7 minut čtení

Majitelů domácích mazlíčků kvapem přibývá: Můžete na tomto boomu vydělat skrz tyto 3 akcie?

Dle průzkumu dnes VĚTŠINA spotřebitelů (57 %) na celém světě vlastní nějakého domácího mazlíčka. A jak možná víte, vlastnit kočku nebo psa taky něco stojí. Respektive stojí to tolik, že se z tohoto segmentu stává atraktivní investiční příležitost.

Konkrétně je řeč o průzkumu GfK, který z více než 27 000 online průzkumů z 22 různých zemí zjistil, že v globálním měřítku už dnes nějakého domácího mazlíčka vlastní většina konzumních domácností. 56 % všech mazlíčku pak tvoří kočky a psi.

Pokud se ale chceme bavit o atraktivních amerických akciích, bylo by dobré mít také data konkrétně z amerického trhu. Dle odhadů stoupne počet amerických domácností, které vlastní nějakého domácího mazlíčka, do konce letošního roku na 71 milionů. Zhruba 94 % z nich přitom bude vlastnit kočku, nebo psa.

Američané také v loňském roce za produkty a služby pro své zvířecí kamarády utratili rekordních 96 miliard dolarů. A není divu, když dle sociologických průzkumů 77 % všech majitelů koček a psů své chlupaté miláčky vnímá jako plnohodnotné členy rodiny. Jelikož má navíc počet majitelů letos opět vzrůst, je vysoce pravděpodobné, že loňský rekord bude překonán a tento trh svou hodnotou poprvé překročí 100 miliard dolarů.

To je přirozeně výborná zpráva pro všechny společnosti, které se angažují na trhu s produkty navrženými přímo pro tyto zvířata, jako jsou krmiva, léky a nově i pojištění. Pojďme kouknout na tři firmy, které aktuálně z těchto trendů různými způsoby profitují a nadále profitovat budou:

1. Chewy (CHWY)

Letošní vývoj akcií CHWY

Z oněch 96 miliard dolarů loni američtí majitelé domácích mazlíčků nejvíc (37 miliard dolarů) utratili za produkty z kategorie krmiv a pamlsků. A když si projdete kompletní nabídku krmiv od e-commerce společnosti Chewy, skoro si říkáte, že psi a kočky už dneska mají na výběr pomalu stejně jako my! ? Firma se zároveň snaží expandovat do zvířecí farmacie a telemedicíny. Netřeba dodávat, že tyto segmenty nabízejí obrovský růstový potenciál.

Těmto novým směrům se společnost začala věnovat zejména po roce 2017, kdy ji koupila značka Petsmart. Loni v červnu pak CHWY úspěšně provedl své několikamiliardové IPO a letos to zatím vypadá, že se Petsmart, řetězec maloobchodních prodejen s produkty pro domácí miláčky, snaží od Chewy opět odtrhnout, aby online byznys ochránil před svými věřiteli, ale zatím marně.

Je vcelku jasné, proč akcionáři Petsmart mají zájem, aby rychle rostoucí online platforma nebyla dluhy potenciálně nijak zatížena. V letošním Q2 management vykázal meziroční nárůst prodejů o 47 % na rekordních 1,7 miliardy dolarů. Společnost však dosáhla nového kvartálního rekordu nejen v prodejích, ale i v nově získaných zákaznících a také přidala druhý kvartál v řadě s pozitivním EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů).

Esem v rukávu Chevy je zejména jeho služba auto-ship. Od prodejce granulí byste asi nečekali něco jako garantované pravidelné příjmy, avšak tato služba v posledním kvartálu dokázala přinést 68 % celkových příjmů z prodeje. Jde de facto o to, že se zákazníci mohou zaplatit "předplatné" na pravidelný automatický odběr krmiva, takže na jeho nákup nemusí každý měsíc myslet + v rámci tohoto partnerského programu získávají od Chevy různé bonusy a slevy. A zákazníci tuto službu kvitují - v první polovině letošního roku počet nových zákazníků rostl rychleji než v roce 2019 a je pravděpodobné, že letošní pandemie dokáže výsledky e-commerce prodejce posunout na nové celoroční rekordy.

