29.11.2020 6 minut čtení

3 akcie, které masivně nakupují největší světové fondy. Inspirujte se také!

Největší světové fondy přikupovaly do svých portfolií během 3. čtvrtletí letošního roku možná trochu překvapivé akciové tituly. Mohou být trefou do černého?

Do poloviny listopadu musely fondy, jejichž velikost přesahuje hodnotu 100 milionů dolarů, podat formulář 13F u americké Komise pro cenné papíry (SEC). Tento formulář poskytuje jistý náhled na to, jak se chovali nejbystřejší správci peněz v posledním uzavřeném čtvrtletí. I když je poskytnutý náhled na portfolia cca 2 měsíce starý, stále poskytuje neocenitelné informace pro investiční komunitu o tom, co dělají nejúspěšnější investoři na světě.

Mezi nejvíce nakupovanými akciemi vynikají 3 obzvláště oblíbené, které jsou možná i trochu překvapivým výsledkem chování největších investičních profesionálů.

Aurora Cannabis (NYSE: ACB)

Během třetího čtvrtletí vzrostl celkový počet akcií v držení institucionálních investorů o 27,2 % na 16,81 milionu. Jedná se o poměrně překvapivou informaci, vezmeme-li v úvahu, že Aurora Cannabis přišla za posledních 19 měsíců o více než 90 % své hodnoty.

Jedná se o marihuanové akcie, které dlouhodobě bojují s nedostatkem peněz na svou činnost. S minimálním přístupem k úvěrovému financování byla primárním zdrojem financování provozu společnosti emitace akcií. #Aurora jenom od dubna 2019 nabídla na akciovém trhu nové akcie v hodnotě 650 milionů dolarů a nedávno představenstvo schválilo další emisi ve výši půl miliardy dolarů. Akcionáři se jinými slovy topí v nových akciích, které ředí hodnotu těch stávajících.

Vedle obav o hotovost pohřbil Auroru také bývalý manažerský tým vlnou špatných obchodů. Jeden příklad za všechny? Akvizice společnosti MedReleaf v červenci 2018 v hodnotě 2,64 miliardy dolarů je možná nejhorším obchodem všech dob. Očekávalo se, že díky akvizici bude schopná Aurora produkovat o 140 000 kilogramů marihuany více, výsledkem však byla produkce ve výši 28 000 kg, poté co musela Aurora uzavřít a odprodat některá z původních zařízení MedReleaf.

Co je však možná ještě horší, výkonní ředitelé Aurory si v loňském fiskálním roce zvýšili platy a obdrželi bonusy, poté, co společnost zaznamenala ztrátu 3,3 miliardy dolarů a neustále prodávali akcie za účelem získání kapitálu. Těžko říct, co vidí největší správci fondů v Auroře, ale jejich kroky bych raději nenásledoval.

Hodnota akcií #ACB za poslední rok. | zdroj: finance.yahoo.com

Eastman Kodak (NYSE: KODK)

Další šlápnutí vedle? Největší světové fondy nakupovali ve velkém i akcie #Kodak, když ve 3. čtvrtletí došlo k nárůstu jejich pozic o 44,1 % na 15,53 milionu akcií. Existují přitom minimálně dva důvody, proč je nárůst zájmu o tuto společnost obzvláště znepokojivý.

V prvé řadě je Eastman Kodak, který vidíme dnes, pouhým stínem svého bývalého já. I když název Kodak stále vyvolává příjemné vzpomínky na kdysi dominantní značku v oblasti fotoaparátů, nostalgie vám žádné účty nezaplatí. Tržby Kodaku klesají nepřetržitě už 14 let a existuje dobrá šance, že v roce 2020 zaokrouhlí toto číslo na 15.

Oznámené hospodářské výsledky za Q3 letošního roku odhalily tržby ve výši 249 milionů dolarů, což je opět pokles oproti loňským 313 milionům. Všechny tři hlavní provozní segmenty (tradiční tisk, digitální tisk a materiály a chemikálie) dosáhly dvouciferného procentního poklesu prodeje.

