30.08.2020 10 minut čtení

Warren Buffett slaví 90. narozeniny! Pojďme si projít největší milníky života investorského génia

Warren Buffett dnes načíná už 10. dekádu svého dlouhého, spokojeného a úspěšného života. Stále se od něj máme co učit. Věděli jste, že první akcie koupil už v 11 letech a 25 se stal poprvé portfolio manažerem?

Warren Edward Buffett se narodil 30. srpna 1930 v Omaze jako druhé ze tří dětí Howarda a Leily Buffettových. Už od mládí však bylo jasné, že Warren nebude typickým teenagerem z Nebrasky. Jeho investiční vlohy se začaly projevovat záhy. Už v 11 letech koupil Warren Buffett své první akcie, poté co svému příteli z dětství oznámil, že se hodlá stát už do 35 let milionářem. Ač mohla znít tato předpověď bláhově, splnil, co si v mládí slíbil a pozdějším věku ještě překonal.

Přijde vám začátek investiční kariéry v 11 letech, jako dosti brzký? Buffett se na to dívá jinak, v jednom rozhovoru pro CNBC s úsměvem prohlásil, že neví, proč těch 11 let předtím promarnil a začal tak pozdě.

Buffett se hned v mládí poučil. Tehdy koupil 3 akcie Cities Services za 38,25 dolaru, které krátce po koupi spadly na 27 dolarů, když se později odrazily ode dna a vystoupaly na 40 dolarů, Buffett akcie s mírným ziskem prodal. Hned v takto útlém věku však dostal lekci z trpělivosti, protože akcie o nějaký čas později vystoupaly až na 200 dolarů.

Dům Warrena Buffetta, který koupil už v roce 1958

Buffett se stává portfolio manažerem v 25 letech

V roce 1943 se celá rodina Buffettových odstěhovala do Washingtonu, kde Warrenův otec, který vlastnil malou makléřskou firmu v Omaze, úspěšně kandidoval do kongresu jako zastánce zlatého standardu. Buffett mezitím roznášel noviny a zkoušel i jiné podnikatelské aktivity a během pár let se mu díky brigádám podařilo nastřádat přibližně 10 000 dolarů (100 000 dolarů v dnešních cenách). Buffett už tak v průběhu dětství rozhodně nezahálel.

V poválečných letech pak už začíná být jasné, jakou cestou další Warrenovy kroky povedou. V roce 1949 objevil knihu Inteligentní investor od Benjamina Grahama, jehož myšlenky budou výrazně utvářet Buffettovu investiční filozofii po celý zbytek života. V roce 1951 pak nastává další zlom v jeho investiční kariéře, když potkává Lorimera Davidsona z GEICO. Generální ředitel společnosti předal Buffettovi neocenitelné know-how a jak sám Warren později přiznal, získal díky tomuto setkání obrovský náskok v pojišťovnictví. Proto se také v této oblasti posléze tak výrazně angažoval.

Ve 22 letech také nastává důležitý zlom v Buffettově osobním životě, když si bere Susan Thomsonovou. Pár spolu od roku 1958 žil ve skromném domě v Omaze, ve kterém Buffett přebývá až do dneška, přestože se stal v následujících 60 letech jedním z nejbohatších lidí na světě. Na výročním zasedání v roce 2014 řekl akcionářům: „Mám v životě všechno, co chci. Můj život by nebyl šťastnější a možná spíše horší, kdybych měl šest nebo osm domů a celou řadu dalších věcí, prostě mi to nesedí.“

Buffett byl nakonec ženatý se svou manželkou až do její smrti v roce 2004, i když žili od roku 1977 odděleně, neboť se Susan od Buffetta odstěhovala do San Francisca, aby mohla rozvíjet svou pěveckou kariéru.

V roce 1956 pak nastává první zlom v jeho investorské kariéře, když Buffett zakládá první partnerství. Potom, co načerpal za dva roky pracovní zkušenosti v New Yorku pod svým mentorem Benem Grahamem, se Buffett vrátil do Omahy a ve věku 25 let navazuje partnerství se sedmi investory, včetně svého tchána, sestry Doris, tety Alice a spolubydlícího z univerzity.

Počáteční investiční kapitál partnerství činil něco málo přes 105 tisíc dolarů a sám Buffett z vlastní kapsy do partnerství vložil pouhých 100 dolarů. Jako správce investic si účtoval odměnu, která činila 50 procent ze zisků nad zhodnocení 4 %, sám dal také ale hlavu na špalek, když souhlasil s tím, že pokryje i 25 % ztrát. K tomu však nikdy nedošlo…

Warren Buffett a Charlie Munger; zdroj: news.yahoo.com

Osudové setkání v roce 1959

Díky společným přátelům se poprvé v roce 1959 setkává dnešní neoddělitelná dvojka – Warren Buffett a Charlie Munger. Na první pohled zjišťují, že jsou tak trochu stvoření jeden pro druhého. Smějí se navzájem vlastním vtipům, a především jejich pohled na investice velmi souzní. Až do roku 1978 však oba spolupracovali pouze neformálně, než se Munger připojil v tomto roce k Berkshire jako místopředseda představenstva.

10. května 1965, ve 34 letech, po několika letech získávání akcií, které Buffett považoval za podhodnocené, přebírá Buffett Berkshire Hathaway. Dnes světoznámý konglomerát s hodnotou 540 miliard dolarů byl tehdy poměrně neznámou textilní továrnou v New Bedfordu, která bojovala o holé přežití.

Transformace z textilní společnosti na investiční konglomerát

Za první opravdu velkou investici Berkshire Hathaway lze považovat akvizici malého výrobce cukrovinek se sídlem v Kalifornii, See’s Candies, kterou Buffett koupil za 25 milionů dolarů. Posléze se stává tato investice jednou z Buffettových oblíbených – doslova ji nazývá podnikání snů, které se může chlubit zákazníky loajálními ke značce a byznys modelem, který je schopný chrlit hotovost bez nutnosti téměř žádných kapitálových investic.

Munger později přiznával, že se jednalo o velký milník v historii Berkshire Hathaway. Poprvé se jednalo o nákup kvalitní společnosti, která nebyla kupovaná pod úrovní účetní hodnoty. Do té doby byl Buffett zvyklý nakupovat tzv. dolary za 50 centů, kdy byly společnosti obchodované hluboko pod jejich účetními hodnotami.

V květnu 1983 akcie Berkshire Hathaway poprvé překonaly hodnotu 1 000 dolarů.

V roce 1988 kupuje Warren Buffett podíl ve společnosti Coca-Cola a není se ani moc čemu divit. Buffett miluje pití Cherry Coke a stejně tak miluje investici Berkshire Hathaway do této společnosti.

V současné době má téměř 10% podíl Berkshire v Coca-Cole hodnotu téměř 21,5 miliardy dolarů, což při počáteční investici 1,3 miliardy dolarů představuje ohromující zisk přes 1 650 %. Buffett je i nadále přesvědčený, že desetiletí reklamy společnosti na výrobu nealkoholických nápojů pomohlo k vybudování značky, které se konkurenti nemohou vyrovnat, a tak v poklidu sedí na těchto akciích i nadále.

Vývoj ceny akcií Coca-Cola od roku 1987; zdroj: finance.yahoo.com

Buffett se poprvé setkává s Billem Gatesem a hodnota Berkshire Hathaway utěšeně roste

V červenci 1991 se Buffett poprvé setkává s Billem Gatesem, když je Buffett pozván na večeři k rodičům momentálně druhého nejbohatšího člověka na světě. Sám Gates původně pozvání odmítá se slovy, že pozvali na večeři pouze člověka, který kupuje a prodává kousky papírů. Poté co neochotně souhlasí s účastí však zjistí, že se v rozhovoru s Buffettem doslova ztrácí a oba boháči si perfektně rozumí.  

„Byl vtipný, ale nejvíce na mě zapůsobilo, jak jasně smýšlel o světě. Vzniklo hluboké přátelství už na základě naší první konverzace,“ těmito slovy popisuje Bill Gates první setkání s Buffettem.  

V listopadu 1992 akcie Berkshire Hathaway poprvé překonaly hodnotu 10 000 dolarů.

Buffett v roce 1999 projevil obavy z budoucnosti akciového trhu

Na vrcholu internetové bubliny Buffett varuje investory, že očekávají od akciového trhu příliš mnoho. Buffett ve svém projevu v červenci na výroční mediální konferenci v Sun Valley tvrdil, že příliš mnoho lidí věří, že dramatické přírůstky akcií od roku 1981 mohou pokračovat dalších 17 let.

