V loňském roce investoři do amerických akcií zažili tržní pohyby, které obvykle trvají celá desetiletí. Mnoho z dlouhodobých jistot v loňském roce padlo, za což nemohlo nic jiného než neustále skloňovaná pandemie.
Ta se nyní už zdá na ústupu. Nebo tomu tak snad není? Odpověď přinesou následující měsíce. Včera jsem psal o 5 důležitých faktech o akciovém trhu, které by vám měli dopomoci ke klidnému spánku. Pokud budete mít na paměti informace, o kterých jsem hovořil, není třeba se příliš obávat. Příchod roku 2021 každopádně nemusí nutně znamenat konec nevídané volatility. Ve vzduchu visí minimálně 7 důvodů, které by mohly za pomoci investorů způsobit, že se akciový trh výrazně propadne i v letošním roce.
1. Účinnost vakcín proti covid-19 se ukáže jako nedostatečná
Vakcíny společnosti #Pfizer a #Moderna ohromily výzkumnou komunitu svou účinností, které dosáhly v klinickém testování – účinnost 95 % a 94,1 %. Investiční komunita je nyní v očekávání dalších vakcín, jejichž výsledky by se měly objevit v blízké době. Patří mezi ně například i společnost Johnson&Johnson, jejíž vakcína by měla být podávána v jedné dávce na rozdíl od vakcíny Pfizer.
Pokud však nová vakcína nepřinese podobně vysokou úroveň úspěšnosti, případně se dříve vyvinuté vakcíny v praxi ukážou jako méně účinné, může do myslí investorů vklouznout pochybnost o reálném ukončení pandemie v roce 2021. To by mohlo stlačit hodnotu akcií na americkém akciovém trhu výrazně níže.
2. Nebude naočkováno dostatečné množství lidí
Další časovaná bomba spočívá v rukou běžných lidí, pokud by velká část populace vakcinaci odmítla. Podle odhadů odborníků (hovoří o tom například tady v podcastu viroložka Ruth Tachezy) je třeba dosáhnout proočkovanosti populace na úrovni 80 %, abychom mohli hovořit o kolektivní imunitě. Podobná čísla zmiňoval i americký odborník Anthony Fauci.
To jsou znepokojivě vysoká čísla, na které může být poměrně náročné dosáhnout vhledem k šíření dezinformací internetem. Bez kolektivní imunity bychom však normálu v roce 2021 dosáhli jenom velmi těžko.
3. Nové varianty onemocnění covid-19 způsobí nové kolo lockdownů
Do třetice a naposledy covid. Ač se mi to moc nelíbí, i v následujících měsících bude stále hlavním tématem dnů nás všech a doufejme, že se naplní pozitivní scénáře. Nicméně nesmíme zapomínat, že se před Vánoci ve Velké Británii začala výrazně šířit nová mutace SARS-CoV-2.
Nejde ani tak o tuto konkrétní mutaci, nicméně stále panuje nejistota, že schopnost viru mutovat může způsobit vážné problémy, zejména pokud by se vyvinul do nové varianty, která by byla odolná vůči dosud schváleným vakcínám. Strach z neznáma drtil index S&P 500 v březnu 2020 a může se tak stát klidně i znovu.
4. Rostoucí objem zesplatněných úvěrů položí na lopatky americké banky
Přestože nejsou americký akciový trh a místní ekonomika propojené, rostoucí delikvence ve splácení úvěrů, kreditních karet a hypoték v roce 2021 by mohla pro finanční trhy znamenat špatné zprávy. Americké banky udělaly v loňském roce spoustu práce při vyhrazování rezerv na tyto problémové úvěry.
Jde o to, že není jasné, kolik bude třeba ještě nalít peněz do americké ekonomiky prostřednictvím vládních stimulů, aby se podniky a spotřebitelé vyhnuly nesplnění svých závazků. Pokud navíc ke schválení dalšího stimulačního balíčku nedojde, nebo americká vláda zavede další výrazná omezení, mohla by výše zesplatněných půjček, se kterými se banky budou potýkat, překročit i ty nejhorší scénáře.
