A v situaci, kdy se společnosti podaří nabourat inovativním způsobem zavedené pořádky a začít díky tomu generovat příjmy či zisky mnohem rychlejším tempem než zavedené konkurenci, se může velmi rychle stát atraktivní růstovou akcií, o kterou je mezi investory enormní zájem.
Na dvě takové společnosti, které podle mě dnes lze nazvat disruptory svých segmentů (lidské zdroje a krmiva pro domácí mazlíčky) s velkým růstovým potenciálem, jelikož splňují výše popsaný scénář, bych se nyní rád podíval blíže:
1. Upwork ($UPWK)
Když dnes český/slovenský podnikatel potřebuje najmout na nějakou práci externího pracovníka, má poměrně širokou škálu různých online tržišť, kam se může obrátit - asi nejznámější je Webtrh.cz. Vždy jde o místo, kde můžete podávat poptávky lidí, nebo odpovídat na nabídky, vyměnit si kontakty, případě si dát vzájemné ohodnocení.
V USA však dnes existuje mnohem sofistikovanější online tržiště zaměřené na lidské zdroje, kde klienti mohou velmi efektivně najímat i spravovat své externí pracovníky. OSVČ neboli práce sám/a na sebe se díky rostoucí touze pracujících po větší flexibilitě stává v západním světě stále populárnější formou vydělávání peněz. Pro nás je nyní klíčový americký trh, kde by dle dat německé analytické společnosti Statista mělo v roce 2028 působit přes 90 milionů freelancerů neboli externích spolupracovníků. Pokud se odhad naplní, půjde o 51 % celkové americké pracovní síly. A tito lidé budou potřebovat efektivní, snadné a intuitivní místo online, kde si budou moci bezproblémově hledat práci a komunikovat s klienty. A právě takové místo se dnes Upwork snaží vybudovat.
Není však na tomto trhu sám. Avšak na rozdíl od svého největšího rivala - společnosti Fiverr International ($FVRR) - se až tolik nesoustřeďuje na krátkodobé projekty, kde by sami freelanceři online prezentovali své schopnosti a nabírali skrz ně vícero různých zakázek. Upwork jde opačným směrem a jeho byznys model je atraktivní spíš pro dlouhodobé pracovní dohody. Klienti platformy zde inzerují své pracovní pozice, pro které si následně sami s pomocí chytrých nástrojů platformy (viz níže) vybírají pouze jednoho až dva konkrétní pracovníky.
Je rovněž nutné poznamenat, že příjmy Fiverru dnes rostou rychleji než příjmy Upworku. V loňském Q3 o 63 % pro $FVRR ve srovnání s 24 % pro $UPWK). Jde proto rovněž o zajímavou společnost do watchlistu. Upwork jsem však záměrně vybral proto, že jeho poměr ceny akcií vůči prodejům (price to sale ratio; P/S) je zhruba 13, což je výrazně méně než 46 Fiverru. Jinými slovy, Upwork je dnes lepší alternativou pro investory, kteří raději kupují růstové akcie, do jejichž hodnoty ještě není zakomponováno příliš mnoho budoucích očekávání.
Management společnosti má zároveň plán, jak svůj růst ještě víc akcelerovat narušením tradičních pořádků na trhu práce. Upwork vyvinul a stále vyvíjí své unikátní algoritmy, které na platformě pomáhají klientům hledat ty nejlepší a nejtalentovanější potenciální pracovníky. Idea je taková, že spokojení klienti, jimž platforma pomůže najít schopné lidi, kteří jejich byznys dokáží posouvat kupředu, se při dalším hledání pracovní síly budou z velké většiny automaticky vracet právě na Upwork. A první výsledky naznačují, že by tato strategie skutečně mohla fungovat. Jak už bylo řečeno, příjmy v loňském 3. čtvrtletí vzrostly o 28 % na 96,7 mil. $, přičemž hlavními zdroji tohoto růstu byla akvizice nových klientů a rostoucí útraty od již existujících klientů. Působivá je i marže společnosti, která v Q3 dosáhla zhruba 73 %.
Výhled vedení společnosti dnes říká, že za rok 2020 by celkové příjmy společnosti měly dosáhnout 363-365 mil. $, což by znamenalo meziroční nárůst o 21 %. Finální částku se dozvíme dle odhadu Nasdaqu asi 24. února, kdy by společnost měla zveřejnit své kvartální výsledky ze závěru loňského roku i celoroční výsledky z roku 2020.
Trhu práce dnes nějaká efektivní, technologiemi propletená inovace, která by dokázala skrz opravdu kvalitní umělou inteligenci úspěšně spojovat nabídku a poptávku, stále žalostně chybí. LinkedIn s jeho filtry a ručním procházením profilů vůbec nepočítám, a tak vlastně nemám problém uvěřit tomu, že se Upwork, jež dnes roste rychleji než jeho segment, nachází v dobré pozici, aby ze své inovace akvizice lidských zdrojů dokázal dlouhodobě těžit.
2. Freshpet ($FRPT)
O investování do skutečnosti, že z domácích mazlíčků se stává stále větší trend dnešního životního stylu a potenciálních zajímavých společnostech v tomto segmentu již byla řeč tady. A dnes bych k tomuto mixu rád přidal další společnost. Pokud bychom se chtěli bavit všeobecně o krmivech, určitě patří připomenout společnost Chewy ($CHWY). Freshpet je však dnes tržním lídrem v chlazených krmivech pro domácí mazlíčky. Jeho tržní podíl činí 55 % a daleko za sebou tak nechává potenciální konkurenci od NomNomNow či JustFoodforDogs.com, což jsou navíc privátně vlastněné společnosti, které mají 4, respektive 9 % tržního podílu.