Řekl, že je příliš nereálné si myslet, že zisky společností a ekonomika porostou natolik, aby podpořily očekávání býčího trhu. I když souhlasil, že internet změní svět, musel poukázat na to, že jen velmi málo investorů na začátku 20. století dokázalo vybrat vítěze dvou dalších transformačních technologií – automobilů a letadel. A jak se později ukázalo, jeho slova byla opravdu prorocká.

Buffettovo bohatství nadále rostlo a z popisovaného přátelství z Billem Gatesem nakonec vznikla spolupráce s Gates Foundation, když se v červnu 2006 zavázal rozdat téměř veškeré své bohatství v rámci této nadace. Buffett se rozhodl, že než aby se rozptyloval a platil zbytečné výdaje na vytvoření vlastní charity, raději „přenechá“ většinu práce nadaci Billa a Melindy Gatesových.

„Co myslíte, že je lepší než se obrátit na pár mladých lidí, kteří jsou bezbožní, jejich nápady se už osvědčily a kteří prokázali schopnost využít darované peníze správně,“ tak tato slova vyřkl Warren Buffett, když vysvětloval, proč přenechal svůj majetek právě Gates Foundation.

V říjnu 2006 akcie Berkshire Hathaway poprvé překonaly hodnotu 100 000 dolarů.

Na začátku 21. století už bylo jasné, že je Buffett jedním z nejúspěšnějších investorů všech dob, přesto ve svém úsilí neustával, ačkoliv by si jistě mohl v klidu dopřát důchodu. V duchu svého pravidla: „Buďte ostražití, když jsou ostatní chamtivý a buďte chamtiví, když se ostatní bojí,“ začal na vrcholu úvěrové krize v roce 2008 nakupovat akcie.  

I když později připustil, že investoval do těchto společností trochu brzy, Buffettův dlouhodobý optimismus vedl Berkshire Hathaway k investování do problémových společností, včetně Goldman Sachs a General Electric, přičemž v následujících letech tyto obchody vyprodukovaly miliardové zisky.

Warren Buffett s Billem Gatesem; zdroj: Getty Images

I Buffett je jen člověk

V dubnu 2012 musel Buffett podstoupit léčbu rakoviny prostaty. Vzápětí, co se o této nešťastné novině dozvěděl, ujišťoval akcionáře, že ho stav nijak neohrožuje na životě, a dokonce ho ani nijak výrazně neoslabuje.

Hned v září po dvouměsíčním každodenním ozařování, pak Buffett se svým osobitým humorem vtipkoval, že je rád že to skončilo a že se nyní chystá stát nejstarším mužem na světě.

V srpnu 2014 akcie Berkshire Hathaway poprvé překonaly hodnotu 200 000 dolarů.

V roce 2016 poprvé porušuje Buffett své pravidlo a investuje do technologické společnosti – Apple. I když sám mluví o tom, že než samotnou technologii spíše oceňuje značku Apple. Jak události let posledních ukázaly, investice do Apple se mu však nesmírně vyplatila, až do té míry, že pozice v Apple momentálně tvoří přibližně 50 % z celkem 240 miliard zainvestovaných aktiv společnosti Berkshire Hathaway.

V prosinci 2017 akcie Berkshire Hathaway poprvé překonaly hodnotu 300 000 dolarů.

V lednu 2018 se připojují k představenstvu Berkshire Hathaway Gregory Abel a Ajit Jain, ale sám Buffett se chlubí velmi dobrým zdravotním stavem a zároveň potvrzuje, že nemá v plánu se brzy vzdát své role generálního ředitele Berkshire Hathaway.

Abel se stal generálním ředitelem dceřiné společnosti Berkshire v oblasti energetiky, je pověřen nepojišťovacím byznysem Berkshire. Jain, který provozoval zajišťovací činnost pak nese odpovědnost za všechny pojišťovací operace. V rámci představenstva je však nadále doplňují jak Warren Buffett, tak Charlie Munger.

---

Osobně pouze doufám, že Buffettovi pevné zdraví ještě nějaký ten rok vydrží, abychom se od něj dál mohli učit a čerpat z jeho kroků investorskou moudrost. Tak snad jen do dalšího roku přeji pevné zdraví.

#akcie #investovani #story #buffett #warrenbuffett #munger #gates #berkshire #berkshirehathaway  

 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
9 minut
7 minut
3 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
9 minut
7 minut
3 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut