Doufám, že už víte, že záleží na tom, kdy začnete investovat. Čím dříve začnete, tím je snazší vybudovat bohatství – kouzlo složeného úročení je na dlouhém časovém horizontu nesmírně efektivní. Lidé se však zatím vrátit v čase nemohou, aby sami začali odkládat stranou dříve. I když vlastně…?
Když se nemůžete vrátit v čase sami, proč nepomoci vlastním dětem?
Pokud jste rodičem nebo se jím chystáte brzy stát, můžete využít složeného úroku a připravit svým dětem poměrně zajímavý základ pro finanční úspěch.
Možná, že si říkáte, že kdybyste měli před 20 lety zkušenosti a znalosti co dnes, pravděpodobně byste se do investování pustili mnohem dříve. Důležité je, že si svou chybu uvědomujete a můžete díky vlastním zkušenostem pomoci svým potomkům...
Proč jim nezačít budovat takový malý investiční „fond“, jakmile se narodí? Investovat třeba 50 Kč denně? Takových 1 500 Kč měsíčně, které budete svým dětem investovat, udělají mnohem větší parádu, než kdybyste kovové padesátikoruny vhazovali pouze do porcelánového prasátka. Z tabulky níže je navíc zjevné, že výrazně záleží i na tom, zda dětem začnete investovat hned po narození, nebo až v 5 či 10 letech.
Proč investovat za vaše dítě?
Jak můžete vidět, díky vlivu složeného úročení a poměrně dlouhému časovému horizontu se i 50 Kč za den může proměnit v 720 000 Kč. Budete-li však čekat do 5 let dítěte, částka už se o více než 300 000 sníží. Pokud začnete až v jeho 10 letech, pak velkou službu složený úrok neudělá, ačkoliv se jedná stále o mnohem lepší možnost, než kdybyste mu peníze schraňovali na nějakém účtu.
Mnohem zajímavější návratnost uvidíte, pokud budete tyto drobné investovat. Dosažení průměrné dlouhodobé návratnosti 8 % není příliš velký problém a lze tak dosáhnout i s využitím pasivního investičního přístupu. ?
Americký akciový trh nabízí za posledních 50 let zhodnocení přibližně 10 % ročně. I kdyby v příštích letech přišel výrazný pokles výkonnosti, stále pravděpodobně na investici vyděláte na rozdíl od pouhého střádání. Bát se pak ani nemusíte výrazných propadů v prvních letech odkládání, neboť investujete pravidelně a pro konečnou hodnotu pravidelné investice jsou stěžejní události, které se stanou v blízkosti konce investičního horizontu.
Jak 720 000 Kč může vaše dítě využít?
720 000 Kč lze samozřejmě neproduktivně spotřebovat. Nákup nového vozu bude pro teenagera určitě velmi lákavou představou, co kdyby se vám ale také podařilo během dospívání vaši ratolest náležitě vzdělat? Můžete jí předat například těchto 7 finančních lekcí, které by mělo každé dítě znát.
Uspějete-li, třeba naučíte vaše dítě také finančně odpovědnému chování. Váš potomek se díky tomu rozhodne nechat peníze, které jste mu během dětství uspořili, dále zhodnocovat na investičním účtu. Pokud by už neinvestovalo ani jedinou korunu, pak by při průměrném zhodnocení 8 % ročně měla tato investice v jeho 68 letech hodnotu 33,7 MILIONU Kč. ?
Souhlasím, že se jedná o trochu morbidní představu, zajistit vašemu dítěti v jeho dětství pohodlný důchod… ? Pokud byste však v průběhu dospívání odkládali vašemu dítěti stranou 50 Kč denně a řádně mu vysvětlili principy složeného úročení, zajistili byste mu pohádkové stáří. Vaše dítě by se zkrátka mohlo stát multimilionářem, aniž by muselo jakékoliv peníze investovat z vlastní kapsy.
#sporeniprodeti #slozenyurok #investovani #dlouhodobeinvestovani #pravidelnainvestice #deti #osobnifinance #finance
Můj názor je, že svému dítěti spořím - investuji pouze na jeho vzdělání (střední škola, vysoká škola). Z logiky věci mu jako jeho rodič budu chtít pomoci vždy. Takže dělat mu něco extra z mého pohledu nemá význam. A už vůbec ne mu předat např. v 18 nějakou větší částku. Jsem rád, že už můj 14 letý syn chápe inflaci, ptá se na akcie, proč jsem to neprodal a proč jsem to koupil atd. Jediný důvod pro založení investic pro dítě může být ten, že mu budu ukazovat a vysvětlovat principy investování a on pak v tom bude dále pokračovat sám. Dalším a za mě jednoznačně důležitým důvodem proč nedávat peníze dětem je ten, že je v podstatě ochuzuje o zkušenost, o ten pocit udělat to sám, přijít na to jak to udělat, jak získat peníze navíc. Když mu nic nedám donutím ho přemýšlet. Donutím ho se posunout dále. Jinam. Hledat jiné cesty. Samozřejmě se teď bavím o penězích navíc. Ne když by mělo dítě být o hladu nebo nemělo kde spát. Takže když za mnou přijde syn v 27 letech, bude mít 3 roky vážnou známost, ukáže mi, že by chtěli koupit byt, který stojí XX peněz a že oni mají xx penze v hotovosti a musí si nechat rezervu, a že pokud mu půjčím ještě xx peněz tak dostane díky LTV nižší úrok v bance = nižší splátka a že rozdíl investuje a pak mi to splatí, bude to pro mě to nejlepší a nejcennější investování do syna. A já samozřejmě mu ty peníze dám rád a bez vrácení. A o to přesně jde.
ty peníze, zmíněné v článku by bylo samozřejmě možné využít i na studium a pod..ale chápu, co myslíte. Osobně jsem taky dostal asi 50 000 stavebko a jinak jsem se postaral sám...Umetat dítěti cestičku určitě není dlouodobě vhodný přístup...
