Volatilita je neoddělitelnou charakteristikou finančních trhů, letošek je však extrém. Březnový propad amerického akciového trhu o 30 %, který byl následně vykompenzován během 5 měsíců – přibližně dekáda cenových výkyvů napěchovaná do období 6 měsíců. Stejně tak trojciferný růst řady kryptoměn není nic, na co by byli investoři v předchozích dvou letech zvyklí.
Investoři nejprve přehnali svou reakci na pandemii, která zachvátila svět, a nyní se zdá, že naopak vykazují známky přehnané horlivosti v reakci na pozitivní výsledky vakcín. I když se ekonomická aktivita ve Spojených státech ani zdaleka nepodobá úrovním před rokem, nejvíce obchodovaný americký akciový trh dosahuje nových maxim a akcie ve vybraných průmyslových odvětvích připisují trojciferné meziroční zisky.
Bez ohledu na to, jak dobře nebo špatně si trhy vedou, v téměř každém okamžiku je na trzích nafouknutá alespoň jedna bublina, která pouze čeká na splasknutí v tu nejméně vhodnou dobu. Po horečce, kterou vyvolaly pozitivní výsledky testování některých anti-covidových vakcín, se nyní skloňují především dvě nafouknuté nebezpečné bubliny, které čekají na svou implozi.
Elektrická vozidla
Jedním z odvětví na akciovém trhu, které vykazuje podle řady profesionálních investorů mimořádně vysokou úroveň iracionality, jsou elektrická vozidla.
Investiční teze vedoucí k nákupu EV akcií je snadno pochopitelná a obecně dává smysl. Protože se většina rozvinutých zemí zaměřuje na snižování své uhlíkové stopy, staly se elektromobily budoucností automobilového průmyslu. Nejde ani tak o to, zda naše dálnice ovládnou elektromobily, ale jednoduše o to, kdy k tomu může dojít. Přesto jsme svědky raketového růstu akcií Tesla o 600 % a NIO více než 1 000 % (po korekci ceny v posledních dnech).
Sám jsem tady v nedávné době o NIU psal, kdy jsem se extra negativně nevyjadřoval, ale s chladnou hlavou si říkám: „Není ten více než 1 000 % růst v letošním roce přeci jenom moc?“ Názor si musí udělat každý sám, ale minimálně za kritickou úvahu tento růst stojí. Při bližším pohledu jsem se raději rozhodl dát o NIA ruce pryč, ačkoliv se mnou nemusí řada investorů souhlasit.

Je nepochybné, že Tesla a NIO budou schopny rozšířit svou výrobu. Ale ocenění Tesly na úrovni 560 milionů dolarů a 60 miliardová valuace NIA? Není to přehnané? Příklad Microsoftu je varováním. Po splasknutí dotcom bubliny trvalo 18 let, než se akcie vrátily na své předkrizové hodnoty.
Asi už nemá smysl více rozmazávat, že Tesla doposud dosahovala zisku především díky prodeji emisních povolenek dalším výrobcům automobilů. NIO pak na černá čísla ve svých výkazech doposud čeká. I když před sebou mají obě společnosti světlou budoucnost, právě jejich ocenění je problémem, který by měl dělat vrásky na čele nejednomu investorovi.
Tržní kapitalizace Tesly je nyní vyšší než součet hodnot General Motors, #Toyota, #Volkswagen, #Honda, #Nissan, #Ferrari a #Fiat dohromady, ale letos vyprodukuje pouze 500 000 elektromobilů. Valuace NIO je pak aktuálně srovnatelná s General Motors, a to navzdory tomu, že #NIO prodalo za posledních 6 měsíců pouze 22 500 svých prémiových SUV. Čísla, která zkrátka racionálnímu investorovi nedávají moc smysl.
Stejně jako jiní průkopníci nových trendů, i výrobci elektromobilů pravděpodobně budou čelit překážkám v rozšiřování výroby a budou bojovat s konkurencí, protože se bude každá automobilka pod sluncem snažit spolupodílet na tomto megatrendu.
Akcie výrobce elektromobilů budou bezesporu z dlouhodobého hlediska vítězi akciových závodů – podobně jako v minulosti některé z internetových akcií, ne však dříve, než splaskne bublina těchto absurdních ocenění.
Kryptoměny
Pak tu máme kryptoměny, které opět letos bez jakéhokoliv zásadního důvodu a účelu nezadržitelně rostou.
Od začátku roku největší trojka kryptoměn #bitcoin (165 %), #ethereum (321 %) a #ripple (216 %), připisuje trojciferné zisky. I když je možné, že objem digitálních plateb prudce narůstá, kvůli obavám z využívání fyzické hotovosti během pandemie, případně obavy z inflace, je mnohem pravděpodobnější, že monstrózní růst na kryptoměnách způsobili krátkodobí obchodníci svými spekulacemi, kteří jsou řízeni především emocemi.
Jedním z největších problémů kryptoměn je to, že jim stále chybí širší využití. Většina z digitálních tokenů je vázána na svůj základní blockchain a stále je pouze velmi málo podniků ochotno akceptovat digitální tokeny jako formu platby. (Česká republika je v tomto směru poměrně průkopníkem.)

Vezměte si bitcoin a jeho aktuální tržní kapitalizaci – 350 miliard dolarů. Přibližně 60 % bitcoinů drží dlouhodobě investoři, kteří nemají žádnou touhu dát tyto tokeny do oběhu. Pro každodenní transakce by tak mohly sloužit bitcoiny v hodnotě 140 miliard dolarů. Těchto 140 miliard dolarů může vypadat jako ohromné číslo, v porovnání s globálním hrubým domácím produktem se však jedná o přibližně 0,18 %. Na základě praktické využitelnosti, tak zatím neexistuje cesta k širokému přijetí kryptoměn.
Dalším problémem je, že kryptoměnoví investoři vkládají své naděje do digitálních tokenů, když je to vlastně technologie - #blockchain, kterou charakterizuje skutečný potenciál. Řada známých společností pracuje na svém vlastním blockchainovém řešení, z nichž některé z nich mohou fungovat bez tokenu nebo dokonce s fiat měnou.
Jádro věci tkví v tom, že doposud nebyl představen přesvědčivý důkaz, že svět potřebuje digitální tokeny jako jsou bitcoin nebo ripple. Už jsme jednou sledovali, jak kryptoměny vyrostly na základě sentimentu a splaskly. Téměř jistě uvidíme, že se tak stane znovu.
#akcie #elektromobily #elektromobilita #automobilky #bublina #investovani #kryptomeny #GeneralMotors #horecka #akciovytrh