Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 17 542.

Zaregistrovat se

16.09.2020 4 minuty čtení

Zažíváme klid před bouří, nebo je zlatá horečka definitivně na ústupu?

Cena zlata se oproti srpnovým maximům o přibližně 100 dolarů propadla, měli byste se touto skutečností nějak znepokojovat? Pravděpodobně ne. Zlato má spíše momentálně více prostoru pro růst.

Rekordní přílivy peněz do zlatých ETF do značné míry přispěly k růstu drahého kovu k historicky nejvyšší úrovni. K tomu samozřejmě nesmíme zapomínat ani na nejistotu spojenou s pandemií koronaviru, geopolitické napětí nebo centrální banky, které také potichu rozšiřují své zlaté rezervy.  

Držba elektronicky obchodovaných fondů se zlatem vzrostla za prvních 7 měsíců letošního roku o 899 tun zlata – tj. růst o 31 %, čímž byl překonán jakýkoliv jiný předtím zaznamenaný roční nárůst. Celkový objem zlata držený těmito ETF tak vzrostl ke konci července už na 3 785 tun. Investoři tak jen za nákupy zlatých ETF v letošním roce utratili 49,1 miliardy dolarů, čímž zvýšili hodnotu zlata v trezorech těchto fondů až na 239 miliard dolarů.

Silná poptávka investorů tak poprvé v srpnu vyhnala cenu zlata nad hranici 2 000 dolarů za troyskou unci, přičemž se zlato na začátku asijského obchodování 7. srpna dotklo hranice 2 075,8 dolaru. Následovala však rychlá korekce až na 1 865,8 dolaru a srpen byl zakončen na ceně 1957,4 dolaru, což je však stále od začátku ledna nárůst o 29,2 %.

Varováním by však mohlo být, že investoři vstupující na trh se zlatem poprvé kupovali zlato na téměř rekordních úrovních a tyto pozice tak mohou být méně odolné vůči případnému výprodeji, pokud by mělo dojít k dalšímu poklesu ceny zlata. Řada předpovědí odborníků však s tímto scénářem příliš nepočítá.

Zlato na konci roku za 2 300 dolarů?

Podle predikce BH Securities bychom mohli na konci roku vidět cenu zlata o 300 dolarů výše, než ji vídáme. „Společnost Heraeus, která patří mezi deset nejúspěšnějších rodinných společností v Německu, vydala novou prognózu na cenu zlata. Podle této prognózy by cena zlata měla vzrůst do konce roku k úrovni 2 200 dolarů za troyskou unci. Tato úroveň je podobná predikci BHS, která pracuje s cenou 2 300 dolarů za troyskou unci. Oba odhady počítají se skokovým růstem ceny zlata, které se momentálně obchoduje kolem úrovně 1960 dolarů za troyskou unci,“ Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a.s.

Jak dále Štěpán Křeček doplnil, predikce ze začátku roku zněly odlišně, pandemie koronaviru ovšem mnohé změnila: „Analytici Heraeus na začátku roku očekávali, že se zlato letos vyšplhá k maximální úrovni 1700 dolarů za troyskou unci. V průběhu pandemie koronaviru však došlo k výrazným změnám v ekonomice, které byly doprovázeny změnami v měnové i rozpočtové politice. Mnozí investoři se začali obávat ztráty hodnoty peněz, a proto začali nakupovat bezpečná aktiva mezi která je tradičně řazeno i zlato. To nabouralo předpoklady dříve vydaných predikcí na cenu zlata a vedlo k nutnosti přehodnotit je.“

BHS a zmiňovaný #Heraeus nejsou ve svých pozitivních předpovědích osamoceni v 18měsíčním výhledu vidí Bank of America cenu zlata dokonce na 3 000 dolarech. Ještě větší optimisté pak jeho cenu vidí za tři roky dokonce na dvojnásobku aktuální ceny. A jak doplňuje hlavní ekonom BHS, kromě stávajících vlivů by k růstu ceny zlata mohlo navíc přispět i snížení nabídky drahého kovu: „Kvůli šíření koronaviru letos pravděpodobně dojde k poklesu produkce zlatých dolů. To bude snižovat nabídku na trhu se zlatem, což přispěje k růstu ceny. Přehlížet nelze ani četná politická rizika, která vyplývají z amerických voleb či napjatých obchodních vztahů mezi Čínou a Spojenými státy. V neposlední řadě bude důležité sledovat, jak se vlády po celém světě vypořádají s šokem, který utrpěla globální ekonomika.“

#investovani #investice #zlato #drahekovy #etf #zlataetf #drahykov #komodity #zlateinvestice #zlaterezervy

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Cena zlata je zavisla hlavne na poptavce. Cim vice lidi bude verit, ze cena zlata pujde nahoru, tim vice bude kupujicich a tim vic poroste cena. Sebenaplnujici proroctvi. Jak vysoko se to az muze sponovat...kdo vi. 

  1
  • Máte pravdu @Investicnibrambora  zlato negeneruje žádné cash-flow... Nejistá doba, geopolitické napětí, případné snížení nabídky, to všechno zlatu do karet hraje... 

   3
  • hlavne zalezi z akej strany a k comu sa cena zlata prirovna, verim v to, ze je pre kazdeho rozumne vlastnit nejaku cast svojho portfolia vo fyzickom bullione, ako hedge proti inflacii a udrzani aspon ako-takej kupnej sily, co myslite vy?(nenakupujem zlato cez akcie, iba fyzicky)

   0
  • Za mě záleží taky na tom, jakou část majetku již máte zainvestovanou. Na začátku budování investičního portfolia, má dle mého přednost budování akciových pozic, časem přikupování dluhopisů, od věci není ani nějaká expozice vůči nemovitostem. Posléze určitě přichází na zcénu i zlato. 5-10 procent portfolia ve fyzickém zlatu jako hedge má určitě smysl...obecně určitě souhlasím s tím, co píšete. 

   0
Doporučené příspěvky
4 minuty
7 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
7 minut
12 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty