14.06.2021 8 minut čtení

Je vám 20 a chcete zahájit cestu k finanční nezávislosti? Stanovte si do 30 těchto 5 cílů

První finanční cíle, které si po dosažení dospělosti a získání prvních pravidelných příjmů stanovíte, anebo nestanovíte, mohou zásadním způsobem rozhodnout o tom, jak bude celý váš život z pohledu financí vypadat. Proto je na místě je nepodcenit.

Tím nestanovíte mám na mysli situaci, kdy prostě vydělané peníze opětovně utrácíte, čímž vaše přemýšlení nad nimi tak nějak končí. Pod záplavou hloupostí, nesmyslů, falešných, jakože bohatých influencerů či vašich vrstevníků, jež jsou stále povoláním synové a dcery, může být racionální přemýšlení o penězích a zacházení s nimi zatracenou výzvou

Oprostit se od všeho toho dopaminového balastu a začít s penězi zacházet s rozumem může být dnes pro mladého člověka vskutku velmi náročné. Zvlášť pokud ve svém okolí nemáte nikoho, kdo by podobnou mentalitu a finanční gramotnost sdílel

Přesto během své první oficiální dekády mezi "dospělými" můžete položit základy velmi úspěšného finančního života, v němž vás ze spánku nikdy nebudou budit nesplacené účty, hromadící se dluhy či nulové úspory pro budoucí rodinu a penzi.

Jak může mladý, ambiciózní člověk s chutí učit se novým věcem z této dekády vytěžit maximum pro další život a růst svého osobního jmění? Než se vám na narozeninovém dortu objeví číslo 30, bylo by fajn vytyčit si a dosáhnout následujících pěti finančních cílů:

1) Finanční nezávislost

Výzva číslo jedna - dokázat vlastním úsilím sám/a sebe uživit. Využít bydlení u rodičů k tomu, abyste minimalizovali své výdaje a mohli co největší část svých příjmů ušetřit, je jednou z nejlepších finančních strategií do úplných začátků. ALE... všeho moc škodí a dříve či později byste měli mít ambici zcela se osamostatnit a začít si veškeré výdaje od bydlení přes ostatní účty až po jídlo hradit zcela sami

Jakmile se vám to podaří, získáte možná vůbec poprvé v životě onen výjimečný pocit, že od teď je to už jen a pouze na vás. Schopnost uživit se a splácet veškeré životní náklady patří chtě nechtě k základním atributům pro zdravé sebevědomí dospělého člověka, a tak není vhodné odkládat tento okamžik příliš dlouho.

2) Zodpovědný osobní rozpočet

Jakmile vám na účtu přistanou první vydělané příjmy, otevírá se vám nespočet nových příležitostí, jak s nimi naložit. Abyste nad nimi měsíc co měsíc s výplatou v ruce nemuseli pořád dokola dumat, je vhodné vytvořit si jednoduchý finanční rozpočet, který všechna tato rozhodnutí udělá za vás. Jde o velice individuální věc, ale pro inspiraci takový osobní měsíční rozpočet může vypadat třeba takto:

A) Fixní náklady: nájem, potraviny, služby (voda, elektřina, internet), splátka hypotéky/jiného dluhu (ideálně 50-60 % vašeho příjmu)

B) Dlouhodobé investice (ideálně aspoň 10 % vašeho příjmu)

C) Spořící cíle: vánoční dárky, dovolená, vlastní hotovost pro žádost o hypotéku atp. (5-10 % vašeho příjmů)

D) Utrácení bez obav: objednávání jídla (dovoz/restaurace), kino, nákupní centra a tak dále (20-35 % vašeho příjmu)

Fixní náklady jsou jasné, k dlouhodobým investicím se dostaneme ještě níže, spořící cíle byste měli znát z konceptu prasátka na drobné a určitá částka na zábavu bez výčitek by nikdy neměla chybět, protože život je i o radostech, zážitcích a požitcích.

🛑 TIP: Mladí lidé si mohou v rámci zlepšení svého smyslu pro spoření vyzkoušet tuto měsíční finanční výzvu. 😎

3) Připravená finanční rezerva

Byť budete mít připravený sebelepší rozpočet a finanční plán, v životě existují situace, na které se nijak připravit nelze. Jednu z nich jsme všichni zažili letos v podobě pandemie, ale podobných "černých labutí" může být váš osobní život plný. Proto patří k dobrému zvyku se na tyto "neočekávané výdaje", případně "neočekávaný výpadek příjmů" dopředu připravit.

Není to žádná věda, zkrátka si v rámci svého spoření budete mimo investování či odkládání na dovolenou odkládat také peníze pro případ, že budete muset náhle a nečekaně zaplatit X tisíc korun, protože se stalo Y (doplnit si můžete cokoliv od nového spotřebiče po výpověď z práce). Do tohoto "nouzového fondu" není potřeba dávat peníze donekonečna. Za rozumné se nicméně považuje mít k dispozici dostatek financí, jež vám v případě potřeby pokryjí standardní životní náklady na 3-6 měsíců. Konkrétní částka je nicméně na vás.

🛑 TIP: V rámci spoření by vás mohlo zaujmout tradiční japonské umění spoření peněz Kakeibo.

4) Konstantní finanční vzdělávání

Se učit, se učit, se učit. To platí a platit bude všude bez ohledu na to, jakému oboru se chcete věnovat. Avšak ať už si zvolíte jakoukoliv životní kariéru, je vcelku jisté, že peníze budete nějakým způsobem muset řešit vždy a všude. Navíc byste měli počítat s tím, že vás eventuálně čekají změny v osobním rozpočtu kvůli založení rodiny, případně pořízení vlastního bydlení, nutnost upravovat své investiční chování vzhledem k okolnostem či změnám (růstu) vašich příjmů.

Finančně nevzdělaný člověk dokáže promrhat i miliony a naopak finančně vzdělaný člověk dokáže žít šťastný a bezstarostný život i s relativně malým příjmem.

Proto platí, že na finanční (sebe)vzdělávání není nikdy příliš brzy. I pokud patříte mezi ty šťastné, kterým dali slušné základy o světě peněz do vínku již rodiče, neznamená to, že můžete usnout na vavřínech a nadále své vědomosti nerozvíjet. No a pokud vám náhodou stále není jasné, k čemu všechny tyto finanční cíle jsou a proč byste jim měli věnovat čas, je nejvyšší čas začít v sobě budovat základy finanční gramotnosti. Garantuji vám, že vaše starší já vám jednoho dne poděkuje.

Přitom je klíčové čerpat vždy informace z dostatečně kvalitních zdrojů, případně od dostatečně kvalitních osob. Ty se mimochodem nerozpoznávají podle toho, jaké řídí auto, jak chodí oblékané nebo jak velké bankovky jim čouhají ze zadní kapsy. Mohu-li si dovolit skromný tip, Warengo pro tyto účely není vůbec špatné místo a zdejší komunita rozhodně o penězích leccos ví (stačí se zeptat v komentářích 😉).

5) Zahájený proces spoření a investování

A jdeme do finále. Jste finančně samostatní, máte nastaven smysluplný rozpočet, nějakou finanční rezervu a zdokonalujete se ve svých finančních znalostech. To jsou nicméně všechno věci, které konáte teď a tady. Posledním, pátým finančním cílem byste se však měli pokusit podívat se i trochu dopředu, do budoucna.

Investování je bez nadsázky pro každého člověka na celém světě nejdostupnějším způsobem, jak své peníze dlouhodobě minimálně chránit před znehodnocením způsobeným inflací, ale zároveň i potenciálně zněkolikanásobit. Proč byste měli chtít zněkolikanásobit své úspory? Ne, nejde o koupi krásného sporťáku ke třicetinám. 

Jde o to, že byť dnes tak daleko téměř jistě ve své mysli nedohlédnete, v budoucnu na vás může čekat situace, kdy už z nějakého důvodu (věk, zdraví, únava,...) nebudete chtít či moci nadále pracovat a generovat příjem. Pokud vám základní smysl investování stále není jasný, můžete si o něm více přečíst ZDE.

Je totiž velkým otazníkem, zda si dnešní mladá generace ve stáří ještě vůbec sáhne na nějaký důchod od státu. Ale i pokud sáhne, měli byste v první řadě mít na paměti onen úplně první finanční cíl, tedy schopnost postarat se o sebe i bez pomocné ruky někoho druhého (státu, rodičů,...). A věřte mi, že až na staré roky zamíříte do penze s několikanásobně zhodnoceným investičním portfoliem, které vám umožní už po zbytek života peníze prakticky vůbec neřešit, budete zatraceně rádi, že jste se na to tehdy jako mladí dvacátníci nevykašlali!

#osobnifinance #vzdelavani #financninezavislost #prijmy #rozpocet #nouzovyfond #financnigramotnost #sporeni #rezerva #duchod #investovani

Hodnocení: +92
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
14 minut
7 minut
7 minut
5 minut
11 minut
10 minut
8 minut
8 minut
6 minut
9 minut
7 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
14 minut
7 minut
7 minut
5 minut
11 minut
10 minut
8 minut
8 minut
6 minut
9 minut
7 minut