Druhým problémem je důvod, proč byl #Kodak v posledních měsících tak populární. Na konci července společnost oznámila, že jí byla poskytnuta vládní půjčka ve výši 765 milionů dolarů na vývoj farmaceutických přísad, které by se využívaly při výrobě generických léků, vyplacení půjčky ale nakonec bylo pozastaveno. Někteří z vedoucích pracovníků Kodak, včetně generálního ředitele, získali opce na akcie den před oznámením o půjčce. Tito lidé přitom věděli o oznámení zhruba týden před jeho zveřejněním, náležitě na něm vydělali, a právě proto je nyní Kodak cílem vyšetřování SEC, které zkoumá údajný Insider trading.

Proč manažeři fondů nakupovali společnost se selhávajícím obchodním modelem, kterou vyšetřuje SEC, tak je opravdu záhadou.

Hodnota akcií #KODK za poslední rok. | zdroj: finance.yahoo.com

NIO (NYSE: NIO)

Na rozdíl od dvou předcházejících společností, jejichž nákupy hlava nebere, může být právě #NIO společností, jejíž nákup může dávat smysl. Ve třetím čtvrtletí zvýšili největší správci peněz své podíly v čínské elektromobilce o 11,4 % (o 46 milionů akcií), přičemž nakupoval zejména gigant #BlackRock, který zvýšil svůj podíl o více než 10,6 milionu akcií.

Poté, co jsme sledovali od léta 2010 nevídaný růst Tesly o více než 11 000 %, investoři nyní houfně investují i do čínského výrobce elektrických SUV. Čína patří mezi nejlukrativnější trhy s automobily na světě a investoři byly za své investice doposud štědře odměněni, vždyť akcie NIO od začátku roku posílily o více než 1 200 %.

Svůj pohled na automobilku NIO přidává i analytik ze společnosti @colosseum_as, Petr Lajsek: „Čínská automobilka NIO od svého vstupu na burzu příliš investorů nenadchla. Společnost se sice mohla pochlubit poměrně zajímavě rostoucími tržbami, ztráty však rostly podobným tempem. NIO navíc působí pouze v Číně. V letošním roce se však akciím společnosti neskutečně dařilo – od začátku roku posílily o více než 1 200 %. Takový růst se prakticky nevidí. Hlavním důvodem byly pozitivní zprávy ohledně rostoucích prodejů po koronaviru a zajištění financování od čínské vlády. Jako důvod nebývalého růstu vidím i šílenství investorů kolem automobilky Tesla. Investoři hledají na trzích “další Teslu” a někteří tak vsadili právě na NIO. V současnosti se tak akcie společnosti mohou zdát poměrně předražené a investoři mohou očekávat poměrně vysokou volatilitu. Z dlouhodobého pohledu však čínští výrobci EV mohou dávat smysl – Čína chce do 5 let zvýšit podíl elektromobilů na celém trhu na 25 %. Jen pro srovnání byl jejich podíl v loňském roce kolem 5 %. Prostoru tak na čínském trhu bude více než dost – jen letos by se zde mělo prodat přes 1,1 milionu elektromobilů. Automobilce NIO by rozhodně prospěla i expanze na trh v Severní Americe a Evropě.“

Ze tří akcií, které manažeři velkých světových fondů nakupovali ve třetím čtvrtletí nejvíce, tak pouze NIO vypadá jako jediná společnost s dlouhodobými, jasnými a pozitivními vyhlídkami, uvažujete o investici? Nebo už snad máte zainvestováno?

Hodnota akcií #NIO za poslední rok. | zdroj: finance.yahoo.com

#akcie #americkeakcie #investovani #cinskeakcie #akciovytrh #portfoliomanazeri #fondy #marihuanoveakcie #AuroraCanabis #elektromobily #elektromobilita

Hodnocení: +43
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • ACB je velmi volatilní a je super na spekulaci. Ja jsem ji uz dvakrát otočil se ziskem 40 a 20%. 

