I přesto, že je s kryptoměnami možné obchodovat již více než dekádu, jejich zastoupení v legislativě je mnohdy spíš vágní a může vzbuzovat řadu nejasností a otázek. Na řadu z nich jsem narazil i online a zajímala mě na ně odpověď. Proto jsem se rozhodl místo vlastních domněnek požádat o radu odbornici Hanu Trnkovou Kocourkovou z danehned.cz, která se kryptoměnám v účetnictví věnuje nejen ve své praxi, ale zároveň na toto téma i připravuje knihu.
Pokud byste k tomuto tématu měli ještě nějaké další dotazy, na které níže nenajdete odpověď, dejte vědět do komentářů, pokusím se je buď předat, nebo paní Trnkové Kocourkové navrhnout, zda by si ještě neudělala čas na jejich zodpovězení (nic negarantuji, přece jen daně jsou na obzoru).
---
Dobrý den Hanko, pokud se nemýlím, pak slovo „kryptoměny“ v české legislativě týkající se daní dnes ještě nikde nenalezneme. Od kterých zákonů se tedy má občan odrazit, chce-li si o danění kryptoměn něco nastudovat sám? Existují k tomu nějaká oficiální stanoviska ze strany příslušných institucí, která jsou v praxi vymáhána?
Dobrý den, přímo kryptoměny ne, ale dnes už máme pojem virtuální aktivum, které je po novele nově zavedeno v tzv. Zákoně AML v reakci na směrnici EU. Pod tento termín spadají nejen kryptoměny, ale i všechna ostatní kryptoaktiva (tokeny, atd…). Co se týče konkrétních zákonů, nejdřív bych doporučila si najít právní definici kryptoměn a pak si také prostudovat Zákon o dani z příjmu. V případě, že jde o podnikání spojené s kryptoměnami, pak i Zákon o DPH, zmíněný AML zákon. Nicméně nějaké oficiální stanovisko na úrovni České republiky mimo definici kryptoměn zatím neexistuje.
Pojďme tedy na úvod odpovědět na asi nejčastější otázku: Podléhají kryptoměny v České republice v případě, že z nich člověk inkasuje příjem, nějaké formě danění?
Ano, podléhají jako cokoliv jiného. Zdanění dle platné legislativy podléhá veškeré navýšení majetku. To je základ a teprve nad tímto se hledají v zákoně výjimky, osvobození a podobné věci, kam spadá například časový test, osvobození či zvláštní režim zlata. Konkrétně pro kryptoměny však žádné omezení ani výjimky v tuto chvíli neexistují.
A je toto danění stejné pro jakéhokoli občana bez ohledu na to, zda jde o zaměstnance, fyzickou či právnickou osobu?
Ano, pokud se budeme bavit o daňových rezidentech České republiky, pak všichni bez výjimky podléháme stejnému Zákonu o dani z příjmu.
Existují při danění kryptoměn nějaká specifická pravidla či nařízení, která se liší od danění zisků z tradičních kapitálových trhů? Jsou například kryptoměny, podobně jako akcie, osvobozeny od danění, pokud je držím déle než 3 roky?
Nikoliv a tady je nutné zdůraznit jednu věc, aby nedocházelo k omylům. Zdanění příjmů z kryptoměn legislativně nespadá pod §8 Kapitálové příjmy Zákona o daních z příjmů. Patří totiž pod §10 Ostatní příjmy. Časový test jako u akcií ani žádná jiná výjimka či osvobození, které by se mohly týkat §8, zde proto vůbec neplatí.
Řekněme, že jsem během roku 2020 (nebo i dříve) nakoupil bitcoin a po růstu ceny jsem se ho na konci roku rozhodl prodat. Je z pohledu podávání/nepodávání daňového přiznání rozdíl v tom, zda ho prodám se ziskem, který bude méně či více než 30 000 Kč? Záleží na tom, zda jsem student/zaměstnanec/OSVČ?
