5 minut čtení

Ropa je letos stále v mínusu: Nastal nyní ideální čas pro investování do ropných společností?

Sázka na ropné společnosti bývá často poměrně riskantní. Největší výzvou, které investoři čelí při hodnocení těžařů ropy, je správná předpověď trendu ropných trhů. Co si budeme povídat, nejedná se o snadný úkol.

I když jste dlouhodobým ropným býkem, výběr správné investice ze skupiny velkých těžařských společností se stává poměrně složitým, vzhledem k nejistému dlouhodobému výhledu poptávky a nabídky po ropě. Tržní mechanismy mimo jiné stále více ovlivňují i moderní trendy – rostoucí využívání obnovitelných zdrojů, #elektromobilita a globální tlak na omezování fosilních paliv kvůli klimatickým změnám.

#Pandemie covid-19, která drasticky změnila způsob, jakým globální ekonomika spotřebovává energie, učinila z předpovědi budoucí ceny ropy ještě náročnější úkol.

I když pomalé a postupné ekonomické oživení ve druhém čtvrtletí letošního roku posílilo ceny ropy, k vyřešení hluboké nerovnováhy poptávky a nabídky to stále nestačí. Poptávka letos nevídaně poklesla poté, co pandemie přinutila vlády uzavřít ekonomiky, letecké společnosti přestaly létat a řada pracovníků přestala dojíždět do práce.

Cena ropy Brent za poslední rok. | Zdroj: investing.com

Ceny ropy se od březnového poklesu více než zdvojnásobily, oproti začátku roku jsou však stále o 35 % níže. Surová ropa #Brent se aktuálně obchoduje za cenu 42 dolarů za barel, přičemž v prvním zářijovém týdnu utrpěla největší týdenní ztrátu za téměř 3 měsíce. Pravděpodobně se jednalo o reakci na vývoj počtu pozitivně testovaných pacientů na covid-19 v USA a Indii, který stále stoupá.

Tváří v tvář těmto nejistotám začala Saudská Arábie nabízet kupujícím slevy na říjnové dodávky ropy, což naznačuje, že největší vývozce ropy na světě očekává opětovné kolísání poptávky po ropě. Není se čemu divit, jak se zdá, nacházíme se uprostřed dalšího rozmachu koronavirového onemocnění po celém světě.

Ropné akcie se nacházejí stále v červených číslech

Fond Vanguard Energy Index Fund ETF, jehož deset největších podílů zahrnuje podíly v #Exxon Mobil, #Chevron a Phillips 66 se oproti začátku roku obchoduje o 40 % níže, přestože se tržní index S&P 500 už dávno ze ztrát zaznamenaných během březnového propadu zotavil.

Hodnota Vanguard Energy Index Fund ETF za posledních 12 měsíců. | Zdroj: finance.yahoo.com

Pokud by nebyla ekonomická nejistota dostatečným důvodem k tomu, abyste se vyhnuly akciím ropných společností, existuje i další riziko číhající na investory typu „buy and hold“ – nejistota ohledně udržitelnosti dividend. Masivní pokles ceny ropy v prvním čtvrtletí přinutil některé z největších producentů zemního plynu a ropy v USA buď zmrazit nebo dokonce snížit jejich výplatu.

V dubnu Royal Dutch #Shell poprvé od druhé světové války snížil dividendu, a to o přibližně 66 %. Přibližně ve stejné době se obdobně zachoval i přední poskytovatel těžařských služeb #Schlumberger, který snížil dividendu dokonce o tři čtvrtiny, přičemž se jednalo o první snížení za poslední 4 desetiletí.

Exxon a Chevron patří k těm energetickým společnostem, které se doposud ke snižování dividendy neuchýlily, i to se ale může změnit, pokud budeme dále sledovat mizivou poptávku po ropě. Ve druhém čtvrtletí zaznamenal Exxon druhou čtvrtletní ztrátu za sebou – poprvé v tomto století. Chevron pak vykázal ve stejném období ztrátu 8,3 miliardy dolarů, což je největší ztráta od roku 1998.

Mnoho ropných společností zůstávalo v oblibě investorů navzdory zpomalení růstu a klesajícímu zisku v posledním desetiletí, ale zdá se, že se zavedené pořádky mění. Podíly institucionálních investorů v ropných společnostech jsou na 15letém minimu, a to ledasco naznačuje.

Slovo závěrem

Akcie ropných společností nejsou v současném ekonomickém prostředí investicí, nad kterou byste měli více uvažovat. Jejich ziskovost klesá a výplata dividend je ohrožena.

Tyto společnosti čelí překážkám, které nebude snadné překonat. Díky zpomalení globální ekonomiky panuje na trzích značný převis nabídky ropy a je nepravděpodobné, že se situace nějak zlepší, dokud se bude pandemie dále zrychlovat a nezmění se negativní náhled na fosilní paliva (který se už asi příliš nezmění). Od ropných společností tak asi momentálně ruce pryč.

Myslím, že argumenty hrající v neprospěch těžařských společností jsou jasné, pokud ale máte opačný názor, budu rád, když se o něj podělíte v komentářích.

#ropa #tezariropy #tezarskeakcie #exxonmobil #phillips66 #RoyalDutchShell #nafta #fosilnipaliva

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.