@R72
author
@R72

Daňová optimalizace

Zdravím, zajímalo by mě, zda v rámci daňové optimalizace je možno prodat akcie, které jsou ve ztrátě a pak je zase hned nakoupit, abych uměle eliminoval zisk z prodeje jiných pozic. Příklad:

a) akcii A jsem koupil za 100. Prodal po pár měsících za 150. Zisk 50 tedy musím zdanit.

b) akcii B jsem koupil za 300. Teď je ovšem na ceně 250. Tak jí prodám a vykážu ztrátu 50. Tj. anuluji zisk z prodeje akcie A a nemusím nic danit. Protože akcii B chci dlouhodobě vlastnit, tak ji zas hned nakoupím za 250. 

Lze to takhle legálně udělat? Je mi jasné, že v budoucnu budu platit daň vyšší nebo budu muset splnit časový test (pokud cena akcie vzroste). Předem díky za odpovědi.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
author
@R72

Jak hledat růstové akcie

Chtěl bych se dotázat zkušenějších, jak hledat růstové akcie. Prozatím jsem se naučil vyhledávat dividendové akcie, což zjevně není nic příliš těžkého. Pokud chci stabilní, mnoha desítkami let prověřenou společnost, existují seznamy dividendových aristokratů, sektory které mají "tendenci" být dividendové (ropa, energetika, tabák, REITy a pod.). Ještě jsem ale nepřišel na to, jak efektivně vyhledávat růstové společnosti. Tím myslím takové, které mají silný růst před sebou, nikoliv za sebou. Jestli za minulé období akcie vyrostla o desítky nebo stovky procent, tak mě nezajímá. Je jasné, že i taková akcie může vyrůst, ale pravděpodobnost je podstatně menší než když akcie ještě nerostla. Jedním z řešení je koupit ETF zaměřené na růstové sektory (biotechnologie a pod.), ale chtěl bych raději kupovat jednotlivé akciové tituly.  Díky předem za rady a názory.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
author
@R72

Zdravím, možná trochu provokativní otázka. Má pro dlouhodobého investora (v horizontu 10 až 15 let) vůbec smysl investovat na pražské burze? Prozatím jediné pozitivum, které vidím proti akciím ve světě, je absence kurzového rizika. Jsou podle vás ještě nějaké jiné výhody? Díky a těším se na odpovědi.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
author
@R72

Zdravím zkušenější investory. Přes jakého brokera nakupujete akcie na pražské burze? Nejde mi o trading, ale o občasný nákup akcií k dlouhodobějšímu držení. Na zahraniční akcie používám Degiro, ale to je nevhodné, protože daní dividendy 35%, čemuž bych se rád vyhnul. Jde mi o nějakou levnou možnost. Díky předem za odpovědi.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
author
@R72

Zdravím, jsem tady nový a mám dotaz. Procházel jsem nejrůznější investorská fóra, web stránky, youtube a nikde jsem nenašel nějakou rozumnou odpověď ani v angličtině. Pokud chci kupovat akcie s investičním horizontem cca 3 až 10 let, má smysl kromě fundamentu studovat také technickou analýzu (klouzavý průměr, RSI, MACD a pod)? Díky za odpověď.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.