Shortování
Dnes silně diskutované téma, ale znám ho pouze teoreticky. Chtěl bych tak poprosit o nasměrování/diskuzi o tom, jak to probíhá v praxi?
Chápu shortování teoreticky - půjčím si 1 akcii, která má hodnotu např. 10 $ a za nějaké časové období ji vrátím a doufám, že bude stát méně, tedy např. 5 $. Já tedy vydělám 5 $.
Jenže nerozumím tomu, jak to probíhá v akci.
- můžu shortovat všude? nebo to nabízejí jen vybraní brokeři?
- často ve spojení se shortováním vidím i obchodování na marži - znamená to, že shortovat mohu pouze za vypůjčené peníze a vždy tedy budu muset platit úrok po dobu, co mám akcii půjčenou?
- související s předchozím - platím za půjčené akcie dopředu nebo až následně, když je vracím?
- jak je možné, že např. u Game Stop je počet shortovaných akcií přes 100 %? to můžu půjčovat dále svoji již půjčenou akcii?
Technicky pro uživatele probíhá podle mně u většiny brokerů jednoduše. Otevře se pozice tlačítkem sell (místo obvyklého buy pro long pozici) a až je potřeba, tak se pozice ukončí. Ale mám s tím zkušenost pouze z demo účtu.
1) Shortovat můžete jen ty akcie, které Vám dovolí Váš broker. Můžete i stát, že povolení máte, ale žádné akcie na short nejsou aktuálně dostupné.
2) Proces funguje tak, že broker Vám půjčí akcie od jiného investora, který je v long pozici. Vy akcie prodáte a obdržíte cash. Za tuto půjčku platíte úrok jak půjčovateli, tak brokerovi. Úrokové sazby se liší. Úroky se počítají na denní bázi, zúčtování probíhá jednou měsíčně. Vy jako spekulant máte pouze závazek vůči brokerovi vrátit daný počet akcií a je jedno za jakou cenu je seženete. V případě, že investor, od kterého Vám je broker půjčil chce uzavřít nákupní pozici, broker obstará akcie od jiného obchodníka, které je také drží long. Broker tedy páruje tyto obchody.
3) V případě, že chcete uzavřít spekulaci na pokles - short - musíte nakoupit dlužný počet akcií za tržní cenu a vrátit je brokerovi, který je přesune tam, kde zrovna potřebuje.
4) Shortování s sebou nese větší zajištění kapitálu na obchod, jelikož se broker musí krýt proti Vaší případné ztrátě, která je u short pozice neomezená. Chcete shortovat za celý váš účet 100 %, ale nároky na udržovací marži budou 150 %, pak jste tedy na úvěr.
5) Některé akcie nejdou shortovat.
6) Úroky jsou stanoveny X % p.a., akumulují se ale na bázi p.d., zúčtování za měsíc zpětně.
Jsem si téměř jist, že za půjčení akcie se poplatek platí
@alesJecmen Odpovím na to, co vím: - Ne všude můžete shortovat, jak se vám zlíbí, na short vám totiž daný broker musí být schopen půjčit akcie, které následně za tržní cenu prodáte, tzn. někde můžete shortovat např. jen od určité minimální částky.
- Tohle mi nějak nedává smysl. Nejsem v shortování konkrétně akcií nijak extra kovaný, ale v rámci tohoto tržního mechanismu vám nikdo žádné peníze nepůjčuje ani nikomu nemusíte platit úrok. Půjčenou akcii si prodáte sám, pak si ji následně opět nakoupíte sám a až poté vrátíte tomu, kdo vám ji půjčil (zpravidla broker). Jediné, co se vám může stát, je tzv. negativní dividenda. Tzn. pokud akcie vyplácí dividendu a vy ji shortujete, musíte jejímu původnímu majiteli, který vám ji půjčil, tuto dividendu ze svého vyplatit (zpravidla se v rámci otevřené pozice děje automaticky ze strany brokera) více zde: https://warengo.com/stories/137337-pozor-na-tuto-zacatecnickou-chybu-u-dividendovych-akcii-muze-vam-zbytecne-snizovat-vynosy
- Za půjčení akcií jako takové (pokud je mi známo) nic neplatíte (když nepočítám případnou komisi za obchod).
"jak je možné, že např. u Game Stop je počet shortovaných akcií přes 100 %? to můžu půjčovat dále svoji již půjčenou akcii?"
Někdo to vysvětloval tak, že tu shortovanou akcii člověk prodá, takže ji může někdo další koupit. A tu může znova někdo shortovat...