15.06.2021 4 minuty čtení

Pozor na tuto začátečnickou chybu u dividendových akcií - může vám zbytečně snižovat výnosy

O akciích, jež vyplácejí dlouhodobě dividendy, se zpravidla hovoří jako o "dividendových aristokratech", které je radost držet. Za určitých podmínek ale výplata tučné dividendy může být pro investora spíš bolehlav než důvod k radosti.

Je zajímavé, že se o tom příliš nemluví, ale zřejmě za to tak trochu může skutečnost, že o akciích se v drtivé většině případů hovoří ve smyslu aktiva, které se jen a pouze nakupuje

Což dává do jisté míry smysl, ale akcie samozřejmě můžete i prodávat a tím spekulovat na pokles jejich ceny (princip prodeje akcie, kterou nevlastníte, je nicméně krapet složitější než třeba v případě futures či forexu; de facto si od majitele danou akcii na prodej dočasně půjčíte).

A tak se nabízí jedna logická - avšak málo pokládaná - otázka. Pokud si před

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +66
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Mě by zajímalo, jak (a u jakého brokera) mohu akcie, na kterých jsem long, půjčovat a tím vydělávat nejen na růstu ceny atd. Ale i získat prémii za půjčku akcií.

  0
 • Jeden z dalších důvodů, proč jedu "long".

  0
 • Pěkný článek. Kam se však ztratí ta dividenda, kterou pošle podnik? Majitel ji nedostane, shortař taky ne....nerozumím tomu. Díky předem za vysvětlení....

  0
  • Když shortař vstupuje do pozice, tak akcii prodává, takže divi by měl dostat ten, kdo ji  koupí?

   +1
  • @jiriVavrik A jo, pravda. I'm sorry, I'm idiot :-)

   0
 • Je to nelogické, opravdu to tak je? Proč se dividenda vyplatí majiteli 2x? Jednou ji dostane od společnosti a podruhé ještě od toho člověka, který jeho akcie shortuje. A nebo jsem to špatně pochopil?

  Já jsem to nikdy nezkoušel, tak nevím jak to je.

  U Lynx píšou jenom upozornění, že v případě že někomu půjčím akcie, může být dividenda zdaněna jinou sazbou. O tom, že bych ji dostal vyplacenu 2x se nikde nepíše.

  0
  • Jestli to chápu správně, tak majitel dividendu přímo od společnosti dostat nemůže, protože akcií zrovna nedisponuje když ji půjčil někomu jinému.

   +1
  • @jiriVavrik Bylo by to logické, pak tedy se automaticky přeposílá ta dividenda od toho shortujícího k tomu majiteli, takže sice se mu odečtou peníze, ale ty mu taktéž přijdou. Takže o nic nepřijde (není to strženo 2x)

   0
  • Tohle jsem si už zjišťoval a přišel jsem opravdu na to samé. Úplně mechanismu kdo komu platí nerozumím, ale je to zkrátka tak, že šortařovi je částka stržená. Víc mě nezajímalo... 

   To by se potom vyplatilo šortovat před rozhodným dnem, pak cena zpravidla klesá :)

   0
  • Shortují uživatel tu akcii také nemá a tak nemůže od společnosti dostat dividendu. Dividentu od společnosti dostane ten kdo ji v rozhodný den drží. Ten kdo shortuje dividendu prostě zaplatí ze svého, aby půjčující uživatel o nic nepřišel.

   0
  • @vitBarger Zajímavější by bylo koupit akcii po výplatě dividendy. Tuším, že na stránce www.dividend.com mají pro každou akcii info po kolika dnech (průměrně) se zase vrátí zpět na původní hodnotu. Počítal jsem si to pokud by se investovalo cca 120tisíc, tak by to bylo i s poplatkama v plusu. Obchod na několik dní (pokud to půjde dobře).

   0
Doporučené příspěvky
11 minut
6 minut
11 minut
5 minut
7 minut
9 minut
7 minut
6 minut
7 minut
40 minut
6 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
11 minut
6 minut
11 minut
5 minut
7 minut
9 minut
7 minut
6 minut
7 minut
40 minut
6 minut
6 minut