6 minut čtení

2 nebezpečné investiční bubliny, které mohou brzy splasknout. Tipnete si, které to jsou?

Investiční horečka opět pomalu ale jistě zachvacuje finanční trhy. Historie k nám však promlouvá jasně, tohle neskončí pro investory dobře.

Volatilita je neoddělitelnou charakteristikou finančních trhů, letošek je však extrém. Březnový propad amerického akciového trhu o 30 %, který byl následně vykompenzován během 5 měsíců – přibližně dekáda cenových výkyvů napěchovaná do období 6 měsíců. Stejně tak trojciferný růst řady kryptoměn není nic, na co by byli investoři v předchozích dvou letech zvyklí.

Investoři nejprve přehnali svou reakci na pandemii, která zachvátila svět, a nyní se zdá, že naopak vykazují známky přehnané horlivosti v reakci na pozitivní výsledky vakcín. I když se ekonomická aktivita ve Spojených státech ani zdaleka nepodobá úrovním před rokem, nejvíce obchodovaný americký akciový trh dosahuje nových maxim a akcie ve vybraných průmyslových odvětvích připisují trojciferné meziroční zisky.

Bez ohledu na to, jak dobře nebo špatně si trhy vedou, v téměř každém okamžiku je na trzích nafouknutá alespoň jedna bublina, která pouze čeká na splasknutí v tu nejméně vhodnou dobu. Po horečce, kterou vyvolaly pozitivní výsledky testování některých anti-covidových vakcín, se nyní skloňují především dvě nafouknuté nebezpečné bubliny, které čekají na svou implozi.

Elektrická vozidla

Jedním z odvětví na akciovém trhu, které vykazuje podle řady profesionálních investorů mimořádně vysokou úroveň iracionality, jsou elektrická vozidla.

Investiční teze vedoucí k nákupu EV akcií je snadno pochopitelná a obecně dává smysl. Protože se většina rozvinutých zemí zaměřuje na snižování své uhlíkové stopy, staly se elektromobily budoucností automobilového průmyslu. Nejde ani tak o to, zda naše dálnice ovládnou elektromobily, ale jednoduše o to, kdy k tomu může dojít. Přesto jsme svědky raketového růstu akcií Tesla o 600 % a NIO více než 1 000 % (po korekci ceny v posledních dnech).

Sám jsem tady v nedávné době o NIU psal, kdy jsem se extra negativně nevyjadřoval, ale s chladnou hlavou si říkám: „Není ten více než 1 000 % růst v letošním roce přeci jenom moc?“ Názor si musí udělat každý sám, ale minimálně za kritickou úvahu tento růst stojí. Při bližším pohledu jsem se raději rozhodl dát o NIA ruce pryč, ačkoliv se mnou nemusí řada investorů souhlasit.

Srovnání růstu hodnoty akcií Tesla (červená) a NIO (modrá) v letošním roce. | Zdroj: finance.yahoo.com

Je nepochybné, že Tesla a NIO budou schopny rozšířit svou výrobu. Ale ocenění Tesly na úrovni 560 milionů dolarů a 60 miliardová valuace NIA? Není to přehnané? Příklad Microsoftu je varováním. Po splasknutí dotcom bubliny trvalo 18 let, než se akcie vrátily na své předkrizové hodnoty.

Asi už nemá smysl více rozmazávat, že Tesla doposud dosahovala zisku především díky prodeji emisních povolenek dalším výrobcům automobilů. NIO pak na černá čísla ve svých výkazech doposud čeká. I když před sebou mají obě společnosti světlou budoucnost, právě jejich ocenění je problémem, který by měl dělat vrásky na čele nejednomu investorovi.

Tržní kapitalizace Tesly je nyní vyšší než součet hodnot General Motors, #Toyota, #Volkswagen, #Honda, #Nissan, #Ferrari a #Fiat dohromady, ale letos vyprodukuje pouze 500 000 elektromobilů. Valuace NIO je pak aktuálně srovnatelná s General Motors, a to navzdory tomu, že #NIO prodalo za posledních 6 měsíců pouze 22 500 svých prémiových SUV. Čísla, která zkrátka racionálnímu investorovi nedávají moc smysl.