2. IDEXX Laboratories (IDXX)

Letošní vývoj akcií IDXX

IDEXX Laboratories dnes těží z toho, že má svůj byznys rozprostřený hned v několika tržních kategoriích spojených s domácími miláčky. Vyrábí nejen diagnostická zařízení a software pro veterinární ordinace, ale také speciální krmiva pro zvířata se stravovacími omezeními. Zde se sluší připomenout, že Američané kromě krmiva v roce 2019 utratili celkem 29 miliard dolarů za veterinární služby a produkty. A věřím, že i každý z vás, kdo někdy svého čtyřnohého přítele vzal k veterináři, moc dobře ví, že rozhodně nejde o lacinou záležitost. Mimochodem, IDEXX navíc své produkty dodává i na trhy s hospodářskými zvířaty a koňmi.

Nárůst vlastnictví domácích miláčků v letošním roce se ukázal i v hospodářských výsledcích společnosti z posledního kvartálu, jež skončil 30. září. Meziroční prodeje vzrostly o 19 % na 772 milionů dolarů, zatímco příjmy na akcii (EPS) poskočily o 36 %. To je výrazná akcelerace oproti 2. kvartálu, kdy prodeje meziročně vzrostly jen o 3%, jelikož lockdowny řadě veterinářů znemožnily naplno provozovat své ordinace.

Návrat světa do normálu by měl i INDEX navrátit k jeho předchozímu pravidelnému ročnímu růstu o 7 až 12 %, který společnost předvádí v poslední dekádě. Společnost nikdy není levná a její P/E se tradičně pohybuje okolo 40-50. Aktuálně je to dokonce 80, takže je možná na místě počkat si s nákupem na příhodnější chvíli.

3. Lemonade (LMND)

Letošní vývoj akcií LMND

Byť útrata amerických majitelů domácích mazlíčků za služby nedosahuje ročně 30 miliard jako v případě krmiva či veterinářů, jde stále o nezanedbatelných 10 miliard dolarů. Do této kategorie spadají především psí a kočičí hotely, salóny, výcvik a pojištění. A právě v oné poslední kategorii se vůči majitelům nově aktivně angažuje společnost Lemonade, jež nabízí oproti konkurenci poměrně unikátní pojištění domácích mazlíčků za pomoci umělé inteligence a naprosté transparentnosti veškerých svých podmínek.

Firma se dříve zaměřovala na pojištění pro majitele nemovitostí a nájemníky. V letošním 2. kvartálu však nově rozjela i pojištění pro domácí mazlíčky, kterému se očividně zatím daří skvěle. Téměř 40 % všech nově uzavřených pojistných smluv pro domácí mazlíčky si u společnosti uzavřeli lidé, kteří dříve nebyli jejími klienty (což se však nyní může rychle změnit). A u již existujících klientů Lemonade, kteří si nově přidali k pojistnému i smlouvu pro svého čtyřnohého přítele, došlo v průměru ke zvýšení pojistného až čtyřnásobně, aniž by to LMND stálo jakékoliv další náklady.

Lemonade letos v červenci zažilo poměrně dramatické IPO, když během prvního obchodního dne poskočilo o 139 %. Investory nadchlo, jak efektivně společnost dokáže online během pár minut za pomoci svého chytrého AI uzavírat s klienty nové pojistné smlouvy jako na běžícím pásu. Společnost tak dost možná narazila na velmi lukrativní díru na trhu a zatím nikde v dohledu není žádná z velkých pojišťovacích firem, která by ji mohla z trůnu sesadit.

#investovani #akcie #portfolio #zvirata #domacimazlicci #trend #spotrebitele #usa #chewy #idexxlaboratories #lemonade #krmiva #veterinari #sluzby #pojisteni 

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.