Limit 30 000,- Kč není možné v rámci §10, kterém jsem nyní mluvila, použít. Jediné co by v tomto případě bylo možné využít, je podmínka, že by celkový příjem - pozor nikoliv zisk - dosáhl méně než 15 000,- Kč za rok a šlo by pouze o příležitostný příjem plus by k tomuto příjmu neexistovala žádná jiná výdělečná činnost. V takovém případě by daná osoba nemusela žádné daňové přiznání týkající se pouze tohoto příjmu podávat.
Je v případě povinnosti příjem z kryptoměn danit nějaký rozdíl v tom, zda jsem kryptoměnu nakoupil a prodal za fiat měnu (CZK/EUR/USD…), anebo zda mi zisk vznikl při směně jedné kryptoměny za druhou?
Není, Zákon o daních z příjmu toto rozlišení vůbec nijak nereflektuje. Řeší pouze to, zda vám při této činnosti vznikl nějaký příjem a opět - konkrétně u kryptoměn neexistují žádné výjimky na základě toho, jakým konkrétním způsobem ke vzniku příjmu došlo.
Jakým způsobem daňový zákon nahlíží na těžbu kryptoměn? Pokud nějaké kryptoměny vytěžím, musím je zdanit? A pokud ano, v kterém okamžiku se stávají zdanitelným příjmem? Mám povinnost danit kryptoměnu již ve chvíli, kdy ji vytěžím, nebo až ve chvíli, kdy ji směním za fiat měnu/jinou kryptoměnu?
Těžba kryptoměn je už považována za podnikání neboli ekonomickou činnost. Řídí se tedy dle §7 Zákona o daních z příjmů, jež se týká příjmů ze samostatné činnosti a tím pádem podléhá i zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Zdanitelným se příjem z těžby kryptoměn stává až ve chvíli, kdy dojde k první směně vytěžených coinů.
Jak je to s kryptoměnami a DPH? Předpokládám, že spekulativní směna mezi fiat měnou a kryptoměnami kterýmkoli směrem DPH nepodléhá, ale jak je to při těžbě kryptoměn z pohledu OSVČ či s.r.o.?
Jakákoli směna kryptoměn je od DPH osvobozena rozhodnutím soudního dvora EU. Těžba kryptoměn je aktuálně dle stanoviska našich finančních úřadů také osvobozena a tedy bez nároku na odpočet DPH. Osobně si ale nemyslím, že tento stav je finální a vydrží takto navždy. Spíš bych v této oblasti ze strany státní správy očekávala ještě nějaký vývoj.
Na závěr bych se ještě rád zeptal na vyhýbání se danění příjmů z kryptoměn. O těchto aktivech se totiž často hovoří ve spojení s absolutní anonymitou a nedohledatelností jejich majitelů. Pokud se tedy někdo jakožto soukromá osoba rozhodne přiznání příjmů z kryptoměn vyhnout, případně je jako OSVČ nechat zcela mimo své podnikání včetně podnikatelského účtu atp., má finanční úřad k dispozici nějaké účinné způsoby, jak toto jednání odhalit? Může například ukryté příjmy z kryptoměn najít nějakým způsobem s pomocí bankovních společností?
Určitě nedoporučuji vyhýbat se zdanění nebo příjmy z kryptoměn zametat pod koberec a nijak neřešit. Anonymita ve světě kryptoměn není tak úplně samozřejmá ani jednoduchá. Už samotná registrace na kryptoměnových burzách podléhá AML (anti-money laundering) a KYC (Know Your Customer) – kde burza má o vás všechny základní údaje. Takže pokud by se na tuto burzu obrátila například naše Finanční správa s tím, že má zájem o informace o vaší osobě a o tom, zda jste na dané burze prováděl nějaké konkrétní transakce, tak v rámci spolupráce je určitě burza poskytne. Zápisy v blockchainu jsou také trvalé a k dispozici. A daň 15 % (od 1.1.2021 i 23 %) nepovažuji za tak nesnesitelnou, aby za to takové jednání stálo. Zvlášť když při vypočtené dani přes 50 000,- Kč a nepodání přiznání/nezaplacení této daně se už dle platné legislativy jedná o trestný čin se všemi možnými důsledky.
