První krokem k pasivnímu příjmu je generování dostatečných finančních přebytků. To je ta část, která vás bude stát mnoho času a úsilí. Jakmile však jednou s budováním pasivního příjmu začnete, zjistíte, že právě začátek je ta nejnáročnější fáze. Vidina skoncování s krysím závodem je však více než lákavá.
S postupujícím časem se bude váš pasivní příjem nabalovat podobně jako sněhová koule. Pokud tak necháte své peníze pracovat – tzn. budete vydělávat peníze i když spíte, nakonec si za svou počáteční snahu budete děkovat.
Daří se vám pravidelně dosahovat finančních přebytků? Zde jsou 4 způsoby, jak pracovat pomalu ale jistě na budování pasivního příjmu, na který se budete moci dlouhodobě spolehnout.
1. Investujte do akcií vyplácejících dividendu
Pokud máte k dispozici volné peníze, může být investice do dividendových akcií, které vyplácejí část zisku akcionářům, jednou z nejefektivnějších forem pasivního příjmu. Získání potřebných znalostí pro výběr vhodných akcií vyplácejících zajímavé dividendy však může vyžadovat dost úsilí. Vhodnou alternativou tak může být investice do dividendových burzovně obchodovatelných fondů. Tato ETF se zaměřují právě na dividendové akcie a dávají i relativně nezkušenému investorovi možnost, jak investovat do dividendových akcií s relativně nízkým rizikem.
V ideálním případě, byste měli začít investovat do dividendových akcií nebo ETF co nejdříve. Příjem vyplácený dividendovými akciemi nemusí být zpočátku příliš vysoký, pokud však budete dlouhodobě svůj zisk reinvestovat, je velmi pravděpodobné, že se budete moci na stálý příjem z vašeho dividendového portfolia v důchodu spolehnout.
2. Investujte do nájemních nemovitostí
Pokud byste byli schopní ušetřit stranou dostatek peněz, je možná vůbec nejlepším způsobem, jak dosáhnout pasivního příjmu, nákup nájemní nemovitosti. Nemusí se jednat hned o byt nebo celý bytový dům. Můžete začít v malém a koupit třeba parkovací stání nebo garáž a ty následně pronajímat. Low-cost řešením pak může být i volba vhodné crowdfundingové platformy. Každopádně vám může nájemní nemovitost přinést pasivní příjem, který vám pomůže budovat #bohatství, doslova i když spíte.
Skvělá věc na vlastnictví a pronajímání nemovitostí je, že lidé budou vždy potřebovat bydlet. To je možná jedna z mála výhod investovaní v České republice. Poptávka po bydlení v atraktivních oblastech je dlouhodobě vyšší než nabídka. Koupíte-li nemovitost na dobrém místě, můžete inkasovat příjem z pronájmu klidně desítky let.
3. Vyzkoušejte peer-to-peer půjčky
Přímé půjčování značných finančních částech cizím osobám by bylo ve většině případů poměrně riskantní. Na peer-to-peer platformách však každý jednotlivý věřitel půjčuje dlužníkovi pouze malou částku peněz. Jako věřitel máte poměrně dobrou možnost diverzifikovat své úvěrové riziko díky tomu, že si můžete pro svou investici vybrat hned celou řadu půjček.
Poskytování P2P půjček však vyžaduje jistou praxi a vzdělání, podobně jako jiné typy zhodnocování peněz. Musíte věnovat pozornost ověřování, komu půjčku poskytujete, abyste získali zpět zainvestované peníze a neprodělali kalhoty. Stejně tak je důležité dodržovat zmíněné zásady diverzifikace a své portfolio rozdělit mezi vyšší počet úvěrů. Peer-to-peer investování však může být velmi zajímavým zdrojem pasivního příjmu, který vám může přinést ročně i dvouciferný zisk a jako alternativa ke klasickému investování jistě své místo na trhu má.
4. Vytvořte informačně hodnotný obsah
Poslední tip je z trochu jiného soudku a nejedná se úplně o investování vašich peněz, ale spíše času do vytvoření informačně hodnotného obsahu. Excelujete v nějakém odvětví? Můžete vytvořit online kurz. Máte talent na psaní? Napište e-book a prodávejte ho na Amazonu. Natáčejte výuková videa na YouTube a možná se vám podaří dosáhnout zisku prostřednictvím prodeje reklamy. Možnosti, jak si vybudovat pasivní příjem online, jsou nesmírně široké, stačí mít pouze otevřenou mysl.
Informačně hodnotné produkty se vám mohou dlouhodobě nesmírně vyplatit, obětujete-li čas na jejich tvorbu. Sám mám dlouhodobě v hlavě nápad na online kurz matematiky pro základní nebo střední školy, ale nějak nemám stále čas ho vytvořit a pak, nějaký ten pasivní příjem se mi už daří generovat prostřednictvím investic.
Pokud se vám však zatím zdráháte investovat své peníze do aktiv generující příjem, můžete brát tento nápad jako tip zdarma. Největším benefitem této možnosti budování pasivního příjmu je, že jakmile jednou vytvoříte nějaký produkt – e-book, online kurz apod, můžete tento business model zopakovat a tvořit další produkty, které vám relativně snadno přinesou další peníze. Možnosti jsou téměř neomezené a věřím, že v současné době je po podobných výukových materiálech vysoká poptávka – lidé stále sedí ve velké míře doma.
I kdyby vám nakonec vaše činnost pasivní příjem nepřinesla, jsem přesvědčený že vám proces vytváření hodnotného obsahu přinese řadu zkušeností a obohatí vás do dalšího pracovního života. Takže pokud máte nějaký volný čas a nevíte co s ním, pusťte se do tvorby.
