18.09.2020 2 minuty čtení

Jak nabírat ty nejlepší lidi do začínající firmy? Inspirujte se historicky prvním inzerátem Amazonu!

Jistě se mnou budete souhlasit, pokud řeknu, že výběr spolupracovníků je dost možná základním kamenem budoucího úspěchu firmy. Pokud vyberete dobře, můžete se těšit na pořádný růst, pokud se vám však výběr nepovede, raději nedomýšlet následky...

Jeff Bezos je dnes s majetkem kolem 200 miliard dolarů suverénně nejbohatším člověkem světa, jím založený Amazon je s více než bilionovou valuací jednou ze tří nejhodnotnějších firem světa. To jsou vskutku ohromující parametry. 

Před šestadvaceti lety však byl i Amazon pouhým začínajícím projektem, který dokonce podle samotného Bezose neměl větší než 30% šanci na úspěch. Aby toho nebylo málo, neměl ještě dokonce ani své jméno, tehdy si totiž Bezos stále ještě pohrával s názvem Cadabra. K finální změně došlo až o několik měsíců později.

Jak už jsem zmínil na začátku, výběr prvních spolupracovníků může být pro budoucnost firmy rozhodující. A jelikož dnes už víme, jak příběh téhle firmy ze Seattlu pokračoval, dá se předpokládat, že si mladý Jeff vybral do firmy ty nejlepší možné lidi.

Jak to udělal? Níže se můžete podívat na historicky první inzerát, ve kterém Bezos hledá talentované programátory, kteří s ním budou budovat svět e-commerce.

Sám Bezos ve svém dopise akcionářům z roku 1997 zdůrazňuje, že výběr těch správných spolupracovníků je pro úspěch Amazonu naprosto stěžejní. 

"Když s někým dělám interview, říkám mu, že klasicky může pracovat dlouho, tvrdě, nebo chytře, ale v Amazon.com není možné vybrat si pouze dvě z těchto tří možností," vysvětlil svou strategii při pohovoru Bezos s tím, že každému spolupracovníkovi zdůrazňuje, jak je jeho práce důležitá, protože může měnit životy lidí k lepšímu.

Jak můžete vidět, pouze vysoké nároky na spolupracovníky vám mohou přinést opravdový úspěch obřích rozměrů. Myslete na to.

#bezos #amazon #zamestnanci #pohovor #hr #inspirace

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
3 minuty
2 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
6 minut
5 minut
2 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
5 minut
3 minuty
2 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
6 minut
5 minut
2 minuty
4 minuty