Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 21 452.

Zaregistrovat se

29.09.2020 6 minut čtení

3 praktické metody, jak ušetřit peníze z výplaty

Často slýchávám, že si lidé nemohou spořit, protože zkrátka nemají peníze. Nemyslím, že nutně lžou, problémem však je, že spíše nevědí, jak ze svého příjmu peníze ušetřit.

Prvním krokem je vybudování nouzového pohotovostního fondu, který by měl být alespoň trojnásobek či šestinásobek vašich měsíčních výdajů. Jakmile máte vybudovaný pohotovostní fond, je na čase začít přemýšlet o investicích. Abyste však mohli investovat, musíte disponovat volnými finančními prostředky.

Bez ohledu na to, zda teprve budujete pohotovostní fond, nebo se rozhodnete odkládat část svých příjmů na investice, níže zmíněné metody vám stoprocentně pomůžou z vaší výplaty vytěžit trochu peněz navíc a pomohou vám přiblížit se vašim finančním cílům.

1. Nejprve zaplaťte sami sobě

Hodně lidí o této metodě mluví, ve skutečnosti ji však nikdo moc nedodržuje. Co znamená zaplatit nejdříve sám sobě?

Jedná se o jednoduchou myšlenku. Jakmile vám přijdou peníze na účet, měli byste jako první část těchto peněz odložit na nějaký speciální spořící účet. Ideálně si nastavíte trvalý příkaz, kterým peníze na druhý účet automaticky převedete.

Nemusíte hned začínat tisícovými částkami. Pokud v současné době vůbec nespoříte, možná bude stačit začít v malém. Například 5 % z výplaty lze považovat za poměrně dobrý začátek.

První platba sama sobě je inteligentním startem, jak poměrně bezbolestně ušetřit peníze z výplaty. Pokud vám například chodí peníze na účet k 10. dni v měsíci tak si hned na 11. nastavte pravidelnou platbu a ihned jakmile dostanete výplatu, tyto peníze z vašeho účtu odejdou, aniž byste se o ně museli nějak starat.  

A to je přesně ten klíč, nikdy na svém běžném účtu tyto peníze nevidět. Zjistil jsem, že je tento způsob pro mě osobně nejefektivnější možností. Celkově si myslím, že je strategie zaplať nejprve sám sobě nejlepší metodou, jak začít spořit, nejedná se však o jedinou možnost.

2. S úsporami zacházejte jako s pravidelným výdajem

Dalším způsobem, jak ušetřit peníze z výplaty je, zacházet s nimi jako s výdajovou položkou ve vašem rozpočtu.

Pokud se fixně nezavážete, že budete měsíčně odkládat stranou v podobě pravidelného výdaje, často se vám stane, že vynecháte. Pokud si tedy nenastavíte pravidelný příkaz, jak jsem zmínil výše, a neautomatizujete si odkládání, bude velmi snadné téměř každý měsíc vynechat. Vždy se před vámi objeví nějaké lákadlo, které bude mít přednost.

Sám jsem původně odkládání peněz bral jako dobrovolnou činnost a byl jsem typem člověka, který byl schopný utratit celý svůj měsíční rozpočet za nesmysly, aniž by ušetřil jedinou korunu. Neměl jsem dostatečnou sebekázeň, abych byl skutečně schopný peníze odkládat. Kdybych měl na konci měsíce nějaké volné prostředky, prostě bych šel ven a vyhodil je za nesmysly.

Jakmile jsem začal brát své spoření vážně, nastavil jsem si trvalý příkaz, který představuje můj pravidelný měsíční výdaj. Jsem si nyní jistý, že první, co se stane s mými penězi, poté co je obdržím na účet, je zaplacení tohoto výdaje. Předešel jsem tak tomu, aby si mé slabomyslné já mohlo vybrat mezi tím, zda si peníze odložím stranou, nebo je požitkářsky utratím.

Jedná se o moji osobní zkušenost, ale hádám že je na tom většina lidí podobně. Proto jsem si z pravidelného odkládání stranou udělal povinný měsíční výdaj, který zaplatím dříve, než peníze použiji na cokoliv jiného.

Zkuste si tipnout co může být 3. metodou, která vám pomůže odkládat měsíčně z výplaty více peněz.

3. K odkládání peněz stranou se nemusíte nutit

Pokud nejste schopní se přimět k odkládání peněz, mám pro vás jeden tip, jak se k vašemu problému postavit velmi efektivně a bezbolestně. Osobně můžu doporučit kartu Revolut nebo nějakou jinou fungující na podobném principu, která nabízí možnost zaokrouhlování všech vašich plateb kartou na celé stokoruny (desetikoruny, tisíce). Rozdíl mezi zaplacenou částkou a zaokrouhlením se vám při každém provedeném nákupu ukládá stranou a tato karta šetří peníze za vás.

Pokud například nakupujete za 320 Kč vaše platba se zaokrouhlí na 400 Kč a 80 kč putuje na speciální místo na Revolut účtu, kde postupně budujete zajímavé úspory.