Stejně jako jiní průkopníci nových trendů, i výrobci elektromobilů pravděpodobně budou čelit překážkám v rozšiřování výroby a budou bojovat s konkurencí, protože se bude každá automobilka pod sluncem snažit spolupodílet na tomto megatrendu.

Akcie výrobce elektromobilů budou bezesporu z dlouhodobého hlediska vítězi akciových závodů – podobně jako v minulosti některé z internetových akcií, ne však dříve, než splaskne bublina těchto absurdních ocenění.

Kryptoměny

Pak tu máme kryptoměny, které opět letos bez jakéhokoliv zásadního důvodu a účelu nezadržitelně rostou.

Od začátku roku největší trojka kryptoměn #bitcoin (165 %), #ethereum (321 %) a #ripple (216 %), připisuje trojciferné zisky. I když je možné, že objem digitálních plateb prudce narůstá, kvůli obavám z využívání fyzické hotovosti během pandemie, případně obavy z inflace, je mnohem pravděpodobnější, že monstrózní růst na kryptoměnách způsobili krátkodobí obchodníci svými spekulacemi, kteří jsou řízeni především emocemi.

Jedním z největších problémů kryptoměn je to, že jim stále chybí širší využití. Většina z digitálních tokenů je vázána na svůj základní blockchain a stále je pouze velmi málo podniků ochotno akceptovat digitální tokeny jako formu platby. (Česká republika je v tomto směru poměrně průkopníkem.)

Vývoj hodnoty bitcoinu v letošním roce. | Zdroj: Coindesk

Vezměte si bitcoin a jeho aktuální tržní kapitalizaci – 350 miliard dolarů. Přibližně 60 % bitcoinů drží dlouhodobě investoři, kteří nemají žádnou touhu dát tyto tokeny do oběhu. Pro každodenní transakce by tak mohly sloužit bitcoiny v hodnotě 140 miliard dolarů. Těchto 140 miliard dolarů může vypadat jako ohromné číslo, v porovnání s globálním hrubým domácím produktem se však jedná o přibližně 0,18 %. Na základě praktické využitelnosti, tak zatím neexistuje cesta k širokému přijetí kryptoměn.

Dalším problémem je, že kryptoměnoví investoři vkládají své naděje do digitálních tokenů, když je to vlastně technologie - #blockchain, kterou charakterizuje skutečný potenciál. Řada známých společností pracuje na svém vlastním blockchainovém řešení, z nichž některé z nich mohou fungovat bez tokenu nebo dokonce s fiat měnou.

Jádro věci tkví v tom, že doposud nebyl představen přesvědčivý důkaz, že svět potřebuje digitální tokeny jako jsou bitcoin nebo ripple. Už jsme jednou sledovali, jak kryptoměny vyrostly na základě sentimentu a splaskly. Téměř jistě uvidíme, že se tak stane znovu.

#akcie #elektromobily #elektromobilita #automobilky #bublina #investovani #kryptomeny #GeneralMotors #horecka #akciovytrh 

Hodnocení: +63
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Též jsem našel spousty nepřesností a polopravd, samozřejmě kryptoměny nevlastním, dle mě je to jako ruleta... ale o tom že mají teoretický potenciál není pochyb, buď jako zlato 2.0 tak i jako prostředek směny, jako vše ostatní budou mít vždy jen takovou hodnotu jakou jim lidé přisuzují... 

    +3
    • díky za komentář :-) potenciál mají, stejně tak i elektromobily, jejich cena je v však dle mého momentálně zkrátka přemrštěná. Máte pravdu, že hodnotu prostředku směny určují lidé, kteří v něj mají důvěru a to je podle mě zatím problém (v minulosti se takhle platilo i mušle, inkové používali provázky z uzly a nechápali posedlost Španělů zlatem)...těch lidí zatím není mnoho (ač je o nich hodně slyšet). 

