25.08.2020 6 minut čtení

92 % portfolia Berkshire Hathaway tvoří 3 segmenty trhu. Buffett není velkým příznivcem diverzifikace

„Věštec z Omahy“ nikdy nebyl velkým příznivcem diverzifikace, pokud víte, co děláte. Proto není divu, že jsou jeho investice takto úzce zaměřené. Provádíte-li důkladnou analýzu jednotlivých akcií není nutné alokovat investice napříč akciovým trhem.

Ať už jste nebo nejste fanouškem Warrena Buffetta, není pochyb o tom, že je jedním z největších investorů všech dob. Generální ředitel konglomerátu Berkshire Hathaway rozmnožil od 50. let 20. století své jmění z přibližně 10 000 dolarů na 80 miliard, přičemž od roku 1965 přináší akcionářům Berkshire průměrné roční zhodnocení 20,3 %. Investice ve výši 100 dolarů v tomto roce se díky vlivu složeného úročení do dnešních dnů rozmnožila na více než 2,5 milionu dolarů.

Buffettův úspěch je dán dílem jeho schopností zaměřit se na podniky s udržitelnými konkurenčními výhodami, neméně důležitá je však také jeho vytrvalost držet se svých investic po velmi dlouhou dobu.

Často se však také zapomíná, že je jeho výkonnost i přímým odrazem neochoty podstupovat tradiční diverzifikaci investic. „Věštec z Omahy“ nevěří v diverzifikaci, za předpokladu, že víte, co děláte. Buffett se tak vždy držel a nadále drží společností v průmyslových odvětvích, která dobře zná. Díky tomu se také nyní více než 92 % z 240 miliard aktiv Berkshire Hathaway soustředí pouze ve třech tržních segmentech.

Informační technologie 49,33 %

Nejbláznivější věcí na tomto čísle není fakt, že před deseti lety tvořily informační technologie pouze 0,43 % investovaných aktiv #Berkshire Hathaway, ale spíše to, že celý tento podíl je navázán na jedinou akcii - #Apple.

V únorovém interview se vyjádřil #Buffett o Applu poměrně výmluvně: „Nepřemýšlím nad Applem jako nad akcií, ale spíše jako nad třetím byznysem Berkshire Hathaway vedle pojištění a železnic.“

Zajímavé je, že to nebyly technologie Apple, které Buffetta zpočátku k investici přiměly, když začal budovat svůj podíl v roce 2016. Místo toho to byla neuvěřitelná síla značky, která přiměla Věštce z Omahy připojit se k rodině Apple. Kromě toho je Buffett také velkým fanouškem Tima Cooka, který momentálně usiluje o změnu směřování společnosti od produktu ke službám. Ve více čtvrtletích po sobě již byl zaznamenán dvouciferný růst v oblasti služeb, přičemž se jedná o část podnikání s mnohem vyšší marží než v případě produktů.

Technologický gigant navíc odvádí skvělou práci při vracení kapitálu akcionářům, což „Věštec z Omahy“ obzvláště oceňuje. Apple si půjčil za historicky nízké úrokové sazby na financování agresivních zpětných odkupů akcií a v současné době vyplácí jednu z nejvyšších nominálních dividend v USA – více než 14 miliard dolarů ročně.

Finance: 29,05 %

Možná největší překvapení. Oblíbený Buffettův segment představuje „pouze“ necelou třetinu portfolia konglomerátu z Omahy. Současný podíl 29,05 % představuje nejmenší alokaci investičních prostředků do tohoto segmentu ode dna trhu v prvním čtvrtletí roku 2009.

Proč v současnosti nastal tak výrazný výprodej v tomto segmentu? Pravděpodobně na tuto otázku existují dvě odpovědi.

V prvé řadě neplatí, že by se Buffett úplně otočil zády k akciím bank a pojišťoven. Největší pozice holdingu v Apple se však od březnových hodnot téměř zdvojnásobila, zatímco například banka Wells Fargo je meziročně o 56 % níže a stále se pohybující v okolí hodnot z letošního března.

Nezapomínejte, že finanční instituce jsou vysoce cyklické společnosti, které obvykle závisí na stabilním ekonomickém růstu, který pohání jejich úvěrovou aktivitu a vyšší příjmy z úroků. Současná měnová politika Fedu však tlačí úrokové sazby dolaru dolů, čímž poškozuje mimo jiné i příjmy Wells Farga i dalších bank.

Druhým faktorem, který vysvětluje pokles alokace peněžních prostředků ve finančním segmentu je konsolidace investic v této oblasti trhu. Bank of America byla v posledních týdnech obzvlášť oblíbeným předmětem Buffettových nákupů, přičemž je tato banka na změny v úrokových sazbách velmi citlivá, a proto by měla být mezi prvními, které budou těžit ze situace, jakmile začnou úrokové sazby růst. Zvlášť, když se bance podařilo očesat zbytné fixní náklady. Nemůže se jednat dokonce o možnou investiční příležitost?

Spotřební zboží 13,56 %

A konečně společnosti vyrábějící spotřební zboží, jako jsou balené potraviny a nápoje. Jejich podíl v portfoliu klesl na méně než 14 %. To představuje nejmenší podíl za poslední dvě desetiletí a výrazný pokles oproti alokaci před deseti lety, kdy bylo na tyto společnosti vyhrazeno 45,5 % investic Berkshire Hathaway.

Proč se Buffett odvrací od výrobců spotřebního zboží? Jedno z možných vysvětlení by mohlo být současné prostředí s relativně nízkými úrokovými sazbami, s nimiž se už rekordní dobu potýkáme.

Akcie společností ze segmentu spotřebního zboží jsou obvykle vyspělé a pomalu rostoucí podniky, které hrají prim v době, kdy jsou kladně přijímány hodnotové akcie. Přístup k levnému financování však umožnil růstovým akciím výrazně překonávat tyto zdravé a vyspělé podniky. I přes pomalý růst akcií spotřebního zboží se tak ve výsledku jejich podíl v portfoliu výrazně zmenšil. Hlavní zásluhu na popisovaném vývoji má opět v úvodu zmiňovaný Apple

Částečně pak snižování podílu akcií spotřebního zboží v portfoliu můžeme připisovat i jedné z nepovedených Buffettových investic, která v něm jistě stále vyvolává nepříjemné pocity. Ačkoliv koronavirová pandemie opět pozvedla poptávku po některých z balených potravin společnosti Kraft Heinz, je nepopiratelné, že za sebou má společnost velmi negativní roky. V únoru 2019 odepsala na svých značkách Kraft a Oscar Mayer na goodwill více než 15 miliard dolarů, přičemž na konci téhož roku byla finančně zatížena celkovým dluhem téměř 29 miliard dolarů.

Buffett vnímal Kraft Heinz jako obchodní model, který je bezkonkurenční, ale ukázalo se, že tomu tak není. Důsledkem tak může být, že Buffettova ochota investovat do akcií spotřebního zboží výrazně klesla.

#akcie #BerkshireHathaway #diverzifikace #WellsFargo #BankofAmerica #alokaceaktiv #Kraft #Heinz

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.