněz a znehodnocení jejich úspor.

Kromě toho může dolar oslabit i případný úspěch vakcín proti covidu-19. V době nejistoty představuje stále dolar jako hlavní rezervní světová měna relativní jistotu. Se snížením nejistoty na globálních trzích by tak mohlo začít ještě více převažovat rozčarování investorů z devalvace dolaru, která je podporovaná i výraznými fiskálními stimuly americké vlády.

Vývoj ceny bitcoinu k 9. 2. 2020 v 11:30. | Zdroj: Coindesk

Žádné nebe není bez mráčků – hrozí i výrazné korekce

I když jsou momentálně investoři do bitcoinu velmi sebevědomí, existuje i pár faktorů, které mohou být bitcoinu překážkou.

Popularita bitcoinu jako digitálního zlata sice rychle roste, ale s rostoucí oblibou kryptoměn také zpozorňují regulační orgány.

Někteří lidé, byť jich je výrazná menšina, využívají kryptoměny k nelegální činnosti a s rostoucí hodnotou kryptoměn pravděpodobně bude růst i zájem regulačních orgánů.

Například žaloba americké Komise pro cenné papíry (SEC) vznešená proti altcoinovému projektu Ripple znamenala pokles ceny XRP téměř o polovinu. Centrální banky a další regulační orgány mohou začít stavět celou řadu překážek v používání kryptoměn, aby zkrotily případné neblahé aktivity jejich uživatelů. Zda však tyto regulace mohou výrazně ovlivnit i býčí růst bitcoinu je otázkou. Osobně si myslím, že ano, řada bitcoinových investorů by mě však přesvědčovala o opaku.

Zapomínat nelze ani na centrální banky a velké technologické společnosti

Celosvětové transakce s fiat měnami mohou trvat i pár dní a jsou spojeny s transakčními poplatky a globální digitální měna by mohla proces přeshraničních plateb zefektivnit. Je ovšem otázkou, zda tímto řešením bude právě bitcoin.

Zatímco jeho přijetí napříč populací roste, problémem bitcoinu mohou být velké technologické společnosti. Dobrým příkladem je digitální měna Facebooku. Přestože se digitální měna největší sociální sítě bude od bitcoinu zcela odlišovat, může od něj odvrátit jistou část pozornosti. Facebook přitom určitě nebude v této iniciativě poslední.

Největší technologické společnosti světa v minulém roce zaznamenaly masivní zisky a určitě budou přemýšlet o jejich smysluplném využití.

Stejně tak bitcoinu mohou konkurovat i centrální banky. Jak bylo zveřejněno ve zprávě Banks for International Settlements, 80 % centrálních bank je na startu vývoje nějaké formy vlastní digitální měny. Čína například usiluje o přijetí digitálního jüanu, a přestože se budou digitální měny centrálních bank v mnoha ohledech lišit od bitcoinu, představuje jejich činnost pro největší kryptoměnu světa hrozbu. Bitcoin musí usilovat o globální přijetí a čemu dá přednost drtivá většina běžných lidí? Digitálnímu dolaru nebo bitcoinu?

Slovo závěrem

Pokud čtete články na Warengo delší dobu, tušíte, že můj postoj k bitcoinu není kdovíjak pozitivní. Stojí za tím i vlastní zkušenost, kdy jsem jako absolutně nevzdělaný laik v létě roku 2017 koupil bitcoin za cca 5 000 dolarů a posléze jsem ho prodával se ztrátou za 3 200 dolarů.

O bitcoinu jsem toho moc nevěděl a překvapila mě vysoká volatilita, kterou jsem nebyl schopný i díky své nátuře ustát. Osobně tak preferuji raději mnohem stabilnější akciové investice, kterým se věnuji na denní bázi a vyhovují mi jako prostředek ke zhodnocení peněz mnohem více. Začátečníkům a laikům bych nedoporučoval investici ani nyní. Bitcoin je extrémně volatilní. Ačkoliv se může dnes zdát, že jeho cena může dále nezadržitelně stoupat, na cestě vzhůru ho čeká nepochybně i několik výrazných propadů. Pokud tak skutečně uvažujete o investici do bitcoinu, popřemýšlejte, zda ho nebudete raději nakupovat pravidelně.

Adopce bitcoinu v populaci nesporně roste a můžeme očekávat, že se tomu bude dít i nadále. Na základě výše zmíněných faktorů je však složité předpovědět, jaké ceny by mohl bitcoin třeba v letošním roce dosáhnout, co však vyloučit nelze – budete-li investovat do bitcoinu, připravte se na výraznou volatilitu.

#kryptomeny #kryptomena #bitcoin #investicedobitcoinu #pravidelnainvestice #vyhledbitcoinu #rust #volatilita #digitalnimeny #adopce #jakinvestovat #investovani

Hodnocení: +23
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ještě mě napadá zvláštní myšlenka: co myslíte, vlastní ještě Tesla ten bitcoin, nebo už je prodáno se ziskem 25% za dva dny? :-)

    +6
    • Touché!

      +1
    • @milan & @reznicekjan1 koupila vůbec Tesla ten bitcoin nebo to byla kachna?? ?

      +3
    • @PatrikKudlacek Mě zaujala informace, že nějaký údajný insider o tom informoval už před měsícem na WSB, ale nikdo tomu moc nevěnoval pozornost.

      0
    • Že by se s tím Tesla patlala kvůli směšným 25 %? To silně pochybuji. Musk není pitomec a pokud přebral jsem 10 % mindsetu od Saylora (a jakože spolu hodně debatovali) tak neprodali. Naopak se chystají přjímat platby v bitcoinu a pochybuji, že to budou převádět na fiat.

      +1
    • @milan To je dost možné, Elon koketuje (především na twitteru) s bitcoinem už nějakou dobu, indicie tu byly, a byly dost silné.

      0
    • @PatrikKudlacek Je vůbec Musk reálná postava? ?

      +1
    • @reznicekjan1 no není to americká Jára Cimrman? ?

      +1
    • @PatrikKudlacek Kdo z vás ho viděl? Nikdo! A ten obličej má takový renderovaný, skoro jako z Deus Ex... ?

      +1
    • Mluvíte úplně z cesty, to si vážně myslíte, že $TSLA nakoupila $BTC ten den, navíc v takovémhle objemu a ihned to oznámila? Nakoupeno měli už dávno, tohle byla pouze informace, že se tak stalo. Nákupní cena zveřejněna nebyla.

      0
  • "Čína například usiluje o přijetí digitálního jüanu, a přestože se budou digitální měny centrálních bank v mnoha ohledech lišit od bitcoinu, představuje jejich činnost pro největší kryptoměnu světa hrozbu. Bitcoin musí usilovat o globální přijetí a čemu dá přednost drtivá většina běžných lidí? Digitálnímu dolaru nebo bitcoinu?"

    Tohle vážně nemůžete srovnávat, respektive dávat na stejnou rovinu. Fiat měny (digitální x papírové) jsou oxymoronem bitcoinu. Je to naprostý opak s naprosto jiným usecasem.

    Psal jsem to tu několikrát - Greshamův zákon - špatné peníze vytlačují z trhu ty dobré. Proč bych utrácel nebo platil bitcoinem, když mi narozdíl od fiatu uchovává hodnotu? Spíš jí teda násobí, ale to už je slovíčkaření. Fiat na utrácení/placení, bitcoin na spoření, v tom vidím smysl já :) 

    Jinak dobrý článek!

    +2
    • díky za komentář :-) určitě nepopírám, že bitcoin a digitální fiat měna je úplně něco jiného. Vy ten rozdíl vidíte zcela zřejmě, já už asi taky ? ... důležitou podmínkou pro růst bitcoinu ale dle mého je, kolik lidí ten rozdíl bude videt taky... 

      Jinak stále se bitcoinu vyhýbám...možná to bude chyba, ale odpoví nám až budoucnost, začínám uvažovat u nějakém pravidelném nákupu, ale ani do toho se mi nechce jít v blízkosti ATH...

