CO JE KREATIVITA?

 

To pro mě byla klíčová otázka, když jsem se tímto tématem začal před 5 lety zabývat.  Ptal jsem se lidí kolem sebe a překvapilo mě, jak protichůdné odpovědi jsem dostal.  Velmi často jsem slyšel, že kreativita je neuchopitelná a kreativita vyvolává chaos.  

Nicméně pořád jsem si říkal, jak je možné, že ty nejkreativnější lidé v historii přinesli lidem tolik krásných tvůrčích děl a radostí.  Nedalo mi to a zašel jsem za několika odborníky mezi nimž byl i psycholog @Radkin Honzák, který mě dovedl k tomu, abych se tímto tématem zabýval více do hloubky.

Co je tedy kreativita?

Pro mě kreativita znamená radost z tvoření a možnost vyjádřit svou unikátnost.  Každý člověk na světě je jedinečný a má svoje vlastní vyjádření reality. Proto představivost je jedna z nejvzácnějších kompetencí, kterou bychom si měli hýčkat.  Představivost znamená zejména v našem pojetí (podkompetence):

✅    Překonávání zažitých představ – out of box thinking

✅     Schopnost generovat plynulý tok nápadů

✅     Originalitu

✅     Ústní a písemné vyjadřovací schopnosti

✅     Uvažování v obrazech  

Využíváte některé z těchto podkompetencí v práci či osobním životě?

#creatixo #kreativita #outofbox #inovativnost #produktivita

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.

DĚLÁTE SKUTEČNĚ TO, CO MÁTE RÁDI?

Před 5 lety jsem přečetl knihu, která ovlivnila můj život:  „Dělej co máš rád a peníze přijdou samy“ od Marshi Sinetar.  

V knize se píše, že tvůrčí činnost, kterou jsme měli v dětství nejraději a ztráceli jsme při jejím vykonávání pojem o čase, má být zastoupena v naší práci a životě.  

U mě to byl zpěv.  

Předtím jsem se zpěvu nevěnoval, i když jsem si jako malý kluk velmi rád zpíval.  V té době jsem pracoval jako konzultant a kouč.Zjistil jsem, že mi zpěv pomáhá mimo jiné při prezentacích:  

✅ vnímáním celého těla,  

✅ využíváním vlastního dechu  

✅ schopností lépe formulovat myšlenky

Začal jsem zkoumat, jak tato kreativní činnost působí na naše vědomí a podvědomí.  

Zjistil jsem, že tvořivá činnost (u mě zpěv) má za následek odblokovávat v nás vědomé, ale i skryté myšlenkové bloky, které nás brzdí při využívání našeho vnitřního potenciálu.  

Na základě toho jsem začal zkoumat jaké kompetence (např. představivost) a podkompetence (překonávání zažitých představ – out of box) mají vliv na blokování našeho vnitřního potenciálu a nakonec jsme vytvořili v Creatixu kompetenční MODEL APLIKOVANÉ KREATIVITY A INOVATIVNOSTI.

Co pomáhá Vám uvolňovat Vaše vnitřní bloky?

#inovace #kreativita #produktivita #seberozvoj

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
author
photo

Jak připravit firmu na budoucnost?

Společnost v tuto chvíli prochází masivní sociální a ekonomickou transformací (krize), která povede k přechodu k digitalizované a robotizované společnosti. Cesta z krize vede přes „Aplikovanou kreativitu“.

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.