Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 21 452.

Zaregistrovat se

31.08.2020 6 minut čtení

7 praktických tipů, jak se finančně zabezpečit

Po vysoké škole, když jsem se nechal poprvé zaměstnat, jsem začal přemýšlet, jak se propracovat k finanční nezávislosti. Zásady, které jsem se naučil a začal uplatňovat, pravděpodobně mohou pomoci každému, kdo právě stojí na začátku své cesty.

Tip 1: Vytvořte si dlouhodobý finanční plán

Nemůžete si dovolit jít jednoduše s proudem a následovat masu. Abyste se finančně zabezpečili, potřebujete si vytvořit plán. Ať jste momentálně kdekoliv na své profesní nebo vzdělávací dráze, pokud ho ještě nemáte, vytvořte si ho. Staré čínské přísloví říká: „Nejlepší čas pro vysazení stromu byl před 20 lety, druhý nejlepší čas je nyní.“ Není tedy na co čekat. Je důležité si nastavit finanční plán, který bude zahrnovat kategorie dluhů, investic a cílů na stáří. Pokud nevíte, kde začít, můžete si pro začátek položit následující otázky:

Všechno začíná plánem, přičemž se může v průběhu času i měnit, nicméně prvním důležitým krokem na cestě za finančním zabezpečením je jeho stanovení a nastavení dlouhodobých cílů.

Pokud se chcete o oblasti finančního plánování dozvědět více, čtěte knihy, absolvujte kurzy a pokud na to nestačíte sami, najděte si schopného finančního plánovače.

Tip 2: Zhodnoťte své osobní výdaje

Jednoduše pozorujte, jak žijete svůj život. Sledujte své finanční výdaje. Můžete se podívat na výpis z účtu za poslední 3 měsíce a roztřídit, co jste za poslední čtvrtrok utratili. Na základě pozorování svých výdajů si hned budete moci odpovědět na následující otázky.

  • Spoříte? Jakou částku? Kam tyto peníze putují?
  • Vytváříte si nouzový pohotovostní fond?
  • Kolik utratíte a za co utrácíte?

Pouhé sledování toho, kam vaše peníze aktuálně plynou, vás často může trknout do očí a budete posléze ke svým financím opatrnější. Možná odpadnou i některé zbytečné výdaje. Na závěr si sepište, kam vaše peníze konkrétně putují, což vám s naplněním finančních cílů pomůže hned záhy.

Tip 3: Určete konkurenci vašich priorit

Konkurence vašich priorit je vše, co vám brání v dosažení vašich cílů. Například potřeba řídit nové auto jde přímo proti vašemu cíli šetřit a předčasně odejít do důchodu. Pokud v současnosti neodkládáte částku, kterou by bylo třeba k dosažení vašich cílů, potřebujete najít prostor, kde můžete snížit náklady. Pravděpodobně vám na mysl opět vytanou některé otázky. 

  • Co byste měli dnes začít dělat, kde šetřit, abyste mohli začít dosahovat vašich finančních cílů?
  • Jaké oběti jste v současnosti vy nebo vaše rodina ochotni podstoupit, abyste se přiblížili dosažení svých cílů?

Ve výsledku byste měli vytvořit seznam malých změn, které se rozhodnete provést, a nastínit si, jak tyto změny provedete. Pamatujte, že i malé změny postupně povedou k velkým výsledkům.

Tip 4: Zbavte se dluhů s vysokým úrokem

Pokud máte jakýkoliv dluh s vysokou úrokovou sazbou, může se jednat o spotřebitelské úvěry, kontokorent po bezúročném období nebo jakýkoliv jiný neúčelový úvěr, mělo by být zbavení těchto dluhů vaší prioritou.

Úrok nikdy nespí, nevolá ani neumírá. Neonemocní a pracuje o víkendech i svátcích. Nemá žádné city. Jakmile je dluh vaším pravidelným společníkem, a vy se mu kdykoliv postavíte do cesty nebo nesplníte jeho požadavky, rozdrtí vás. 

Jednoduše řečeno, chcete, aby úrok pracoval pro vás (investice, spoření) nebo proti vám?

Tip 5: Vytvořte si 3měsíční pohotovostní fond

Měli byste si zavést nějaký likvidní spořící účet, kde si vytvoříte finanční rezervu o velikosti alespoň trojnásobku vašich měsíčních výdajů. Nikdy nevíte, co se může stát. Přijdete z důvodu koronaviru o práci, odejde vám domácí spotřebič nebo auto, zraníte se a sníží se vám plat na neschopence na 60 %, zkrátka cokoliv.

Nemůžete předvídat neočekávané, pohotovostní fond vám však dodá na klidu a přidá vašemu finančnímu zabezpečení bez ohledu na to, co se stane.

Tip 6: Začněte s pravidelným investičním návykem 

Začátek spoření či investování je spíše o rozvoji návyku než o tom, kolik investujete. Pro začátek můžete začít následovně:

  1. Zjistěte si, zda váš zaměstnavatel jako benefit nenabízí příspěvek na penzijní připojištění, jiné spoření, nebo investice. Byla by škoda si nechávat jen tak protéct peníze mezi prsty.
  2. Investování zautomatizujte – čím menší úsilí je s investováním či spořením spojeno, tím úspěšnější budete.
  3. Investujte do nízkonákladových podílových fondů – můžete diverzifikovat investice výběrem indexového fondu, který zahrnuje širokou škálu akcií.

 

Podstatné je, abyste se dopracovali k investování alespoň pětiny svého příjmu. Nezapomeňte, že zpočátku můžete začít zvolna, nicméně si osvojíte zvyk odkládat si pravidelně stranou a jakmile se váš příjem zvýší, mělo by být vaším cílem investovat alespoň zmiňovanou pětinu.

Tip 7: Kontinuálně se vzdělávejte

Najděte si způsob, jak zvyšovat vaši finanční gramotnost, jenž vám bude vyhovovat nejvíce. Můžete si vytvořit vlastní seznam knih, pokud dáváte přednost podcastům nebo blogům, věnujte čas těm. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, budete-li usilovně a důsledně vstřebávat nové informace, postupem času zjistíte, že jste ve své snaze o finanční zabezpečení stále úspěšnější.

Jedná se o zásadní krok. Všiml jsem si, že pravidelná četba knih a poslech podcastů mě inspiruje k jednoduchým změnám, které však mají významné dopady. Pokud se rozhodnete spoléhat pouze na vlastní nápady a znalosti, bude váš progres pravděpodobně výrazně pomalejší.

#osobnifinance #financnigramotnost #finance #investovani #sporeni #financninezavislost #finacnizabezpeceni

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty
3 minuty
10 minut
6 minut
4 minuty
8 minut
6 minut
5 minut
4 minuty