Buffettův dlouhodobý a zcela chladný přístup k investování během posledních 55 let udělal z akcionářů jeho společnosti velmi spokojené lidi. Průměrné roční složené úročení akcií Berkshire za tuto dobu odpovídá 20,3 %, což je více než dvojnásobek průměrného ročního zhodnocení indexu S&P 500 za posledních 55 let (10 %), a to i včetně reinvestování dividend.
Řada investorů proto již léta Buffetta a jeho tým bedlivě sleduje a zejména v letošní turbulentní době nepochybně očekávali, že jim Věštec z Omahy dokáže do emocemi, euforií a zprávami řízených trhů vnést aspoň trochu stability. Jenže letošní změny v portfoliu Berkshire Hathaway mají do tradičního Buffettova portfolia zatraceně daleko. Skoro jako by se jeho managementem už sám Buffett na každodenní bázi ani nezabýval. ?
Berkshire letos prodává jako divá
Krátce po ukončení pondělní seance 16. listopadu Berkshire podala Komisi pro kontrolu cenných papírů (SEC) svůj formulář 13F. Jde o kvartálně podávaný dokument, který musí SEC povinně co 3 měsíce předkládat každá americká společnost, jež spravuje aktiva v hodnotě přes 100 milionů dolarů. Je to tedy vzácná možnost podívat se "pod ruce" americkým byznysovým gigantům a mimo jiné zjistit, jak vypadala na konci posledního kvartálu investiční portfolia velkých jmen (v tomto případě 30. září 2020).
Historicky jste se v 13F od Berkshire mohli najít víceméně to samé: jen malé množství nově otevřených pozic, přidaných akcií, snížených pozic či kompletních výprodejů pozic. V letošním roce jsou však pohyby v Buffettově portfoliu vskutku bezprecedentní. Od začátku roku 2020 již bylo celkem 35 akciových pozic v portfoliu buď sníženo, nebo zcela odprodáno.
Ty zahrnují i celkem 10 akcií, které za posledních 9 měsíců z portfolia Berkshire zmizely nadobro:
- American Airlines
- Southwest Airlines
- Delta Air Lines
- United Airlines
- Occidental Petroleum
- Phillips 66
- Goldman Sachs
- Travelers Cos.
- Restaurant Brands International
- Costco
Prvních devět členů tohoto seznamu bylo odstraněno v letošním 1. pololetí a v 3. kvartálu se kompletně poroučelo pouze Costco.
Avšak dalších celkem 25 akciových pozic bylo za stejnou dobu do větší či menší míry sníženo. Zároveň je dobré mít na paměti, že Berkshire tyto společnosti po redukcích z Q1 a Q2 až na výjimky ani nepřikupovala. Držte si klobouky, tohle chvíli zabere:
- Apple
- Charter Communications
- Barrick Gold
- M&T Bank
- Wells Fargo
- PNC Financial Services
- JPMorgan Chase
- Mastercard
- Visa
- Bank of NY Mellon
- Synchrony Financial
- U.S. Bancorp
- Sirius XM
- Amazon
- VeriSign
- General Motors
- Biogen
- DaVita
- Teva Pharmaceutical
- Axalta Coating Systems
- Suncor Energy
- Liberty Latin America
- Liberty Global (Třída A)
- Liberty SiriusXM Group (Třída A)
- Liberty SiriusXM Group (Třída C)
Ve skončeném 3. kvartálu se na seznam nově dostal Apple a Barrick Gold, což je zejména v případě druhé jmenované společnosti velmi překvapivé, jelikož byla historicky úplně poprvé do Buffettova portfolia přidána teprve v předchozím čtvrtletí.
Díváme se už dnes na portfolio Comba a Weschlera?
Pokud si na první dobrou říkáte: "Co se to sakra děje?", můžete si být jistí, že nejste sami. Takové chování je ze strany Berkshire Hathaway velmi nezvyklé a nestandardní a má pravděpodobně jen jedno logické vysvětlení: Buffett i nadále postupně stále větší podíl každodenní kontroly nad investičními aktivitami konglomerátu přesouvá na své investiční učedníky Todda Combse a Teda Weschlera.
I když Warren doposud veřejně nepřiznal, že toto "předání moci" aktivně probíhá, existuje především letos v managementu portfolia Berkshire hned několik indicií, že za jeho kormidlem už nyní pevně sedí právě zmíněná dvojice.
1) Zaprvé - Buffett ve svých předchozích rozhovorech opakovaně zdůrazňoval, že Berkshire Hathaway rozhodně nepreferuje pomalé vyprodávání svých pozic krůček po krůčku. Warren je známý tím, že jakmile přestane některé ze společností ve svém portfoliu věřit, nechodí příliš okolo horké kaše, ale v řádu maximálně několika kvartálů se celé pozice nekompromisně zbaví.
