18.11.2020 5 minut čtení

Chcete dosáhnout nadprůměrného zhodnocení vašich investic? Stačí se zaměřit na jedinou věc

Hledáte-li investice, které dlouhodobě překonávají trh, zaměřte se na jedno kritérium, které řada lidí opomíjí. Co mají společného Apple, Amazon, Google nebo Mercedes-Benz?

Mnoho investorů opomíjí při svých úvahách hodnotu značky dané společnosti, a to může být chybou, protože silná značka představuje zásadní konkurenční výhodu, která přináší akciím těchto firem zhodnocení dlouhodobě překonávající tržní průměry.

Na první pohled zanedbatelná výhoda dává společnostem možnost naceňovat své produkty a služby mnohem výše než konkurence. Proč jsou telefony #Apple nebo automobily #Mercedes dražší než srovnatelné produkty konkurence? Samozřejmě, zpravidla se jedná o špičkové produkty. Díky tomu, že jsou tyto značky známé od Pekingu, přes Bombaj až po Edmonton, si však mohou tyto společnosti dovolit přitlačit na cenu. To jim přináší vyšší marži a přirozeně vyšší zisk. A co by mělo vést k růstu hodnoty akcie? Z dlouhodobého hlediska to je především růst ziskovosti.

Zamyslete se nad tím, jak to máte se značkami vy

Představte si, že můžete letět za stejnou cenu s Prahy do Dubaje s Emirates Airlines nebo Smartwings. Kterou společnost si pro svůj let vyberete? Pravděpodobně sáhnete po Emirates a proč? Nejspíš proto, že je Emirates (ač zahraniční aerolinka) v ČR podobně známá jako Smartwings a obecně se o ní ví, že nabízí mnohem lepší služby – to je síla její značky v praxi.

Kdo z vás využívá internetových platebních systémů, máte peněženku u Pay Palu nebo u Venmo. Vsadím se, že to bude spíše #PayPal, ačkoliv i Venmo patří této společnosti, Pay Pal je známější, důvěryhodnější, a proto ho bude řada lidí upřednostňovat.

Nebo si představte, že chcete vlastnit a provozovat restauraci (takových představ možná letos ubylo, ale to nevadí). Můžete si otevřít vlastní skromný podnik, nebo si koupit franšízu. Jedna možnost nemusí být nutně lepší než ta druhá, ale franšíza nabízí výhodu známé značky. Ať už je daná značka v očích zákazníků dobrá nebo špatná, spotřebitelé ji budou znát a budou na ni mít názor. Když se někde otevře McDonald’s lidé okamžitě ví, jaké jídlo se tam prodává a co si o něm myslí. Mnoho z lidí bude fanoušky této značky a stanou se okamžitě pravidelnými zákazníky.

A jen tak mimochodem, na jakém telefonu čtete tento článek? Bude to spíše Apple, #Samsung nebo #Huawei než Zopo nebo #Xiaomi.  

Společnosti bez silných značek mohou samozřejmě také uspět, ale musí se mnohem více snažit, aby získali pozornost spotřebitelů. Společnosti se silnými značkami mezitím už generují slušné tržby a navíc si za srovnatelné produkty mohou účtovat vyšší ceny, protože lidé si bez problémů připlatí za značky, které znají. Například i spoustu #bluechip společností charakterizuje silná značka, která jim právě dopomohla dosáhnout statusu bluechip #akcie.

Jaké jsou tedy nejcennější světové značky?

Pokud jsem vás už přesvědčil, že je dobrý nápad respektovat sílu značky, pak není problém najít aktuální seznam nejhodnotnějších značek a zaměřit se právě na společnosti, které jsou na jeho vrcholu. Níže v tabulce můžete vidět aktuálně sestavený žebříček nejcennějších značek, který je také dostupný na stránce Interbrand.

 

Výše uvedený seznam jasně ukazuje, že skvělé společnosti charakterizuje i skvělá značka. Zaměření se na skvělé značky tak může vést k překonání tržních výsledků. #Apple, #Amazon, #Microsoft a #Google patří mezi společnosti s nejvyšší tržní kapitalizací a není to náhoda. Studie Gregora Dorfleitnera, Felixe Rößleho a Kathrin Lesserové z roku 2019 s názvem: „The financial performance of the most valuable brands: A global empirical investigation“ odhaluje, že nejcennější značky překonávaly průměr trhu v celém období od začátku roku 2000 do června 2018 za jakýchkoliv tržních podmínek.

Stojí za to si občas prohlédnout takové seznamy nejcennějších značek světa, abyste zjistili, jak je na tom daný titulu z tohoto hlediska. Všimnete si také, že se hodnota značky v průběhu času mění. Žebříček Interbrand ukázal, že hodnota značky Amazon meziročně prudce stoupla o 60 %, zatímco Apple poskočil o 38 %. Hodnota značky Google pak například o procento klesla.

Hodnota značky může stoupat nebo klesat díky tomu, jak jsou přijaty nové produkty či služby dané společnosti a jak dobře si společnost vede ve srovnání s konkurencí. Samozřejmě by nikdy neměla být jedinou metrikou, o kterou budete své hodnocení společnosti opírat. Jak nám ale ukazuje dlouholetá studie, silná značka je poměrně stabilním základem pro dlouhodobý a nadprůměrný růst společnosti.

#akciovytrh #investovani #vynos #nadprumernyvynos #navratnost #znacka #znacky #brand #investicniprilezitost #rust #zhodnoceni

Hodnocení: +30
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.