      0
    • @PatrikKudlacek Lidem to samozřejmě bude trvat déle, jako u každé adopce nové technologie :) 

      Pravidelné příkupy (DCA) je to nejlepší, co můžete udělat. Hlavně nečasovat trh. Berte to tak, že bitcoin má největší risk/reward ratio a dejte do něj jen to, o co můžete přijít. 1000 CZK měsíčně by neměl být problém ;)  

      Cena bitcoinu ke 3. lednu:  

      2009   $0

      2010   $0.05

      2011   $0.29

      2012   $5

      2013   $13

      2014   $797

      2015   $302

      2016   $429

      2017   $1,021

      2018   $14,944

      2019   $3,827

      2020   $7,238

      2021   $34,200

      Každý rok si lidé myslí, že je pozdě, a každý rok se mýlí. Důležité je začít. Zde vidíte, jaký by byl Váš profit, pokud byste investoval určitou sumu po určitou dobu https://dcabtc.com/ Jen pro představu ;)

      0
    • já už jsem od vás podobnou statistiku viděl vím o tom :-)  ..tak ještě abych si nastudoval, jak ho budu bezpečně nakupovat a uchovávat ? už se vidím, jak hledám hardwarovou peněženku...

      0
  • Zda se ze bitcoinovym medvedum stale zustava dost argumentu proc nenakoupit;) 

    Nez budou mit regualtori jasno v tom, co vlastne BTC je tak uz bude adopce tak daleko, ze nebude nikdo pochybovat nad tim, ze ma na kapitalovem trhu sve misto. 

    SEC vznesla na Ripple zalohu, protoze ho povazuje za "security" stejne jako treba EOS ve velkem prodaji sve tokeny jako podporu sveho podnikani, nic takoveho BTC nedela a SEC jiz od 2019 opakovane potvrzuje ze prosel Howey testem. Nedavno banky v USA oficialne dostaly povoleni poskytovat BTC custody.

    Nyni je v SEC stale vice bullish Hester Peirce, ktera dlouhodobe zpatecnicky pristup komise kritizovala, sefa ji dela Gary Gensler ktery o BTC a blockchainu vyucoval na MIT. Nejpozdeji do 2 let ocekavam schvaleni ETF.

    V senatu je Cynthia Lummis, ktera je dlouhodoby hodler BTC (kudy chodi tudy skoli;) a Kelly Loeffler spolumajitelka ICE, ktera provozuje futures na BTC. Ohio dovoluje platit dane pomoci BTC, Miami nyni uvazuje o pridani BTC do statni pokladny atd. Jak by ta zcela zasadni regulace mela teda vypadat? 

    Bude se BTC konfiskovat jak se to delo se zlatem? Doufam, ze se o tom bude mluvit stale casteji, pak si teprve vsichni uvedomi, v cem je jeho hlavni vyhoda a prestanou ho drzet na burzach. Diky bohu za moznost geoarbitraze, protoze predstava ze se vsichni organizovane vrhnou po BTC jako hlavniho nepritele lidstva je docela usmevna (stejne tak jako digi fiat na DLT jako konkurence decentralizovaneho blockchainu;)

    +2
    • díky za zajímý komentář a námět k přemýšlení :-) ...já nepopírám, že jsem spíše skeptický ohledně budoucnosti bitcoinu, ale uvidíme, každopádně jsem začal uvažovat o jeho zařazení do portfolia, nějaký zlomek peněz, abych byl v klidu, ale zatím ještě nejsem dostatečně přesvědčený...

      0
    • @PatrikKudlacek Skepticky pristup je velmi zdravy, v pripade BTC jako vysoce rizikoveho aktiva to plati dvojnasob. Pokud by kazdy do BTC vstupoval jen pokud je naprosto jisty co dela, cena/volatilita by byla uplne nekde jinde;) Investujte jen v takove mire, kolik o te urcite veci vite a vyhnete se dalsim vyprodejum ve ztrate.

      +1
  • Pěkný článek ;) zajímavé také je, že pro Teslu to nebyl vůbec malý nákup, když se podíváme na volný cash.