      +1
  • Doporučuji více nastudovat kryptoměny, to, co píšete, není úplná pravda. 

    +3
    • V čem přesně prosím? 

      +3
    • @milan "Pak tu máme kryptoměny, které opět letos bez jakéhokoliv zásadního důvodu a účelu nezadržitelně rostou."

      Nechci tu psát slohy, zmíním jen hlavní důvody: květnový halving, nekonečné tisknutí peněz - americké stimuly, ohromné zadlužování států, začátek dalšího býčího cyklu, instituce a miliardáří se přiznávají k držení a koupi kryptoměn. Jestli toto znamená bez důvodu, tak nevím.

      "zatím neexistuje cesta k širokému přijetí kryptoměn."

      Greshamův zákon. Platit bitcoinem je nyní iracionální. Je to uchovatel hodnoty. (Uchovatel je velmi slabé slovo, skoro až nepřesné.) 

      A zase ten blockchain, ohraná písnička. Začal bych třeba tady: https://www.youtube.com/watch?v=mQ936ej6Xso&t=1949s

      +4
    • díky za komenáře @martinDraha ... já váš názor samozřejmě respektuji, zpětně lze pohyby ceny aktiv poměrně jednoduše vysvětlit, ale bylo to tak zjevné i v době, kdy se tomu tak dělo? Byly to skutečně ty důvody k růstu, nebo za ním stály skutečně emoce? ...to jsou spíš řečnické otázka, už víme, že máme názor opačný a není na tom nic špatného.. díky za odkaz na video a pěkný den :-) 

      +2
    • @PatrikKudlacek zpetne lze jednoduse vysvetlit spoustu veci, protoze je k dispozici vice informaci. jen proto, ze v danou chvili nejsou zrejme duvody nejake aktivity nebo vysledku prece neznamena, ze ty duvody neexistuji.

      +4
    • @gryffth  Perfektne napsano ?

      0
  • Zdravím, opět jen malá poznámka - když vezmete plně decentralizovaný BTC tak ho nikdy  nemůžete srovnávat s plně centralizovanými měnami (jak FIAT tak elektronickými) - takto vždy budete srovnávat ? a ?. Krypto sám aktuálně vnímám, že je ve fázi hledání masivnějšího využití svého potenciálu, ovšem i tak za poslední 2 roky ušly obrovský kus cesty k adaptaci (zajímám se od 2018 a “přehodlil” jsem úspěšně celý poslední bearmarket). Bohužel nebo právě proto je největší adaptace v zemích s velkými problémy v ekonomice viz např. Venezuela... Aktuálně už i instituce využívají BTC a ETH jako paralelu ke zlatu. No a se slavnou elektromobilitou- až se někdo probere a zjistí jak obrovská je to slepá ulička (až se zavede povinně testování ne na co2 atd, ale celý životní cyklus vozidel, tak jsou elektromobily asi o 1/2 vyšší zátěž pro planetu než klasické, dnes již velice vyspělé, vozy se zážehovými jednotkami). Apropó, když se dnes tak cílí na ekologii a výrobci energií jsou jedněmi z nejvyšších “znečišťovatelů” tak jak to pasuje k těm “superčistým” elektromobilům??? Chtělo by to, aby lidstvo víc než všechny supertechnologie začalo spíš masivně využívat ZDRAVÝ SELSKÝ ROZUM...

     

     

    +2
    • @Andre81cz díky za komentář... mě zase napadají některé otázky ohledně BTC, ale pak bych tady opět strávil půl dne nikam nevedoucí konverzací a nemám na to bohužel čas. :-D Takže děkuji za váš pohled na věc a zdravý selský rozum bychom bezesporu používat měli :-))

      0
  • Bohužel tento článek o kryptoměnách je tak zavádějící, že by bylo lepší ho smazat. Už jen říkat dig. tokeny ripple je totální nesmysl. Nativní měna XRP je na XRP Ledgeru. Žádné tokeny ripple nejsou. 