Letošní postupné drobné výprodeje více než dvou desítek různých společností, které lze velmi dobře právě ve formulářích 13F sledovat (Berkshire velmi často odprodávala méně než 9 % svého celkového podílu), jsou však pravým opakem jeho slov. Takhle totiž Buffett nikdy ke snižování rizika či uzavírání své pozice nepřistupoval.
2) Zadruhé - Berkshire ve 3. kvartále zredukovala svou pozici v těžaři zlata Barrick Gold o 40 %. Už když k tomuto nákup v letošním Q2 došlo, bylo evidentní, že tohle není investice, která vzešla z Buffettovy hlavy. Především proto, že Warren k tomu lesklému žlutavému kovu chová celoživotní nechuť a odjakživa kritizuje zejména jeho neužitečnost. Proto se od začátku spekulovalo o tom, že nákup Barrick Gold je rozhodnutí Combse či Weschlera. Nyní však přišlo definitivní potvrzení, protože Buffett nikdy nebyl ani zdaleka investorem, který by takto otočil a jen pár měsíců po vstupu do pozice obratem 40 % její hodnoty zase odprodal.
3) A zatřetí vás možná podobně jako mě udivilo, že Berkshire se v Q3 rozhodla přikoupit nové pozice hned ve čtyřech velkých farmaceutických společnostech. Za poslední dekádu přitom v Buffettově nákupech žádného výrobce léků nenajdete. Proč? Dle svých slov nemá čas ani chuť sledovat podrobně všechny ty klinické testy. Jeho nástupci však zřejmě ano.
No a tak trochu za čtvrté tady máme nemalou investici do akcií společnosti Snowflake, jež svým klientům nabízí ukládání dat skrz svá cloudová úložiště, ale třeba také jejich analýzu za pomoci svého cloudového hardware a software. Berkshire v neveřejné nabídce ještě před tímto očekávaným technologickým IPO nakoupila za 735 milionů dolarů 6,1 milionu akcií Snowflake. A já bych se nebal vsadit jistý vyšší obnos peněz na názor, že Buffett - známý a opět dlouholetý zapřisáhlý odpůrce euforických nákupů během IPO - by nám aktuálně ani nedokázal vysvětlil, jak přesně vypadá operační model této společnosti.
Oznámí Buffett nové pořádky v Berkshire po konci pandemie?
Rozhodně si myslím, že Buffett nadále minimálně vždy odkývne částku, kterou Combs a Weschler za určité období mohou na své investice utratit. Poslední tři formuláře 13F z letošního roku však stále jasněji ukazují, že portfolio Warrena Buffetta už dnes ve skutečnosti o investičních rozhodnutích Warrena Buffetta příliš není.
A proč tato skutečnost zatím nezazněla veřejně? Důvod je nasnadě: Myslím si, že Buffett moc dobře ví, že i kdyby své rozhodnutí nevěnovat se již aktivně každodennímu byznysu Berkshire oznámil v době hojnosti, nepřijali by to investoři s bůh ví jakým nadšením. Letošní rok plný nejistoty, v němž se mimochodem akciím Berkshire rovněž příliš nedaří, se tak zdá být zcela jistě tou nejméně vhodnou dobou, kdy do mixu pesimistických zpráv přihazovat další a zbytečně investory ještě víc dráždit.
#berkshire #buffett #portfolio #investovani #management #investicnirozhodnuti #toddcombs #tedweschler #13f #sec
Jde vidět, že už máte nad tím vším nadhled. Díky. Jak si myslíte, že by tato informace rozhýbala trhy v případě, že že by to vyšlo na povrch?
Letos se relativně dost mluví o tom, že akcie Berkshire jsou vzhledem k hospodaření a všeobecnému vývoji vlastně docela levné. Ale dost investorů právě díky podivným změnám v portfoliu letos Buffetta opustilo. Řekl bych, že se to tak všeobecně tuší, že Warren už dnes ve svém věku neřeši every day business. A myslím si, že pokud to letos chtěli ofiko oznámit, je chytré to odložit, dokud se situace mírně neznormalizuje. Přece jen letos trhy táhnou hlavně emoce a euforie/labilita.
@tomasdurcak Díky. ?
Dobrý deň,chcel by som sa spýtať,kde môžem investovať do akcii, je na to nejaká appka alebo stránka? Ďakujem
@patrikIzrael Zdravím Patriku, do akcií lze investovat celou řadou různých způsobů. Na úvod bych vás možná odkázal na náš seriál článků Investování pro začátečníky: https://warengo.com/stories/58386-investovani-pro-zacatecniky-1-7-proc-zacit-investovat A v druhé řadě je dobré udělat si trochu přehled o tom, jaké společnosti (brokeři) investování do akcií nabízejí + hlavně jaké poplatky si za to případně od klientů účtují. S tím můžete začít třeba tady u našeho srovnání: https://warengo.com/stories/125385-velke-srovnani-poplatku-pri-investovani-do-akcii-a-etf-patria-degiro-xtb-fio-a-etoro