6 minut čtení

4 nezapomenutelné lekce, které investory naučily splity akcií Apple a Tesla

Na letošní rok se bude pravděpodobně vzpomínat ve finanční literatuře dlouhá léta. Zažili jsme celou řadu nezapomenutelných událostí a jenom málo z nich si získalo větší pozornost než rozdělení akcií Apple a Tesla.

Letošní rok na Wall Street v kostce? Byli jsme už svědky několika bezprecedentních událostí:

  • Nejrychlejší medvědí pokles v dějinách z historického maxima o 34 % za 33 kalendářních dnů
  • Opětovné zotavení a vymazání veškerých ztrát za méně než 5 měsíců
  • Krátké období záporných cen ropy
  • Apple se stal první americkou veřejně obchodovatelnou společností s valuací přesahující 2 biliony dolarů.

A na konci srpna bychom do seznamu mohli přidat ještě 5. položku – první rozdělení akcií výrobce elektromobilů #Tesla.

Ve skutečnosti se neobjevil za poslední měsíc v investiční komunitě příběh, který by si získal více pozornosti než rozdělení akcií #Apple v poměru 4 ku 1 a Tesla v poměru 5 ku 1, které bylo provedeno před otevřením trhů v pondělí 31. srpna.

Ačkoliv nemá rozdělení akcií na hodnotu společnosti nebo její fundamenty žádný vliv, investoři vzali obě akcie útokem a hodnota dvou zmiňovaných společností od oznámení rozhodnutí do 1. září vzrostla o 653, respektive 187 miliard dolarů. Rozhodnutí o splitu akcií je přitom pouze kosmetickou změnou, která má za účel snížit cenu akcií při úměrném růstu jejich množství.

Pokud se nyní podíváme na splity těchto dvou akcií zpětně, můžeme z nich vyvodit 4 důležité závěry, které se mohou opět opakovat, nastane-li v blízké budoucnosti split i u některých z dalších vysoce populárních akcií.

1. Rozdělení akcií vytváří silné vnímání hodnoty  

První lekcí, kterou jsme se z těchto dvou rozdělení akcií naučili, je důležitost vnímání akcií v očích investorů.

Ať už máte například jednu akcii Tesly za 2 000 dolarů nebo pět akcií za 400, vaše celková vlastněná hodnota je stejná. Psychologicky vzato je však pro investora mnohem snazší se vyrovnat s nákupem dalších akcií společnosti Tesla za 400 dolarů, než nákupem jediné za 2 000. Pro investora je také snazší shromáždit 400 dolarů v rezervní hotovosti, než získat za účelem nákupu akcie 2 000 dolarů.

Investování do zlomkových akcií pomohlo bojovat se zkreslením vysoké ceny akcií. Ne všichni brokeři však umožnují svým uživatelům nákup frakčních akcií, včetně v USA hojně používaných TD Ameritrade, E*Trade a #Vanguard. Pro mnoho retailových investorů se tak stal nákup akcií Tesla nebo #Apple podstatně snazším.

2. Na značce záleží až na prvním místě

Může to znít jako samozřejmost, ale být značkovou společností se opravdu počítá, podíváme-li se na vývoj následující po oznámení splitu akcií. Apple a Tesla jsou jedny z nejuznávanějších značek na světě a mnoho spotřebitelů si tak s jednou, nebo s oběma z těchto značek vytvořilo silnou emociální vazbu.

Ostatní veřejně obchodovatelné společnosti, které se také během března uvolily k rozdělení akcií, získaly jen malou nebo žádnou pozornost. Například výrobce integrovaných obvodů Power Integrations oznámil svůj záměr o rozdělení svých akcií v poměru 2 ku 1 ve stejný den jako Apple, přičemž tyto akcie od ohlášení poklesly o 10 %. Na vině je především relativní neznámost společnosti bez přímého spojení na koncového spotřebitele. Power Integrations poskytují své integrované obvody a elektronické komponenty „pouze“ výrobcům originálních elektronických zařízení. Lekce druhá tak vyznívá jasně – bez značky je rozdělení akcií obvykle vnímáno jako naprosto nepodstatné.

Srovnání vývoje hodnoty akcií Power Integrations (červená) a Apple (modrá) od 15. 7. 2020. | zdroj: finance.yahoo.com

3. Drobní investoři téměř jistě tlačí cenu akcií Apple a Tesla výše

Dozvěděli jsme se také, že retailoví investoři byli pravděpodobně hybnou silou tlačící ohodnocení populárních akcií vzhůru.

Jak to můžeme vědět? Před více než třemi týdny byli portfolio manažeři s aktivy pod správou přesahujícími 100 milionů dolarů povinni podat formulář 13 F Komisi pro kontrolu cenných papíru Spojených států amerických (SEC). Tyto formuláře poskytují jistý náhled na to, jak se chovali v posledním čtvrtletí ti nejvýznamnější správci peněz. Pokud jde o Apple, tak se projevilo snižování pozic. Celkový počet akcií držených těmito institucemi se snížil o 140 milionů (5,2 %). Podíváme-li se na údaje Tesly, pak se pozice těchto institucí zvýšily, ale pouze o 2 miliony (2 %) akcií.

Je jasné, že podání 13 F není úplně objektivní. Díváme se konkrétně na informace, které jsou staré více než dva měsíce. „Velké peníze“ mohly hrát roli v prudkém nárůstu cen akcií obou společností, což budeme moci odhalit opět až při dalším podávání informací SECu. Nejnovější dostupná data z 13 F však naznačují, že retailoví investoři hráli zásadní roli za prudkým růstem ocenění jak výrobce iPhonů, tak elektromobilů.

4. Trh může zůstat iracionální déle, než vy zůstanete solventní

V neposlední řadě nám bylo připomenuto, že iracionální chování na akciovém trhu může přetrvat déle, než vydrží obchodní účty řady investorů.

Například Tesla byla už 1. května svým generálním ředitelem Elonem Muskem odsuzována jako příliš drahá. Cena Tesly byla v ten den vzhledem k momentálnímu rozdělení 140 dolarů. Za čtyři měsíce se akcie více než ztrojnásobily, oproti Muskovým osobním výhradám k ocenění jeho společnosti. Není tak divu, že už řada investorů letos na Tesle proinvestovala na krátkých pozicích více než 25 miliard dolarů.

Tesla měla krátkodobě hodnotu přesahující součet valuací automobilek #Toyota, #Honda, #Daimler, #Ford, #GeneralMotors, #Volkswagen a #Ferrari, i když vyrábí pouze kolem 500 000 elektromobilů ročně. Emoce tak byly hlavní hnací silou tohoto půlročního bláznovství.

Totéž lze konstatovat o společnosti Apple, která je nyní oceněna téměř 35násobkem budoucích zisků. Apple se za poslední desetiletí pohyboval mezi 10 a 20násobkem budoucích zisků. Najednou je oceňován jako společnost poskytující služby, a to navzdory skutečnosti, že jeho rychle rostoucí segment služeb je zodpovědný za pouhých 19 % tržeb během prvních devíti měsíců fiskálního roku 2020.

#akcie #split #rozdeleniakci #akcioveinvestice #akciovytrh #investor #TDAmeritrade #ETrade #retailovyinvestor #PowerIntegrations

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.