01.12.2020 5 minut čtení

Chcete investovat do revoluce elektrických vozů? Tato jediná akcie není v bublině a vyplatí se koupit

Jsou dnes akcie spjaté se společnostmi vyvíjejícími a vyrábějícími elektromobily v bublině? Dost možná ano. V případě této automobilky chystající masivní investici do tohoto sektoru to však ani dnes stále není pravda.

Akcie Tesly již letos přidaly až 600 % a vytlačily tržní valuaci Muskovy společnosti nad 550 miliard dolarů. To je 20násobek jejich ročních prodejů a 35násobek účetní hodnoty. Tesla už je dnes oficiálně zisková, ale z velké části jen díky prodeji emisních kreditů. A P/E rating této akcie je tak absurdní, že ani nemá smysl jej zmiňovat.

Ano, Tesla už dnes dělá víc než jen vyrábí automobily. A okolo této firmy se nepochybně vytvořil jistý kult loajálních podporovatelů Elona i elektrického motoru jakožto pohonu budoucnosti. V důsledku je to však stále spíš automobilka než technologická společnost. Je vynášena do nebe jako nový Google, ale přitom bychom ji reálně měli srovnávat spíš se společnostmi jako je Ford.

Elektromobily a euforie okolo akcií firem, jež je produkují a mají s nimi ambiciózní plány, se už však zdaleka netočí okolo Tesly. 

Čínský EV startup NIO má dnes hodnotu přes 70 miliard dolarů i přesto, že v letošním 3. kvartálu zákazníkům dodal jen něco málo přes 12 000 vozů. I taková Nikola má stále valuaci přes 10 miliard dolarů, byť byla letos obviněna z podvodu, přišla o svého zakladatele a CEO a doposud nevykázala na příjmech ani jediný dolar. A v neposlední řadě je tady společnost Workhorse chystající výrobu svých elektrických pickupů a dodávek. Akcie této automobilky letos opustily oblast penny stocks, když vystřelily o 800 %. Dnes mají hodnotu přes 3 miliard dolarů, i když Workhorse plánuje v roce 2021 vyrobit jen 1800 vozidel.

Pokud tomuto stavu EV akcií nesmíme říkat bublina, pak upřímně netuším, čemu ano. A byť stále existuje maličká šance, že elektromobily dokáží extrémní rychlostí fundamentálně, revolučně a zcela od základů změnit ekonomiku na kapitál náročného, cyklického a nemilosrdně konkurenčního trhu s automobily, vsázet na to nemá s investicí nic společného - jde spíš o silně rizikovou a euforií zabarvenou střelbu od boku. Rozhodně existuje mnohem větší šance, že když dnes kteroukoli z výše zmíněných firem nakoupíte, nakonec o peníze přijdete.

EV akcie, kterou ve skutečnosti dává smysl koupit?

Jestliže dnes mermomocí chcete investovat do potenciálu elektrických automobilů, ale odmítáte svůj kapitál vystavit riziku splasknutí masivní bubliny, na trhu dnes stále existuje zajímavá alternativa: General Motors (GM). Americký automobilový gigant letos oznámil, že má během následujících pěti let v plánu nalít do vývoje svých elektrických a autonomních vozidel celkem 27 miliard dolarů. A pokud svůj představený plán dodrží, vypadá to, že spíš než předbíhat budou v řádu let všichni výrazně mladší a výrazně menší EV konkurenti mít co dělat, aby se udrželi aspoň někde v závěsu.

GM má v plánu do roku 2025 na globální trh vypustit celkem 30 nových elektrických vozidel. Všechny hlavní značky koncernu - Cadiallac, GMC, Chevrolet a Buick - budou mít v nabídce elektrické modely a GM slibuje, že jeho nabídka bude obsahovat modely ve všech hlavních cenových kategoriích.

Celý tento plán pojí jedna klíčová technologie - technologie baterií zvaná Ultium. Koncernu se již podařilo dosáhnout 40% snížení nákladů na výrobu svých baterií ve srovnání s těmi, které před pár lety představil ve svém modelu Chevrolet Bolt EV. GM očekává, že nová generace Ultium baterií, kterou chce do svých vozů začít montovat do poloviny této dekády, nabídne oproti dnešku dvojnásobnou energetickou hustotou při dalším 50% snížení výrobních nákladů.

Kromě masivního nalévání zdrojů do elektrických vozidel je však GM v další klíčové kategorii - asistenční systémy pro řidiče - dokonce před konkurencí možná i trochu popředu. Letos v říjnu americká nezisková spotřebitelská organizace zabývající se objektivním testováním produktů Consumer Reports došla k závěru, že systém Super Cruise od GM je nejlepším ze všech 17 podobných systémů (včetně toho od Tesly), jež byly v rámci automobilů dostupných na americkém trhu testovány.

Byť do nebe vynášený autopilot od Tesly získal vysoké skóre v dostupných schopnostech a výkonnosti, Tesla vůči GM silně ztratila v ostatních oblastech, jako je udržení pozornosti řidiče, jasná signalizace řidiči, kdy je bezpečné systém použít či ve způsobu, jakým si systém poradí s krizovou situací, kdy řidič na jeho jakékoliv podněty či výzvy z nějakého důvodu nereaguje.

A na závěr ještě jeden podstatný detail: General Motors je dnes ziskovou automobilkou, zatímco všechny menší EV společnosti pálí doslova hory hotovosti a ještě zatraceně dlouho to budou muset dělat, protože automobilový průmysl vážně není žádná laciná záležitost. GM v posledním kvartále vyprodukovalo příjmy ve výši 35,5 miliard dolarů a čistý zisk přesahující 4 miliardy dolarů. Akcie koncernu již letos dokázaly od jarního výprodejního dna ztrojnásobit svou hodnotu, avšak i přesto se dnes obchodují za méně než 10násobek odhadovaných celoročních příjmů a méně než 8násobek odhadovaných příjmů pro příští rok.

