V posledních 6 měsících jsme byli na americkém akciovém trhu svědky šíleného pumpování dolarů drobných i institucionálních investorů do několika velkých technologických akcií. Jejich ocenění se tak vyšroubovalo na extrémní úrovně, kterých jsme naposledy byli svědky během dot.com bubliny.
Přehřátá cena těchto společností způsobila, že mnoho analytiků v posledních týdnech snížilo úrovně ocenění některých velkých růstových akcií a jejich hodnoty se výrazně propadly. Zářijová korekce na druhé straně také nabízí příležitost koupit akcie, které se obchodují za relativně nízké ocenění vzhledem k jejich výnosům a dlouhodobému potenciálu růstu.
Na které tituly se však zaměřit více? Možná bude stát za to, podívat se po akcích, které doposud svá historická maxima od března nedohnala. To že se stále nachází více či méně pod svými historickými maximy vytváří zajímavou nákupní příležitost. Všechny 3 níže zmiňované společnosti navíc mají potenciál dlouhodobě dosahovat skvělých výsledků.
JPMorgan Chase
Akcie bankovních společností se obvykle chovají procyklicky a jejich pohyby jsou úzce spjaty s vývojem ekonomiky. V současné době také obecně nepředstavují příliš přitažlivou příležitost k nákupu, neboť se předpokládá, že úrokové sazby zůstanou v příštích několika letech nízké.
Zatímco makroekonomické podmínky zůstávají pro banky i nadále nepříznivé, existuje několik hráčů, kteří mohou letošní pokles přežít v lepší kondici než jejich kolegové. JPMorgan Chase, největší poskytovatel úvěrů se sídlem v USA, mezi nimi díky své silné rozvaze a kvalitě provozních operací jednoznačně vyčnívá.
Přestože se americká ekonomika stále potýká s krizí a dlužníci neplní své závazky, JPMorgan Chase se rychle přizpůsobuje nové situaci. Banka byla schopna vyčlenit v prvním čtvrtletí 6,8 miliardy dolarů a ve druhém čtvrtletí 8,9 miliardy dolarů na nesplacené dluhy.
Jeho diverzifikované podnikání navíc generuje dostatečný objem peněžních toků, aby i v tomto náročném prostředí obstál. V posledním čtvrtletí zaznamenala banka 79% nárůst tržeb ze svého segmentu retailových služeb, přičemž poplatky za investiční bankovnictví vyskočily meziročně dokonce o 91% výše. JPMorgan Chase se přitom stále obchoduje za necelých 95 dolarů, což je o více než 30 % níže než historické maximum. Díky atraktivnímu dividendovému výnosu 3,7 % je navíc banka velmi dobrou dlouhodobou sázkou pro hodnotové investory.
Intel
Možná jedno z největších zklamání poslední doby pro veškeré investory. Největší americký výrobce počítačových čipů se snaží dohnat agilnější technologické konkurenty, přičemž jeho výroba nejpokročilejších čipů dlouhodobě zaostává za plány.
Letos v létě společnost oznámila, že po letech zpoždění uvažuje o outsourcingu výroby svých čipů s cílem uvést na trh nejnovější produkty. Tato zpoždění ve výrobě pomohla konkurentům včetně AMD získat větší tržní podíl právě na úkor Intelu.
Současná nejšpičkovější technologie společnosti Intel, 10nanometrový čip, měl být uveden na trh v roce 2017. Teprve nyní se však dostává do velkoobjemové produkce. Při oznamování hospodářských výsledků společnosti v červenci se navíc nechalo vedení společnosti slyšet, že další iterace 7nanometrových čipů bude navíc zpožděná opět o rok.
I přes tyto neúspěchy, zvlášť když porovnáme ohodnocení Intel s cenou AMD, je zjevné, že dlouhodobá hodnota akcií Intel zůstává nedoceněná. Společnost se sídlem v kalifornské Santa Claře neodmyslitelně patří k pilířům technologického světa a má k dispozici vše proto, aby se ze současného marasmu opět odrazila.
I přes všechny problémy a výzvy, kterým Intel čelí, nadále vykazuje silný růst v oblasti tržeb i ziskovosti. V současné době se akcie Intel obchodují za 52 $, což je pouze o 10 % výše, než bylo březnové minimum a mimo jiné se jedná o pouhý devítinásobek zisku.
Takto nízké ocenění je mezi dalšími technologickými akciemi naprosto unikátní. Není příliš pravděpodobné, že by tato akcie zůstala podobně levná ještě po dlouhou dobu, což z ní dělá dobrou volbu pro dlouhodobé investory. S potenciálním růstem navíc mohou hodnotoví investoři dále vydělávat na rostoucí dividendě, která v současné době představuje 2,65 dolarů na akcii.
Hilton Worldwide
Kdo by neznal hotelový řetězec Hilton. Hilton byl jako součást cestovního průmyslu samozřejmě pandemii covid-19 tvrdě zasažený, protože obchodní i rekreační cestování do značné míry vymizelo. Je však nepravděpodobné, že by tato situace přetrvávala navždy. Jakmile bude objevena vakcína, Mezinárodní cestování bude zpět na scéně, a to bezpochyby zvýší hodnotu hotelových akcí.
V této skupině akcí je právě Hilton velmi zajímavým kandidátem. Pravděpodobně se nachází v nejlepší pozici, aby krizi díky kvalitě své rozvahy a schopnosti společnosti generovat hotovost i v tomto náročném provozním prostředí, zvládl.
Při nedávném oznamování hospodářských výsledků představitelé Hiltonu uvedli, že i přes současnou úroveň velmi nízké obsazenosti jim jejich hotovost na účtech poskytuje dostatečnou likviditu k financování provozu na dalších 18 až 24 měsíců.
Akcie společnosti stále zaostávají o cca 20 % za svými maximy, když se v březnu propadly zhruba o polovinu své hodnoty. Díky velmi vysoké kvalitě služeb a evidentní konkurenční výhodě v podobě své značky je právě Hilton hotelovou akcií, na kterou byste měli vsadit, pokud uvažujete o společnosti z tohoto sektoru.
---
Rozhodně bych si nedovolil dávat nikomu investiční doporučení, pokud ovšem uvažujete o rozšíření svého investičního portfolia o konkrétní akcie a váš investiční horizont přesahuje alespoň 5 let, pak bych se rozhodně na JPMorgan Chase, Intel a Hilton Worldwide podíval blíže.
#akcie #jakinvestovat #investovani #americkeakcie #dlouhodobeinvestovani #hodnotoveakcie #podhodnoceneakcie #JPMorgan #JPMorganChase #Intel #Hilton
Ten Hilton by mě nenapadl, zajímavý tip. Můžeš prosím ještě přidat v dalším článku energetiku a zdravotnictví?
jo, díky za super námět. Podívám se na to ?