3 minuty čtení

Zlomil Buffett hůl nad finančním sektorem? Banky byly ve druhém čtvrtletí největší obětí jeho výprodejů

Věštec z Omahy prodal v druhém čtvrtletí akcie několika bank a dalších finančních institucí. Znamená to, že přestal finančnímu sektoru definitivně důvěřovat?

Nedávno jsme se mohli seznámit se čtvrtletními hospodářskými výsledky Berkshire Hathaway a nemůžeme říci, že bychom neviděli žádná překvapení.

Snad nejpřekvapivějším krokem Warrena Buffetta bylo rozhodnutí prodat řadu bankovních akcií. Buffett se zbavil celých nebo částí pozic v devíti různých společnostech finančního sektoru. Legendární investor přitom byl v posledních letech velkým fanouškem bankovních akcií, a proto tvořily významnou část portfolia Berkshire Hathaway.

Poslední Buffettovy kroky tak skutečně vyvolávají otázku: „Zlomil Buffett hůl nad finančním sektorem?“

Buffett se zbavil akcií v hodnotě miliard dolarů

Během druhého čtvrtletí prodalo Berkshire bankovní a další finanční akcie v hodnotě přibližně 6,9 miliardy dolarů. Některé z prodejů byly samozřejmě ziskové. Například akcie #Mastercard nakupoval #Buffett v průměru za 41 dolarů, přičemž dnes se obchodují za více než 300. Ostatní jako třeba Wells Fargo a #JPMorgan Chase se však pravděpodobně prodaly se značnou ztrátou.

Za zmínku také stojí, že kromě Goldman Sachs vlastní Berkshire podíl ve všech dalších 8 společnostech, ve kterých své podíly prodalo. Buffett se však jednoznačně rozhodl podíly v jednotlivých společnostech finančního sektoru zredukovat, a tak je nyní jeho pozice například v JP Morgan Chase menší o 61 %, v PNC Financials o 41 % a ve Wells Fargo prodal pětinu podílu.

Jediná banka je výjimkou

Velmi překvapivě tak působí v současnosti zprávy z období před oznamováním hospodářských výsledků, ve kterých jsme se dozvěděli, že Buffett nakoupil akcie Bank of America za více než 2 miliardy dolarů, aby ještě navýšil své masivní pozice v této bance.

Nyní vlastní Berkshire Hathaway více než miliardu akcií bankovního giganta což v současnosti představuje podíl 12 % o hodnotě přibližně 26 miliard dolarů. Nákupy akcií Bank of America přitom byly realizované až po všech zmíněných prodejích, přičemž Berkshire smí vlastnit až 25 % banky, takže nákupy nemusely zdaleka skončit.

Proč se zdá, že Buffett preferuje Bank of America před ostatními bankami? Nikdy nedokážeme odpovědět s jistotou, ale za vším můžeme hledat ocenění společnosti. Po dramatickém zlepšení efektivity, kvality aktiv a ziskovosti se banka i více než 10 let od ukončení poslední finanční krize obchoduje za pouhých 90 % své účetní hodnoty.

Na druhé straně se JPMorgan Chase obchoduje za 126 % účetní hodnoty a další finanční instituce ještě výrazně dráž. Bank of America je tak špičkovou institucí, která je poměrně levná.

Slovo závěrem

Pokud bychom se podívali pouze na obraz, který poskytl poslední kvartál Berkshire Hathaway, mohlo by se zdát, že Buffett ztrácí víru v odvětví, do kterého historicky rád investoval peníze. Růst podílu v Bank of America však naznačuje, že by mohl Věštec z Omahy vidět zvláště silnou příležitost v této konkrétní bance, a tak přesouvá kapitál tímto směrem.

Přírůstek v Bank of America ve výši 2 miliardy dolarů se neblíží téměř 7 miliardám prodejů, nebylo by ale fér předpokládat, že Buffett zlomil hůl nad finančním sektorem. Pouze se zdá, že se zaměřuje na kvalitu, což o Bank of America ledasco napovídá. Kdo má v této bance už zainvestováno?

#akcie #americkeakcie #usstock #banka #banky #financnisektor #bankofamerica #goldmansachs #wellsfargo

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.