Možná si pokládáte logickou otázku - mají majitelé vážně chuť dávat dnes svým mazlíčkům něco lepšího a "prémiovějšího" než tradiční granule? Zde bych vás odkázal na 2 roky starou studii poradenské společnosti EY-Parthenon, která ukázala, že 72 % všech amerických majitelů považuje svého mazlíčka za plnohodnotnou součást rodiny. Druhým důležitým faktorem je skutečnost, že hlavní částí populace, která dnes tlačí trend domácích mazlíčků a jejich důležitosti v rámci rodiny kupředu, jsou mileniálové. Možná už jste se setkali s tím, že někdo udělal vegana i ze svého psa či kočky, anebo s tím, že mladší lidé velmi aktivně hledají pro své čtyřnohé kamarády stále kvalitnější, zdravější a lepší krmivo.
Je to logické - považujete-li svého kočku nebo psa za někoho velmi blízkého či dokonce rovnocenného příbuznému, ve vlastním zájmu chcete, aby byl co nejzdravější a dožil se co nejvyššího věku. I proto by dle analytických odhadů měl trh s chlazenou stranou pro domácí mazlíčky do roku 2026 růst v průměru o 15 % ročně. Freshpet s jeho tržní dominancí a rychle rostoucí výrobní kapacitou proto představuje atraktivní růstovou akcii, skrz kterou se tohoto trendu lze účastnit.
Pod slovem "chlazená krmiva" si rovněž nesmíte představovat nějaké pochybné směsi plné chemie. Řeč je tady o kvalitních krmivech vyráběných pouze z přírodních surovin. Společnost navíc tvrdí, že její krmiva díky své kvalitě zlepšují zdraví zvířat. Hovoří například o vyšší energii, lepším trávení a ústupu alergií (ty jsou dnes stále častějším problémem, který se majitelé snaží řešit právě i volbou kvalitnějších krmiv). Jak tedy důležitost mazlíčků v rodinách roste, je vcelku jisté, že stále víc a víc Američanů bude mít zájem skladovat ve své lednici kromě vlastních potravin i kvalitnější stravu pro svého mazlíčka, jako by ji tam skladovali pro jakéhokoli jiného plnohodnotného příbuzného.
Pokud vám to celé přijde úsměvné, vězte, že vám díky vaší skepsi může utéci zajímavý investiční trend. Růst příjmů společnosti Freshpet dnes s přehledem překonává očekávaný růst celého trhu s chlazenými krmivy. Celkové prodeje jen v loňském Q3 meziročně vystřelily o 29 % na 84,2 mil. $ (Q1 +27,9 %, Q2 +33,2 %) a zisk EBITDA meziročně vyrostl z 12 na 17 mil. $. Pro Q4 firma očekává, že jí prodeje vynesou minimálně 86 mil. $.
Loni v únoru navíc management během investorského dne odhalil svůj cíl dosáhnout do roku 2025 celkových ročních prodejů v hodnotě 1 miliardy dolarů. Aby tento cíl bylo možné naplnit, musí složený roční růst prodejů udržet tempo minimálně 33 %.
Zde se dostáváme k výrobní expanzi, která je pro růst prodejů naprosto esenciální, jelikož management v Q3 oznámil, že firma prodala prakticky vše, co dokázala vyrobit. Loni v říjnu však Freshpet v Pennsylvanii otevřel svůj nový výrobní závod o rozloze 13 000 m² s názvem Kitechens 2.0., jehož vybudování firmu vyšlo na 100 mil. $. A další podobný podnik, jehož budování již loni bylo zahájeno, by do poloviny roku 2022 měl vyrůst ještě v Texasu.
Nasdaq očekává, že by společnost své Q4 a celoroční výsledky za rok 2020 měla představit zhruba okolo 23. února, tedy podobně jako $UPWK.
Podobně jako Upwork, i Freshpet tak dnes roste rychleji než celý segment a jeho dominantní produkty se snaží z granulí udělat krmivo minulosti pro domácí mazlíčky. A nástup mileniálů a Generace Z do skupiny majitelů zvířat by tuto snahu mohl velmi snadno z dlouhodobého pohledu proměnit v realitu.
#investovani #akcie #rustoveakcie #disruptori #upwork #lidskezdroje #freelancing #trhprace #hr #hledaniprace #dlouhodobaspoluprace #ai #algoritmy #freshpet #domacimazlicci #krmiva #granule #psi #kocky #zvirata #rodina #trendy #inovace
Rozhodně parádní tipy. Hlavně Freshpet. Před půl rokem bych do toho i šel, teď mi to přijde naceněné příliš vysoko.
Ale vaše články mám nejraději, vždycky si je se zájmem přečtu. Za sebe bych rád četl i odvážné spekulace na téma trendů, které se na nás teprve chystají nebo jsou v plenkách a s tím spojených firem, které mohou být Amazonem v garáži nebo Teslou, když ji všichni věštili krach. ?
Cloud, longevity, obnovitelná energie, elektromobily, tam už příští Teslu nenajdeme.