    +1
    • když jsem to psal, tak jsem nad tím přemýšlel, já se jí do bilance nekoukal..ale říkal jsem si .. "sakra, Tesla extrémně předražená, vyhýbám se jí, jak čert kříži ale bohužel ji nyní nakupuji v indexu  S&P 500 a teď mi ještě bude kupovat bitcoin" ?

      +2
  • Mám obavu, že bitcoin zažije obrovský pád, až utichne ten hype okolo a utichne FOMO. Aby se etabloval jako platidlo, k tomu je ještě hodně dlouhá cesta. V současné podobě bych to vyloučil (prodleva v blockchainu a obrovské poplatky i za malé transakce - možná by někdo znalý dokázal říct, zda je to vůbec technicky možné odbourat). Viděl bych to opravdu v blízké budoucnosti na to "digitální zlato" pro tvrdší nátury....

    Co se týče digitálního dolaru, tam asi ta obliba moc velká nebude, protože jak bude pod kontrolou centrální banky, bude se "dotiskovat" úplně stejně jako papírový dolar.....

    0
    • jako obavy mám podobné jako vy, ale snažil jsem se článek nepsat úplně mým pohledem... uvidíme :-) ...digitální dolar byl vyloženě příklad ...uvědomuju si, že to bude spíše nástroj k tomu, jak bude moci Fed ovlivńovat měnovou politiku ještě snadněji. Pro investory do bitcoinu naprosto bezpředmětná alternativa, ale myslel jsem u toho spíše na tu masu lidí, která o bitcoinu vůbec jako o platidlu nebo uchovateli hodnoty neuvažuje..

      +2
    • @PatrikKudlacek Ještě nedávno jsem o bitcoinu přemýšlel stejně jako Vy. Byl jsem velký skeptik a nechápal, proč se mu věnuje tolik prostoru na investičních webech typu Bloomberg atd. Mé osobní investice jsou převážně v nemovitostech na pronájem a zbytek v akciích. Koncem roku jsem ale chytl coronu a byl pár týdnů doma... Začal jsem poslouchat snad všechny podcasty ohledně bitcoinu (jen pro zajímavost) a naposlouchal jsem toho opravdu mnoho. Desítky nebo možná i stovky hodin rozhovorů na toto téma snad s úplně každým. Od přelomu roku pravidelně bitcoin nakupuji a chtěl bych si držet podíl mezi 1 a 2% mého majetku. Současná cena mě nezajímá, můj investiční časový horizont jsou desítky let. Na bitcoin jsem změnil názor a nyní věřím, že je jen otázka času, než ho začnou nakupovat i skeptici, jako jste nyní Vy nebo jsem byl ještě nedávno já a cena vystřelí o řád nahoru. Paypal, Visa, Mastercard, JP Morgan, Citibank... Nyní třeba Tesla. Nebo univerzity jako Harvard a Yale. Všechny tyto společnosti (a mnoho mnoho dalších) už v bitcoinu tak trošku jsou. Bitcoin má spoustu výhod, ale i nevýhod. Na podrobné rozebrání tady není prostor, protože je to opravdu komplexní věc. Pokud bitcoin půjde na 0 (což rozhodně může), tak to 1% majetku mi chybět nebude. Pokud se ale mezi investicemi zabydlí (a to se nejspíše zabydlí, pokud nepřijde zákaz od vlád, ale i to už téměř nehrozí), tak růst bude masivní a z 1% se může stát klidně 50% mého majetku a to už za to stojí. Cena bitcoinu je totiž stále nízká, přestože se to z dnešního pohledu nezdá. Dolar podle mě nenahradí a ani to nebude nové platidlo. Má ale spoustu jiných výhod, například platba do zahraničí za hubičku. Zároveň pokud hrozí nějaký kolaps země, tak je bitcoin ideální aktivum na útěk ze země, což se právě nyní děje na několika místech planety (například Venezuela, kde fakticky díky bitcoinu utíkají celé firmy ze země, jinak by to kvůli hyperinflaci nebylo možné). Bylo by to opravdu na delší povídání, doporučuji tedy začít se základy bitcoinu (jako jsem udělal já) jen pro zajímavost a pokud toho naposloucháte dostatečné množství a opravdu pochopíte, co ten bitcoin vlastně je (že to nejsou jen nějaké číselka v počítači), tak s největší pravděpodobností začnete s pravidelnými investicemi okamžitě (jako já :-)). Možná máte obavy, protože píšete, že jste nakoupil na vrcholu poslední bubliny... Ovšem pokud byste držel, tak byste nyní měl minimálně dvojnásobek... Bitcoin je vysoce volatilní (zatím), proto je lepší nakupovat pravidelně a průměrovat. Pak byste neměl ani tu Vaši negativní zkušenost a dost možná byste dnes byl velký fanoušek bitcoinu. Opravdu doporučuji se odprostit od negativní zkušenosti a nyní přistoupit k bitcoinu s čistou hlavou a začít se studiem, například ty podcasty jsou úplně ideální)

