Foto: Foxbusiness.com
Pondělní vývoj na akciích Applu a Tesly, jejichž cena byla zahájením nového obchodního týdne rozseknuta na čtvrtinu, respektive pětinu, načež jich každý majitel nově vlastnil čtyřnásobek, respektive pětinásobek, zmátl řadu tržních expertů a investorů veteránů.
Letošní rok je prozatím plný bourání zavedených tržních pravidel a ani toto štěpení akcií se neobešlo bez prazvláštních výstřelků zavánějících zmatením, hloupostí a neuváženým nakupováním.
Split má standardně probíhat tak, že hodnota akcií zůstane identická a z pohledu tržní valuace se nic nezmění. Tentokrát to však bylo jinak. Applu rozdělení akcií v poměru 4:1 přineslo růst 3,4 % a Teslu poměr 5:1 poslal rovnou o 12,5 % vzhůru, což zároveň udělalo z Muska oficiálně 3. nejbohatšího člověka na světě, pouhých 10 mld. $ od Billa Gatese.

Přirozeně nemůžeme přesně říct, jak velká část tohoto růstu je důsledkem splitu. Všeobecně lze předpokládat, že když najednou akcie Tesly vyjde na méně než 500 $, koupí si ji malý investor spíš než za pětinásobek. Takto razantní nákupní horečka ale s největší pravděpodobností znamená něco jiného - část spekulantů se nám tady od března ještě nenaučila základní investiční pojmy.
Miliardář a hedgeový manažér Leon Cooperman včera dle svých slov při pohledu na vývoj splitnutých akcií zažíval mírný "facepalm moment": "Podívejte se na Teslu a Apple: Všichni chápeme, že splity reálně nevytvářejí žádnou hodnotu. Můj otec mi jednou řekl, že pokud mi dáte pět dolarových bankovek za jednu pětidolarovou, nijak si nepolepším."
Cooperman si je jistý, že za tyto nesmyslné, iracionální tržní reakce může tzv. "Robinhood crowd" neboli znudění mileniálové hrající si se svými úsporami, kteří ještě v lednu netušili, co to akcie jsou. A data z Bloomberg Intelligence mu dávají za pravdu, když odhadují, že podíl individuálních investorů na obchodování s akciemi je na historickém maximu. Celých 19,5 % všech akciových obchodů za posledních 6 měsíců podle nich vykonali individuální investoři - a místy tento podíl vyrostl až na 25 %.
Na pondělnlí růst neměli žádnou chytrou odpověď ani analytici zaměřující se na fundamenty - nedošlo k žádným změnám, jež by takový růst tržní hodnoty podnítily. Společnosti byly úplně stejné jako v pátek.
Po založení EV automobilové rychlokvašky s následným rychlým IPO tak tady máme další letošní tip na vydělání rychlých peněz na současné tržní hlouposti - akciový split. Amazon nebo Alphabet si jej aktuálně rozhodně také mohou dovolit a po včerejšku jej už možná i zvažují.
Indicie, že jde dnes o chytrý byznysový tah, včera ostatně bylo možné najít roztroušené po celém internetu od facebookových skupin přes Reddit až po Discordové servery pro retailové investory z řad mileniálů. Všude se to jen hemžilo dotazy na to, proč jsou akcie Tesly najednou tak levné a co se s nimi stalo.
To jen abyste měli představu, jaký typ investorů dnes žene akcie vzhůru. Velký vykřičník by to měl být i pro samotnou Teslu. Protože při pohledu na její dnešní investory plné euforie a nadšení se nabízí otázka: Co se stane se společností, jejíž akcie jsou tak úzce spjaty s náladou retailových investorů/amatérů, až tihle zelenáči propadnou panice?
Osobně se tolik nebojím ani o Muska, ani o Teslu, jako spíš o to, jak zareagují mladí lidé z generace snowflake na to, až se to celé sesype a udělá to z nich v lepším případě chudáky, v tom horším zadlužené chudáky. Že si za to můžou zcela sami, bude hádám až poslední možnost v jejich výčtu hlavních viníků...
#tesla #apple #split #akcie #retailoviinvestori #robinhood #bublina #euforie #elonmusk #jmeni #leoncooperman