6 minut čtení

Může se Ford opět jednou vrátit na výsluní a stát se akcií, do které má smysl investovat?

Po mnoho let byl Ford vlajkovou lodí amerického automobilového průmyslu, doslova národním pokladem. V současnosti se však stále častěji objevují otázky investorů, zda má ještě šanci vrátit se na výsluní. Pojďme se Fordu podívat na zoubek.

Automobilový průmysl byl těžce zasažen pandemií koronaviru, přičemž #Ford bojoval se svými problémy už předtím. Globální zdravotní krize tak situaci společnosti jenom zhoršila. Existuje pro Ford nějaká cesta zpět? Možné je samozřejmě všechno, Petr Lajsek, analytik Colossea však příliš mnoho šancí Fordu nedává: „Akcie společnosti Ford mohou na první pohled působit levně, ve skutečnosti tomu tak však není. I Ford se stal obětí koronavirové pandemie a následného rapidního poklesu poptávky po automobilech. Jeho akcie tak v průběhu března spadly až pod 4 USD za kus. Od března se akciím společnosti podařilo vzrůst o více než 70 %. Z dlouhodobého pohledu však již Ford mnoho potenciálu nenabízí.“

Vývoj hodnoty akcií Ford od začátku letošního roku | Zdroj: finance.yahoo.com

Proč si Ford v posledních letech vede tak špatně?

Americká #automobilka 31. července oznámila za druhé čtvrtletí ztrátu ve výši 1,9 miliardy dolarů, což je za současné situace ještě dobrý výsledek, když vezmeme v úvahu, že se původně odhadovala dokonce na 5 miliard dolarů. Tím spíš, že čistý zisk za toto čtvrtletí činil 1,1 miliardy dolarů a ztráta byla způsobena investicí 3,5 miliardy dolarů do softwaru autonomního řízení Argo AI.

„Z dlouhodobého pohledu však již Ford mnoho potenciálu nenabízí.“ – Petr Lajsek

Pandemie však není jediným důvodem, proč má společnost potíže. Zatímco její původní vzestup byl poháněn tím, že byl Ford průkopníkem v oblasti masové výroby, se současnou vizí budoucnosti již Ford zdaleka k pionýrům nepatří. V Michiganu zkrátka zaspali a nezachytili trendy.

S posunem vkusu spotřebitelů se Ford nachází uprostřed významné restrukturalizace a jeho prodeje jsou poměrně slabé. Jenom v loňském roce poklesly o 3,2 % ve srovnání s předchozím rokem.

Rozsáhlé režijní náklady pak jsou také poměrně výrazným problémem. Například v roce 2019 vynaložil Ford na výzkum a vývoj přibližně 7,4 miliardy dolarů, přičemž byla podobná cifra vynaložena v této oblasti i v předchozích letech. Automobilka toho tak musí do budoucna mnoho ukázat, přičemž hned v dalším čtvrtletí nelze čekat příliš optimistický výsledek hospodaření. „Tržby společnosti v posledních letech spíše stagnovaly, u zisku jsme mohli dokonce být svědky sestupující tendence. Pro aktuální kvartál navíc trh očekává poměrně vysoké EPS (0,14 USD na akcii). To bude pro Ford velmi těžké překonat. Například v posledním kvartálu před koronavirem (Q4 2019) dosáhl EPS na 0,12 USD,“ shrnul současnou situaci i tržní očekávání od akcií Fordu v příštím čtvrtletí Petr Lajsek.

Jak je na tom Ford v porovnání se svou konkurencí?

Ford v posledních letech zaostává za svým hlavním konkurentem General Motors a nepřekvapivě i za Teslou. Nesnáze Fordu přitom mají jednoho společného jmenovatele – automobilka má problémy s adaptací na měnící se tržní podmínky a není schopná inovovat jako zbytek účastníků trhu.

Naproti tomu cena akcií Tesla doslova explodovala. V červenci 2019 se obchodovaly za 240 dolarů dnes jsou investoři ochotní nakupovat její akcie za 2235 dolarů (z důvodu pondělního splitu se obchodují pouze za 447). Přestože její cena vypadá výrazně nafouknutá, nelze popřít, že udělala velký pokrok. Společnosti se podařilo překonat odhady hospodářských výsledků a již 3. čtvrtletí po sobě je zisková. Navíc je jasným lídrem v oblasti elektromobility na západ od Atlantiku, když drží více než polovinu trhu.

„V dlouhém období neočekávám žádný velký růst akcií Ford, cena kolem 7 USD za akcii by měla být poměrně férovým oceněním.“ – Petr Lajsek

General Motors, které je dlouhodobě konkurentem Fordu, v poslední době čelí vlastním problémům, nicméně je v mnohem stabilnější pozici než jeho konkurent. Pandemie vedla ve druhém čtvrtletí ke ztrátě u této společnosti ve výši 806 milionů dolarů, která byla zmírňovaná spálením hotovosti v hodnotě 7,8 miliardy dolarů. Vedení společnosti však očekává, že jim nový elektrický Hummer vygeneruje do konce roku mezi 7 až 9 miliardami peněžních toků, a ztráta nebude za celý rok tak zlá, jak analytici očekávali. Společnost také nějakou dobu agresivně snižovala náklady a vystupovala z nerentabilních trhů. I když bude situace v příštích pár letech pro GM náročná, určitě se zdá být ve stabilnější pozici nežli Ford.

Legendární Ford Mustang Shelby GT500 z roku 1968 | zdroj: reddit.com

Existuje u Fordu nějaká naděje na obrat?  

„V dlouhém období neočekávám žádný velký růst akcií Ford, cena kolem 7 USD za akcii by měla být poměrně férovým oceněním. Automobilový průmysl je navíc pod tlakem již delší dobu – snížení poptávky po nových vozech, vyšší nároky na ekologii, vysoké náklady spojené s elektromobily a růst konkurence z Asie tlačí akcie tradičních automobilek na nižší hodnoty,“ popsal situaci Petr Lajsek, který tak Fordu nevěští příliš světlou budoucnost.  

Pokud má Ford povstat z popela a zvednout se z jednoho z nejtěžších období, které za sebou automobilový průmysl má, musí být veden skvělým managementem. Začíná to generální ředitelem Jimem Hackettem, který potřebuje zavést jasný plán a vizi, jak se vymanit ze současných problémů. Při nízkých očekáváních budou jakákoliv zlepšení pro investory velmi pozitivní zprávou. Na druhou stranu můžeme pouze odhadovat, zda nějaká zlepšení přijdou. Investice do akcií Ford by v současnosti asi skutečně byla poměrně riskantním krokem, spíše spekulací.

#akcie #automobilky #automobilovyprumysl #generalmotors #tesla #GM #spekulace #ArgoAI #akcioveinvestice #americkeakcie #americkyakciovytrh

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.