  +2
 • Určitě se NIO podívám. 🙂

  0
  • 🙌 mně dost ujel vlak s Teslou jenom proto, že jsem tři poslouchal, že je předražená. takže o NIU taky uvažuji... 

   0
  • @PatrikKudlacek během června a července jsem se nenechal zastrašit všemi predikcemi a 3x jsem prikupoval teslu. Dnes jsem na ni 180%+. Co se tyce NIO, tak me (jako cloveka z automotive) zaujala vize vymeny kompatibilnich baterek na ”benzinovych” stanicich. Tohle je jedina mozna funkcni alternativa ke spalovacim motorum. Investoval jsem jednorazove v cervenci a dneska jsem 300%+. Stale si ale myslim, ze na NIO je spravna doba. Stale jsou akcie za peknou cenu a mam v planu dal prikupovat. NIO je v Cine defacto nejlepsi, ale z nejakeho duvodu cinska vlada hodne nadrzuje Tesle (zdroj od Cinskeho dodavatele). Uprednostnuji Teslu pred vlastnimi automobilkami (a to ma vlada, pokud se nepletu, 50% podil za kazde cinske firmy). 

   +1
  • @pivis15 díky za postřehy. :-)) tak nadržování Tesle zní zvláště...ale jinak za mě vypadá NIO opravdu zajímavě, ještě se ale vrhnu více do studia, než se rozhodnu pro nějakou investici... 

   +1
  • @pivis15 Taky děkuji za info. :) Výměna baterek je zajímavá myšlenka, ale vzhledem ke své hmotnosti na to bude potřeba asi celá technologie..?

   0
  • @pivis15 O té výměně baterií místo nabíjení už jsem slyšel, tuším to zvažoval i jiný EV výrobce. Akorát si to v praxi moc neumím představit, posun technologie baterií k rychlejšímu nabíjení mi přijde jako reálnější resp. dříve dosažitelný způsob.

   0
  • @DavidFenderl Ono by to zas tak těžké být nemělo. Již od prvopočátku jsou baterky v podlaze, což je výhoda právě pro zamýšlené "přecvaknutí". V praxi byste mohl přijet na "benzínku", přijede Franta s vozíkem pod auto, vycvakne vybitou baterii, přijede s druhým vozíkem, nacvakne nabitou, zaplatíte a jedete. Přesně na tento způsob již NIO funguje (v zjednodušeném slova smyslu). Bohužel, to by znamenalo třeba 5-8 typů kompatibilních baterek skrze všechny značky a jelikož se nedokážeme dohodnout ani ve VW koncernu, na mnohem jednodušších věcech, tak je to bohužel asi globální utopie. Odpadá tím zdlouhavé čekání na to, než se před Vámi nabijí další 3 auta za cca 3 hodiny... (šílená představa např. letního cestování do Chorvatska) Z 8 hodinové cesty se stává dobrodružství na 2 dny. NIO to má momentálně síť těchto stanic na jedné z Čínských dálnic (cca na 5 000km), kde by to mělo fungovat tak, jak jsem se výše pokusil vysvětlit. Nehledě na to si já osobně myslím, že kdyby auta nejezdila na naftu a benzín, tak nebude litr paliva stát 30Kč, ale třeba 5Kč. S tím nás čeká také zdražení 1 kWh elektriky, kterou budeme "tankovat" do EV, ale to je zase na úplně jinou debatu 😊.

   +2
  • @pivis15 Děkuji za vyčerpávající odpověď. :) No vidíte to, co pak s produkcí ropy. Možná to pak bude pro někoho příležitost si pořídit nějaký americký vůz a nebude muset koukat na spotřebu. :D

   0
  • @PatrikKudlacek Uvítal bych, kdybyste ukázal, jak takovou akcii "studujete" před tím, než vstoupíte do obchodu :)

   0
  • @CranyCrane přeci vám nebudu kompletně prozrazovat těžce nastudované know-how 😉 ...myslím, že by i Buffett souhlasil s tím, že se vyplatí číst ty správné knihy, které vám dají teoretický základ, a pak finační výkazy jednotlivých spolenčostí... 

   +2