6 minut čtení

4 způsoby, jak si zajistíte dlouhodobý pasivní příjem, který vás zabezpečí na důchod

Zajištění dlouhodobého pasivního příjmu je cestou, jak v důchodu nestrádat a v lepším případě do něho odejít dokonce předčasně. Pasivní příjmy ovšem nepřijdou jen tak. Abyste jich dosáhly, je třeba investovat peníze.

První krokem k pasivnímu příjmu je generování dostatečných finančních přebytků. To je ta část, která vás bude stát mnoho času a úsilí. Jakmile však jednou s budováním pasivního příjmu začnete, zjistíte, že právě začátek je ta nejnáročnější fáze. Vidina skoncování s krysím závodem je však více než lákavá.

S postupujícím časem se bude váš pasivní příjem nabalovat podobně jako sněhová koule. Pokud tak necháte své peníze pracovat – tzn. budete vydělávat peníze i když spíte, nakonec si za svou počáteční snahu budete děkovat.

Daří se vám pravidelně dosahovat finančních přebytků? Zde jsou 4 způsoby, jak pracovat pomalu ale jistě na budování pasivního příjmu, na který se budete moci dlouhodobě spolehnout.

1. Investujte do akcií vyplácejících dividendu

Pokud máte k dispozici volné peníze, může být investice do dividendových akcií, které vyplácejí část zisku akcionářům, jednou z nejefektivnějších forem pasivního příjmu. Získání potřebných znalostí pro výběr vhodných akcií vyplácejících zajímavé dividendy však může vyžadovat dost úsilí. Vhodnou alternativou tak může být investice do dividendových burzovně obchodovatelných fondů. Tato ETF se zaměřují právě na dividendové akcie a dávají i relativně nezkušenému investorovi možnost, jak investovat do dividendových akcií s relativně nízkým rizikem.

V ideálním případě, byste měli začít investovat do dividendových akcií nebo ETF co nejdříve. Příjem vyplácený dividendovými akciemi nemusí být zpočátku příliš vysoký, pokud však budete dlouhodobě svůj zisk reinvestovat, je velmi pravděpodobné, že se budete moci na stálý příjem z vašeho dividendového portfolia v důchodu spolehnout.

2. Investujte do nájemních nemovitostí

Pokud byste byli schopní ušetřit stranou dostatek peněz, je možná vůbec nejlepším způsobem, jak dosáhnout pasivního příjmu, nákup nájemní nemovitosti. Nemusí se jednat hned o byt nebo celý bytový dům. Můžete začít v malém a koupit třeba parkovací stání nebo garáž a ty následně pronajímat. Low-cost řešením pak může být i volba vhodné crowdfundingové platformy. Každopádně vám může nájemní nemovitost přinést pasivní příjem, který vám pomůže budovat #bohatství, doslova i když spíte.

Skvělá věc na vlastnictví a pronajímání nemovitostí je, že lidé budou vždy potřebovat bydlet. To je možná jedna z mála výhod investovaní v České republice. Poptávka po bydlení v atraktivních oblastech je dlouhodobě vyšší než nabídka. Koupíte-li nemovitost na dobrém místě, můžete inkasovat příjem z pronájmu klidně desítky let.

3. Vyzkoušejte peer-to-peer půjčky

Přímé půjčování značných finančních částech cizím osobám by bylo ve většině případů poměrně riskantní. Na peer-to-peer platformách však každý jednotlivý věřitel půjčuje dlužníkovi pouze malou částku peněz. Jako věřitel máte poměrně dobrou možnost diverzifikovat své úvěrové riziko díky tomu, že si můžete pro svou investici vybrat hned celou řadu půjček.

Poskytování P2P půjček však vyžaduje jistou praxi a vzdělání, podobně jako jiné typy zhodnocování peněz. Musíte věnovat pozornost ověřování, komu půjčku poskytujete, abyste získali zpět zainvestované peníze a neprodělali kalhoty. Stejně tak je důležité dodržovat zmíněné zásady diverzifikace a své portfolio rozdělit mezi vyšší počet úvěrů. Peer-to-peer investování však může být velmi zajímavým zdrojem pasivního příjmu, který vám může přinést ročně i dvouciferný zisk a jako alternativa ke klasickému investování jistě své místo na trhu má.

4. Vytvořte informačně hodnotný obsah

Poslední tip je z trochu jiného soudku a nejedná se úplně o investování vašich peněz, ale spíše času do vytvoření informačně hodnotného obsahu. Excelujete v nějakém odvětví? Můžete vytvořit online kurz. Máte talent na psaní? Napište e-book a prodávejte ho na Amazonu. Natáčejte výuková videa na YouTube a možná se vám podaří dosáhnout zisku prostřednictvím prodeje reklamy. Možnosti, jak si vybudovat pasivní příjem online, jsou nesmírně široké, stačí mít pouze otevřenou mysl.

Informačně hodnotné produkty se vám mohou dlouhodobě nesmírně vyplatit, obětujete-li čas na jejich tvorbu. Sám mám dlouhodobě v hlavě nápad na online kurz matematiky pro základní nebo střední školy, ale nějak nemám stále čas ho vytvořit a pak, nějaký ten pasivní příjem se mi už daří generovat prostřednictvím investic.

Pokud se vám však zatím zdráháte investovat své peníze do aktiv generující příjem, můžete brát tento nápad jako tip zdarma. Největším benefitem této možnosti budování pasivního příjmu je, že jakmile jednou vytvoříte nějaký produkt – e-book, online kurz apod, můžete tento business model zopakovat a tvořit další produkty, které vám relativně snadno přinesou další peníze. Možnosti jsou téměř neomezené a věřím, že v současné době je po podobných výukových materiálech vysoká poptávka – lidé stále sedí ve velké míře doma.

I kdyby vám nakonec vaše činnost pasivní příjem nepřinesla, jsem přesvědčený že vám proces vytváření hodnotného obsahu přinese řadu zkušeností a obohatí vás do dalšího pracovního života. Takže pokud máte nějaký volný čas a nevíte co s ním, pusťte se do tvorby.

---

Ať už si vyberete kteroukoliv cestu k budování pasivního příjmu, asi se shodneme na tom, že je fajn žít s vědomím, že za vás peníze pracují, i když spíte. Na začátku to chce určitě trochu trpělivosti, částky, které budete na startu své dráhy za finanční nezávislostí inkasovat, nebudou příliš vysoké, ale tady platí více než kde jinde, že trpělivost růže přináší.

Sám jsem byl celkem skeptický, ale jakmile vám přijdou na účet první dividendy, příjem z peer-to-peer půjček nebo příjem z crowdfundingové platformy, pocit je to velmi příjemný.

#dividendoveakcie #nemovitostniinvestice #p2ppujčky #dividenda #najem #najemnibydleni #pasivniprijem #financninezavislost #investovani #investice #peertopeerpujcky #duchod #duchodovyprijem