    Pokud budete chtít, zašlu vám svoji knihu o XRP, abyste se dozvěděl jaké skutečné případy užití již existují pro toto digitální aktivum.

    +2
    • Diky za komentář. Klidne zašlete studiu z věrohodnych zdrojů se nebráním. (mail: patrikkudlacek@seznam.cz) 

      +1
  • “Jádro věci tkví v tom, že doposud nebyl představen přesvědčivý důkaz, že svět potřebuje digitální tokeny jako jsou bitcoin nebo ripple.” - osobne nesouhlasim. Jednou z nejvetsich vyhod bitcoinu je, ze mi je vlada, banky, FBI apod. nemuzou sebrat, kdyz se jim zachce. Pokud zkolabuje klasicka mena, porad muzu pouzit bitcoin jako platebni prostredek, jak se to stalo napr. v Zimbabwe. Dale pokud chci poslat velkou sumu penez pres pulku zemekoule, tak to bude dlouho trvat a banky nebo jine zprostredkovatele si nauctuji hromadu penez - s bitcoinem to mam za hodinku vyresene s minimalnim poplatkem. Myslim si, ze kryptomeny jako trh jsou stale jeste v plenkach a je potreba tomu dat cas. Chapu, ze pro konzervativni investory je trochu moc sledovat ty silene vykyvy nahoru/dolu, a pokud na to nekdo nema a nechce krypto drzet dalsich 10 let at se deje, co se deje, tak at’ do toho penize nedava :-)

    +2
    • Ty argumenty jsou naprosto v pořádku, přesto se obávám, že drtivé většině populace je dnes úplně jedno (navzdory tomu, co lidé říkají), jak je na tom fiat měna, nebo že jim peníze může sebrat stát. Každopádně souhlasím s tím, že ten vývoj chce čas, hodně času, abychom byli moudřejší.

      +4
    • @gryffth díky za komentář.. souhlasím s @milan  ...a doplnil bych, že bych chtěl vidět, jaká část populace Zimbabwe mohla využít bitcoin jako platební prostředek, když došlo ke kolapsu místní měny. 

      "Jednou z nejvetsich vyhod bitcoinu je, ze mi je vlada, banky, FBI apod. nemuzou sebrat, kdyz se jim zachce." - k tomuhle můžu dodat pouze to, že stále věřím na nějaký právní systém a rovnost před zákonem. 

       

      +2
    • @PatrikKudlacek Líbí se mi, jak korektně odpovídáte na ty stejné (10+ let) argumenty ohledně kryptoměn. :-) Držím Vám palce, já už nemám sílu poslouchat, že někde v Zimbabwe používají Bitcoin :-D 

      0
    • @BinosCZ díky :-) ...těch zemí, ke kterým můžeme vzhlížet bude určitě více :-D 

      +1
  • V dnešní době bitcoin kupují i velké instituce a každopádně má obrovský potenciál růstu

    +1
    • když budu mluvit obecně, je také důležité, za jakou cenu dané aktivu kupujete...jeho cena může být v budoucnu vyšší, pokud ale bude za 5 let na 20 tisících dolarech, protože nyní splaskne bublina a bude se zase 5 let vracet na nynější hodnoty, jako dobrá investice mi to nepřijde...pouze osobní názor, díky za komentář... 

      +1
  • je uzasne jak vetsina se zene za vidinou jeste vetsiho zhodnoceni a vetsi nafouknuti bubliny a vsem preji aby prodali, nez se zjisti opravdova hodnota,mne osobne elekro auta nezajimaji a krypto take ne uz jsou za polovinou cyklu a velci hraci uz mysli na exitovou strategii 

    0
    • díky za komentář :-)) nikomu nic špatného samozřejmě také nepřeju... občas ale chamtivost zvítězí nad zdravým rozumem... 

      0