6 minut čtení

Jak si vybudovat pasivní příjem z peer-to-peer půjček?

Pasivní příjem můžete budovat prostřednictvím dividendových akcií, pronájmem nemovitostí, případně můžete využít jako alternativu peer-to-peer půjčky. Většina platforem se chlubí zhodnocením přes 10 % ročně, ale co riziko?

Chcete-li v budoucnu dosáhnout finanční nezávislosti, je třeba investovat – buď svůj čas nebo peníze. Asi se shodneme na tom, že každý musí nejprve investovat svůj čas a když se mu podaří generovat finanční přebytky může nechat pracovat i své peníze. Vybudujete-li si dostatečný finanční polštář nakonec může veškerá práce zůstat právě na penězích.

Vaše peníze můžete nechat pracovat, jak už asi tušíte, několika způsoby – prostřednictvím investic do nemovitostí, dividendových akcií, dluhopisů a alternativně můžete využít i peer-to-peer půjčky.

Většina P2P platforem inzeruje zhodnocení vkladů okolo 10 %. Myšlenka, že půjčíte dalším lidem peníze se zhodnocením 10 % zní velmi lákavě.

Na první dobrou vás ale musí napadat otázka, proč nevyužívá peer-to-peer půjček jako součásti diverzifikace každý investor? Deklarovaná návratnost je srovnatelná s dlouhodobým růstem amerického akciového trhu.

Napadá mě velmi jednoduchá odpověď, nic není zkrátka růžové, jak může na první pohled vypadat. Pokud vám nabízí peer-to-peer platforma zhodnocení 10 %, musí logicky žadatel o půjčku obdržet ještě vyšší úrok a proč by takový žadatel souhlasil s dvouciferným úrokem, když má možnost si v bance půjčit třeba za polovinu nebo dokonce třetinu? Nebo tu možnost nemá?

Dávejte přednost půjčkám zajištěným nemovitostí

Pravděpodobně vám budou dobře známé české platformy Bondster a Zonky. Zatímco Bondster půjčky zajištěné nemovitostí nabízí, Zonky se zaměřuje na prověřování bonity klienta, nabízí žadatelům o půjčky velmi zajímavý úrok a tím pádem ani investor nemůže očekávat výrazné zhodnocení.

Žijeme však v době internetové a zájemce o peer-to-peer půjčování tak má mnohem širší možnosti výběru. EstateGuru nabízí investici do krátkodobých půjček zajištěných nemovitostí. Stejně zajištěné půjčky nabízí i PeerBerry, které však má v nabídce investice i do dalších typů půjček. Platforma Viainvest se naopak zaměřuje na spotřebitelské a podnikatelské úvěry a možná vůbec nejoblíbenější platforma je Mintos, který opět nabízí kombinaci zajištěných i nezajištěných půjček.

Investovat přitom můžete už od sto korun, uvažujete-li tak o tomto způsobu zhodnocení peněz, možná bych začal s drobnou částkou a „investování“ bych si zatím osahal. Začnete-li pak do peer-to-peer půjček investovat větší peníze, raději bych zvolil dvě, možná ještě lépe tři, platformy a rozdělil mezi ně peníze rovným dílem.

Vezmeme-li klasické investování a investiční brokery, není asi nutné rozdělovat své investice mezi vícero brokerů primárně kvůli snížení rizika, v případě peer-to-peer platforem bych ale tento krok možná raději zvážil. Ne, že bych některou ze zmíněných platforem podezříval z nekalosti, ale proč dávat všechna vajíčka do jednoho košíku, zvlášť když se stále jedná o relativně mladý obor?

Co by taková peer-to-peer platforma měla splňovat?

Vhodné určitě je, pokud peer-to-peer půjčka nabízí záruku – „buyback guarantee“ – kdy vám půjčku splatí namísto věřitele, pokud se dostane do problémů se splácením. Raději bych si však před výběrem platformy přečetl nějaké diskuze či recenze. Některé platformy sice nabízejí buyback guarantee, ale v praxi až tak hladce vyplacení zesplatněných úvěrů probíhat nemusí.

Každý investor hledající pasivní příjem pak určitě ocení funkci automatického investování, kdy platforma investuje, případě následně i reinvestuje zisky, na základě předem stanovených kritérií.

Nakonec bych také hledal platformu, která nabízí i sekundární trh – místo, kde můžou investoři prodat své stávající půjčky. Osobně bych pak raději dal přednost půjčkám zajištěným fyzickou nemovitostí před klasickými spotřebními úvěry.

Nyní už víte všechno podstatné, takže si můžete vybrat vhodnou platformu/y, vyhradit si část investičního kapitálu a začít budovat pasivní příjem. Nebo ne? Ještě bych nespěchal.

Jako kdekoliv jinde je základem diverzifikace

Na peer-to-peer platformách budou pravděpodobně žádat o peníze žadatelé, kteří z nějakého důvodu neuspěli v bance a nyní se po úvěrování poohlížejí jinde. Zejména v pobaltských zemích se často jedná o podnikatelské půjčky určené k výstavbě skladů, financování provozu a podobně. V krajním případě však může jít o pochybnou existenci, které se nějak podařilo překonat ověřovací proceduru. Riziko to není vysoké, ale vždycky ve vzduchu viset bude.

Ačkoliv některé platformy nabízejí investování už od pár stokorun, ve skutečnosti si s takto malou částkou nevystačíte. Podobně jako v klasickém investování byste i zde měli dodržovat zásady diverzifikace. Je nesmysl investovat všechny své peníze do jediné půjčky se zajímavým úrokem.

Vaši investici byste měli rozdělit alespoň mezi desatero půjček a postupem času vaše portfolio dále diverzifikovat. Pokud selže, byť jediná půjčka z deseti, podstatně snížíte návratnost vašich celkově zainvestovaných peněz.

Na jaký pasivní příjem se můžete těšit?

Vezmu-li za příklad už jednou zmiňovanou platformu EstateGuru, nabízí celkem široké portfolio půjček se zhodnocením mezi 9-12 procenty. Jedná se o úvěry zajištěné nemovitostí, přičemž není problém vybrat úvěry s LTV (výše úvěru vůči hodnotě nemovitosti) do 50 %. Nejsem odborníkem na peer-to-peer půjčky, ale takové zajištění mi už přijde poměrně rozumné.

S průměrným zhodnocením 10 % ročně snadno spočítáte výši vašeho potenciálního pasivního příjmu. A pokud na něj nebudete spěchat, můžete svou původně vloženou částku při reinvestování zisků zdvojnásobit už za 7 let.

Peer-to-peer půjčky mohou být zcela jistě zajímavým zdrojem pasivního příjmu, ale dle mého stále nejsou na trhu dostatečně dlouho etablované, abyste mohli na těchto platformách investovat výraznou část svého majetku. Jako doplněk akciového portfolia však mohou podle mého názoru zafungovat více než dobře, pokud se budete držet rozumné míry diverzifikace investic. Myslete na to, že návratnost není všechno a s vyšším zhodnocením investice poroste ruku v ruce i její rizikovost.

Hodnocení: +38
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.