05.12.2020 6 minut čtení

Pár ve středním věku za 6 let uspořil 1 000 000 dolarů a odešel předčasně do důchodu. Co radí ostatním lidem?

Považujete finanční nezávislost za nedosažitelnou metu? Příběh poměrně obyčejného amerického páru vám ukáže, že tohoto cíle může dosáhnout takřka každý. Pravidla, která tento pár dodržoval, nejsou ničím, co by nemohl dělat kdokoliv.

Amy Blacklock si vzala svého manžela Johna v roce 2013, krátce po svatbě se spolu sestěhovali, koupili drahý Jeep Wrangler a předpokládali, že budou moci dohromady měsíčně odkládat stranou 400 dolarů na svůj odchod do důchodu.

Splátka za Jeep, menší splátka za jiné auto, hypotéka, podpora dítěte a množství dalších výdajů však způsobily, že nebyli svého stanoveného cíle schopní dosáhnout.

Začali tak hledat odpovědi na poměrně časté otázky. Jak dokázali ušetřit dostatek peněz jiní lidé? Jak by oni sami mohli ušetřit více peněz? Jak se zabezpečit na důchod?...

Po několika neúspěšných začátcích a přečtení univerzálních rad na internetu narazili konečně na článek, který je seznámil s myšlenkami FIRE (financial independence, retire early – finanční nezávislost, odejděte do důchodu předčasně).

V té době bylo manželům 45 a 46 let, což byl věk, kdy většina následovníků myšlenky FIRE odcházelo do důchodu. Začali tedy později, ihned si však uvědomili, že by jim změny v jejich výdajových návycích mohly umožnit předčasný odchod do důchodu. Amy chvilku trvalo, než přesvědčila manžela, že by mohli odejít do důchodu dříve než v 67 letech, ale nakonec ho čísla a tabulky přesvědčily a rozhodli se o dosažení finanční nezávislosti usilovat.

Jejich primárním cílem bylo odejít do důchodu v roce 2024 – ve věku 58 let. Věděli, že nebude snadné přidat k jejich aktuálnímu čistému jmění 300 000 dolarů za 10 let více než milion, přesto věřili, že to možné je. Jakmile zjistili, že principy, které využívají fungují, viditelný pokrok je motivoval k dalším úpravám svých návyků a finanční nezávislosti nakonec dosáhli už za 6 let. Když to zvládl obyčejný pár z Detroitu, není důvod, proč by podobně nemohl postupovat kdokoliv z nás. Takto k finanční nezávislosti dospěli:

Maličkosti se rychle nasčítaly  

Ačkoliv některé z prvních tipů na úsporu peněz vypadalo příliš obecně, začali je využívat. Zrušili kabelovou televizi, večeřeli výhradně doma, jídlo do práce si připravovali rovněž v domácích podmínkách, a dokonce si sami stříhali i vlasy.

Když si začali dělat přehled o tom, kam směřují jejich peníze a začali utrácet rozumně a vyhodnocovat si, co doopravdy potřebují, podařilo se jim každý měsíc ušetřit výraznou částku. Jako bonus se jim podařilo přerušit hromadění dalších věcí a začali opět využívat již vlastněné předměty. Díky omezení nejrůznějších drobných výdajů se jim podařilo za 18 měsíců splatit obě půjčky na automobily ve výši 50 000 dolarů. Jakmile se jim podařilo půjčku splatit, obě auta prodali a zakoupili starší ojeté modely, které řídí dodnes a rozdíl investovali.

Měsíční částku, kterou měli nyní díky drobným úsporám stranou začali pravidelně investovat prostřednictvím nízkonákladových podílových fondů a ETF. Snížení poplatků za investování řádově v desetinách procent nemusí na první pohled vypadat jako významné, ale může dopomoci k výraznému růstu vašich peněz.

Významnější finanční rozhodnutí přišla vzápětí

Snížení výdajů manželům nepochybně pomohlo pokročit směrem k finanční nezávislosti. Cestu však ještě urychlila některá z důležitých rozhodnutí vedoucích ke zvýšení příjmů.

