Největší trendy současné doby, jako jsou růst online obchodu nebo využívání cloudových technologií, způsobily v minulém roce růst technologických akcií, které se někdy obchodují i za nesmyslná ocenění.
V některých případech jsme viděli dokonce trojciferné růsty – #ETSY ($ETSY), #Shopify ($SHOP). Existuje také skupina technologických akcií, která zaznamenala „pouze“ vyšší dvouciferné růsty, díky své velikosti však táhla vzhůru výkonnost benchmarkového indexu S&P 500. Jedná se o skupinu akcií, která překonává výkonnost trhu jako celku v poslední dekádě pravidelně – akcie #FAANG.
FAANG (zatím) ti nejlepší z nejlepších
FAANG je akronymem pro skupinu akcií #Facebook ($FB), #Apple ($AAPL), #Amazon ($AMZN), #Netflix ($NFLX) a #Google, dceřiné společnost #Alphabet ($GOOG), které asi všichni znáte. V roce 2020 hodnota těchto globálních společností rostla mezi 31 % v případě Alphabetu až po 81% růst v případě Apple.
Právě Apple pak jenom v období od 20. 3., kdy se dotkl svého loňského dna, do 1. 9., kdy naopak zaznamenal nejvyšší obchodovanou hodnotu, vzrostl o 139 %!
Za poslední dekádu je pak růst akcií FAANG ještě impozantnější, když Netflix, Apple a Amazon připsaly růst mezi 1 000 a 2 000 %. Proč jsou tyto akcie tak nezastavitelné? Každou z této pětice charakterizuje dominantní podíl na rychle rostoucím trhu a ochota investovat značné částky peněz do inovací.
Vyhledávač Google od Alphabetu dlouhodobě ovládá více než 88 % internetového vyhledávání. Amazon dle statisty ovládá 47 % amerického online obchodu a 4 sociální sítě Facebooku patří mezi 6 nejnavštěvovanějších celosvětově.
Akcie FAANG jsou tak schopné generovat obrovské objemy peněz, které navíc agresivně reinvestují do vývoje nových produktů, služeb a otevírání nových projektů. Apple má k dispozici takové objemy hotovosti, že za poslední rok odkoupil vlastní akcie v hodnotě 72,5 miliardy dolarů, a dokonce se spekuluje, že drží pod pokličkou práci na elektromobilu, který plánuje uvést na trh v roce 2024. Přinese nový vůz na trh podobnou revoluci jako iPod, iPhone nebo iPad?
Jak je na tom Netflix?
Přesto se ve všechny akcie z této pětice momentálně vyplatí kupovat. I když je Netflix rovněž lídrem svého odvětví, jeví se jeho vyhlídky ze všech zmiňovaných společností jako nejhorší. Streamovací gigant samozřejmě dělá celou řadu věcí dobře.
Daří se mu s úspěchem dobývat evropský trh a jeho koncentrace na vytváření originálního obsahu mu pomohla získat více než 195 milionů předplatitelů streamovacích služeb celosvětově. Jenom v roce 2020 se jednalo o 28 milionů nových předplatitelů.
Proti Netflixu však hovoří dva faktory
Ostatní akcie ze skupiny FAANG jsou automaty na peníze a neustále jim rostou volné peněžní toky, naproti tomu Netflix čelí každý rok výraznému odlivu hotovosti. Vytváření vlastního obsahu a mezinárodní expanze přispěly k růstu, byly však nesmírně nákladné.
I kdyby se podařilo Netflixu na tomto stavu cokoliv změnit, bude z hlediska poměru ceny vůči volným peněžním tokům podstatně dražší než ostatní čtyři členové skupiny FAANG.
Kromě vysokého ocenění pak musí mít investor obavy z rychle se zvyšující konkurence. Tito konkurenti nemusí nutně způsobit odliv předplatitelů Netflixu, pravděpodobně však výrazně zpomalí jeho budoucí růst.
Jak můžete vidět v tabulce níže, jenom od listopadu 2019 vyrostlo Netflixu v USA 5 nových konkurentů a například Disney+ získalo za 13 měsíců 86,8 milionu předplatitelů své služby, což byl původně předpoklad až na rok 2024. Vedení společnosti nyní očekává, že se jí do tohoto roku podaří oslovit 230–260 milionu předplatitelů. Předežene Netflix?
Disney však se svými streamovacími projekty není jediné, které má ambice ohrožovat postavení Netflixu. Vrásky na čele mohou vedení Netflixu způsobovat i platformy HBO max, Discovery+ a peacock společnosti #Comcast.
Je tak pravděpodobné, že Netflix vstoupí do pomalejší fáze růstu, což při současném ocenění Netflixu není pro jeho akcionáře ani potenciální investory dobrá zpráva.
#akcie #americkeakcie #investovani #technologickeakcie #waltdisney