07.07.2021 6 minut čtení

Co nejlepšího můžete dnes udělat pro své děti? Předejte jim těchto 7 zásadních finančních lekcí

Každý jsme ve svém životě udělali finanční chyby, kterých litujeme a kdybychom mohli vrátit čas, tak bychom se jim pravděpodobně vyhnuli. To však nelze. Můžete však pomoci svým dětem, aby se z vašich chyb poučily ony.

Možná jste ve svém životě realizovali nějakou investici, na kterou byste raději zapomněli anebo jste naopak promeškali životní příležitost. Například budoucí růst Tesly byl na první pohled tak zjevný, proč jste si loni v lednu nepořídili úvěr a neinvestovali jste? Dnes jste mohli být milionářem… Ne, jenom žertuji. Mluvím o skutečných příležitostech, kterých dnes možná litujete. Na to, že by #Tesla během roku vyrostla o 700 % by si nevsadil ani Elon Musk.

Každopádně je jasné, že finanční znalosti jsou pro úspěch v životě velmi důležité. I když v životě nejde zdaleka pouze o peníze, můžeme si ho mnohem lépe užít, pokud žijeme v dostatku. Ve škole toho přitom vaše děti o penězích moc nenaučí.

Jste-li tak zodpovědným rodičem, můžete naučit své děti těchto pár finančních lekcí, určitě vám za to v budoucnu poděkují.

1. „Čím dříve začnete šetřit, tím rychleji mohou vaše úspory růst“

Vydělávání peněz vyžaduje peníze, takže naučte své děti, že je důležité utrácet méně, než vydělají. Hlavní trik spočívá ve vhodném #investování tohoto rozdílu a neustálém reinvestování zisků, aby využívaly vlivu složeného úročení.

Současně byste je měli také poučit o dodržování rozpočtu. Jakmile pak budou dost staré na to, aby si mohli vydělávat peníze na brigádách, určitě je podpořte.

2. „Možná budete muset chvíli počkat, než si koupíte, co chcete“

Odložení okamžité spotřeby je poměrně náročný úkol, se kterým mají problémy lidé všech věkových skupin, ale schopnost odložit okamžité uspokojení je velmi důležitá pro budoucí finanční úspěch, což potvrdily i dlouholeté behaviorální výzkumy.

Děti by se měly naučit, že pokud něco doopravdy chtějí, měly by s nákupem počkat, až si ho budou moci dovolit. Problém spočívá v tom, že všichni chcete pro své ratolesti to nejlepší, proto jim často chcete dát, co jim třeba v dospívání chybělo.

„Přeješ si koupit trampolínu na zahradu? Jistě.“

„Líbí se ti tahle bunda? Samozřejmě ti ji koupím.“

„Nenaučil jsem své dítě netrpělivému přístupu, vyžadujícího okamžitého uspokojení? Nepochybně“

Pravděpodobně vás to bude dělat šťastnými, pokud dáte svému dítěti vše, co mu na očích vidíte, ale příliš velkou laskavost do života mu tím neděláte.

Pokud necháte vaše dítě několik měsíců šetřit z kapesného na novou hru na Play Station, nemyslíte, že si jí bude skutečně vážit? Pokud se takovou finanční lekci naučí už v mládí, zajistíte, aby s přibývajícím věkem nakládaly s penězi mnohem zodpovědněji.

3. „Musíte se rozhodnout, jak své peníze utratíte“

Je důležité vysvětlit vašemu dítěti, že množství peněz je omezené a je důležité dělat rozumná rozhodnutí, protože jakmile je za něco utratíte, už nemůžete vzít své rozhodnutí zpět. Stručné, jasné a velmi důležité.

4. „Všechny dluhy nejsou pouze špatné“

Jednou z nejdůležitějších lekcí, kterou můžete své děti naučit, je vysvětlení různých typů dluhů a způsobů, jak s nimi rozumně nakládat.

Nezbytným dluhem jsou peníze, které si musíte půjčit na pořízení vlastního bydlení. Může existovat dokonce i dobrý dluh, který si zřizujete za účelem pořízení zhodnocujících se aktiv. Špatný dluh se samozřejmě vztahuje k nákupu čehokoliv, co v průběhu času snižuje svou hodnotu – úvěry na spotřebu.

5. „Obklopujte se chytřejšími lidmi“

Pokud jste nejchytřejší člověk ve svém okolí, možná máte problém. Nejúspěšnější lidé to vědí, takže je to důležitá lekce, kterou můžete sdílet se svými ratolestmi. Obklopit se dobrými lidmi je zásadní, pokud se chcete prosadit v jakékoli oblasti, protože úspěšní lidé vás pozvednou na vyšší úroveň.

Inspirují, motivují a jsou vám příkladem.

Navíc vás jsou možná schopní povzbudit, abyste zkoumali myšlenky a situace, do kterých byste se sami nepouštěli. První zkušenost vašeho dítěte s člověkem, ke kterému vzhlíží, jste samozřejmě vy…

Nejlepší způsob, jak vzdělávat své děti ve všech životních oblastech včetně finanční gramotnosti, tak je, abyste se sami v této oblasti vzdělávali.

6. „Objevte svého mentora“

Učíte své děti, aby vzhlížely k autoritám v tolika oblastech života, aby hledaly úspěšné a zkušené lidi, od kterých se mohou učit. Proč by to mělo být jiné v případě financí?

Mentoři pomáhají lidem stát se úspěšnějšími v různých aspektech života po celá staletí. Mentor je v podstatě někdo, kdo vás inspiruje, kdo dosáhl toho, čeho chcete dosáhnout a co je důležité, kdo své schopnosti prokazuje už dlouhou dobu.

Ať už se tedy chcete stát profesionálním sportovcem, naučit se mluvit německy nebo zvládnout investovat, má smysl se obrátit na odborníka se žádostí o radu. Když už se budete zasazovat o to, aby se vaše děti obklopily chytřejšími lidmi, je také potřeba, aby je byly schopné identifikovat a odlišit od finančních žraloků, kteří pouze loví drobné rybky, aby na nich vydělali. Takže by měly pečlivě zkoumat historii každého mentora, kterého hodlají následovat.   

7. „Kreditní kartu nebo kontokorent používejte pouze v případě, pokud je můžete každý měsíc splatit v plné výši.“

Využijte šestiměsíčního bezúročného období kontokorentu. Není třeba se zabývat přečerpáním účtu… To je nabídka, kterou může vaše ratolest obdržet od své banky. Je však až příliš snadné sklouznout ke dluhům, které jsou spláceny za přemrštěné úrokové sazby.

Proto je vhodné se podobným nabídkám spíše vyhýbat.

---

Existuje spousta dalších lekcí o penězích, které byste možná chtěli sdílet se svými dětmi, ale tyto lekce nabízejí dobrý základ pro osvojení finanční gramotnosti.

Nikdy není příliš brzy začít učit své děti, jak fungují peníze. A pokud jim ukážete, jak se tomu děje v praxi, samozřejmě je poučíte mnohem výrazněji, než když jim o financích budete pouze kázat.

#deti #osobnifinance #financnigramotnost #finance #vzdelani #financnilekce #vedomosti

Hodnocení: +54
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
7 minut
7 minut
5 minut
6 minut
7 minut
6 minut
5 minut
5 minut
9 minut
9 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
7 minut
7 minut
7 minut
5 minut
6 minut
7 minut
6 minut
5 minut
5 minut
9 minut
9 minut
4 minuty