---
Děkuji paní Trnkové Kocourkové za odpovědi a znovu připomínám, že pokud by vás ještě něco dalšího ohledně kryptoměn v účetnictví, případně jejich danění zajímalo, dejte vědět do komentářů. ?
#dane #kryptomeny #bitcoin #ucetnictvi #zisk #prijem #legislativa #zakonodanizprijmu #kapitaloveprijmy #ostatniprijmy #tezba #podnikani #dph #aml #kyc #financniurad #financnisprava #trestnycin #rozhovor
K zamyšlení by Pavol Lupták:
1. Štát nijako nepomohol k vášmu zbohatnutiu na kryptomenách. Práve naopak kryptomeny démonizoval a stále démonizuje. Pokladá ich za pyramídové hry, gambling, najnovšie "funny games".
Je absurdné, aby si z niečoho, čo "morálne" neakceptuje, nárokoval akýkoľvek profit.
O vysokú hodnotu Bitcoinu sa totiž pričinil rozbitým finančným systémom a vzrastajúcou nedôverou ľudí k novým tlačeným miliardám inflačných štátnych peňazí.
Popularita Bitcoinu je odrazom neschopnosti štátu.
Nie jeho schopnosti, za čo by mal dostať akýkoľvek podiel.
Je to podobné, ako keby si váš minulý zamestnávateľ začal nárokovať podiel vo vašej novej úspešnej firme, pretože "práve" vďaka nezhodám s ním, ste od neho odišli a založili si vlastnú firmu a dokázali byť úspešný...
2. Bitcoin či iné kryptomeny sú nástroj druhej decentralizovanej paradigmy sveta.
Je oxymoron, aby bol využívaný na záchranu prvej centralizovanej paradigmy a tradičného finančného systému, ktorý štáty vytvorili.
Bitcoin vznikol preto, aby ľudia mali možnosť sa existujúcemu finančnému systému vyhnúť a bezpečne uchovať hodnotu svojej práce.
Platiť dane z Bitcoinu či iných kryptomien znamená existujúci finančný systém nielen podporovať, ale zachraňovať.
Je to ako chcieť, aby výrobcovia automobilov nedobrovoľne prispievali na svoju už dávno prekonanú konkurenciu - zväzy pohoničov koní. A je irelevantné, že tieto zväzy prevádzkujú nejaké charity a teda zo svojich tučných príjmov niekomu pomáhajú. To môžu v budúcnosti aj výrobcovia automobilov.
Využite všetky legálne prostriedky na to, aby ste nástrojmi slobodnej decentralizovanej paradigmy nepodporovali tú súčasnú - ktorá je násilná a centralizovaná.
To jsou skoro až nešťstná tvrzení. Podobnou logiku bychom mohli aplikovat i jinde. Nebudu platit daň z prodeje elektřiny, protože je 100% z eko zdrojů a pomáhám světu. Nebudu platit darovací daň, protože jsem neziskovka a pomáhám potřebným. Navíc daň se neplatí z nákupu kryptoměny, ale ze zisku. Tj. nákup - prodej = zisk. Pokud někdo BTC vidí jako spásu světa, tak by neměl mít potřebu prodávat BTC tudíž není třeba nic danit, ne? A pokud se tu budeme bavit o morální stránce...hold platíte 15% za to, že vám stát umožňuje nakupovat a prodávat BTC z pohodlí vašeho domova, bez válek, politických represí, zvýšené kriminality atd. ;-)
@BinosCZ 100 lidí, 100 názorů. Pro mě je jakákoliv daň krádež. Pokud Vám nevadí platit daně a podporovat stát, prosím. A ano, u bitcoinu ty daně vnímám daleko hůře, než u čehokoliv jiného. Potřeba prodávat btc je individuální a neměla by hrát roli v tom, zda bitcoin považuji za spásu světa či ne.
Jak jako souvisí placení daní s nepřítomností válek a zvýšené kriminality?
Je teorie/názor že stát chrání občany. Policie snižuje kriminalitu uvnitř státu. Vojsko chrání občany vně stát. Zdravotnictví se stará o zdraví. Hasiči a jiné záchrané složky zase pomáhají s následky katastrof atd. A toto vše řídí pan stát, co na to potřebuje peníze. A ty vybírá skrze daně od občanů, které chrání a oni tak mohou podnikat, pracovat a následně platit daně. Proto teorie říká, že by občané měli platit daně. Samozřejmě můžeme debatovat hodiny i dny o tom, jak tento systém ne/funguje. Jak by jiné systémy fungovaly mnohem lépe/hůře. Ale to je tak vše, co zvládneme.
@BinosCZ Ano, tato teorie je naprosto mylná. Stát naopak lidi zabíjí. Souhlasím, nebudem to dále rozebírat, bylo by to opravdu na dlouho :) Ale pro příklad, stačí se podívat na náš stát, co dělá od jara 2020....za mě naprostý clusterfuck.
Ta teorie fungovala. Bohužel pan stát je řízen lidmi a ti už dávno ztratili zájem o lidi :-)
Anarchista :D
Souhlasím, že daně jsou krádež a absence válek díky státu je úúúúúúúplný nesmysl. Ještě jsem neviděl vyvolat válku soukromou firmu - vždy to byl stát, kdo začal válku. Placením daní podporujeme války.
@gugux Souhlasím, ale tohle etatistům nevysvětlíte.
@BinosCZ Existuje teorie, že Zemi ovládají ještěři z vesmíru. Věří tomu zhruba stejně bystří lidé, jako věří té, co uvádíte :D
@gugux A pozor, první snowflake nám tu spadl :-D
Bylo by dobré ještě (pokud bude mít paní Kocourková někdy čas) rozebrat danění dividend ze zahraničí v různých režimech.
A co pokud bitcoin za levno nakoupený daruji manželce a ty si ho prodá???
Protože dokud nevymenim nemam zisk.
Myšlenka kluka z FU...
Super článek, díky Hanko/Tomáši!
Důležitá je věta: pokud Finanční správa s tím, že má zájem o informace o vaší osobě a o tom, zda jste na dané burze prováděl nějaké konkrétní transakce ... chci jen říct, že FS nemůže požádat obecně o data klientů bez jednoznačné identifikace, musí mít konkrétně zájem o danou osobu.
Takže já budu platit daň při každé změně kurzu, když budu mít v bance balík eura. Stejně tak na forexu. Daň že zisku zaplatit, ale ztráty se neberou v potaz. To je čistá zlodějna od státu.
Daně jsou v pořádku pokud peníze z nich plynoucí mají taky nějaký přínos pro obyvatele daného státu což si u nás nejsem moc jistý ? ale ještě to jde a 15% není tak strašný, ale ohledně danění airdropů, stakingu a směny krypto za krypto ??Je to úplně totálně špatně a dělá to jen zmatky to by měli zmenit to nemají co danit je to přínos krypta oproti našemu FIAT systému a nikdo se tím neokrádá a už vůbec ne stát ? pochybuju, že někdo kdo kryptu rozumí bude danit staking např Cardana nebo jiných měn
Převzato:
Pokud provádíte transakci mezi virtuální a klasickou fiat měnou, třeba přes směnárnu nebo burzu, tak daň z přidané hodnoty neplatíte. Stanovil tak Soudní dvůr Evropské komise v rozsudku C-264/14 z 22. října 2015. Soudní dvůr došel k závěru, že poskytování služeb spočívající ve směně virtuálních a tradičních měn je od DPH osvobozeno. DPH se ostatně neplatí ani při převodu mezi fiat měnami.
