11.08.2020 4 minuty čtení

Najde zlato svůj strop? Cena drahého kovu může během 3 let stoupnout až na 4 000 dolarů!

Zlato by mohlo vzrůst o dalších 90 % a dosáhnout až na 4 000 dolarů, zvlášť pokud neustane momentálně „populární“ strategie kvantitativního uvolňování. Jaký vliv by na jeho cenu pak mohl mít výsledek amerických prezidenských voleb?

Podle generálního ředitele US Global Investors, Franka Holmese, může cena zlata v příštích 3 letech růst až o 90 %, protože centrální banky vykazují pouze malou vůli po snižování měnových stimulů.

„Je docela snadné si představit zlato za cenu 4 000 dolarů. Rostoucí objem monetárních stimulů žene cenu zlata na bezprecedentní úroveň,“ doslova řekl Frank Holmes. „Ministři financí skupiny G-20 a centrální banky spolupracují jako kartel a všichni tisknou biliony dolarů,“ dodal.

Expanzivní měnová politika obvykle podporuje cenu zlata, protože s ní jde ruku v ruce snižování úrokových sazeb. Vzhledem k tomu, že zlato necharakterizuje žádný vlastní úrok, při nízkých úrokových sazbách investoři započítávají menší náklady obětované příležitosti, které by museli brát v úvahu, když se úrokové sazby zvedají a jiná aktiva nabízejí atraktivnější výnosy. Pokud připočtete atmosféru výrazné nejistoty, pak máte ideální podhoubí pro růst ceny zlata.

Zlato letos píše dějiny

Zlato se stalo v průběhu letošního roku miláčkem finančních trhů. Jeho cena roste po 10 navazujících týdnů, což představuje nejdelší období od roku 1980. Od konce července překonává jeden rekord za druhým, což je částečně podpořeno i rozpadem geopolitických vztahů mezi USA a Čínou, díky čemuž řada investorů přesouvá své peníze do bezpečných přístavů.

Vývoj ceny zlata za poslední kvartál

Zdroj: Bullionvault.com

Cena drahého kovu poprvé v historii překonala hranici 2 000 dolarů za unci minulý týden. V uplynulých sedmi dnech dokonce atakovala hranici 2 070 dolarů, než přišlo jisté zklidnění nadšení přes víkend. Cena zlata pak od začátku roku vzrostla o více než 30 %, což z něho dělá jednu z nejvýkonnějších komodit, která dokonce předstihla i technologický index Nasdaq. Ten ve stejném období připsal „pouze“ 18 %.

Razantní růst zlata v posledních dvou týdnech způsobily pravděpodobně hned dvě události. První je spojená se zmíněným geopolitickým napětím, kdy došlo k uzavření Čínského konzulátu v Houstonu, načež druhá strana reagovala uzavřením amerického konzulátu v Čcheng-tu. Druhou pak bylo očekávání spojené se schvalováním amerických stimulačních balíčků na podporu domácí ekonomiky.

Yung-Yu Ma, hlavní investiční stratég BMO Wealth Management, však varoval, že může zlato také čelit faktorům, jež mohou způsobit opačný pohyb ceny, ačkoliv v krátkodobém horizontu očekává stále stoupající trajektorii.

Co by mohlo naopak srazit cenu zlata níže?

Na obzoru se objevují dvě velké a nevyhnutelné události, které by mohly způsobit korekci ceny drahého kovu. Jednou z nich jsou americké volby a druhou je samozřejmě progres v rámci vývoje vakcíny proti onemocnění Covid-19.  

„Myslíme si, že zejména vyvinutí účinné vakcíny proti koronaviru má potenciál, působit negativně vůči některým z pozitivních faktorů, které momentálně pracují ve prospěch zlata,“ řekl Yung-Yu Ma serveru CNBC.

Již dříve se hovořilo o tom, že by americké prezidentské volby, vakcína a případná zlepšující se geopolitika mohly být faktory, které zvrátí aktuální bezprecedentní býčí pohyb zlata. Což jsou samozřejmě argumenty k otevřené diskusi.

Third Bridge Group, americká analytická společnost zkoumající finanční trhy, dokonce uvedla, že by cena zlata mohla po amerických prezidentských volbách spadnout až na 1 600 dolarů čili hodnotu, kterou jsme naposled viděli někdy v půlce února.

Jakékoliv zpoždění voleb, jak navrhoval americký prezident Donald #Trump, může naopak přinést novou nejistotu a stát se faktorem, který podpoří další růst ceny zlata. Kdopak by si tedy nyní přál odklad ostře sledované volby?

---

Jak se stavíte k současnému růstu ceny zlata? Zvítězí převládající nejistota, nebo nám budoucnost přinese více pozitivních zpráv a cena zlata poletí dolů? Myslíte, že má skutečně ještě dostatek prostoru pro další růst? Máte už zainvestováno do drahého kovu, nebo o investici ještě uvažujete? Zajímá mě, co si o ceně zlata myslíte vy.

#zlato #cenazlata #komodity #komoditniinvestice #drahekovy #americkevolby #cina 

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Cena na koupi fyzického zlata je vysoko, s tím bych počkal na vývoj ceny po volbách v USA. Zatím mám jen malé zkušenosti s burzami, takže spíš budu sledovat nějaké těžaře- nemáte nějaký tip...? Děkuji

  0
 • Zlato má stále růstový potenciál. Nová maxima budou provázet korekce způsobené nejen fundamenty, ale i vybíráním zisků.

  Na investici do fyzického zlata se mi zdá, že je už docela pozdě, takže chytám příležitost skrze burzovní obchody.

  0
  • Možná je to i můj osobní předsudek, ale příjde mi, že investice do fyzického zlata nemá obecně moc smysl, pokud nemáte opravdu několika milionové portfolio (při alokaci 5-10 procent kapitálu ve zlatě) 

   Myslíte akcie těžařských společností nebo spíše nějaká "zlatá" ETF? 

   0
  • Souhlasím, fyzické zlato se vyplatí až při větším portfoliu. Alternativy jak píšete: akcie těžařů i zpracovatelů, zlatá ETF nebo i obchodování futures (pro odvážnější - viz dnešní výplach!).

   +1