Díky kombinaci zdravého pracovního trhu v jejich oblasti, silné kariérní sítě a zvyšování #vzdělání a dovedností se každému z nich podařilo dvakrát změnit zaměstnavatele a zvýšit si tak platy o více než 25 %. Růst příjmů jim umožnil dávat více peněz na splácení hypotéky. Hypotéku si nakonec refinancovali na pouhých 15 let, čímž dramaticky snížili částku, kterou za hypotéku nakonec zaplatili na úrocích. S vyšším příjmem se jim podařilo rychleji splácet jistinu a rychleji zvyšovali hodnotu vlastního jmění.  

Manželé Blacklockovi. | foto: Amy Blacklock

Pandemie zbrzdila jejich plány pouze minimálně

Všechny velké a malé změny spolu s výrazně rostoucím akciovým trhem a dědictvím zhruba 40 000 dolarů, jim pomohly stát se finančně nezávislými. Amy mohla opustit zaměstnání na plný úvazek už v roce 2018 – čtyři roky po jejich začátku, manžel měl do předčasného důchodu odejít v letošním roce.

Tento plán trošku pozdrželi kvůli pandemii, ale očekávají, že se tak nakonec stane v polovině příštího roku. I když jim tabulky a kalkulačky naznačují, že by už byli v bezpečí i kdyby se manžel rozhodl odejít do důchodu nyní, raději jeho odchod posunuli, aby si vytvořili bezpečnější finanční rezervu.

Momentálně se pár vitálních padesátníků nachází uprostřed příprav na novou kapitolu jejich života. Nedávno prodali dům a přesunuli se do menšího pronájmu. Zůstanou tam, dokud nebude opět bezpečno pro cestování po USA, a nakonec se chtějí usadit na Floridě, kde vlastní menší domek.

---

Jaká je tedy nejdůležitější rada manželů? Věřit, že předčasný odchod do důchodu je skutečně realizovatelný. Ať už máte zájem o pohodlný odchod do důchodu nebo předčasnou penzi, jde především o vás a o vaši ochotu, do jaké míry chcete omezit zbytné výdaje, zvýšit své příjmy a peníze maximálně investovat. Začněte klidně s drobnými ústupky, jakmile uvidíte, že vaše úspory skutečně rostou, budou pro vás obrovskou motivací, jak se posunout opět dále.

Moudře utrácejte, více šetřete, investujte, eliminujte dluhy, zvyšte své příjmy, sledujte stav svého čistého jmění a zůstaňte flexibilní a vytrvalí – to vám pomůže dosáhnout finanční nezávislosti a pak budete moci odejít do důchodu za podmínek, které si stanovíte, ne takových, které vám nadiktuje někdo jiný.

#duchod #odchoddoduchodu #finance #osobnifinance #financninezavislost #penze #uspory #investovani

Hodnocení: +95
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Mohu potvrdit - já už do práce nechodím od svých 56 let... Jde to...

  +6
  • @Stan1000 Jsem rád, že existují živoucí příklady, které krotí ten věčný český pesimismus o tom, že v našich podmínkách je to nereálné atp. 😉

   +2
  • @tomasdurcak No ono to bylo po pravdě trochu jinak, prodal jsem firmu a rázem jsem se stal finančně nezávislým, nicméně dal jsem si za cíl vydělávat investicemi milion ročně a toho jsem dosáhl za 5 měsíců a 14 dnů...

   +16
  • budování podnikání a jeho následný prodej je určitě taky cesta :-)) ...jinak váš výsledek je více než zajímavý a jsem rád, že se s námi tady dělíte o své zkušenosti.

   +3
 • Mě se to povedlo už v 28. To není žádný vytahování. Byla to dlouhá a náročna cesta, ale všechno je možné.:-) 

  0
  • Gratuluji 👍 ...a jaká je nyní vaše náplň dne? :-))

   +1
Doporučené příspěvky
6 minut
7 minut
6 minut
6 minut
5 minut
7 minut
6 minut
5 minut
6 minut
7 minut
8 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
7 minut
6 minut
6 minut
5 minut
7 minut
6 minut
5 minut
6 minut
7 minut
8 minut
5 minut