      +2
    • @lukasSeifert díky ze sdílení zkušeností. No už jsem tady v jednom komentáři psal, že o tom pravidelném nákupu uvažuji...výhody principu pravidelných nákupům mi jsou samozřejmě zřejmé... ty jednotky procent portfolia by možná nemusely trápit ani mě...

      Nicméně, nemohl byste hodit příklady některých z těch podcastů??

      +1
    • @PatrikKudlacek  ja si dovolim prihodit nejake ze svych a verim, ze se v nekterych sejdeme: unchained/uncorfirmed, what bitcoin did, we study billionaries, FYI (ARK invest), The Pomp podcast, The Scoop, Stephan Livera podcast, Tales from the crypt, ytb: Stansberry Research, Kitco NEWS, Real Vision Finance, Mark Moss a ceske/slovenske: Kryptokec, Bitcoinovej Kanál

      +1
    • @PatrikKudlacek Ano, vím, že jste tady o tom drobném a pravidelném nakupování psal. A je mi jasné, že ten princip znáte :-). Nejvíce času jsem strávil asi s českým autorem, který vystupuje pod jménem Bitcoinovej kanál. Je to youtuber, ale já já projel celou jeho tvorbu od začátku na Spotify. Každou neděli má stream, kde si pozve nějakého zajímavého hosta a baví se o kryptoměnách. Někteří hosté jsou slabší, ale některé ty rozhovory jsou velmi poučné. Stream trvá přes 2 hodiny, takže je třeba na to mít čas a nevím, jestli je to kvůli tomu to pravé. Ale hosté tam jsou opravdu různorodí - ekonomové, nadšenci, investoři, mineři, podnikatelé atd. Na Youtube má ale docela pěkně základy bitcoinu vysvětleny, má tam na to přímo vlákno (nebo jak se tomu říká... sérii videí? :-D). Dále jsem hledal všechny rozhovory ohledně bitcoinu od Dominika Stroukala a Lukáše Kovandy. Oba to jsou fandové bitcoinu. Dále zajímavý podcast na Spotify - Libertas Podcast, kde jsou celé rozhovory s lidmi z nového dokumentu o bitcoinu - Libertas. Je tam také právě Kovanda nebo Mojmír Hampl z ČNB, takže další zajímavý pohled z jiného úhlu. Projet si jen toto zabere fakt hromadu času. Pak všechny možné rozhovory, které jsem už ale našel spíše náhodně, kdy jsem googlil bitcoin atd. Určitě zajímavý je ještě Dalibor Tětek a jeho série na Youbute - Bitcoin nestátní peníze, kde shrnuje historii peněz. Začínají o tom mluvit ale i lidé mimo investice... Různí youtubeři, které ale sledují miliony lidí a tím se bitcoin dostává do mainstreamu... například Logan Paul... Čím více se o bitcoinu bude mluvit, tím více lidí ho bude používat... Pro zajímovost... Bitcoin už nyní používá více než 40 milionů lidí, což je 4x více než naši českou korunu :-). Pak jsou různé videa a rozhovory... Například opět youtuber Čeněk Stýblo má na bitcoin opravdu laický pohled, ale obrovské nadšení a taky má u nás poměrně velký dopad a když jsem si přečetl komentáře pod tím jeho videem (má jich několik), tak spousta lidí si ten bitcoin opravdu koupila jen díky tomu... Dnes jsem se díval na video na investičním webu, které je ze dne 8.2. a mám ho tu ještě otevřené, jmenuje se - Investorský magazín: Odborné pohledy na kauzu GameStop a na bitcoin. Tam se říká, že dnes je bitcoin na úrovni internetu roku 1997... Srovnání se samotným internetem je docela zajímavé a když se nad tím zamýšlím, tak něco na tom je... V roce 1997 lidi taky nechápali, k čemu by mohl být internet dobrý a uměli bychom bez něj dneska ještě žít? Jasně, možná je to nesmysl a nastane nějaká kritická chyba a bitcoin bude zítra na nule... nebo přijde nějaký celosvětový zákaz a taky bude hodnota nulová... Jenže co když ne? Co když se bitcoin opravdu rozšíří a za 20 let si bez něj nedokážeme představit žít? Jako dnes s internetem? Ono když jsem se nad tím zamýšlel, tak nyní opravdu miliony a miliony lidí bitcoin používají... A jsou to už i ty obrovské korporace... A pak jsem si položil otázku.. Jsem opravdu chytřejší než všichni tito lidé a korporace? Protože oni bitcoinu věří a já jsem přesvědčený, že je to blbost? Odpověď zněla, že asi ne... Když jsem naposlouchal ty rozhovory, tak mi bitcoin začal dávat smysl... omezený, ale smysl má... Dnes to vidím tak, že bitcoin bude stát buď 0 nebo 1 000 000 dolarů... Nevím, kdy to bude, ale asi nastane jedno nebo druhé a vidím to tak 50 na 50... A risknout na to 1% mých zdrojů? No proč ne :-).