Tato automatická možnost je velmi zajímavá, protože v podstatě šetříte pokaždé, když utrácíte peníze. Myslím si, že je to skvělý způsob, jak přimět lidi, aby šetřili peníze, aniž by vynaložili další úsilí. Je mi jasné že se nemusí jednat o nejefektivnější možnost, pokud se však nijak spořit přimět nedokážete, je to také cesta.

Která metoda je nejlepší právě pro vás?

To je pravděpodobně otázka, na kterou si budete muset odpovědět sami. Na konci dne může být kterákoliv z těchto 3 metod extrémně efektivní, pokud porozumíte svému vlastnímu myšlení a implementujete metodu, která vám vyhovuje nejlépe.

Když investujete, často se hovoří o důležitosti sebepoznání. Pokud si myslíte, že máte silnou toleranci vůči riziku a ve skutečnosti nemáte, pak budete nevyhnutelně investovat do velmi rizikový akcí a prodávat je při nízkých cenách, právě když byste měli nakoupit více.

Totéž platí i pro odkládání. Pokud si myslíte, že jste odhodlaní a velmi motivovaní provádět změny ve svém životě, ale ve skutečnosti tomu tak není, peníze prostě šetřit nebudete. Pravděpodobně navíc přijdete o cenný čas, než si skutečně uvědomíte, že žádné peníze nešetříte.

Moje rada tak zní, opravdu přemýšlet o sobě samém a porozumět pravděpodobnosti, s jakou se budete schopni držet svého plánu. Udělejte si laskavost a jednoduše si nejprve zaplaťte sami sobě, budete mnohem šťastnější. Považujte pravidelné odkládání stranou za váš fixní měsíční výdaj a pokud nebudete ani tak schopní spořit, zvažte možnost využití Revolut karty nebo nějaké podobné, jako sekundárního prostředku k šetření.

Jisté je, že jakmile poznáte sami sebe, nakonec se stanete hvězdným spořičem, možná se dokonce stanete na úspoře peněz závislými. Nejhorší věc, kterou můžete udělat, je otálení. Všechny investice i ty velmi malé se časem dramaticky sčítají. Není na co čekat.

#osobnifinance #spravapenez #finance #sporeni #investovani #jaksporit #uspory #budovaniuspor

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Všechny možnosti jsou fajn, osobně k odložené spotřebě používám metodu vidět 3x,  nekoupit napoprvé, ale jít se na vybranou věc 3x podívat aspoň s odstupem týdne. Funguje to skvěle... 

  2
  • @Silvie stoprocentně souhlasím. 😊 Bojovat s tím naším plazím mozkem je ale občas opravdu těžké. 😃

   0
 • Obrovsky důležité rady, sám jsem měl s tímhle dříve problém 🙏

  1
  • No hele, asi to přichází s věkem 😂. Jako rozhodně nejsem vzorný, ale nějakým způsobem jsem se už posunul od stoprocentní spotřeby ke spoření, stále mám ale prostor ke zlepšení 😃

   0
 • U Revolutu je pekna myslenka tzv. Cashbacku. Kdy vam za platbu kartou vrati 1% z utracene castky. Plati vsak jen pro Metal Plan a mimo Evropu. V Evrope to je bobuzel jen smesnych 0.1%. 

  1
  • Zdravím @tisonet , tady jsem měl u revolut spíše na mysli funkci trezoru. Ty cashbacky vyzkoušený zatím ani nemám, ale výhodnější je dle mého budou nabízet klasické bankovní kreditní karty... 

   0
 • No taky jsem zacal pravidelnym prikazem, ktery postupne zvedam. Je to vsak jen maly zacatek. Ne, zridka kdy se totiz na konci mesice penize vraceli ze sporiciho zpet na bezny :-).

  Hlavni je zmena mindsetu nakupovani. Hodne mi pomohla tzv. odlozena spotreba. Drive jsem neco objevil a hned si to koupil, ted uz nikdy nenakupuji takhle impulzivne. Vzdy si nakup odlozim na pozdeji, napr. az prijde vyplata. Casto zjistim, ze bez dane veci mohu zit a nakonec ani nenakoupim, protoze ta nakupni horecka davno odpadne.

  Ad Revolut, tato technika se mi moc nezda. Prijde mi to taky ten reklamni shit ve stylu “nakupujete a zaroven setrite”. Tyto dve cinosti jsou protichudne, setris kdyz nenakupujes.

  1
  • jooo tak ten mindset je základ. Mě naštěstí peníze po výplatě odejdou a už se mi nestává, že bych je opět převáděl na běžný účet, ale nějakou tu sebedisciplínu to chce ;-) . A odložená spotřeba je určitě taky praktický nápad. Impulsivní nákupy nejrůznějších zbytných věcí pro mě byly velkým unikem financí :-D ..stále se tomu občas neubráním, ale už je těch nákupů minimum...

   A jinak ten Revolut, jak jsem psal výše. Hovořím o tom vaultu... a nikoho k nakupování nenabádám. Spíš byla myšlenka založena na tom, že pravidelné nákupu potravin apod, děláme každý, tak proč si nenechat ten účet automaticky zaokrouhlit a rozdíl nechat v trezoru?? 

    

   1
Doporučené příspěvky
3 minuty
6 minut
6 minut
6 minut
3 minuty
7 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty