Zdroj fotografie: insideevs.com
Jak dobře si vede výrobce elektromobilů Tesla v současné době? Její cena je tak vysoko, že by ji snad ospravedlnil pouze fakt, kdyby měla doživotní monopol na elektromobilitu. Pokud ostatní automobilky zachytí elektro-trend, nemůže tahle párty dopadnout jinak než pořádnou kocovinou. Tesla se stala veřejně obchodovatelnou 30. června 2010 a za každou investovanou tisícikorunu byste měli nyní více než 60 tisíc Kč, pokud byste investovali do MSCI World Automobiles indexu zhodnotili byste vloženou investici na 1770 Kč…
Podíváme-li se na klasické oceňovací metriky, zjistíme, že Tesla má v současnosti 6348x vyšší cenu, než byl její loňský zisk, její ocenění se rovná 20násobku její účetní hodnoty a 7násobku ročních tržeb. Srovnat tato čísla můžeme s automobilkou #Toyota, která je druhým nejhodnotnějším výrobcem automobilů. Její akcie se prodávají za 61 % tržeb a 91 % účetní hodnoty.
Teslu lze srovnávat i s dalšími automobilkami. Jak můžete vidět na grafu níže: #Tesla (zelená) v letošním roce zaznamenala zhodnocení o 243 %, zatímco akcie Toyoty (fialová) o téměř 11 % spadly a akcie #Volkswagen (modrá) oslabily dokonce o 22,5 %. Výrobců automobilů by mohlo být v grafu klidně více, ve spodní části grafu by se nám však křivky pouze slévaly dohromady. Tesla je oproti ostatním automobilkám iracionálně vystřelená vzhůru.
Srovnání výkonnosti akcií vybraných automobilek v roce 2020.

Jak by mohla ze současné situace profitovat právě Tesla?
Na rozdíl od společností jako #Google, #Amazon nebo #Netflix, jejichž obchodním modelům přímo pomáhá menší pohyb lidí, u automobilky se jedná o holý nesmysl. V rámci pandemie docházelo k brždění mobility obyvatelstva, což pochopitelně není dobré pro automobilovou (stejný kořen slov není náhodný) poptávku, jak ostatně potvrzují i akcie ostatních výrobců vozů.
Tesla samozřejmě vyrábí krásné automobily, které poskytují příjemnou a tichou jízdu. Přesto si asi nikdo nemůže myslet, že by její fundamentální hodnota vzrostla od začátku roku více než 2,5x.
Růst ceny Muskovy automobilky tak je zjevně hnán spekulativním šílenstvím. Jedná se o starou dobrou módní popularitu. Tesla nabízí sexy nový produkt a je vedena charismatickým a neobyčejným výkonným ředitelem, který kolem sebe buduje auru všemohoucího. Tesla je obrovská společnost, ale nikdy nezaznamenala ani čtyři zisková čtvrtletí v řadě. Pokud se jí však podaří vykázat zisk v letošním druhém čtvrtletí, splní minimální limit komise pro zařazení do indexu S&P 500.
Tím určitě „potěší“ masu lidí investujících do indexových fondů. Budou případnému splasknutí technologické bubliny vystaveni, byť třeba nedobrovolně prostřednictvím indexových fondů.
Další důležitý faktor, který posiluje Teslu, pravděpodobně spočívá ve velkém počtu investorů, kteří akcie shortují. V současnosti objem těchto investic přesahuje 20 miliard dolarů. Tito spekulanti zpravidla kapitulují a následným prodejem vypůjčených akcií opět zvyšují jejich cenu. Jsou dokonce tací investoři, kteří akcie Tesly rádi koupí jenom kvůli tomu, aby je mohli půjčit za významný úrok zájemcům o shortování.
Posledním pozitivním faktorem ženoucím akcie vzhůru pak je obrovské nadšení mezi drobnými investory, kteří bláhově akcie nakupují, aniž by si v euforii uvědomovali rizikovost svého jednání.
Čelíme technologické bublině, která by nám měla dělat vrásky?
V globálních akciích se vůbec nemusí vyskytovat jedna velká bublina, mezi velkými technologickými firmami se však jedna firma poněkud „přefouknutě“ jeví.
Globální akcie lze rozdělit v podstatě do 4 skupiny podle toho, jak byly zasažené onemocněním COVID-19.
1. Velké technologické akcie – prosperující společnosti těžící z aktuálních trendů.
2. Skryté oběti – postižné opatřeními, následně došlo k jejich drobnému oživení a nyní opět sklouzávají do problémů.
3. Bond proxies – relativně bezpečný sektor akcií, které vykazují stabilitu, ale nyní nikam moc nerostou.
4. Cyklické akcie (včetně rozvíjejících se trhů) – v posledních týdnech poměrně dobře performující.
Pouze ve skupině velkých technologických firem existuje jedna konkrétní dobře rozpoznatelná bublina, a aby bylo jasno, akcie Tesly vypadají velmi nafoukle.
Jak je splasknutí bubliny aktuální?
Potenciální nafouknutí je jasně lokalizované a do značné míry bylo financované příliš aktivní centrální bankou USA, která se při svém kvantitativním uvolňování zaměřila na aktiva, která nejsou ze své povahy příliš bezpečná. Mnoho velkých technologických společností má v současnosti v řadě odvětví takřka monopolní moc a v jejich ocenění se již projevuje, že si toto postavení udrží i do budoucna – viz. #Amazon, #Google nebo #Apple.
Pokud tuto optiku aplikujete na Teslu, investujete své peníze na stejném základě, že bude Tesla navždy jediným výrobcem elektrických vozidel. Jak myslíte, že je podobný vývoj událostí pravděpodobný? Jakmile se tato technologie více rozvine, ukáže se tento předpoklad jako špatný.
Nebo si snad dovedete představit, že Češi vymění své Škodovky, Němci svá BMW a Italové své Fiaty za Muskovy Tesly?
Myslíte si snad, že desítky let fungující automobilky nepřijdou se svým vlastním, dostatečně konkurenceschopným, řešením elektromobility?
Je pouze otázkou času, než doopravdy ziskoví výrobci automobilů zaútočí na trh s elektromobily plnou silou a iracionální euforie kolem celé Tesly ustane. Pokud jste tak už neudělali, vystupte z rozjetého vlaku dříve, než bude pozdě.
#akcie #investovani #investice #cena #rust #prodej #zisk #trzby #Musk #bublina