15.07.2020 5 minut čtení

Glosa: Obrovská technologická bublina se nemůže nafukovat do nekonečna. Muskova Tesla dříve či později narazí

Elon Musk slibuje plně samořiditelná vozidla do konce roku. Přitom se jeho Tesla není schopná vyhnout v rychlosti 6 km/h jediné značce na parkovišti. Naneštěstí pro Muska se však nejedná o poslední náraz, který jeho Teslu čeká.

Zdroj fotografie: insideevs.com

Jak dobře si vede výrobce elektromobilů Tesla v současné době? Její cena je tak vysoko, že by ji snad ospravedlnil pouze fakt, kdyby měla doživotní monopol na elektromobilitu. Pokud ostatní automobilky zachytí elektro-trend, nemůže tahle párty dopadnout jinak než pořádnou kocovinou. Tesla se stala veřejně obchodovatelnou 30. června 2010 a za každou investovanou tisícikorunu byste měli nyní více než 60 tisíc Kč, pokud byste investovali do MSCI World Automobiles indexu zhodnotili byste vloženou investici na 1770 Kč…

Podíváme-li se na klasické oceňovací metriky, zjistíme, že Tesla má v současnosti 6348x vyšší cenu, než byl její loňský zisk, její ocenění se rovná 20násobku její účetní hodnoty a 7násobku ročních tržeb. Srovnat tato čísla můžeme s automobilkou #Toyota, která je druhým nejhodnotnějším výrobcem automobilů. Její akcie se prodávají za 61 % tržeb a 91 % účetní hodnoty.

Teslu lze srovnávat i s dalšími automobilkami. Jak můžete vidět na grafu níže: #Tesla (zelená) v letošním roce zaznamenala zhodnocení o 243 %, zatímco akcie Toyoty (fialová) o téměř 11 % spadly a akcie #Volkswagen (modrá) oslabily dokonce o 22,5 %. Výrobců automobilů by mohlo být v grafu klidně více, ve spodní části grafu by se nám však křivky pouze slévaly dohromady. Tesla je oproti ostatním automobilkám iracionálně vystřelená vzhůru.

Srovnání výkonnosti akcií vybraných automobilek v roce 2020.

Zdroj: finance.yahoo.com

Jak by mohla ze současné situace profitovat právě Tesla?

Na rozdíl od společností jako #Google, #Amazon nebo #Netflix, jejichž obchodním modelům přímo pomáhá menší pohyb lidí, u automobilky se jedná o holý nesmysl. V rámci pandemie docházelo k brždění mobility obyvatelstva, což pochopitelně není dobré pro automobilovou (stejný kořen slov není náhodný) poptávku, jak ostatně potvrzují i akcie ostatních výrobců vozů.

Tesla samozřejmě vyrábí krásné automobily, které poskytují příjemnou a tichou jízdu. Přesto si asi nikdo nemůže myslet, že by její fundamentální hodnota vzrostla od začátku roku více než 2,5x.

Růst ceny Muskovy automobilky tak je zjevně hnán spekulativním šílenstvím. Jedná se o starou dobrou módní popularitu. Tesla nabízí sexy nový produkt a je vedena charismatickým a neobyčejným výkonným ředitelem, který kolem sebe buduje auru všemohoucího. Tesla je obrovská společnost, ale nikdy nezaznamenala ani čtyři zisková čtvrtletí v řadě. Pokud se jí však podaří vykázat zisk v letošním druhém čtvrtletí, splní minimální limit komise pro zařazení do indexu S&P 500.

Tím určitě „potěší“ masu lidí investujících do indexových fondů. Budou případnému splasknutí technologické bubliny vystaveni, byť třeba nedobrovolně prostřednictvím indexových fondů.

Další důležitý faktor, který posiluje Teslu, pravděpodobně spočívá ve velkém počtu investorů, kteří akcie shortují. V současnosti objem těchto investic přesahuje 20 miliard dolarů. Tito spekulanti zpravidla kapitulují a následným prodejem vypůjčených akcií opět zvyšují jejich cenu. Jsou dokonce tací investoři, kteří akcie Tesly rádi koupí jenom kvůli tomu, aby je mohli půjčit za významný úrok zájemcům o shortování.

Posledním pozitivním faktorem ženoucím akcie vzhůru pak je obrovské nadšení mezi drobnými investory, kteří bláhově akcie nakupují, aniž by si v euforii uvědomovali rizikovost svého jednání.

Čelíme technologické bublině, která by nám měla dělat vrásky?

V globálních akciích se vůbec nemusí vyskytovat jedna velká bublina, mezi velkými technologickými firmami se však jedna firma poněkud „přefouknutě“ jeví.

Globální akcie lze rozdělit v podstatě do 4 skupiny podle toho, jak byly zasažené onemocněním COVID-19.

1. Velké technologické akcie – prosperující společnosti těžící z aktuálních trendů.

2. Skryté oběti – postižné opatřeními, následně došlo k jejich drobnému oživení a nyní opět sklouzávají do problémů.

3. Bond proxies – relativně bezpečný sektor akcií, které vykazují stabilitu, ale nyní nikam moc nerostou.

4. Cyklické akcie (včetně rozvíjejících se trhů) – v posledních týdnech poměrně dobře performující.

Pouze ve skupině velkých technologických firem existuje jedna konkrétní dobře rozpoznatelná bublina, a aby bylo jasno, akcie Tesly vypadají velmi nafoukle.