5. Objem zpětných odkupů akcií bude nadále klesat
Objem zpětných odkupů akcií je takovým lakmusovým papírkem, který odhaluje skutečnou situaci na americkém akciovém trhu. Pokud mají společnosti přebytek hotovosti, s oblibou ji využívají k odkupu vlastních cenných papírů, neboť to je pro ně často nejlepší způsob, jak zhodnotit své finanční prostředky. Koronavirová krize jejich objem výrazně zredukovala. Studie společnosti Yardeni Research ukazuje, že roční odkupy akcií v indexu S&P 500 ve třetím čtvrtletí roku 2020 klesly na 407,2 miliardy USD. To je pokles z téměř 800 miliard dolarů v prvním čtvrtletí roku 2020 (o šest měsíců dříve).
Zpětné odkupy akcií zvyšují zisk na akcii a činí veřejně obchodovatelnou společnost zásadně atraktivnější pro potenciální akcionáře. Se snižujícími se objemy zpětných odkupů může růst příjmu na akcii výrazně zpomalit a být tak důvodem, kvůli kterému krátkozrací investoři podlehnou panice.
6. Americké akcie jsou historicky drahé
Akciový trh by se také mohlo propadnou, protože jsou akcie historicky velmi drahé. Na konci roku 2020 dosáhlo Shillerovo P/E (P/E ratio očištěné o cykly) indexu S&P 500 hodnoty 34.
To je více než dvojnásobek průměru za posledních 150 let a také druhá nejvyšší hodnota v historii hned po období během dotcom bubliny na přelomu milénia. Historicky platí, že když se Shillerovo P/E dostane přes hodnotu 30 dochází obvykle ke špatným věcem.
7. Investory přemohou emoce
Nikdy nepodceňujte sílu krátkodobých obchodníků přehnaně reagujících na zveřejňované události. Například Warren Buffett nabízí na důležitost zveřejňovaných zpráv poměrně striktní názor, jeho hlas však většinou mezi krátkodobými obchodníky není slyšet.
Z dlouhodobého hlediska je růst provozních zisků tím, co zvyšuje hladinu akciového trhu, ale z krátkodobého hlediska mají emoce investorů tendenci výrazně ovlivňovat každodenní tržní pohyby. Jak jsme viděli v březnu, k tomu, aby trh zachvátila panika, není třeba mnoho a stejně tak to platí i o euforii. Je dost možné, že nás něco podobného čeká i letos.
---
Veškeré předpovědi je nutné brát s rezervou, a tak přistupuji k budoucnosti i já. Osobně ale očekávám poměrně výrazný propad v následujících měsících, který může být třeba způsoben nějakou nezmiňovanou událostí. Proto jsem také upravil investiční strategii. Stále pravidelně každý měsíc investuji ale vyhýbám se momentálně jednorázovým investicím. Možná jsem příliš konzervativní, ale já dávám raději přednost opatrnosti.
Jaká očekávání od roku 2021 máte vy?
#akcie #akciovytrh #akcioveinvestice #americkyakciovytrh #krach #propad #korekce #investovani #covid19 #zpetneodkupyakcii #koronavirus #karantena
A co tak nasledujici rizika? Osobne bych tyto dva body, ale zejmena ten druhy, povazoval za nejrealnejsi kandidaty na to aby spustili poradnou negativni vlnu na akciovych burzach, nez vsech 7 bodu v clanku.
1. Trump bude nadale odmitat prohru a nebude chtit opustit White House i pres oficialni zvoleni Bidena prezidentem.
2. Demokrati ziskaji vetsinu (resp. alespon 50%) v US Senate cimz bude pro Bidena mnohem jednoduchi prosazovat i radikalnejsi danove a jine reformy (z evropskeho pohledu levicove), ktere jsou typicky namireny proti velkym koroporacim, Wall Sreetu atp.
Za mne je největší riziko právě bod 2.
Máte pravdu...včera jsem na to koukal, že to vypadá, že získají obě křesla v Georgii Demokraté...to myslím znamená pat v Senáta a případné rozhodující slovo při nerozhodném hlasování má Vice Prezident...uvidíme, co bude chtít Binen prosazovat, tak jeho záměry známe, zase záleží, zda bude mít stoprocentní podporu svých stranických kolegů...každopádně to je riziko, které také stojí za zmínku...
A k bodu 1..no viděli jsem co se ve Washingtonu dělo včera...
Myslim si, ze Trump uz to ma davno spocitany co se tyce prezidentovani po tom utoku.