4 minuty čtení

Tři fakta, která byste měli znát o splitu akcií Apple

Ačkoliv se akcie Apple se začátkem pondělního obchodování objevily o 75 % níže, než byla páteční zavírací cena, investoři neměli důvod k obavám, neboť došlo k předpovídanému 5. splitu akcií Apple. Co by měl o tomto splitu každý investor vědět?

Výrobce iPhonů a Maců zrealizoval oznámený split akcií v poměru 4 ku 1. Vedení společnosti očekává, že tento krok učiní akcie dostupnější pro širší základnu investorů. V důsledku splitu tak získali akcionáři společnosti Apple 4 akcie za každou 1 původní. Včerejší den byl vůbec ojedinělí, když ze stejného důvodu nechala rozdělit své akcie i Tesla v poměru 5 ku 1.

O splitu akcií Apple byste měli znát minimálně tato tři fakta:

Jak split proběhl?

Po pátečním uzavření obchodování se akcie Apple rozdělily, kdy se každá jednotlivá akcie přeměnila nově na 4. Původně tak mělo platit pro všechny akcionáře, kteří zakoupili akcie do 24. srpna, Apple nakonec ale uvedl, že i akcionářům, kteří si koupili akcie mezi 24. srpnem a pátečním splitem, nakonec také budou vydány rozdělené akcie. Akcie Apple se tak začaly oficiálně obchodovat s novou cenou, která byla o přibližně 75 % nižší než v pátek. Výrobce iPhonů o svém budoucím kroku informoval již 30. července při oznamování hospodářských výsledků za druhé letošní čtvrtletí.

Ačkoliv by tento krok neměl mít na hodnotu akcií žádný převratný vliv, akcionáři za poslední měsíc vzali Apple útokem a vyšponovali cenu jeho akcií o přibližně 25 % výše. Podobným způsobem reagovali investoři i na split akcií #Tesla. Byli jsme tak svědky zajímavého precedentu do budoucna.

Cena akcií Apple za poslední měsíc; zdroj: finance.yahoo.com

I když se v průběhu včerejšího dne mohlo stát, že některé obchodní platformy registrovaly u akcií Apple ztrátu přibližně 75 % hodnoty, nakonec budou záznamy včetně historických grafů upraveny tak, aby se i do minulých cen akcií promítl současný split.

Split pohledem historie

Současné dělení je již 5. splitem v historii akcií Apple. Společnost z Cupertina se stala veřejně obchodovatelnou v prosinci 1980. Od té doby proběhl split v poměru 2 ku 1 v roce 1987, 2000, a 2005, v roce 2014 pak došlo ke splitu dokonce v poměru 7 ku 1. Za zmínku určitě stojí, že kdyby Apple ke splitu svých akcií nikdy nepřistoupil, v současné době by cena jediné akcie činila přibližně 28 000 dolarů za kus.

Pokud by nikdy nedošlo k dělení akcií Apple, dnes by jediná akcie stála 28 000 dolarů.

S každým splitem se zpětně změní i předchozí ceny akcií, tak aby se dělení nijak neprojevila v historických grafech výkonnosti. Apple své akcie oceňoval v době vstupu na burzu v roce 1980 na 22 dolarů za akcii. Po prvních čtyřech rozděleních však tato cena klesla na 39 centů (díváme-li se na grafy dnes) a po tomto dělení klesla zhruba na deseticent.

Otřes indexu Dow Jones Industrial Average

Kromě vyšší dostupnosti akcií menším investorům (ačkoliv o tomto argumentu by se dalo nyní polemizovat vzhledem k tomu, že lze u řady brokeru nakupovat i zlomky akcií), pomůže rozdělení akcií společnosti Apple také k lepšímu vyvážení indexu Dow Jones. 30 akcií v nejstarším akciovém indexu jsou váženy v benchmarku cenou a Apple, který se před rozdělením obchodoval za 500 dolarů, byl největší složkou indexu blue-chip akcií s podílem okolo 6 %.

Split akcií Apple napomůže k lepšímu vyvážení akcií v indexu Dow Jones.

Po tomto splitu však spadl přibližně doprostřed pořadí a místo největší pozice v indexu zaujme #UnitedHealth Group. Pouze sedm komponent Dow Jones, včetně #Apple před splitem, mělo cenu akcií vyšší než 200 dolarů. To je také důvod, proč by mohl kroky Applu a Tesly následovat i #Amazon, jehož akcie jsou k přijetí do #DJIA příliš drahé.

Split akcií Apple měl také další dopady na průmyslový index, neboť přiměl vedení provést náhlé změny ve složení indexu. Nahrazeny byly hned 3 akcie, což je událost, která se stala teprve potřetí v tomto tisíciletí.

#akcie #americkeakcie #applesplit #dow #dowjones #akciovytrh #akcioveinvestice

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.