Ale jinak, nevidím problém v tom, odkládat dítěti něco stranou, pokud to bude podpořeno i nějakou tou výchovou, aby se předešlo tomu problému, že jakmile padne 18, tak peníze za něco rozfofruje... Může je použít třeba i jako tu hotovost nezbytnou pro hypotéku..
Btw: sám mám tu zkušenost, že mi táta půjčoval, když jsem si bral hypo na byt. Já jsem mu je teda splatil, ale tak pomohl mi v době, kdy jsem potřeboval a nemusel jsem za ně platit úrok...
@PatrikKudlacek JJ. Jasně. Rozumíme si. Je to hlavně o té výchově. Takže já třeba pro syna budu zakládat účet u brokera a budu mu tam posílat pravidelně peníze a ukazovat a vy světlovat principy investování. Takže něco málo dostane do základu a pak bude na něm zda bude pokračovat. Ale je třeba ho finančně postupně vzdělávat. Mám spousty kamarádů, takže znám i příběhy, kdy jim rodiče spořili na stavebko a jakmile jim bylo 18 = je to jejich a rodiče mají smůlu, ty peníze vybraly a utratily za blbosti. Jeden si koupil auto a za 14dnů ho rozbil na maděru :-) Takže bez finančního vzdělání se z toho může stát smutná investice. V tom jsem rád, že syna mám co učit. Já se to pracně a někdy draze učil sám :-) Rodiče před revolucí tyto věci řešit nemuseli, takže to ani neuměli.
Da se nezletilemu zalozit ucet u brokera? Nebo jak to prosim resite?
Jasně že to nejde :)
@jakubNowak Dokud nemá občanku, má smůlu :-) Takže účet na sebe nebo manželku. A ještě Portu nabízí pro děti zvýhodnění účet, ale zatím jsem to nestudoval.
@jakubNowak https://www.portu.cz/pro-deti/
Jsem si jen rikal, zda mi neco neuniklo :) diky za odkaz, kouknu :)
jj, Portu mám pro děti už pár měsíců můžu doporučit. Standard poplatek je 1 % a ty dětské mají jen 0,25 %. Je to i fajn pro rozkoukání se ve světě ETF.
Určitě je to zajímavá myšlenka a čas předání bych viděl nikoliv v 18 letech, ale třeba až v 25 nebo 30 při založení rodiny by část zisku z investice mohl krýt snížené příjmy mladého páru třeba. Alespoň by si uvědomili kouzlo toho.
Účet u brokera bych udělal zvlášť na své jméno, aby to kretén neutratil hned v 18 za kraviny.
(Kretén je zde použit ns základě vtipu jak tatínek plánuje pořízení čuníka na zabijačku...)
Napíšu to asi trochu provokativněji - "Vaše dítě by se zkrátka mohlo stát multimilionářem, aniž by muselo jakékoli peníze investovat z vlastní kapsy" - no, já nevím, jaké tady máte kdo děti, ale pokud dítě s penězi neumí, tak se multimilionářem nestane, protože jakmile mu dáte to, co jste mu našetřili, tak peníze rozhází. Když vám jedenáctileté dítě řekne poté, co v televizi vidí zničené město po bombovém útoku, že aspoň tam děti nemusí chodit do školy, tak bych mu dal raději po hubě, než jakékoli spoření. Bohužel dnes mají děti vše, na co si vzpomenou, a neváží si toho. Nemají zájem o to být dobří, v něčem vynikat. Blahobyt jde ruku v ruce s leností. Jestli má ta příští generace přežít, tak dávat jim peníze jen tak fungovat rozhodně nebude. Svým dětem zaplatím vysokou školu, pokud o to budou mít zájem. Zaplatím jim kroužky, jaké si vyberou. Rád jim s čímkoli pomůžu. Ale dám jim rybu tehdy, až se je ty děti samy naučí chytat, jinak to zcela postrádá smysl.
Hezky o tom mluví pan Cimpel v jednom svém videu. Podnikatelé nebo rentieři předávají své bohatství většinou v době, kdy už ho jejich děti v podstatě nepotřebují. Jsou zajištění svým příjmem, mají rodiny, děti, zaměstnání, pomáhají s chodem rodinné firmy. Tzv. ukázali, co umí. Dříve chodili jinoši do světa na zkušenou, aby poznali, že všude je to podobné, a každý chleba má kůrku. Dnes je situace maličko jiná, ale princip podobný.
Nauč se chytat ryby a starat se o rybník, další dostaneš od rodičů.
Je fajn, kdyz ma dite na sport, na krouzky, na studium, nekouka cele detstvi, jak se rodice hadaji nad kazdou korunou, atd. Rozhodne neni moc fajn, kdyz prijde k hotovemu, nemusi ani ň a jeste porade nema tucha, jak se to stalo. 50% pak skonci jak Cobainova dcera :))