Letošní vývoj akcií GM

Hledáte-li vzrůšo ve stylu kasina, zascrollujte si zpět nahoru a vyberte si jednu z předražených EV akcií, jež jsou dnes miláčky medií. Hledáte-li ale spíš investici, GM letos jak media, tak euforický dav Muskovců úspěšně ignorují, takže nabízí mnohem levnější pořizovací cenu a paradoxně do příštích let i mnohem uvěřitelnější plán expanze v rámci EV sektoru.

#invetovani #akcie #ev #elektromobily #bublina #trznivaluace #tesla #nio #nikola #workhorse #generalmotors #koncern #expanze #ziskovost #analyza #vyhled #baterie

Hodnocení: +55
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Dobrý den, musím nesouhlasit s pár věcmi..Například to že GM 1.června 2009 vyhlásila bankrot a akcionáři (většina) odešla s par centy za akcii..Mezitím po krizi i během ní se dařilo naopak čínským automobilkám nejlépe na tom byla Toyota..Pak i ostatní z Asie třeba hyunday a Kia...Přirovnávat Teslu k Fordu může opravdu jen neznalí člověk promiňte..A taky říct o Tesle že je to spíše automobilka než technologická firma mi přijde taky blbé..Teslu bych podle mého názoru bral více jako Technologickou, energetickou (z obnovitelných zdrojů) a možná na 3 místem jako automobilku..Její hlavní věc je FSD a zdokonalující se každým najetým km od majitele Tesly..Proto taky cena autopilota stále roste..A bohužel FSD se nejlépe testuje na autě v provozu, s autem bez emisi je to ještě lepší..Další věci co nepatří pod akcie Tesly, ale možná ji do toho někteří započítavají je např SpaceX (Ano už ho to tady přestalo bavit a chce se vrátit na svou rodnou planetu), Neuralink, Starlink , Hypperloop a další věci co už nejsou tak velké.. Taky je už pár vidií kde mluví o elektrickém sonickém letadlu/stíhačce s vertikálním vzletem i přistáním..Žádné ranveje není potřeba, nebude odkázaný na cenu ropy, a plánuje ho předvést do 3-4 let..Tady tohle už by byla pro klasické zadlužené airolinky poslední hřebíček do rakve, jelikož z dluhu které by normálně splacéy 70 let, si nemůžou investovat do novych technologii jako triskové nebo elektrické motory..Možná taky proto Buffet odprodal všechny airolinky a říkal že už v nich nevidí budoucnost..Omlouvámse za chyby píšu to v práci na rychlo..A s těmi emisními kredity buď je chytrý on že jim to prodává a jeho gigafaktory mají tak nízké emise, nebo jsou hloupé firmy které neinvestovali do snížení emisi u svých firem a pak aby mohli vyrábět více tak si je musí kupovat..Přeji pěkný den 🙂 

  +1
 • Sakra, když koukám na graf za celou historii GM, už si toho asi pár investorů všimlo... každopádně vypadá GM velmi zajímavě 😎

  +1
  • Já GM zakoupil 14.8. a od té doby mám +56%... Velmi úspěšná akcie... :-)

   +6
  • GM je krachujuca automobilka. Budú šťastní keď sa vôbec dostanú do roku 2025, nie ešte splnia nejaké plány.... A každý kto pozná ich aktuálny management, tak ani nerozmýšľa že by zainvestoval čo i len dolár. Plus keď si pozorne pozriete čo Consumer Reports hodnotili, tak to nemá žiadny súvis s FSD. Človek má z toho pocit že ten nemožný manažment siaha už po slamke a platí si takéto trápne promo... Áno, kedysi ti bola veľmi rozumná investícia. No časy sa menia. A kto sa neadaptuje, neprežije.

   +1
  • @Stan1000 👍 @PatrikKudlacek Stojí za bližší pohled... jestli ti teda nevadí, že si u mě prý zaplatili tohle trapné promo. 🤔

   +2
  • @tomasdurcak Já tě vůbec neznám, píši za sebe a za svou investici do GM... :-) Nenech se tím rozhodit... Ale jinak ať si každý investuje podle svého uvážení...  Já pracuji s aktuálním nerozděleným výnosem +15,99%, tak to snad tak špatně nedělám... :-)

   +2
  • @Stan1000 Ne ta druhá část komentáře patřila Patrikovi, kterému se GM zdá zajímavé, tak jenom aby si nezapomněl přečíst i Martinův názor. Vám patřil ten palec nahoru za očividně dobře načasovaný nákup. 😉

   0
  • @tomasdurcak neboj, já jsem ten komentář pochopil 😁. Já věřím, že @martinBrecska našel nějaký bezpečnější přístav pro své peníze... 

   0
  • @tomasdurcak nie promo u vás, ale u Consumer Reports :)

   0
  • @Stan1000 Hlavně GM nesplést s GME :-D

   +3
  • @vaclavpe To by bylo záhodno. 😅

   0
  • @tomasdurcak 😂😂 to se snad němůže nikomu stát

   0
 • $WKHS je teď dost dole, nebyla by to vhodná chvíle pro vstup?

  0
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
9 minut
6 minut
12 minut
3 minuty
4 minuty
8 minut
6 minut
3 minuty
6 minut
7 minut
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
9 minut
6 minut
12 minut
3 minuty
4 minuty
8 minut
6 minut
3 minuty
6 minut
7 minut