01.09.2020 4 minuty čtení

Potřebujete důkaz, že je na trzích záplava lidí, kteří tam nemají co dělat? Jukněte na Apple a Teslu po splitu

Zdá se, že tady máme nový způsob, jak svým akciím bezpracně přilepšit a zbohatnout o nějakou tu miliardu. Stačí je splitnout, načež je zmatení amatéři začnou hromadně nakupovat v domnění, že jsou vlastně výrazně levnější a vyplatí se to.

Foto: Foxbusiness.com

Pondělní vývoj na akciích Applu a Tesly, jejichž cena byla zahájením nového obchodního týdne rozseknuta na čtvrtinu, respektive pětinu, načež jich každý majitel nově vlastnil čtyřnásobek, respektive pětinásobek, zmátl řadu tržních expertů a investorů veteránů.

Letošní rok je prozatím plný bourání zavedených tržních pravidel a ani toto štěpení akcií se neobešlo bez prazvláštních výstřelků zavánějících zmatením, hloupostí a neuváženým nakupováním.

Split má standardně probíhat tak, že hodnota akcií zůstane identická a z pohledu tržní valuace se nic nezmění. Tentokrát to však bylo jinak. Applu rozdělení akcií v poměru 4:1 přineslo růst 3,4 % a Teslu poměr 5:1 poslal rovnou o 12,5 % vzhůru, což zároveň udělalo z Muska oficiálně 3. nejbohatšího člověka na světě, pouhých 10 mld. $ od Billa Gatese.

Jo a letošní dosavadní zbohatnutí Elona Muska o 100 mil. $ překonalo Jeffa Bezose... to jen tak na okraj

Přirozeně nemůžeme přesně říct, jak velká část tohoto růstu je důsledkem splitu. Všeobecně lze předpokládat, že když najednou akcie Tesly vyjde na méně než 500 $, koupí si ji malý investor spíš než za pětinásobek. Takto razantní nákupní horečka ale s největší pravděpodobností znamená něco jiného - část spekulantů se nám tady od března ještě nenaučila základní investiční pojmy.

Miliardář a hedgeový manažér Leon Cooperman včera dle svých slov při pohledu na vývoj splitnutých akcií zažíval mírný "facepalm moment": "Podívejte se na Teslu a Apple: Všichni chápeme, že splity reálně nevytvářejí žádnou hodnotu. Můj otec mi jednou řekl, že pokud mi dáte pět dolarových bankovek za jednu pětidolarovou, nijak si nepolepším."

Cooperman si je jistý, že za tyto nesmyslné, iracionální tržní reakce může tzv. "Robinhood crowd" neboli znudění mileniálové hrající si se svými úsporami, kteří ještě v lednu netušili, co to akcie jsou. A data z Bloomberg Intelligence mu dávají za pravdu, když odhadují, že podíl individuálních investorů na obchodování s akciemi je na historickém maximu. Celých 19,5 % všech akciových obchodů za posledních 6 měsíců podle nich vykonali individuální investoři - a místy tento podíl vyrostl až na 25 %.

Na pondělnlí růst neměli žádnou chytrou odpověď ani analytici zaměřující se na fundamenty - nedošlo k žádným změnám, jež by takový růst tržní hodnoty podnítily. Společnosti byly úplně stejné jako v pátek.

Po založení EV automobilové rychlokvašky s následným rychlým IPO tak tady máme další letošní tip na vydělání rychlých peněz na současné tržní hlouposti - akciový split. Amazon nebo Alphabet si jej aktuálně rozhodně také mohou dovolit a po včerejšku jej už možná i zvažují. 

Indicie, že jde dnes o chytrý byznysový tah, včera ostatně bylo možné najít roztroušené po celém internetu od facebookových skupin přes Reddit až po Discordové servery pro retailové investory z řad mileniálů. Všude se to jen hemžilo dotazy na to, proč jsou akcie Tesly najednou tak levné a co se s nimi stalo.

To jen abyste měli představu, jaký typ investorů dnes žene akcie vzhůru. Velký vykřičník by to měl být i pro samotnou Teslu. Protože při pohledu na její dnešní investory plné euforie a nadšení se nabízí otázka: Co se stane se společností, jejíž akcie jsou tak úzce spjaty s náladou retailových investorů/amatérů, až tihle zelenáči propadnou panice?

Osobně se tolik nebojím ani o Muska, ani o Teslu, jako spíš o to, jak zareagují mladí lidé z generace snowflake na to, až se to celé sesype a udělá to z nich v lepším případě chudáky, v tom horším zadlužené chudáky. Že si za to můžou zcela sami, bude hádám až poslední možnost v jejich výčtu hlavních viníků...

#tesla #apple #split #akcie #retailoviinvestori #robinhood #bublina #euforie #elonmusk #jmeni #leoncooperman

Hodnocení: +23
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Lets get ready for the party 😎

  +2
 • No a už nám to padá :)

  +1
  • Že by první vlaštovka? Nebo jsou jenom investoři nervózní z voleb...

   0
 • Je to hrozně zajímavý. Jsem v Tesle asi 2,5 měsíce a jsem 160 % v plusu, to je úplnej nonsens. :-D Netušíte (vím, kouli nikdo nemáte, ale odhady mě taky občas baví), kam a jak rychle to třeba může padnout? Přemýšlím, jestli počkat, nebo do toho dát víc, než to bude dvojnásobku. :D

  +1
  • Upřímně letos asi neexistuje nikdo, kdo je v Tesle a je v mínusu. 😄 Pokud máte obavy z kolapsu ceny, měl bych na paměti jednu zásadní věc. Že až se to jednoho dne otočí a začne padat, budete muset najít někoho, kdo od vás ty akcie koupí. A je otázkou, za jakou cenu bude ochoten je od vás koupit. O tom už rozhodovat nebudete. Až začnou padat stop-lossy retailových malých rybek, může to být fofr. Tím neříkám, ať se toho dnes za market zbavíte, ale zároveň bych byl opatrný s tím chtít pořád víc a víc. Vím o lidech, kteří už se letos taky tak podobně o pár set procent svezli, jsou venku s profitem a víc je trh nezajímá, dokud se nevrátí do nějakého racionálnějšího normálu. Pokud by vám šlo o konkrétní technickou analýzu toho, kam až teoreticky může Tesla padnout (coby, kdyby), možná by vám z pohledu technické analýzy přibližně dokázal odpovědět @domino .

   +1
  • Těžko radit, osobně bych měl profit stop. Určitě bych nekupoval na high trhu.. U Vás, tak jako u 95% ostatních se jedná doslova o loterii :) 

   +1
 • Tady bych to popsal slovy Andre Kostolanyho, mého oblíbence - akcie přechází z pevných rukou do rukou roztřesených. Tohle nedopadne dobře pro hodně lidí... 

  Začínám vážně přemýšlet o shortu Apple a Tesly 🤔

  +1
  • Martine, od shortů ruce pryč. Jednou ten pád přijít musí, ale mezitím vám může taky další růst Tesly krátkou pozici zavřít... dneska je očividně možné všechno...

   0
  • @luckyzebra  "Shortovat Teslu" je asi nejodvážnější tvrzení letošního roku, to raději zaplavat se žraloky, bude to příjemnější zážitek. 

   0
  • Já bych to samozřejmě neshortoval přímo. Ale třeba takhle https://www.bloomberg.com/quote/3STS:LN

   0
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
8 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty
6 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
9 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
8 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty
6 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
9 minut