Jak je splasknutí bubliny aktuální?

Potenciální nafouknutí je jasně lokalizované a do značné míry bylo financované příliš aktivní centrální bankou USA, která se při svém kvantitativním uvolňování zaměřila na aktiva, která nejsou ze své povahy příliš bezpečná. Mnoho velkých technologických společností má v současnosti v řadě odvětví takřka monopolní moc a v jejich ocenění se již projevuje, že si toto postavení udrží i do budoucna – viz. #Amazon, #Google nebo #Apple.

Pokud tuto optiku aplikujete na Teslu, investujete své peníze na stejném základě, že bude Tesla navždy jediným výrobcem elektrických vozidel. Jak myslíte, že je podobný vývoj událostí pravděpodobný? Jakmile se tato technologie více rozvine, ukáže se tento předpoklad jako špatný.

Nebo si snad dovedete představit, že Češi vymění své Škodovky, Němci svá BMW a Italové své Fiaty za Muskovy Tesly?

Myslíte si snad, že desítky let fungující automobilky nepřijdou se svým vlastním, dostatečně konkurenceschopným, řešením elektromobility?

Je pouze otázkou času, než doopravdy ziskoví výrobci automobilů zaútočí na trh s elektromobily plnou silou a iracionální euforie kolem celé Tesly ustane. Pokud jste tak už neudělali, vystupte z rozjetého vlaku dříve, než bude pozdě.

#akcie #investovani #investice #cena #rust #prodej #zisk #trzby #Musk #bublina

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • To je spíš takový hysterický diskusní příspěvek z auto.cz než solidní analýza. Nikdo např. neříká, že všichni Češi, Němci a Italové musí jezdit Teslou, aby přežila - to tvrdí jen autor. Osobně jsem Tesle nevěřil v roce 2015, od té doby udělala neuvěřitelný skok a fandím jí. Aby mi to někdo vymluvil, musel by použít argumenty. Tohle je ale na vodě, slohovka ze střední školy.

  +1
  • @jiriNovak k děkuji za zpětnou vazbu 😁 . Příspěvek vás očividně nenechal chladným, za to jsem rád 😉. Stačí se podívat na tržní kapitalizaci Tesly a její zisk či tržby. Současná cena není opodtateněná žádným fundamentem. Při současném ocenění atakující 300 miliard dolarů byla loni skoro miliardu ve ztrátě a tržby 25 mld...o úrovni zisků za letošní Q2 můžeme jenom spekulovat. BMW, které je nyní oceněno na 44 miliard, loni vydělalo 7 miliard ..chcete-li čísla 😉

   +1
  • Tak Tomio Okamura taky nenechává nikoho chladným, ale že by to byl znak jeho úspěšnosti? Bouřit emoce, kde nemají co dělat, je spíše pravým opakem. Daná čísla neukazují na nic smysluplného, jsou to úplně jiné společnosti v naprosto jiné fázi rozvoje, s naprosto jiným modelem byznysu a strukturou nákladů na výrobu i provoz.

   0
  • @jiriNovak tak už nám chybí jenom Kalousek a Babiš a máme to komplet... 

   Zdá se, že budete erudovaný odborník, která číslo tedy v případě Tesly ukazují něco smysluplného? 😉

   +1
 • Tesla má historicky tu vlastnost, že popírá jakoukoliv elementární logiku. Kolikrát už měla zaručeně zbankrotovat? Myslím, že spousta lidí drží/ nakupuje akcie Tesly jen aby byli součástí toho velkého dobrodružství kolem Muska + je tu samozřejmě onen fenomén "Apple" jen v automobilovém průmyslu. Tesla jako auto, stejně jako iPhone není řádově lepší výrobek než konkurence, nebo s lepším poměrem cena/ užitná hodnota. Je ale prostě nesrovnatelně víc cool a je to trend setter. A v neposlední řadě je pořád šance , že Elon má v šuplíku nějakou game changing technologii o které se nám zatím ani nezdá. Stejně tak ale může ze dne na den Teslu prodat , protože se rozhodne odletět na Mars a celé to spadne jak domeček z karet.🤷

  0
  • @petrDusek já se vším co píšete souhlasím :-) ... osobně bych si tu Teslu taky klidně koupil z důvodů, co píšete...

   ale zkrátka i z důvodu ocenění, nemám momentálně investovat do Apple, zatímco Tesla..však víte...

   0
 • Teslu nevlastním, takže nemůžu soudit, ale co jsem tak slyšel, tak prý jsou před ostatními automobilkami na míle daleko co se technologií týká. Navíc, stejná logika by se dala využít u mnohých historických "bitev", jako IBM (zdánlivě neporazitelný gigant) vs Apple, Yahoo vs Google, Nokia vs smartphony, Kodak vs smartphony... Stačí větší drive, lepší využití technologií, cool brand a gigant je na kolenou, přestože bys předpokládal, že pro něj nebude problém na vlnu naskočit. Prostě bych úplně nevylučoval možnost, že to Tesla fakt všem automobilkách natře. Taky jsem skeptik, taky si myslím že to poletí dolů...ale :))

  0