---
Ať už si vyberete kteroukoliv cestu k budování pasivního příjmu, asi se shodneme na tom, že je fajn žít s vědomím, že za vás peníze pracují, i když spíte. Na začátku to chce určitě trochu trpělivosti, částky, které budete na startu své dráhy za finanční nezávislostí inkasovat, nebudou příliš vysoké, ale tady platí více než kde jinde, že trpělivost růže přináší.
Sám jsem byl celkem skeptický, ale jakmile vám přijdou na účet první dividendy, příjem z peer-to-peer půjček nebo příjem z crowdfundingové platformy, pocit je to velmi příjemný.
#dividendoveakcie #nemovitostniinvestice #p2ppujčky #dividenda #najem #najemnibydleni #pasivniprijem #financninezavislost #investovani #investice #peertopeerpujcky #duchod #duchodovyprijem
Dakujem za dobry clanok. Suhlasim plne so vsetkym skupinami az na ten Peer-Peer. Risk/Reward tam vobec nie je dobry. Mate tu niekto vobec dlhodobejsie skusenosti (5r+) s nejakym peer to peer co by nebol scam a skoncil s IRR aspon 10% p.a. (po zaratani nesplatenych poziciek) ? Ak ano dajte vediet ale v tom som skepticky. Radsej drzim volny cash v casoch nadvaluacie akciovych trhov na solidnejsich rieseniach u riadne licencovanych partnerov, kde nemam tak velke riziko krachu a straty investicie. Osobne vyuzivam 3 take plne pasivne riesenia kde mam na volny cash IRR 10%+ p.a. (ziadne crypto, peer to peer apod hazardy). Takze tuto by som upozornil investorov riadne zvazit Risk/Reward a este aj Time co sa tyka Peer to Peer.
Já jsem na Mintosu od 2015 a jsem s ním celkem spokojen. Něco mám v In Recovery, to se možná odepise. Záleží na vaší strategii. Mám to jako doplněk k NYSE, Au, btc.
@MonteCristo A viete sa prosim prosim podelit o vynosnost per annum za tych 5 rokov ? To by ma vcelku zaujimalo. Dakujem
Já jsem na Mintos 3 roky a výnos kolem 11% p.a.
@tomasKrejci včetně nějaký nesplacených půjček nebo jste s tím problém neměl?? :-)
Do doby než mi mi něco uvizlo v In Recovery to bylo lehce nad 12%. V průběhu času se to dost mění, jako dostupnost půjček a jejich úročení o které mám zájem. Třeba nyní jdou úroky spíše dolů.
@tomasKrejci Dakujem za info ale presne v tom vidim ten problem. Risk/ Reward proste nie je dostacujuci. Ja osobne vyuzivam dlhodobo sluzby licencovaneho brokera Saxo a automatizovany plne pasivny algo trading na volny cash. 7 rocna vykonnost 16,7% p.a., max drawdown len 6,5% (minuly rok to bolo ale len -0,8%), cash kedykolvek k dispozicii do 14 dni na presun do ETF ked nastanu korekcie.Tomu hovorim rozumny risk/rewrd a zabera mi to 5 minut zivota do mesiaca
souhlasím na začátku trpělivost, odříkání a tvrdá práce, ale výsledky pak přijdou.. u bytů je fantastické, jak vlastně výše nájmu koresponduje s tím jak stoupá průměrný plat, byt který jsem cca 5 lety pronajímal za 4 tisk Kč měsíčně, tak dnes je to za 7 tis Kč, nemluvě o zvyšování hodnoty ceny bytů, která v posledních letech byla extrémní, na druhou stranu je potřeba říci, že je to hlavně o štěstí najít dobrého nájemníka, užil jsem si mnoho úklidů a mnoho oprav :(..ale s tím se musí počítat :)
já jsem měl třeba celkem dobrou zkušenost i s AirBnb, ale už v tom bytě 2 roky opět bydlím...s dlouhodobým nájmem má zkušenost rodina o občas to je opravdu o štěstí... jak říkáte, člověk musí počítat s nějakými komplikcemi, ale jinak co se týče čistě "českých investic" tak jste těžko mohl v posledních letech investovat lépe - když vezmu nějaký růst hodnoty nemovitostí + ten pasivní příjem...
Vzpomínám, jak mě před lety někteří "experti" odrazovali od investic do nemovitostí, že určitě přijde velký pád atd. Jsem rád, že jsem na ně nedal?
tak dokud se v česku neznačně stavět ve velkém, tak bych se nějakého propadu nemovitostí opravdu neobával ? ...nicméně nejsem expert ?
Krásně a jasně napsané! Sám jsme uvažoval nad nákupem parkovacího místa... Jen mě odrazují potřebné náklady a výše vstupní investice. Místo koupím za cca 500k, ale nájem bude činit "pouhých" 2-3k... a to nepočítám poplatky za hlídání, úklid případně energie... Budu nad tím muset ještě popřemýšlet.
hodně záleží, kde to parkovací místo hledáte... já už jsem nějaký pražský parkovací místo z pohledu vstupní investice a následné návratnosti také zavrhl... leda, že bych si koupil garáž pro sebe, abych nemusel neustále platit pokuty za parkování na chodníku ?
@PatrikKudlacek Přesně tak. I když to mi pořád vyjde výhodnější parkovací karta ? Případně pro bezdětného člověka, který příliš často nejezdí, je mnohem výhodnější Lítačka + CarSharing
já to auto využívám hlavně na dojíždění do Prahy, jinak lítačku používám, takže díky za tip (jinak bych si mohl vyříidt parkovací kartu, ale auto je psané na přítelkyni a odmítá si ke mě převést trvalé bydliště, takže jediné řešení je asi garáž ?)
peer to peer bych se bál a nikdy nešel, zdá se mi jako velké riziko za malý výnos