5 minut čtení

3 podhodnocené akcie, které z vás mohou v letošním roce udělat boháče

Podhodnocené akcie se na americkém trhu, kde se momentálně rovná průměrné ohodnocení společnosti 34násobku zisku, hledají těžko. Ale stále se najít dají! Například tyto tři.

Z vývoje amerického akciového trhu je zjevné, že investoři ve velkém zapomínají na hodnotové akcie. Výkonnost akciového trhu jako celku táhly růstové akcie. Stačí si jen připomenout, jakým způsobem v roce 2020 pár z nich vyrostlo – #Shopify ($SHOP) – růst o 178 %, #Nvidia ($NVDA) - růst o 117 %, #Tesla ($TSLA) – růst o 720 % a samozřejmě akcie skupiny FAANG, které rostly mezi 30-80 %.

Jako by investoři zapomínali na odkaz Warrena Buffetta a jeho mentora Benjamina Grahama. Vždy v historii se však trendy růstu růstových akcií a hodnotových akcií střídaly, ačkoliv často investoři podlehli dojmu, že hodnotové akcie už jsou přežitkem minulosti.

Možná si také investoři neuvědomují, že historicky dosahují hodnotové akcie dokonce lepší výkonnosti než růstové. V letech 1926–2015 vykázaly hodnotové akcie průměrnou výkonnost 17 % oproti 12,6 % v případě růstových akcií.

Hodnotové akcie jsou přitom obzvláště výkonné v počátečních fázích hospodářského oživení, tak jak by tomu mohlo i být i v letošním roce. Pojďme se tedy blíže podívat na 3 podhodnocené akcie, díky kterým můžete v roce 2021 výrazně zbohatnout.

1. eBay ($EBAY)

Online tržiště, které umožnuje svým zákazníkům prodávat produkty klasickou cestou i v aukci se netěší velkému zájmu investorů, ačkoliv se jedná o akcii těžící z megatrendu e-commerce.

V průběhu let se společnost vyvinula z relativně malého komunitního aukčního webu v celosvětové monstrum. Kromě aukcí a prodeje se společnosti daří také v oblasti prodeje reklamy. Její zaměření na růst poplatků za propagované produkty by mělo vést i nadále k růstu společnosti. Tržby eBay činily v roce 2019 10,8 miliardy dolarů, přičemž 80 % tvořily prodané produkty a 20 % reklama a marketing.

Ke konci září 2020 pak činil meziroční růst tržeb 25 %. #eBay se na rozdíl od většiny svých e-commerce konkurentů obchoduje za „zanedbatelný“ 15násobek předpokládaných zisků pro letošní rok, přičemž se během následujících 5 let očekává růst EPS o 40 %. Jistou nevýhodou může být vyšší cena vůči účetní hodnotě – 13násobek a také vyšší míra krátkodobého zadlužení – current ratio 1,8.

Prosperující online společnost obchodovaná za tuto cenu je však momentálně světlou výjimkou.

2. HP ($HPQ)

HP je pozůstalým subjektem po rozdělení společnosti Hewlett-Packard na dva veřejně obchodovatelné subjekty Hewlett Packard Enterprise a #HP. Původní společnost se sídlem v Palo Alto byla založena v roce 1939.

Společnost je předním světovým poskytovatelem osobních výpočetních a jiných přístupových zařízení, zobrazovacích a tiskových produktů a souvisejících technologií. Své produkty nabízí jednotlivcům, podnikům všech velikostí i vládním organizacím.

Společnost HP vykázala za poslední fiskální rok tržby ve výši 56,6 miliardy dolarů a jejím problémem je momentálně stagnace tržeb.

HP se aktuálně obchoduje za 8,7násobek předpokládaných zisků na letošní rok nicméně vykazuje vyšší míru zadluežní. Na druhé straně společnost vykazuje zajímavé míry návratnosti aktiv a investic. Jediným problém tak spočívá v nastartování růstu tržeb. Při této ceně se však dlouhodobému investorovi vyplatí počkat.

3. Oracle ($ORCL)

Společnost se sídle v Redwoodu v Kalifornii byla založena v roce 1977. #Oracle je jedním z největších poskytovatelů databází a aplikačního softwaru pro podniky na celém světě.

V posledních několika letech společnost rovněž rozšiřuje své operace v oblasti cloud computingu. Aplikace Oracle jsou postavené na otevřených průmyslových standardech jako jsou SQL, Java a HTML5, přičemž své služby a aplikace poskytuje svým partnerům za předplatné.

Mezi softwarové a hardwarové produkty a služby společnosti Oracle patří Oracle Database, Oracle Fusion Middleware, Java a Oracle Engineered Systems. Zejména po akvizici Sun Microsystems v lednu 2010 začala společnost Oracle prodávat hardwarové produkty a služby, které zahrnují především produkty počítačových serverů a úložišť.

Společnost ke konci listopadu vykázala drobný meziroční růst tržeb ve výši 2 %, jako zástupce technologického sektoru se však obchoduje za pouhý 13násobek předpokládaných zisků na letošní rok. Podobně jako další technologické společnosti je zatížená dlouhodobým i krátkodobým dluhem, nicméně vykazuje vysoce nadprůměrnou návratnost kapitálu a slušnou návratnost aktiv i investic.

---

Každá ze tří zmiňovaných společností je lidem poměrně známá, ani jedna z nich se však příliš v tipech na investice neobjevuje. Je to tím, že mají všechny tři aktuálně problémy s růstem. Přestože se však všechny tři pohybují ve velmi atraktivních odvětví, obchodují se za velmi zajímavé ceny a jejich nákup se vám z dlouhodobého hlediska může vyplatit. Na ceně, kterou za akcii zaplatíte přeci jenom záleží.

#akcie #americkeakcie #investovani #podhodnoceneakcie #hodnotoveinvestovani #technologickeakcie

Hodnocení: +35
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Nebylo by od věci udávat aktuální ceny akcií,ze kterých vycházíte při výpočtu PE.

    +4
    • vycházím z toho, co mi hodí macrotrends nebo finviz...které tu aktualizují vždy k ceně předcházející den...samozřejmě se to může drobně lišit v aktuální čas čtení...

      0
  • HPQ i sesterskou HPE mám, obě jsou podhodnocené a vyplácí dividendu, ikdyz v minulém roce nerostli jak ostatní giganti v technologiích, návratnost očekávám lepší v tomto roce.

    +1
  • Pane Kudláčku, jaký je Váš názor u $HPQ na zápornou hodnotu vlastního jmění? Čím je to způsobeno, když celkový dluh není nijak veliký?

    0
    • Koukám do výroční zprávy, mohou to být zpětné odkupy? Díky

      0
    • Společnost na tom není nejlépe od rozdělení v roce 2015 (i proto je tak levna) a přestože je výrazně zadlužená tak stále odkupuje vlastní akcie jak říkáte... ale poslední 3 roky se jí zadlužení vůči jmění daří snižovat...proto věřím, že společnost přežije a jsem zainvestovaný...

      0
    • @PatrikKudlacek V článku uvádíte, že je bez dluhů, tak tomu nerozumím. Debt to equity je záporné právě kvůli zápornému vlastnímu jmění. Jsem z toho volaký zmätený :-)

      0