      +2
    • @PatrikKudlacek Ono ještě mě napadá, co jsem mohl připsat... Svět se propojuje čím dál tím více... Globalizace je větší a větší... Jenom ty měny nereagují... Je velmi nepraktické používat tolik měn a pokud se vyrazí někam mimo civilizaci, tak je mnohdy problém vůbec danou měnu získat.. Musí se měnit nejprve na dolary a pak až na tu danou měnu... Co kdyby vedle národních měn byla jedna univerzální? Bitcoin? Ne jako náhrada, ale jako doplněk? Například cestování by to mnohdy usnadnilo... Ono už dnes jsou karty, které jsou navázané na bitcoinové peněženky a dá se s nimi normálně platit... Stejně tak přeshraniční obchody... Pokud by se cena bitcoinu ustálila a zmizela by volatilita, tak by to nebyl problém... Pokud nyní používá bitcoin 40 milionů lidí a kurz je dnes nějakých 45 tisíc dolarů, kolik bude bitcoin stát, pokud by se opravdu rozšířil mezi obyčejné lidi a používaly by jej například 3 miliardy lidí? Mnohdy se mluví o tom, že bitcoin musí nahradit současné měny... To si nemyslím... Ale jako doplněk si ho představit umím... Jako součást globalizace... Internet bude brzy i v těch nejzapadlejších vesnicích... To je fakt... Opravdu se svět mění... Co když bude bitcoin fungovat tímto způsobem? V tomto má bitcoin obrovské výhody... Platba kamkoliv po celém světě a téměř okamžitě... A za velmi malý poplatek... Pokud se na bitcoin nebudeme dívat jako na spekulaci, ale jako na možnou evoluci, která souvisí s globalizací... Najednou to začne dávat smysl.

      0
    • @VictorNettoyeur super díky za zdroje informací :-))

      +1
    • @lukasSeifert a vám děkuji za vyčerpávající info :-)) ..budu se do toho muset asi taky trochu více ponořit ... sám jste mi poskytl kupu informací, nad kterými se budu muset zamyslet... díky ?

      0
    • @PatrikKudlacek nemate vubec zac, jeste me napadl jeden velky (ex:) skeptik a bull na Teslu, ktery klade velmi dobre otazky zde: https://youtu.be/r1EUdNQm2NI, https://youtu.be/SA_80nusQns, https://youtu.be/DLMJGs4yARw

      +1
    • 0