02.01.2021 5 minut čtení

Hledáte odpověď na otázku, proč je nyní americký akciový trh tak vysoko? Tady ji máte:

Říkáte si, proč byl americký akciový trh schopný v loňském roce takového růstu, když se v březnu propadl o více než 30 %? Stačí když pochopíte rozdíl mezi likviditou a solventností společnosti.

Solventnost a likvidita, dvě kritéria, která popisují, jak zdravá je konkrétní společnost.

 • Podnik s nízkou solventností čelí vyššímu riziku bankrotu.
 • Podnik s nízkou likviditou může čelit vyššímu riziku bankrotu, pokud rychle nesežene likvidní prostředky na úhradu závazků.

Drobný rozdíl mezi solventností a likviditou nám může pomoci vysvětlit, proč jsou akcie dnes tak drahé (a pravděpodobně ještě chvíli budou).

Nejprve si v krátkosti vysvětleme likviditu.

Likvidita společnosti je jednoduše objem peněz a peněžních ekvivalentů, které má společnost k dispozici, ve srovnání s jejími krátkodobými závazky. Likviditu společnosti lze vyjádřit dvěma poměry – quick ratio nebo current ratio.

Dále pak máme solventnost

Solventnost společnosti si můžete představit podobně jako vaši bonitu, když žádáte banku o úvěr.

Pokud člověk přijde o příjem, třeba kvůli propuštění z práce, ale má za sebou zajímavou historii příchozích plateb na účet, pak může tuto krátkodobou ztrátu vyrovnat zřízením neúčelového bankovního úvěru. (I když rozumnější je samozřejmě sáhnout do nějaké železné rezervy).

V případě podniků to funguje velmi podobným způsobem.

Pokud má podnik před splatností významných závazků nebo krátké období nízké ziskovosti, ale může získat přístup k úvěru (například emisí dluhopisů), pak má společnost stále dobrou solventnost, i když její současná likvidita není vůbec dobrá.

Během loňského březnového propadu dluhopisový trh zamrzl, což znamenalo, že velkým podnikům se skvělou dlouhodobou ziskovostí v té době hrozilo možné riziko bankrotu z důvodu krátkodobé krize likvidity.

I když má společnost dobrou solventnost, moc jí to nepomůže, pokud nemá přístup k úvěru (nemůže vydávat dluhopisy, protože dluhopisový trh je zmrazen) – její likvidita se stává problémem.

Jak se před podniky objevily nejisté vyhlídky, zasáhl trhy strach, což se nevyhnulo ani těm nejsilnějším podnikům, a akciový trh začal prudce padat…

Ale pak přišel Fed a řekl: „Nebojte se, my budeme kupovat vaše dluhopisy!“

Jen díky tomuto prohlášení, aniž by bylo nutné utrácet jakékoliv peníze, Fed zachránil trh s dluhopisy, protože na něj vrátil důvěru. Investoři začali vidět budoucnost pozitivně a začali nakupovat dluhopisy mnoha skvělých podniků s obecně dobrou solventností, které potřebovaly emitovat své dluhopisy kvůli nedostatečné likviditě.

Proč je dnešní americký akciový trh tak vysoko?

S ultranízkými úrokovými sazbami mohou společnosti získat peníze prostřednictvím dluhopisů téměř zdarma (dokážete si představit, že byste platili za hypotéku úrok 0,4 %?)

S podporou Fedu a skutečností, že každá společnost, která prokáže slušnou solventnost, může získat okamžitou likviditu, akciové trhy získaly obrovský impuls pro výrazný růst.

Společnosti se snadným přístupem k hotovosti s ní mohou dělat skvělé věci, aby podpořili EPS (zisk na akcii):

 • Mohou odkupovat vlastní akcie, což okamžitě zvyšuje EPS společnosti
 • Mohou provádět akvizice, což by mělo mít rovněž pozitivní vliv na EPS společnosti
 • Mohou dlouhodobě investovat prostřednictvím kapitálových výdajů, což rovněž zvyšuje dlouhodobé EPS

To je také důvod proč EPS velkých technologických firem, které poskytují kritickou technickou infrastrukturu pro podniky – #Amazon, #Google a #Microsoft – v letošním roce tak vzrostlo.

EPS Amazon, Google a Microsoft od roku 2005. | Zdroj: macrotrends.com

Pokud chcete důkaz, proč je investování do technické infrastruktury nesmírně důležité, zvažte jeden z klíčových úspěchu Sama Waltona při budování impéria #Walmart – bylo to právě investování značných prostředků do technologií.

Značné kapitálové výdaje přinesly Walmartu konkurenční výhodu při řízení zásob a logistiky a pomohlo společnosti snížit její ceny na šíleně nízkou hodnotu, což samozřejmě přilákalo mnoho zákazníků.

To je pouze jeden příklad toho, jak přístup k levnému kapitálu vytváří ekonomickou prosperitu. Přístup k levným penězům je zkrátka páteří fungování burzy.

A tento osvědčení recept na růst pokračuje dál a dál.

Investoři se možná mohou divit, jak je možné, že akciový trh v letošním roce takto stoupal a mohou přemýšlet nad tím, jak dlouho může jeho růst ještě pokračovat. Odpověď je však poměrně jednoduchá: Americký akciový trh bude růst tak dlouho, dokud budou mít solventní společnosti přístup k levné likviditě.

Jak dlouho budou moci získávat společnosti téměř bezplatně kapitál?

Momentální stav ovlivňují především dva faktory:

 1. Jak dlouho zůstanou úrokové sazby tak nízké, že bude kapitál neustále tak levný?
 2. Jak dlouho vydrží dluhopisový trh zdravý, aby bylo možné emitovat neustále kvanta dluhopisů?

Odpovědi na tyto dvě otázky by vyžadovaly samostatnou debatu. Ale jsou podstatou momentálního růstu.

Rozdíl mezi solventností a likviditou zatím není mezi řadou investorů plně pochopen. Protože investoři, kteří se dívají pouze na likviditu společností a vidí historický růst, nechápou, co se na trzích děje. Investoři, kteří pochopili solventnost se naopak diví, proč ostatní investoři nepochopili, že vysoká solventnost velkých podniků přináší snadný přístup k penězům. Penězům, které jsou momentálně historicky levné.

#akcie #likvidita #investovani #solventnost #rust #akciovytrh #uver #americkeakcie

Hodnocení: +40
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Super článek! Děkuji za objasnění, nikdy jsem na to takhle nekoukal a najednou to celé dává podstatně větší smysl :)

  0
  • jsem rád, že jsem, vám alespoň trochu pomohl nahlédnout pod pokličku 😎

   0