Nechci znít hned v úvodu příliš pesimisticky, ale je zřejmé, že dospívající mládež s malými nebo žádnými finančními zkušenostmi a bez školního vzdělávání získává negativní finanční návyky. Nedostatečná finanční gramotnost může přerůst v problémy s dluhy, nízkými úsporami a velmi krátkozrakému vidění budoucnosti.
Existuje však jednoduchý způsob, jak zabránit tomu, aby vaše ratolest vstupovala do dospělosti finančně nepolíbená. Jedním z nejlepších způsobů, jak naučit děti hospodařit s penězi v nízkém věku je pravidelná výplata kapesného. Přistoupíte-li k tomu, podaří se vám ve vašich potomcích zasadit semínko finanční gramotnosti a zodpovědné správy osobních financí.
Výuka prostřednictvím příkladu
Podle průzkumu z roku 2018 dává svým dětem pravidelně kapesné 41 % českých rodičů, 27 % pak přistoupilo k nepravidelné výplatě kapesného. Je to možná škoda, protože pravidelné kapesné je skvělým nástrojem, který umožňuje dětem osvojit si zdravý vztah ke správě osobních financí. Díky pravidelnému finančnímu příspěvku získají děti samostatnost, kontrolu nad svými rozhodnutími a odpovědnost za něco hmatatelného.
Pokud po vás chce vaše ratolest neustále nové hry na herní konzoli, můžete jí vysvětli, kolik měsíců by musela šetřit, než si bude moci hru dovolit. Stejně tak jí můžete vysvětlit, jaké další věci (a možná smysluplnější) by si za stejnou částku mohla koupit.
Děti vás možná překvapí tím, jak přesně díky kapesnému pochopí principy správy osobních financí. Pokud s nimi začnete hovořit o věcech, jako jsou produkty a služby, které používají, dovedete vysvětlit většině dětí koncept osobních financí na poměrně vysoké úrovni.
Rodiče mohou při vyplácení kapesného využít několik konceptů – neexistuje univerzální metoda, takže bude nejlepší si rozmyslet, která konkrétní (nebo jejich kombinace) bude ve vašem případě fungovat nejlépe.
1. Bezpodmínečné kapesné
Jednoduše budete svým dětem na pravidelné bázi vyplácet kapesné, tak jak se domluvíte, přičemž si váš potomek bude moci s penězi dělat, co chce. I když může zpočátku dělat špatná finanční rozhodnutí, panuje slušná pravděpodobnost, že se mu prostřednictvím vlastního samostatného rozhodování časem podaří pochopit podstatu peněz a jejich hodnoty.
Díky poučení z vlastních chyb si vytvoří zdravý vztah k penězům, který povede k mnohem úspěšnější finanční budoucnosti. Je přeci mnohem lepší, když udělá dítě finanční chybu v raném věku, kdy jsou rizika nízká než v pozdějším, kdy ho chyby mohou stát třeba i slušnou budoucnost.
2. Příspěvek na investice/úspory
V rámci této strategie dávají rodičem svým dětem kapesné, ale pouze v případě, že souhlasí s uložením části peněz stranou. Výhody jsou zřejmé: od útlého věku děti objevují pozitivní vliv spoření či investování na růst jejich osobního bohatství.
Představte si, že dáváte svým dětem kapesné 500 Kč týdně s podmínkou, že polovina peněz musí být uložena nebo investována. Děti se tak začnou učit o úsporách a investování hned jakmile přijdou do styku s prvními fyzickými penězi. (Samozřejmě se předpokládá, že jim rodič s ukládáním peněz na spořících účet, nebo akciový trh pomůže.)
Bude-li si vaše ratolest takto měsíčně odkládat stranou 250 Kč například od 10 let, určitě ho potěší výše úspor v době dosažení dospělosti, a nakonec se třeba rozhodne ve spoření i pokračovat. Však se podívejte, jak se může podobná částka zhodnotit za dostatečně dlouhý časový horizont.
3. Kapesné za domácí práce
Kapesné za práci vykonanou doma je typ kapesného, který nejvíce napodobuje skutečný svět. Rodič může dávat dítěti řadu úkolů výměnou za pravidelný příspěvek. Pokud nejsou tyto úkoly splněny, ratolest žádné kapesné nedostane.
Samozřejmě tady nechci nabádat k tomu, abyste vaše děti podrobovali tvrdé manuální práci, jen aby si „vydělali“ na své kapesné. Kapesné za drobné domácí práce je však může o skutečné hodnotě peněz ledacos naučit. V závislosti na věku dětí mohou být jejich úkoly jakékoliv – od čištění zubů, přes vynášení odpadků až po mytí nádobí. Tím, že budete po svých dětech požadovat domácí práce nebo splnění jiných úkolů výměnou za jejich kapesné, si snadno vytvoří přímou souvislost mezi tvrdou prací a penězi.
---
Kapesné by v tomto případě mělo sloužit jako učební prostředek. Na absolutní výši částky tak ani příliš nezáleží. Spíš byste měli dávání kapesného využít jako příležitost k hovorům o penězích a nakládání s nimi.
Možná to zní jako maličkost, ale tím, že začnete dávat svým dětem pravidelné kapesné už v útlém věku, je budete každý týden či měsíc posouvat kupředu na cestě za finančním vzděláním a světlejší finanční budoucností. Drobné finanční příspěvky v dětství je tak mohou uchránit před značnými a nákladnými chybami v dospělosti. Výplata kapesného vašemu dítěti se tak může stát investicí s tou nejlepší návratností vůbec.
#finance #osobnifinance #osobnirůst #financninavyky #negativnifinancninavyky #deti #financnigramotnost #kapesne #sporeni
Paráda - kéž by z těchto článků vznikl nějaký ucelený “manuál” pro všechny rodiče, aby děti po opuštění hnízda už byly připraveny na samostatný život včetně bezproblémového nakládání se svým rozpočtem ??
Moc pěkný článek, ale nějak nesouhlasím s bodem 3, že by děti za domácí práce měli dostávat peníze. Zde budu určitě děti učit, že domácí práce je samozřejmost a maji doma pomahat. Spiš bych to videl, ze je odmenit za tezsi praci