Přátelé, jak postupovat, pokud nakupuji a prodávám ve směnárně a hotovost nechávám tam? Např. koupím krypto za 10 tisíc a prodám po růstu ceny. Pak čekám na pokles a zase nakoupím. Podle mě budu danit, až tuto strategii ukončím a zisky převedu na běžný účet (třeba až za více let). Daním pak celkový zisk proti počátečním nákladům 10 tisíc. Je to tak? Děkuji
Řekl bych, že příjem (a tedy daňová povinnost) vzniká v okamžiku prodeje bez ohledu na to, kde fiat bude nebo nebude ležet.
Nejsem daňař, ale dle mého po výše uvedením výkladu byste měl danit rozdíl na začátku a na konci roku, A tím myslím rozdíl za všechny dokončené operace, bez ohledu, kde vám zůstala hotovost.
@jiriVavrik Díkx
@jiriVavrik Díky
@Mike99 Díky
nejsem daňový poradce, tak berte tento komentář s rezervou, ale budete danit vše. Jakmile převedete krypto na FIAT měnu, tak jste realizoval zisk, který je potřeba zdanit. Dokonce i převod na burze například ETH/BTC je potřeba zdanit jako prodej ETH a nákup BTC. Ale jak říkám, je to můj názor na základě informací, co jsem si nastudoval.
@clasic Díky
Přidávám se k dotazu pana Řezníčka. Je možné příjmy přiznat a danit až ve chvíli, kdy si je převedu ze směnárny na svůj účet? Např. jen 1x do roka nebo i až za několik let?
@alessikora Přemýšlím o tom a kolegové výše asi mají pravdu. Bude třeba si evidovat obchody a jednou ročně to spočítat...
To aby se z toho člověk zbláznil počítat převody třeba z 30 různých kryptoměn ...
@clasic Taky nejsem daňový poradce a s první částí souhlasím.Převedu-li krypto na fiat se tak ziskem, tento zisk zdaním, ale u převodu krypto-krypto mi to tak nepřijde. Protože v tu chvíli ještě nerealizuji zisk jen měním cukr za sůl.
@jladis Daní se i převody kryptoměn na jiné kryptoměny. Zvyšuje se Vám majetek a můžete si pak koupit víc, třeba i fiatu a za to pak víc v běžném životě. Takže to opravdu není cukr za sůl.
@praxlondrej Teď je otázka, jak je to v praxi zjistitelné a vymahatelné, zvlášť pokud se jedná o zahraniční směnárnu/burzu....
@reznicekjan1 Zjistitelné a vymahatelné? Ale kdeže. Otázka je spíš, jestli to riziko chcete podstupovat. Dnes možná nejsou snadno zjistitelné transakce v kryptu, ale věřte, že přijde velmi brzo den, kdy se takové informace dohledají na jedno kliknutí na klidně 10+ let a otevřenost blockchainu tomu jenom nahrává.
Každá burza má nějakého regulátora a nedělejte si iluze, výměna informací o uživatelích a transakcích probíhá, potvrdilo to i GFŘ.
A v případě kontroly FÚ, vy budete ten, kdo se bude odpovídat na dotazy odkud ty konkrétní příjmy pocházejí a kde jste na ně vzal.
@praxlondrej S tím souhlasím. Časem se to stane určitě kontrolovatelnější než teď. Hodně bude záviset na horlivosti úředníka, jak moc podusí malou rybu. Ale jak známo, malé ryby se moc nebrání....takže je lepší to přiznat.
@praxlondrej Jak je tu již napsáno co člověk to názor, doufám, že v tom někdy někdo udělá pořádek, ale podle mě opravdu při převodu krypto1-krypto2 nerealizuji zisk. Pokud nově získané krypto2 převedu na fiat zaplatím samozřejmě daň ze zisku, kde na straně výdajů bude částka za nákup krypto1, takže stát opravdu o nic nepříjde. Ještě by samozřejmě šlo,ze by stát měl kryptopeněženky na všech asi 7000 kryptoměn a člověk by platil daň přímo v kryptu.
Dám příklad: Koupím za svých posledních 100kč cukr, cena cukru vyletí o 100% nahoru a já se rozhodnu ho vyměnit za sůl v tu chvíli bych měl zaplatit daň ze zisku, ale nemám z čeho, protože jsem cukr nevyměnil za fiat, tudíž nemám peníze na zaplacení daní, ale mohu pokud bude mít stát nádobu na sůl 15% soli odevzdat. Pokud se rozhodnu směnit nově získanou sůl na fiat zaplatím daň ze zisku proti původní ceně za cukr.
Přijde mi to logické a spravedlivé. A jednoduché.
@praxlondrej Ještě bych dodal, že když vyměním BTC, které jsem koupil za 1000Kč, po růstu na 10000Kč za ETH v hodnotě 10000Kč, tak podle mě se můj majetek nezvýšil protože majetek 10000Kč jsem měl již před touto směnou.Pokud prodám ETH po růstu na 20000Kč zaplatím daň z 20000-1000 původní nakup BTC.
@jladis Jestli se mění kryptoměna na jinou kryptoměnu nebo na fiat, je úplně jedno. To si jen obecná internetová komunita zjednodušila výklad tak jak se jim to hodí. GFŘ avizovalo, že zdanění podléhá jakákoliv směna a to stanovisko kopíruje zákon o dani z příjmů, to jestli je to ideální nebo ne, není předmětem diskuze, prostě takový zákon je a je třeba jej akceptovat i v jeho nedokonalé podobě. Stejné stanovisko zaujímají i různí daňoví poradci. Navíc zákon o dani z příjmu rozlišuje i pojem nepeněžní příjem a tedy je jedno, zda jste směnil na fiat nebo na cokoliv jiného. Líbit se to nemusí, ale taková je skutečnost. V případném sporu mezi fyzickou osobou a GFŘ je jediná cesta soud a ty se opírají pouze o zákony, ne o pocity.
@praxlondrej Ano chápu ale ještě tam chybí jedna možnost a to ne tento zákon akceptovat, ale iniciovat jeho změnu.
@alessikora U fyzické osoby je zdaňovacím obdobím kalendářní rok. Zdaňujete všechny realizované zisky v daném období. Pokud jste ve ztrátě, uvádíte také, ale daň neplatíte.
@praxlondrej Ještě bych se rád zeptal, mohu-li, ČNB vyhlašuje kurz BTC/ Kč pro rok třeba 2020 kvůli zdanění? Proč se ptám. Když dostanu divi třeba v USD nezdaněnou tak neplatím daň v kurzu který je zrovna v tu chvíli mezi USD/ Kč, ale až podle kurzu vyhlášeného ČNB pro daný rok. To podle mě platí pro jakýkoli zisk v cizí měně, ale možná se pletu.
@jladis Jednotný kurz kvůli zdanění nevyhlašuje ČNB, ale GFŘ. A vůbec to není podmínka, abyste musel použít tento jednotný kurz. Můžete používat denní kurz a jako podklad může sloužit třeba výpis z burzy. Samozřejmě je to náročnější evidenci, proto se většinou používá pro zjednodušení právě jednotný kurz.
Mám 2 dotazy, pokud eviduji zisk do Fiat měny EURO několikrát během roku. Jaký beru kurz vůči CZK pro zdanění? Dále by mě zajímalo, jestli i cashback se bere jako zisk?
Kurz je za daný rok vyhlašovaný ČNB, tak jako u akcií / dividend.
cashback se nedaní, daň se počítá pouze ze zisku