Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
19.09.2020 6 minut čtení

2 nejlepší dividendová ETF: Omezte riziko a vybudujte si snadno pasivní příjem plynoucí z akciových investic

Tyto dva burzovně obchodovatelné fondy sledují ty nejlepší z nejlepších, pokud budeme hovořit o dividendových akciích. Slabší růst vynahrazují výplatou pravidelné a zajímavé dividendy.

Mnoho investorů inkasuje pasivní příjem z dividend, které akcie produkují. Méně laiků však ví, že fondy obchodované na burze (ETF), což jsou koše akcií nebo jiných typů cenných papírů, mohou také generovat dividendový příjem. Dokonce za tímto účelem vznikla specializovaná ETF, která jsou určená k primárnímu účelu – vyplácení dividendového příjmu. Samozřejmě musíte počítat s nižším růstem samotného ETF.

„Dividendová ETF většinou zahrnují společnosti, které mají dlouhou historii relativně vyšší a rostoucí dividendy. Jsou to proto především společnosti již dlouho etablované ve svých odvětvích se spíše nízkým růstovým potenciálem. Investoři tak musejí počítat s nižším růstem samotného ETF. Důkazem budiž srovnání SPY a SDY. SPY přidal za posledních 12 měsíců 13 %, zatímco SDY ztrácí 8 %,“ Jaroslav Brychta, Head of Research XTB.

Jak funguje výplata dividend v ETF? Burzovně obchodovatelné fondy vyplácejí dividendy na základě dividend distribuovaných v rámci podkladových akcií, jejichž výkonnost sledují. Pokud tedy držíte ETF, které sleduje index S&P 500, všechny dividendy vyplácené akciemi v tomto indexu jsou poměrně přepočítány a posléze vám jsou vyplaceny. Dividendu následně můžete použít k reinvestici a nákupu dalšího podílu v ETF, čímž můžete vynahradit jeho nižší růst, případně může výplata dividendy být také vaším pasivním příjmem.

Pokud hledáte zajímavý a stabilní příjem, zapomeňte na SPY, a věnujte pozornost spíše SPDR S&P Dividend ETF (SDY) a Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility ETF (SPHD).

Investice do dividendových aristokratů: SPDR S&P Dividend ETF

SPDR S&P Dividend ETF zahrnuje nejlepší a nejkonzistentnější dividendové akcie z indexu S&P 500. Burzovně obchodovatelný fond konkrétně sleduje index S&P High Yield Dividend Aristocrats, který zahrnuje pouze společnosti, které zvyšují svou dividendu po dobu nejméně 20 po sobě následujících let. Tyto tituly jsou nazývány dividendovými aristokraty a jsou to stabilní a zavedené společnosti.

V současné době zahrnuje tento index přibližně 120 akcií. Akcie v ETF jsou váženy podle výnosu, takže největším podílem je AT&T, následovaný Exxon Mobil a k největším podílu se řadí i #Chevron a #IBM. Podíl AT&T však představuje pouhá 2,14 % ETF. (Exxon a Chevron v posledním kvartálu dividendu snížily, pravděpodobně budou z indexu vyřazeny)

Jak by se dalo očekávat od takového ETF, trvale produkuje zajímavou dividendu – v současné době 2,97 %. Ve výkonnosti zaostává za indexem S&P 500, ale jedná se o burzovně obchodovatelný fond, který upřednostňuje výnosy z dividend před absolutní návratností a vzhledem ke svému složení – dividendoví aristokraté – je připraveno plnit své poslání – generování stabilního dividendového příjmu.

Konzistentní měsíční výplata dividendy: Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility ETF

Investoři, kteří se obávají vysoké volatility a nejisté dividendy si mohou být jistí, že jim toto ETF přinese konzistentní výsledky. Jak název napovídá, ETF sleduje index S&P 500 High Dividend Low Volatility, který se skládá z 50 akcií, které jsou v indexu S&P 500 považovány za méně volatilní, a přitom vyplácejí vysokou dividendu.

Index se zaměřuje na 75 nejlepších dividendových akcií v benchmarkové indexu a poté z nich vybírá 50 s nejnižší volatilitou. V současné době patří mezi jeho nejvýznamnější tituly společnosti jako Iron Mountain, Century Link nebo Philip Morris. Největší část portfolia (17 %) tvoří akcie veřejných služeb, následované nemovitostními akciemi (14 %) a informačními technologiemi (12,5 %).

ETF generuje měsíční dividendu ve výši 0,15 dolaru, přičemž byl tento výnos za poslední dva roky poměrně konzistentní. Roční výplata tak je přibližně 1,8 dolaru za akcii, což představuje velkorysý dividendový výnos 5,22 %. Cena ETF za posledních 5 let vzrostla „pouze“ o 10 % a meziročně je 18 % v mínusu. Sečteme-li však dividendový výnos s růstem ceny ETF dostaneme se na zajímavých 7 % ročně. Toto ETF ale primárně nekupujete za účelem výrazného absolutního růstu. Jedná se o burzovně obchodovatelný fond, který kupují investoři hledající bezpečný a stabilní měsíční příjem, na který se mohou spolehnout zejména v průběhu více volatilních období.

Porovnání výkonosti SPDR S&P 500 ETF (tmavě modrá), SPDR S&P Dividend ETF (světle modrá) a Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility ETF (fialová) za posledních 5 let, bez reinvestování dividend. | Zdroj: finance.yahoo.com

Podle Jaroslava Brychty stojí investora lákavý dividendový výnos poměrně vysokou cenu: „Za posledních pět let SPY přidal 71 %, zatímco SDY rostl o 32 %. Dividendový výnos u SPY dnes dosahuje 1,68 %, přičemž u SDY je to 2,97 %. Za zmínku také stojí, že bylo koronavirové low na SDY 37 % pod únorovým high. SPY klesl za stejnou dobu jen o 34 %. Zdánlivě lákavý výnos dividendových ETF tak má v porovnání s trhem poměrně vysokou cenu.“

Investice do dividendového ETF samozřejmě není pro každého, vždy záleží na vašich investičních cílech a toleranci vůči riziku. Lidé, kteří ocení nižší volatilitu a stabilní pravidelný příjem, určitě budou považovat investici do dividendového ETF za atraktivní. Agresivnější investoři, kterým #volatilita nepříjemné pocity nezpůsobuje budou volit spíše cestu investice do SPY – SPDR S&P 500 ETF, jež kopíruje benchmark amerického akciového trhu a je charakteristické vyšší volatilitou.

Existuje mnoho kvalitních dividendových #ETF a některé budou produkovat ještě vyšší dividendu než dvě výše zmíněná – tato dvě mohou být dobrou volbou v nestálých dobách. Za obzvláště volatilních tržních podmínek navíc mohou být dobrým doplňkem k celkové diverzifikaci portfolia.

#etf #dividendovaetf #akcie #fond #fondy #jakinvestovat #investovani #investice #pasivniprijem #ExxonMobil #IronMountain #CenturyLink #PhilipMorris

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.