27.09.2020 3 minuty čtení

Technologické akcie zapisují nejhorší měsíc v historii. 5 největších během září odepsalo téměř bilion dolarů

Vybírá si nenasytnost akciových investorů svou daň? Technologické akcie, které byly hlavním hnacím motorem růstu akciových trhů od březnového propadu, v září hoří jako papír.

Jak už jsem psal začátkem září, bídný začátek měsíce, je předzvěstí mizerné výkonnosti trhu po celý měsíc. Pro celý akciový trh je prozatím září velmi ošklivým měsícem. Zároveň však představuje nejhorší měsíc v historii pro akcie, které od března táhly akciový trh vzhůru.

Skupina největších technologických společností, které tvoří kvintet #Facebook, #Amazon, #Apple, #Microsoft a #Alphabet, mateřská společnost #Google, jsou na dobré cestě k jejich největšímu měsíčnímu propadu v historii. Doposavad pětice těžkých vah ztratila během září na tržní kapitalizaci cca 820 miliard dolarů.

Jen pro uvedení do kontextu, doposud byl nejvýraznějším měsíčním poklesem hodnot těchto 5 společností říjen 2018, kdy došlo k souhrnnému vymazání hodnoty 425 miliard dolarů.

Velká pětka v tom však není sama

#Netflix, který nepatří k 5 největším veřejně obchodovatelným technologickým společnostem, ale je součástí populární skupiny technologických akcií #FAANG, ztratil na své tržní kapitalizaci během září 25 miliard dolarů, což je jeho nejhorší měsíční pokles od zmiňovaného října 2018. Hodnota Tesly se propadla o téměř 100 miliard dolarů, a tak bychom mohli pokračovat.

Vrátíme-li se k v úvodu zmiňovanému Applu, největší společnosti v Americe dle tržní kapitalizace, ten se v září propadl o více než 300 miliard dolarů, což představuje nejrozsáhlejší měsíční kontrakci na základě tržní kapitalizace v historii společnosti.

Abychom byli spravedliví, musíme dodat, že Apple zaznamenal od 23. března gargantuovský pohyb vzhůru, když se jeho kapitalizace od tohoto data zdvojnásobila, navzdory poklesu v měsíci září.  

Velká technologická pětka dohromady od 23. března připsala na hodnotě celkem 2,6 bilionu dolarů! Tento stratosférický vzestup skupiny technologických akcií vedl k zotavení indexu S&P 500 a technologicky nabitého indexu #Nasdaq Composite až na rekordní hodnoty.

Vydají se technologické akcie opět na cestu vzhůru?

Současný vývoj vyvolává otázku, zda jsou technologické akcie schopné růst dále. Nasdaq Composite dokonce prošel začátkem září korekcí, která je definována jako minimálně 10procentní pokles oproti nedávnému vrcholu. Ani zbytek září však nepředstavoval zrovna pozitivní podívanou pro všechny investory. Pro většinu investorské obce se jedná a jednalo o drsný měsíc a technologické akcie dostali pořádnou ránu na bradu.

Září se zatím profiluje jako jeden z nejhorších měsíců pro akcie za téměř 20 let. Zároveň by však bylo záhodné, aby investoři nepanikařili a přečkali současnou volatilitu, která na trhu vzrostla kvůli obavám z nedostatečných stimulačních balíčku americké ekonomiky, strachu z přehnaného růstu akcií v posledních měsících a starostem z dalšího šíření onemocnění covid-19.

Závěr by však měl vyznít přeci jenom o něco optimističtěji. Co se děje v září nemění nic na faktu, že pandemie přinutila společnosti a spotřebitele, aby prosazovali technologicky náročná řešení a tento posun nevykazuje žádné známky zpomalení. Technologické akcie tak před sebou mají i nadále světlou budoucnost a není důvod se přehnaně obávat.

#akcie #riziko #strach #investovani #investice #technologickeakcie #americkeakcie #akciovytrh #NasdaqComposite #krize #technologickabublina #tesla

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
6 minut
5 minut
8 minut
6 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
6 minut
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
6 minut
5 minut
8 minut
6 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
6 minut