4 minuty čtení

Pozor na tuto začátečnickou chybu u dividendových akcií - může vám zbytečně snižovat výnosy

O akciích, jež vyplácejí dlouhodobě dividendy, se zpravidla hovoří jako o "dividendových aristokratech", které je radost držet. Za určitých podmínek ale výplata tučné dividendy může být pro investora spíš bolehlav než důvod k radosti.

Je zajímavé, že se o tom příliš nemluví, ale zřejmě za to tak trochu může skutečnost, že o akciích se v drtivé většině případů hovoří ve smyslu aktiva, které se jen a pouze nakupuje

Což dává do jisté míry smysl, ale akcie samozřejmě můžete i prodávat a tím spekulovat na pokles jejich ceny (princip prodeje akcie, kterou nevlastníte, je nicméně krapet složitější než třeba v případě futures či forexu; de facto si od majitele danou akcii na prodej dočasně půjčíte).

A tak se nabízí jedna logická - avšak málo pokládaná - otázka. Pokud si před rozhodným dnem koupíte akcie společnosti, která vyplácí dividendy, pak je v den výplaty zcela normálně obdržíte. Ale co když akcie takové společnosti shortujete? Obdržíte také dividendu? Nebo vám ji společnost jenom zkrátka nevyplatí?

Nečekaný (a často zcela automatický) poplatek

Na první pohled by se mohlo zdát, že i jako shortující investor obdržíte od dané společnosti dividendy, pokud nějaké vyplácí - vlastníte (byť vypůjčené) přece akcie a na ty budou logicky vyplaceny dividendy, ať už je zrovna drží kdokoliv.

Jenže nesmíme zapomínat, že je tady ještě investor, který vám danou akcii pro short vypůjčil. Tedy její původní majitel, který ji reálně opravdu koupil a je v ní "long". V praxi tak má na dividendu nárok pouze on, nikoliv vy. A co víc - vy osobně máte povinnost mu v den výplaty danou výši dividendy zaplatit.

Jinými slovy nejenže žádnou dividendu za svůj short dividendové akcie neobdržíte, ale ještě ze své pozice budete muset odkrojit část odpovídající vyplacené dividendě a tu poslat člověku, který vám akcie půjčil.

Nemusíte se přitom bát, že byste museli někde složitě zjišťovat totožnost daného člověka. Naneštěstí pro vás většina brokerů tyto "negativní dividendy" řeší tak, že je zkrátka spekulantům držícím short dividendové akcie stahuje zcela automaticky.

Někomu, kdo o tomto mechanismu nemá ponětí a ani vlastně nějak neřeší, že zrovna shortuje dividendovou akcii, se tak může stát, že mu náhle jeho otevřená short pozice přijde bezdůvodně o část hodnoty. A pokud jde třeba o kvartální dividendu, tak v dalším čtvrtletí znovu a tak dále.

Proto se brokerům skutečně stává, že se jim tu a tam ozývají zmatení investoři s tím, že jim najednou jejich short pozice na dividendové akcii zčistajasna ztratila část hodnoty, i když tomu vývoj ceny vůbec neodpovídá.

Pokud takovou akcii držíte short dlouhodobě, reálně se vám vaše výnosy (i pokud její cena klesá a vy vyděláváte) začne okusovat "negativní dividendový výnos", jelikož v každý den výplaty vám broker opět automaticky strhne hodnotu dividendy a zašle ji pravoplatnému majiteli.

Samozřejmě že v momentě, kdy shortujete akcii, u níž předpokládáte zásadní propad ceny, existuje zároveň slušná šance, že daná společnost dříve či později přestane kvůli ekonomickým problémům onu dividendu úplně vyplácet. To se ale týká především shortujících profíků, kteří se na vyhledávání potenciálních bankrotů společností specializují.

Pro menšího investora jde za mě o další potenciální důvod, proč se shortování akcií spíš vyhýbat a snažit se primárně vyhledávat dlouhé pozice. Ale pokud se už mermomocí do nějakého toho prodeje přece jen chcete pustit, nejdříve se ujistěte, zda daná firma náhodou nevyplácí dividendy. A pokud ano, nezapomeňte od očekávaného výnosu náklady na placení dividend z vaší vlastní kapsy připočítat.

#investovani #dividendy #short #akcie #zapornadividenda #naklady #poplatky #vynos